Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské stíhačky nad Japonskem opět rozvířily diskuzi o Kurilských ostrovech

Datum přidání 09.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Japonsko nemá dlouhodobé územní spory jen s Čínou, Jižní a Severní Koreou, ale také s Ruskem. Z toho důvodu vyvolal velké pozdvižení průnik dvou ruských stíhaček do japonského vzdušného prostoru u ostrova Hokkaidó. Jednalo se o první podobný případ po 5 letech.

Mitsubishi F-2

Foto: Japonská stíhačka Mitsubishi F-2 / Wikipedia

 

K incidentu došlo ve čtvrtek 15:00 místního času. Dvě ruské stíhačky Su-27 údajně narušily japonský vzdušný prostor nad ostrovem Riširi. "Dnes kolem 15:00 vojenská letadla patřící Ruské federaci porušila náš národní vzdušný prostor nad teritoriálními vodami ostrova Riširi u Hokkaida," uvedlo japonské ministerstvo  zahraničí pro agenturu AFP.

 

Riširi leží jen pár kilometrů od druhého největšího japonského ostrova Hokkaidó. Proti ruským strojům vystartovaly čtyři japonské stíhačky F-2. Japonci však uvedli, že nedošlo k přímému vizuálnímu kontaktu mezi letadly a ruské stíhačky se stáhly.

 

Kolem Japonska je v poslední době opravdu „živo“. Podle údajů japonského ministerstva obrany, japonské stíhačky od dubna do prosince minulého roku zasahovaly celkem v 349 případech. Nejvíc narušovaly vzdušný prostor Japonska ruské stroje (180x) a poté čínská letadla (160x). Ač se čínské a japonské bojové stíhačky již střetly (naposledy v lednu), v případě Rusů šlo vždy o pátrací nebo civilní stroje, které se ztratily nebo měly potíže.

 

Nyní však Japonsko tvrdí, že šlo o cílenou provokaci ze strany Rusů. Rusové to však odmítají a tvrdí, že se ruské stroje vůbec nedostaly do japonského vzdušného prostoru. "Lety námořního letectva Pacifické flotily v oblasti jsou prováděny pravidelně v souladu se striktními mezinárodními omezeními na užití vzdušného prostoru bez narušení hranic dalších zemí," uvedl mluvčí ruských ozbrojených sil Roman Martov. Moskva však potvrdila, že nedávné vojenské cvičení kolem sporných Kurilských ostrovů bude zahrnovat i lety bojových letadel.

 

Pře o Kurilské ostrovy mezi Ruskem a Japonskem se datuje až do 18. století, kdy docházelo k prvním. vojenským střetům. V roce 1855 se obě země dohodly na rozdělení Kurilských ostrovů a v roce 1875 Japonsko získalo dokonce celé Kurilské ostrovy výměnou za to, že si nebude dělat nárok na severnější ostrov Sachalin.

 

Nicméně v roce 1945, kdy bylo Japonsko na straně poražených, Kurilské ostrovy obsadilo Rusko. Pře o tyto ostrovy došly tak daleko, že Rusko a Japonsko ještě nepodepsalo od druhé světové války mírovou smlouvu, takže jsou obě země technicky stále ve válce.

 

Zdroj: BBC, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Filosof_amater Datum: 21.07.2014 Čas: 15:10

„Myslím, že tohle je dnes jen jakýsi evergreen, nějaký konflikt s Ruskem je nepravděpodobný“

Je docela smutné, jak se situace za posledních 18 měsíců změnila.

avatar
David Datum: 10.02.2013 Čas: 08:21

Myslím, že tohle je dnes jen jakýsi evergreen, nějaký konflikt s Ruskem je nepravděpodobný - Japonci jsou dost chytří na to, aby si uvědomili, že větší nebezpečí jim hrozí ze strany Severní Koreje a Číny.

avatar
Standa Datum: 09.02.2013 Čas: 14:10

Nechci být hnidopich, ale tohle mi nedává moc smysl:

že nedávné vojenské cvičení kolem sporných Kurilských ostrovů bude zahrnovat i lety bojových letadel.

avatar
Nicolaj Datum: 09.02.2013 Čas: 13:19

Toto je velmi sporné, protože Rusko-japonská válka nebyla ukončena žádnou smlouvou a tudíž v podstatě není vymezena přesná hranice. Už jen z toho principu je těžké někomu něco vytýkat. Navíc jde jen o tvrzení Japonců. Nehledě na to že drobná překročení jsou na denním pořádku díky problémům s vymezením vzdušného prostoru. Většinou se jedná o neškodná nedopatření kdy letadlo letí o pár metrů jinde a jsou běžně tolerovány ( zde chybí informace o závažnosti, nebo vzdálenosti ).

avatar
Reakce Datum: 09.02.2013 Čas: 12:28

A ostatní státy to nedělají, že?

avatar
Kubec Datum: 09.02.2013 Čas: 10:56

Rusové narušujou vzdušnej prostor snad všech zemí se kterýma souseděj už od dob prvních letadel. Bez toho by to snad ani nebyli Rusové

arr