Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruský protiletadlový systém S-300 pro Sýrii

Datum přidání 20.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 24 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Sýrie se zmítá v bludném kolu chaosu a násilí. V poslední době navíc prosakují zprávy o dodávce ruských protiletadlových systémů S-300 do země. Pokud k tomu dojde, zásadně to zkomplikuje možnost případných akcí izraelských nebo "západních" letadel nad Sýrií. Nepřehledná situace v Sýrii se tím ještě více zamotává…

S-300 PMU2

Foto: Protiletadlový systém S-300 PMU2 / Wikipedia


Je už S-300 v Sýrii?

V současné době se s určitostí neví, zda je protiletadlový systém S-300 pro Sýrii vyroben, anebo již není dokonce v zemi. Obě strany, Rusko a Sýrie, kontrakt komentují jen velice vyhýbavě, či vůbec.

 

Do "aféry S-300" se pokusil vnést jasno ruský vojenský analytik Alexej Eremenko. V jeho článku, zveřejněném na stránkách ruské tiskové agentury RIA Novosti, se můžeme dočíst několik zajímavých informací.

 

Například o prodeji protiletadlového systému S-300 do Ruska poprvé informuje výroční zpráva z roku 2011, která byla publikována na webu strojíren Nižnij Novogrod, výrobce S-300. Tato zpráva byla sice následně stažena, ale informace o prodeji citoval třeba respektovaný ruský ekonomický deník Vědomosti. Podle něj měla být smlouva sjednaná na 105 milionů dolarů realizována v letech 2012 a 2013.

 

Počet systémů určených Sýrii není znám. Avšak jedna baterie S-300 stojí odhadem 115 milionů a jedna protiletadlová raketa milion dolarů, tudíž je pravděpodobné, že si Sýrie objednala pouze jedinou baterii S-300.

 

Video: Střelba z protiletadlového systému S-300 / YouTube


Další zprávy se objevily v "západním" tisku, přičemž se odvolávají na "západní zpravodajské zdroje".  Podle nich si měla Sýrie objednat čtyři baterie S-300 a 144 protiletadlové rakety v celkové hodnotě 900 milionů dolarů. Dodávka se měla uskutečnit již před koncem minulého roku.

 

Pakliže k tomu opravdu došlo, není pravděpodobně systém S-300 doposud v provozu. Důkazem toho je "beztrestný" trojnásobný útok izraelských letadel na sklady zbraní íránské armády v Sýrii. Operačně nasadit tak komplikovaný systém, jímž systém S-300 bezesporu je, nebude v chaotické situaci v Sýrii nic snadného. Podle Eremenka se tak nestane dříve než na jaře roku 2014.

 

S-300: Strategická hrozba pro Izrael

Eremenko rovněž zvažuje, jaké má mezinárodní společenství možnosti zamezit prodeji výkonných systémů S-300 této zemi. "Striktní dohodu mají Damašek s Moskvou – vše je tedy v Putinových rukou," píše Eremenko ve svém článku. "Všechny pokusy v Radě bezpečnosti OSN zabránit prodeji zbraní do Sýrie byly Ruskem zablokovány."


Proti prodeji S-300 do Sýrie se pokoušel před pár dny v Rusku postavit též izraelský premiér Benjamin Netanyahu. Výsledek jednání není znám, neboť obě strany o výsledku jednání mlčí. Izrael trápí především skutečnost, že se k systému S-300 mohou dostat operativci z Íránu nebo Hizballáhu, případně si obě organizace systém "přivlastní".

 

Video: Princip fungování S-300 PM2 Favorit / YouTube


Připomeňme jen, že Írán chtěl získat systémy S-300 již v roce 2007, avšak tehdy právě Rusko ustoupilo v důsledku nátlaku Izraele a USA. Pokud Írán získá S-300, může to vážně změnit rozložení sil na Blízkém východě. Zkomplikoval by se zejména hypotetický útok na íránské jaderné zařízení.  

