Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské strategické velitelství pro Arktidu

Datum přidání 18.02.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská armáda do konce letošního roku vytvoří nové strategické velitelství pro oblasti za polárním kruhem. Informaci přinesla ruská tisková agentura RIA Novosti, která citovala nejmenovaný vysoce postavený vojenský zdroj na ruském generálním štábu. Cílem nového velitelství je chránit ruské zájmy v Arktidě.

Foto: Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti

Foto: Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti

 

Slovní spojení „ledy tají“ většinou slyšíme v případech, kdy dochází k uvolnění atmosféry a zúčastněné strany jsou ochotné jednání. V případě Arktidy však tající led politicky a vojensky vyhrocuje vztahy mezi několika státy. Důvod? Obrovské zásoby surovin pod ledovou pokrývkou Arktidy.

 

Na bohatství Arktidy si nárokují menší či větší práva Norsko, Dánsko, Kanada, USA a Rusko. Nejvíce aktivní je Rusko, jehož ekonomika je ze 3/4 závislá na vývozu surovin. Ovládnutí nerostných zdrojů v Arktidě je tak pro Rusko otázkou ekonomického rozvoje nebo stagnace.

 

Rusko je v poslední době v Arktidě velmi aktivní. Výjimkou nejsou rozsáhlá vojenská cvičení, symbolické akce nebo plány na oživení starých sovětských základen za polárním kruhem. Své zájmy v Arktidě chce Rusko chránit také skrze nové strategické velitelství.

 

Od roku 2010 má ruská armáda čtyři Společné strategické velitelství (SSV). SSV Západ pro Západní vojenský okruh (včetně severní a baltické flotily), SSV Jih pro Jižní vojenský okruh (včetně černomořské a kaspické flotily), SSV Východ pro Východní vojenský okruh (včetně pacifické flotily) a SSV Centrum pro Centrální vojenský okruh.

 

Nyní ruská armáda vytváří páté strategické velitelství pro operace za polárním kruhem - Společné strategické velitelství Severní flotily. Pod nové velitelství přejde mimo jiné severní flotila ruského námořnictva ze SSV Západ.

 

„Arktické velitelství zahrnuje severní flotilu, arktické bojové brigády, letectvo a protivzdušné jednotky, jakožto i administrativní struktury,“ uvedl pro RIA Novosti zdroj v ruském generálním štábu. Mezi hlavní úkoly severního velitelství patří ochrana rybářských a nákladních lodí, ochrana plynových a ropných polí, a ochrana severní hranice Ruska.

 

Zřízení nového strategického velitelství pro operace za polárním pruhem zapadá do prosincové výzvy Vladimíra Putina. Ruský prezident vyzval k posílení ruské vojenské přítomnosti v Arktidě a vybudování/obnovení vojenské infrastruktury v oblasti.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Beny Datum: 23.02.2014 Čas: 20:43

Popravdě, kdyby se tohle zbrojení někdy, což se také může reálně stát, vymklo kontrole a byla z toho válka, tak podle mého to aspiruje na třetí světovou. Protože kdyby šlo Rusko proti Kanadě, tak se do toho přidá USA, Velká Británie a to nebude určitě vše. Stejně tak Rusko vs. USA či jiné, nezapomínejme totiž na (i když špatně funkční) NATO

avatar
shal Datum: 22.02.2014 Čas: 19:45

David: USA by nezůstaly stranou. Navíc by USA byly viděny ve světě jako ochránce malých zemí před rozpínajícím se Ruským hegemonem, pokud by došlo k nějakému konfliktu Rusko-proti-všem.

avatar
David Datum: 19.02.2014 Čas: 13:45

I ty menší hráče je ale třeba brát v potaz. Třeba Kanada výrazně navyšuje výdaje na obranu, navyšuje počty své armády, plánuje výstavbu celé třídy nových hlídkových lodí určených především pro severní oblasti. Nemyslím si, že by to spělo k otevřené válce mezi Ruskem a Kanadou, ale i tak je třeba brát na to zřetel.Ostatně - USA coby partner Kanady by v takovém konfliktu asi nezůstaly stranou

avatar
OMFG Datum: 19.02.2014 Čas: 13:36

Presne tak, zla Amerika. Tfuj!
Rozpisovat sa asi nema cenu, za vsetky snad argumenty vyberiem ten o budovani ABM - doporucujem clanok Petra Sucheho: www.defenceandstrategy.eu/cs/aktualni-cislo-1-2007/clanky/americka-protiraketova-obrana-a-rusky-pocit-nejistoty.html

avatar
Petr M Datum: 18.02.2014 Čas: 19:34

Onovení opuštěných základen, posilování vojenské přítomnosti v Arktidě je Rusko správný krok. Státy jako Norsko, Dánsko, Kanada nepředstavují pro Rusko sebemenší hrozbu, největší hrozbou je samozřejmě vojesnky sílící USA, které se stále snaží dostat Rusko na kolena a oslabit jeho vliv. budováním PRO a základen stále blíže Ruských hranic, stavbou dalších letadlových lodí, jako hlavní zbraně v prorusky orientovaných státech jako např. v Sýrii, na Uhrajině jsou používány "barevné revoluce", mediální propaganda za učelem destabilizace a odklonu od Ruska a následné posílení vlivu USA a EU v těchto státech.

Pokud by např. na Ukrajině vyhrála opozice, následoval by vstup Ukrajiny do EU, NATO, to mělo by to pro Rusko katastrofální následky, především ztráta namořní základny černomořské flotily, zřízení vojenských základen NATO(USA) hned u Ruských hranic.

arr