Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské rakety Iskander-M u hranic států NATO

Datum přidání 16.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 17 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko rozmístilo v kaliningradské oblasti taktické rakety Iskander-M. Ač je umístění Iskanderů v Kaliningradu jasným „mediálním“ vzkazem ke státům NATO, samotné rozmístění raket Iskander není nijak v rozporu s mezinárodními dohodami.

Iskander-M

Foto: Iskander-M v Moskvě / A.Savin, Wikipedia

 

"Nasazení raketových praporů Iskander na území Západního vojenského okruhu neporušuje příslušné mezinárodní dohody," řekl generálmajor Igor Konašenkov, mluvčí ministerstva obrany. Iskander nespadá do kategorie jaderných střel středního doletu a proto se něj nevztahuje smlouva INF Treaty z roku 1987 o dosahu jaderných zbraní.

 

Rozmístění raket v Kaliningradu je odpovědí Moskvy na plány rozmístit v Evropě americký protiraketový deštník. Washington chce na území evropských států, mimo jiné v Rumunsku, Portugalsku či Polsku rozmístit prvky protiraketového systému. Podle Moskvy však takový systém snižuje odstrašující jadernou sílu Ruska.

 

Oficiálním důvodem rozvinutí evropského protiraketového deštníku je zejména íránská hrozba. Podle ruského ministerstva zahraničí Sergeje Lavarova však změna politického klimatu v Íránu a ochota Íránců k vyjednávání o jaderném programu odebrala jeden z hlavních důvodů pro stavbu podobného systému. "Pokud se íránská ujednání podaří realizovat, odpadne příčina, kterou (USA – pozn. redakce) uvádějí jako důvod pro vytvoření protiraketového systému v Evropě," řekl před časem Lavrov.

 

Infografika: Kaliningrad / google.maps.com

 

Rusko přesto v Kaliningradu symbolicky rozmístilo deset jednotek Iskander-M (SS-26). Připomeňme, že Kaliningrad je malá ruská exkláva u Baltského moře uzavřená Litvou a Polskem.

 

Iskander-M je mobilní raketový systém zavedený do výzbroje v roce 2006. Samotné rakety s doletem až 400 kilometrů (neoficiálně až 500 km) jsou umístěny po dvojicích na těžkých nákladních automobilech.

 

Střely obsahují konvenční nálož o hmotnosti 480 kg a dokáží zasáhnou cíl na maximální vzdálenost s kruhovou odchylkou 5 až 7 metrů. Automobil s raketami dokáže z klidové pozice odpálit rakety do 4 minut, nebo do 16 minut pokud je v pohybu.

 

Rozmístění raket Iskander-M je především symbolem než vojenským ohrožením. Přesto všechno rakety Iskander-M mohou zasáhnout cíle v pobaltských státech, Polsku i v Německu.  

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
cejkis Datum: 21.12.2013 Čas: 11:44

Pokud bych byl odpovědnou osobou, poslal bych do Ruska následující:

Žádáme Vás o stažení taktických raket do centrální části Ruska do 72h. V opačném případě vyřazujeme rusko-ruské konzorcium z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

avatar
fant Datum: 20.12.2013 Čas: 00:09

Lukas, tak już się dzieje:
- w realizacji jest projekt MLRS "Homar" o zasięgu 300 km.
- trwają rozmowy z USA na temat sprzedaży JASSM dla polskich F16.
- ponadto nowe okręty podwodne Marynarki RP mają być uzbrojone w pociski manewrujące.

avatar
Jan Grohmann Datum: 19.12.2013 Čas: 09:03

Pro Lukase: Vítejte na Armádních novinách.
Iskandery jsou především symbolem, nikoliv vojenským ohrožením. Jejich úkolem je zaujmout západní média, která o nich barvitě napíšou katastrofické články. Což se podařilo.

avatar
Lukas Datum: 18.12.2013 Čas: 22:24

Iskadery - to żaden problem...
W zasadzie do polski MON (minister obrony ) powinien zrobić 2 rzeczy
- kupić systemy MLRS + ATACMS
- kupić JASSM/ KEPD dla F-16

Wierzcie mi - jak szybko pojawiły się te Iskandery - tak szybko znikną...

avatar
Hanshroch Datum: 18.12.2013 Čas: 20:04

To, že Kaliningradská oblast je součást Ruské federace, pokud vím žádný stát nezpochybňuje. Rozmístění raket není v rozporu s žádnou mezinárodní smlouvou. Složitější situace je s Podněsterskou "republikou" a Jižní Osetií, obě pošilhávají po Rusku, jenže je neuznává mezinárodní společenství (Podněstří je součástí Moldavska, Jižní Osetie patří Gruzii). Ale to už by byl exkurz do mezinárodního práva.

avatar
Mossback Datum: 18.12.2013 Čas: 18:33

to liberal shark
Řešit hranice států v Evropě v diskuzi o ruských raketách vs. protiraketovém deštníku sice má na první pohled svoji logiku, ale těžko se můžeme dobrat objektivního výsledku. Kdybychom uplatňovali historické nároky, že to či ono území patřilo někomu, musely by se revidovat hranice mezi většinou států Evropy. U Kaliningradu prostě platí podobná logika jako u východního Pruska - to by měli Poláci "vracet" tohle území Německu?
Takže prosím neřešme historické křivdy - jako bychom neměli sami zkušenost s přetahováním o Sudety...