 

Netanyahu se bohužel pustil do předem ztraceného boje. "Rusko neplánuje prodat Sýrii systémy S-300. Rusko je prodalo již před dlouhou dobou. Smlouva byla uzavřena a dodávky dokončeny společně s dalšími protileteckými technologiemi," sdělil lakonicky ruský minstr zahraničí Sergej Lavarov.

 

Čím je systém S-300 tak nebezpečný? Konstrukce pochází sice již ze 70. let minulého století, jenže systém byl průběžně zdokonalován. Poslední verze S-300 PMU2 Favorit dokáže působit až proti 12 cílům a na 6 cílů navádět rakety.

 

A právě protiletadlové rakety jsou chloubou S-300 PMU2. Dokážou působit na cíle (raketa 48N6E2) vzdálené až 200 kilometrů a zasáhnout kterýkoli manévrující letoun, včetně takových nejmodernějších strojů, jako je F-22A Raptor. Není ovšem známo, zda Sýrie obdržela výkonné rakety 48N6E2, nebo starší (např. 9M82), s doletem kolem 40–70 kilometrů. V případě výkonnější verze by mohla Sýrie (případně Hizballáh) bez problému ohrožovat izraelské letouny nad Tel Avivem nebo Jeruzalém, a tak pokrýt prakticky polovinu Izraele.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
K.Dohnal Datum: 02.06.2013 Čas: 23:39

Pane Hovorka 11 nemohu si pomoci,ale Vaše názory zamrzly někde na roku 1989.Pokud by v sousednch státech Izraele byli u moci reálně a nikoliv nábožensky či nacionalisticky uvažující představitelé, tak by ze spolupráce s Izraelem okolní arabské státy jen získali. A došlo to už před 30 lety Egyptu, který za Násira neustálé zbrojení a chystání dalších válek s Izraelem hospodářsky zruinovalo, takže jeho nástupce Sadat po další prohrané válce dal přednost míru, došlo to i Jordánsku, kde se palestinští uprchlíci pokusili několikrát zavraždit bývalého krále Husajna a uchopit moc v zemi. A jen tak mimochodem, odpověď jordánské armády byla taková, že Palestinci utíkali před nasranými arabskými bratry zachránit holé životy do toho zlého Izraele. A jen při této odvetě Jordánců bylo zabito více než 5 tisíc Palestinců.
I králi Husajnovi nakonec došlo, že mír s Izraelem přinese jeho zemi větší užitek než permanentní napětí mezi oběma státy.
A co se týče Íránu, tak za šáha měl Izrael s Íránem velmi dobré vztahy, takže kdyby dnes nevládli v Íránu náboženští fanatici, tak by se Íran s Izraelem nemusel milovat, ale oba státy by mohly spolu normálně komunikovat a žít, aniž by Írán popíral právo Izraele na existenci a sliboval mu jeho zničení a přitom vyvíjel atomovou zbraň.
Jak by se vám líbilo, kdyby jste byl na místě Izraelců, kdyby vám vyhrožoval někdo, kdo je náboženský fanatik a kdo chystá jaderné zbraně k Vašemu zničení a upíral vám jako národu právo na existenci? To by jste s tou historickou zkušeností co máte čekal s rukama v klíně, než vám tu bombu hodí na hlavu?

avatar
David Khol Datum: 23.05.2013 Čas: 14:54

Tak mně je 40, minulý režim si dobře pamatuji. Vůči dnešnímu zpravodajství ČT mám třeba výtky, ale oproti propagandě minulého režimu je to nesrovnatelné. A nějaká manipulace je dnes do jisté míry vyloučena - vzhledem k existenci internetu, kde si člověk může najít informace od různých zdrojů. Vždyť díky tomu jsou k dispozici informace i z té druhé strany - a to nemluvím o ideologické masáži Halo novin a podobných. Třeba Novinek, na které rádi píší lidé, o kterých vím, že spolupracovali s STB
A řekl bych, že i mladý člověk, pokud je vzdělaný, pokud má zájem hledat informace může mít víc znalostí než člověk starý.
Faktem je, že na takovéto osobní rovině by se debata vést neměla
Mimochodem - nejsem amerikanofil, nejsem ale ani příznivec nějakého zásahu proti Sýrii (a dokonce ani děti nežeru)

