Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské střely Jachont pod kontrolou Hizballáhu

Datum přidání 06.01.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 23 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Režim Bašára Asada předal kontrolu nad protilodními nadzvukovými střelami Jachont Hizballáhu. Asád chce tímto krokem údajně ochránit moderní syrské zbraně před izraelskými útoky.

Foto: Jachont / Wikipedia

Foto: Jachont / Wikipedia

 

Izrael podnikl na sklady zbraní v Sýrii za poslední rok řadu úderů. Izraelci se obávají především možnosti, že zbraně mohou padnout do nepovolaných rukou. V červenci letošního roku Izrael rovněž zaútočil na sklady střel Jachont v přístavu Latakíja.

 

Noviny The Wall Street Journal nepřiblížily, jaké zbraně Hizballáh drží pod kontrolou v Sýrii. Avšak podle The New York Times, citujícího izraelského zbrojního experta Ronena Bergena, Hizballáh má v Sýrii pod kontrolou střely Scud-D, Scud-C, íránské Fatíh-110 a neřízené dělostřelecké rakety Fajr.

 

Samotné předání kontroly zbraní Hizballáhu není ale nic překvapujícího. Libanonské hnutí Hizballáh podporuje v tři roky trvající občanské válce režim Bašára Asada. V Sýrii bojuje dokonce několik tisíc vojáků Hizballáhu.

 

Video: Střely Jachont jsou nebezpečným protivníkem. / YouTube

 

Připomeňme, že Jachont je exportní označení pro ruskou těžkou protilodní střelu P-800 Oniks. Střela může být vypuštěná jak z letadel, tak z hladinových plavidel, ponorek i pobřežních baterií. Na cíl vzdálený až 300 km útočí 250kg těžkou bojovou hlavici. Letová rychlost je Mach 2, v závěrečné fázi střela zrychluje až na Mach 2,5 (2983 km/h u hladiny moře).

 

Podle izraelského viceadmirála Eliezera Maroma mají izraelské lodě obrané prostředky schopné ničit střely Jachont. Zároveň však dodal, že žádný obranný prostředek není 100% spolehlivý. Obrovským problémem je mimořádná rychlost střely Jachont a dolet, který s přehledem pokrývá celou délku izraelského pobřeží.

 

"Izrael má odpovědi na tyto rakety, které jsou vyvíjeny dlouhodobě," citovaly Maroma izraelské noviny The Jerusalem Post. "Čím pokročilejší raketa je, tím menší procento obrany je k dispozici. To je velká výzva pro námořnictvo.“

 

Pokud Hizballáh zprovozní střely Jachont, může ohrozit izraelské ropné plošiny ve Středozemním moři, civilní lodě a lodě v izraelských přístavech. Marom zároveň dodal, že Sýrii lze odstrašit silou, ale v případě nestátních útvarů jako je Hizballáh, je celá věc mnohem složitější.

 

Hizballáh může říct ´zaútočte na Libanon, jděte do toho´. Taková věc jim moc nevadí. Je obtížné se vypořádat s nestátními aktéry,“ dodává Marom.

 

Zdroj: IHS Janes, The Jeruselem Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mu7705 Datum: 07.01.2014 Čas: 12:33