avatar
liberal shark Datum: 18.12.2013 Čas: 17:53

to David
Pokud Rusko a Kuba spolu uzavřou spojeneckou smlouvu podobnou NATO, pak si mohou rozmisťovat svoje zbraně na svém území jak chtějí a NATO bude patřičně reagovat. Ovšem něco jiného jsou systémy PVO a něco jiného balistické rakety s (možnou) jadernou hlavicí.
Opravdu je Královec ruské území ?

avatar
David Datum: 18.12.2013 Čas: 13:43

To liberal shark : Rusku po nějakém principu kolektivní obrany NATO přece nic není. I Rusko má přece smlouvu o partnerství s Kubou. Co kdyby Kubě navrhlo, že bude bránit její území, To by bylo řevu! A že to není až tak nereálné, ukazuje čím dál širší vojenská spolupráce s Venezuelou. Co kdyby ten princip kolektivní obrany uplatňovala i druhá strana?.
A jinak - Ruso po traumatické zkušenosti z rozpadu Sovětského svazu, po zkušenosti z čečenské války nepustí ani jeden čtvereční kilometr svého území, navíc s tak vynikající strategickou polohou, jakou má Kaliningrad

avatar
liberal shark Datum: 18.12.2013 Čas: 09:10

to Wladis:

1) Argument o vlastním území je chybný. Polsko i USA jsou členy NATO a proto jsou prvky protiraketové obrany na vlastním území členských států NATO. Úplně stejně jako jsou ty ruské na vlastním území Ruské federace. Rusko se jen demagogicky pokouší zamlžit princip kolektivní obrany NATO.

2) Druhá poznámka byla trochu provokační, nicméně účel splnila :-) Enklávu Královce určitě není možné nazývat "ruskou". Historicky patřila pobaltským pohanům, Litvě, Řádu německých rytířů, polskému království, Rzeci Pospolité, Východnímu Prusku, ale nikdy nebyla ruská. Konec konců, město Královec kdysi založil český král.

avatar
Hanshroch Datum: 17.12.2013 Čas: 22:32

V podstatě nejde o nic překvapivého - už dříve Rusko dalo najevo, že v případě budování "deštníku" bude reagovat. Ostatně to americké zdůvodnění deštníku hrozbou z Íránu je dosti pochybné. Spíš jde o potvrzení vojenské hegemonie USA v Evropě.
A když už jsme u těch historických nároků - Královec bychom mohli žádat třeba i my, vždyť ho založil Přemysl Otakar II. .....

avatar
Wladis Datum: 17.12.2013 Čas: 22:14

liberal shark

1) Rusko na rozdiel od USA ma svoju PVO na vlastnom uzemi. To ako keby Rusi mali S-400 a 500 na Kube (tiez by nebolo nikomu nic do toho ?)

2) Bod uplne mimo. Vysledky WWII su take ake su, to ako keby Nemci povedali ze Ceske pohranicie nie je Ceske, ale historicky patri Nemecku; atd. Litovcanov v Kaliningradskej oblasti je "az" 1,1% a Poliakov 0,3%.

avatar
lorgarius Datum: 17.12.2013 Čas: 20:44

Ked uz tak Konigsberg by si mohli narokovat nemci a nie poliaci ci litovci, rovnako ako par 100ks stvorcovych z dnesneho zapadneho polska. A VB, Nemecko, Svedsko, Norsko a vsetky ine krajiny by mali vyzvat polske okupacne specialne jednotky ktore previedli skrytu invaziu tychto krajin taktikov- predstierat ze ideme za pracou, aby sa vratili do varsavskeho kniezatstva. Logiku by to malo ci nie?

avatar
liberal shark Datum: 17.12.2013 Čas: 20:08

1) Do obranných systémů nikomu nic není. Rusko si také nenechá mluvit do svých baterií S-400 a S-500.
2) Území Královce v žádném případě není ruské, ale patří Litvě a Polsku. Rusko by mělo své okupační síly z Královce stáhnout.

avatar
Bodie Datum: 17.12.2013 Čas: 13:42

Jestli pro Rusy představuje nějaká země největší potencionální riziko, tak to nejsou USA nebo jiný stát NATO, ale Čína. Naprostá většina ruské populace žije v západní části RF, Sibiř je jen velmi řídce osídlená a jsou tam rozsáhlá naleziště nerostů. A rozhodně největší riziko pro Rusko, je demografická situace, protože podle dem. výzkumů (byť se mají brát vážně max. na 10 let dopředu) tak Rusů bude na konci století ani ne 85 milionů. Tento problém se, ale netýká jen Ruska, ale prakticky celé Evropy a v tom já vidím potencionální riziko konfliktů, protože přistěhovalců z Afriky a muslimských států je v Evropě hodně a navíc mají vysokou porodnost. Aby to tu jednou neskončilo jak v Jugoslávii.

avatar
gruppe.drei Datum: 17.12.2013 Čas: 13:05

"Připomeňme, že Kaliningrad je malá ruská enkláva u Baltského moře uzavřená Estonském, Litvou a Lotyšském."

Opravdu?! Řekl bych, že sousedy je Polsko a Litva. Ostatně i ty překlepy svědčí o šití horkou jehlou...

arr