avatar
lentak37 Datum: 21.05.2013 Čas: 10:08

pro standa?
Sýria už vlastní moderné zbrane krátkeho a stredného doletu, aspon čo sa týka PVO, ešte pred rokom stihli dobudovať Rusy bastiony v Syriiči už Pancir S1-E, Igla S, Thor M1, Buk-M1-2, S300 pre nich nebude žiadny problém rpedať kedže už neviem kde som to čítal, 2 tieto systémy udajne kupili aj USA už dávnejšie, čiže nepredpokladám že sa obávajú že sa dostane do ruk Izraela, to že by sa mal dostať do rúk činy tiež nemá opodstatnenie, kedže bol tento system predaný, kedže ide o viacero variantov S300 aby som bol presnejší tk ide o system S-300PMU 1 tam sa výrabal pod označením HQ10 ak sa nemýlim.
čo sa týka izraelsko arabských vojen, to nebola otázak techniky ale skôr by som povedal otázka taktiy, bolo to totálne neschopne vedenie,
V jedno predchádzajúcom príspevku som sa vyjadril že S300 Rusko nedodá do Sýrie, no možno som sa mýlil sa už nejak strácam v tomto konflikte.
Som si tu všimol že niekto dal aj príspevok že autory su tu proamericky, v predchádzajúcom zase že podporujú islamistov,mali by sa už niektoí ľudia dohodnúť aké sú, no podľa mna sa pokúšajú byť nestranné, niekedy ani ja nezdielam podobný názor na danú situáciu, ale to je dobré na to je tu asi tá diskusia

avatar
Jan Grohmann Datum: 21.05.2013 Čas: 09:42

pro jsk. Povstalce vyzbrojují sunitské arabské země. Přes ně by se mohla povstalcům nějaká "západní" vojenská technika dostat.

avatar
Left Datum: 21.05.2013 Čas: 00:00

Některé příspěvky jsou opravdu komické.
Když tomu nerozumím, tak to nekomentuji. Řiďte se tím, prosím. Čest vyjímkám :)

avatar
Ondra Datum: 20.05.2013 Čas: 21:44

hovorka11: V okamžiku, kdy se diskuse přesune k věku pisatele a neskromném přesvědčení o vlastní pravdě, tak je to většinou její konec. Ale jen na okraj. Kde jde zjistil, že břidlicová bublina praskne za 5 let? A kde, že Američani shromažďují vojska v Izraeli 30 let?

avatar
haha Datum: 20.05.2013 Čas: 21:06

Juhoslávia, Afganistan, Irak, Tunis, Lýbia... stale ta ista pesnicka a vy tu riešite ci je to spravne alebo nie : )

avatar
Standa Datum: 20.05.2013 Čas: 20:01

Ještě k S-300, vždy když dostal arab techniku z Ruska, tak mu ji Izrael vždy dokázal zničit, nějaká ztráta tam byla, ale vždy to dopadlo stejně. Nechce se mi věřit, že by Rusko dodalo nějakou modernizovanou verzi, zvlášť když je riziko, že padne do špatných rukou.....stále existuje osa Sýrie-Írán-Pákistán-Čína a právě Čína by mohla okopírovat část modernizovaného systému. Izrael má radioelektronický boj na vysoké úrovni a S-300 by asi dokázal zničit.

avatar
hovorka11 Datum: 20.05.2013 Čas: 19:01

Jan Grohmann: Nemyslíte, že by se měla říkat pravda tak jak je ? Nevím. kolik Vám je let (mě je 55), ale každý režim dokáže na svou stranu strhnout právě mladé lidi. Pokud chcete propagovat nesmysl, že NATO bojuje pro mír a hájí demokracii a zájmy Evropy, tak to můžeme případ od případu rozebrat. NATO je ovládáno a řízeno výsostně americkými zájmy a na evropské už prostor není.
 