Docel zajímavě se to zde začalo zamotávat. Pojem terorista je poměrně široce používán a často v médiích v naprosto špatných souvislostech. Terorista využívá zastrašování obyvatelstva k dosažení svých cílů s tím, že obvykle toto zastrašování znamená ztráty na životech a veliké materiální ztráty. Teror může být páchán jak jednotlivcem, tak skupinou s tím, že v rámci skupinového teroru může dojít k teroru státnímu, kdy tato skupina převezme moc ve společnosti a zastrašováním se dále udržuje u moci. Teror je obvykle namířen proti společnosti, obyvatelům. Teroristické útoky mají za cíl demoralizovat teorizovanou skupinu natolik, že se poddá vůli teroristické skupiny, k čemuž by bez tohoto zastrašování vůbec nedošlo.
V případě povstalců se jedná o zbrojené síly, které primárně bojují proti vládnoucí skupině ve státu. Jejich cílem je obvykle působit proti organizacím a složkám státu. Civilní obyvatelstvo by mělo být z jejich akcí obecně vyloučeno. Důvod je na snadě, protože povstalci chtějí převzít moc ve státě. Pokud by si naštvali dost obyvatelstva, vybudovali by si sami povstalce proti své případné nové vládě. V některých případech se povstalci doupouštějí teroru na obyvatelstvu, principielně to však nikam nevede. Mnohdy jsou médii povstalecké akce označované jako teroristické, ale není to úplně správné. Pokud povstalec útočí na policistu nebo vojáka vládnoucí strany nebo okupační armády, nejde v principu o teroristický útok. Cílem totiž není zastrašovat obyvatelstvo, ale boj o vládu ve státě. Tyto dvě věci mají k sobě velice blízko, ale nejsou totožné.
Zajímavým problémem dneška je to, že se do konfliktů zapojují občané cizích států. V minulosti se jim říkalo žoldáci - vojáci, kteří bojovali za určenou stranu za dohodnutou poměrně vyskou (v porovnání s běžnými policisty a vojáky v místě) odměnu. Prostě lidi, co bojovali za toho, kdo jim lépe zaplatil. Jenže v drtivé většině konfliktů dnes bojují na straně Islamistů lidé z jiných zemí a to z ideových důvodů. Oni z toho nemají třeba takové příjmy, a tak vypadávají z definice žoldáka. Jenže ti lidé mnohdy vedou celé ofenzivy a operace, nemají k danému území žádný vztah a principielně je jim jedno, jestli zabijí toho nebo tamtoho. Mezinárodní právo nedokáže tento typ cizích ideových válečníků uchopit.
Co se týká Hizbaláhu, tak fakt, že používal a používá teroristické metody z něj činí teroristickou organizaci. Pokud bude lidé z červeného kříže střílet po autobusech RPG, tak bude Červený kříž teroristickou organizací, bez ohledu na to, co ještě jiného dělá. Používá tyto metody? Používá, tak to je a není o čem diskutovat.
V případě Hizbaláhu mne překvapuje, jak se chce Sýrie vyvinit z použití zbraní ze svého území. Principileně to tak je i v Libanonu, pásmu Gazy atd. Fascinuje mne , že OSN vůbec proti těmto praktikám výrazně neprotestuje. Jak může nějaký stát umožnit působení nějaké organizace ze svého území proti jinému státu? Pokud někdo nechá ze svého území odpalovat rakety nebo tam vytvořit základny pro výpady na cizí území, tak to je jednoznačné porušení veškerých zásad a pravidel. To jako, když by naše armáda předala SCUDy, když je ještě měla, myslivcům, a ti by ostřelovali třeba Vídeň, tak by naše vláda řekla, no my nic, my jsme jim říkali aby to nedělali, ale oni nás neposlouchají? Kde jsme? Buď si tam do půl roku uděláte pořádek a nic nebude do vedlejšího státu lítat ani chodit se odpálit a postaráte o to sami, nebo vám tam pošleme modré přílby a uděláme vám tam 30km ochranné pásmo, kam se nikdo nepřiblíží s něčím nebezpečnějším než kapesním nožem. Myslím si, že situace na Blízkém východě je způsobena laxním přístupem OSN ke státům, které nedodržují pravidla služného chování vůči sousedům. Je úplně jedno jestli je to Izrael, Irák, Indie nebo co. Takže pokud Asad nechá Hizbalách střílet po všem co je napadne a ještě jim k tomu dá hračky, tak Sýrie oficiálně může za to, co se bude dít a je to jejich problém.

avatar
Nikdo Datum: 07.01.2014 Čas: 10:13

to je zase estráda... aneb jak si ze řady protichůdných informací vybrat ty ,co zapadají do mého konzistentního světonázoru , který ani za 20 let neztratí nic na své dogmatičnosti a moc se neobtěžovat se studiem takto složitého tématu.

avatar
liberal shark Datum: 07.01.2014 Čas: 09:06

Už zase ta věčná debata ...
Terorista je ten, kdo záměrně útočí na civilní cíle.
Jediný rozdíl mezi Al-kajdou a Hizbaláhem je v tom, že první je sunnitská a druhá šítská organizace. Teroristické jsou obě.

avatar
Hynek Datum: 07.01.2014 Čas: 03:53

to Vestly:
Tak ona i "Základna" provozuje školy atd.. A jediný rozdíl je ten, že jedna skupina je šiítská a druhá sunnitská. Takže můžete věřit, že Hizballáh je vlastně fajnový oproti Al-kaidě, ale není tomu tak..