Pokud jste ještě ani v 55 letech nepochopil, že žádna pravda neexistuje, resp. "není jenom jedna pravda" , resp. každý "má svou pravdu", tak se obávám, že diskuze zde Vám není souzena. Vám najde o posání reality, tak "jak to ve skutečnosti je", ale o šíření "své pravdy" a svého světonázoru.Konec off-topicu, příště podobné příspěvky rovnou mažu. Admin 

avatar
hovorka11 Datum: 20.05.2013 Čas: 18:42

Pane hovorko, už jsem Vás varoval. Tady nejste proto, abyste si upevňoval své ego, šířil svůj světonázor a vršil jedno nesouvisející a nepodložené tvrzení za druhým. Kdo to má po Vás číst? Pište k tématu, pouze podložená fakta a neoddávejte se emotivním výlevům. Jinak to příště dopadne jako s tímto příspěvkem. Na požádání příspěvek pošlu e-mailem. Admin.

avatar
Jan Grohmann Datum: 20.05.2013 Čas: 18:26

Pro Fifo. Ve skutečnosti je všem mocným ukradené blaho lidí v Sýrii - jak Rusku, Číně, Íránu, arabským zemím, USA nebo Evropě. No, možná Evropě a USA o něco méně… aspoň tomu chci věřit.

Kdysi byla Sýrie horlivým zastáncem Palestinců a koloval černý vtip o tom, že "Sýrie bude bojovat za práva Palestinců do posledního Palestince."

Zdá se, že osud má smysl pro ironii. Nyní to vypadá, že arabské země, Hizballáh, Írán a další mocnosti budou bojovat za práva Syřanů do posledního Syřana.

avatar
orbitalized Datum: 20.05.2013 Čas: 17:57

No aspoň Rusko nepodporuje "terroristy" už od dob invaze v Afghánu. Let´s go recruit this mudjahedin....
http://www.youtube.com/watch?v=X2CE0fyz4ys

avatar
Filip Fifo Datum: 20.05.2013 Čas: 17:15

Celý konflikt v Sýrii je složitý. Obě válčící strany se dopouštějí genocidy. Místo toho aby mezinárodní společenství se diplomaticky angažovalo na vyřešení této války, tak ubohá politika má za následek smrt a utrpení syrského lidu. Jsem zklamán a šokován postojem USA a většiny západu. Jak mohou Spojené státy říkat, že vedou "Válku proti terorismu" když v Sýrii podporují či vyzbrojují tzv. povstalce - z nich desítky skupin z 300 povstaleckých frakcí se přímo hlásí či podporuje Al-Káidu! Celé je to o politice - je jim absolutně jedno jaké následky bude mít na civilní obyvatelstvo případný pád Asada a jeho režimu - hlavně že jedna důležitá země s určitými kontakty na Írán padne... Tahle válka nemá vítěze, ale po všech možných posouzení doufám, že nakonec nějak či alespoň částečně vyhraje Asadova Sýrie. Nedivím se vůbec Rusku za jeho podporu Sýrii..to není o tom že Asad a jeho režim je dobrý, ale o tom že opozice - tzv. povstalci co nejsou jednotní a často jsou to teroristé a zločinci jsou prostě dalekonásobně horší variantou - pro všechny - i západ.

avatar
Jarda P. Datum: 20.05.2013 Čas: 14:45

Ondřej Lacina:
To co jste napsal pěkně pasuje třeba na Rusko a USA, ale těm byste se pěstí asi bál dát. :D

avatar
Standa Datum: 20.05.2013 Čas: 14:18

Ondřej Lacina: No zrovna mi přijde, že Asad byl lepším garantem bezpečnosti v regionu, než následující eventuální islamistická vláda, která se ujme vedení země. Asad je zlo, ale v kontextu země je to pořád menší zlo. Byl bych hodně překvapený, kdyby po jeho pádu zavládla demokracie západního typu, ale něco mi říká, že tomu tak nebude. Kdyby tam byla občanská společnost a ne konfesně-klanová, tak bych tomu věřil,,,ale jinak asi opravdu ne.

arr