avatar
A.M. Datum: 06.01.2014 Čas: 23:07

to Vestly: neviem či ti to nedopína, alebo čo, ale skús si ešte raz prečítať tento článok a snáď nájdeš odpoveď na tvoju otázku

avatar
Vestly Datum: 06.01.2014 Čas: 22:53

to Jan Grohmann :
Oficialne je više 700 mrtvych civilistov iba vdaka Americkým UAV-čkam. Opakujem , oficialne , takže v skutočnosti to je pravdepodobne o moc viac. Nehovorim , že je Hizbalah dobrý , iba vravim , že je rozdiel medzi Al-kajdou a podobnou bandou , čo zabijaju denne civilistou a Hizbalahom , čo proti nim bojuju.A tymi povstalcami myslim tie skupiny , ktore bojuju proti Assadovi , kedže je jedno , či su to oficialne povstalecke skupiny alebo nejake odvetvia Al-Kajdi , tak či tak dostavaju zbrane z Izraela , Turecka , Ameriky a pod.


to A.M:
skus sa vcitit do niekoho v Syrii. Aj oni su ludia. Všetko čo chcu je , aby sa zbavili tej teroristickej bandy z okolitistických štátov , tak isto ako Izrael. Bol by som rád , keby si vysvetlil ako sa Assad stal terroristom. Dik

avatar
Radim Datum: 06.01.2014 Čas: 22:33

Jedni mají arafatky na hlavách, druzí zase kipu. Nač neustále ten dvojitý metr? U jedněch terrorismus odmítáme, u druhých s ledovým klidem přehlédneme i státní terrorismus. Israel sem dlouhou dobu bezhlavě podporoval, ale pomalinku to začíná vypadat, že provádějí takový zpomalený "anšlus"
Kdy se zakročí proti těm hlaním, kteří mají skvělé smlouvy s USA a sedí za stolem v Rijádu?

avatar
A.M. Datum: 06.01.2014 Čas: 22:23

ibaže si zabudol na fakt, že IDF tak nečinia bezdôvodne, asi si zabudol na nedávne ostreľovanie Izraela spoza Libanonských hraníc, a to, že sa Hizbaláh dopustil dvojitého vojenského zločinu... ja sa nebudem vžívať do role nejakých bláznov s arafatkami na gebuliach, ktorí sa furt len modlia a myslia si, že ich spasí nejaký Aláh :DD

avatar
Radim Datum: 06.01.2014 Čas: 22:08

A.M. Fajn, do role Izraelců se vžíváme skoro pořád. Co se tak někdy vžít do role nějakého obyvatele Palestiny, kterému přijede jednotka IDF zbourat "teddy bearem" barák. A to na půdě, na kteru má i podle OSN právo. Neschvaluji žádný "terrorismus", ať už ten Palestinský, nebo ten Israelský.

avatar
Jan Grohmann Datum: 06.01.2014 Čas: 22:05

Syria by bola pravdepodobne ďalšia základňa NATO. Ďalej tu mame Pakistan , kde Izrael stavia "dediny" z unimobuniek a sťahuje tam svojich ludi , USA tam testujú svoje nove zbrane atd. - čiré spekulace, zjednodušování a vykonstruované fráze, pouze mající potvrdit pohádku USA/Izrael=Zlí , Asad/Hizballáh=Dobrý. Odlišujte "věřím" a "vím".
Ostaně zjednodušování "povstalci" odstřelují civilisty je nesmyslné. Už jsem psal, že "povstalcem" se označuje kde kdo. Kriminálník příjde do domu a vyhrožuje, že je povstalec, takže potřebuje jídlo.
Samozřejmě, že existuje skutečné hnutí, "legitimní povstlecké hnutí", které bojuje proti Asadovi majíci podporu na Západě. To, že na občanské válce parazitují různé militantní a zločinecké skupiny je jiná věc.
Hizballáh označil jako teroristickou ogranizaci také EU, Nizozemsko, Francie, Austrálie a země Zálivu (Kuvajt, Saudská Arábie, Katar, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Omán). Ostatně země v Zálivu nejsou zrovna Izraeli dvakrát nakolněny.
Proti Hizballáhu také vystupuje Hamás.
To, že Hizballáh má nějaký sociální program, je samozřejmě kalkulem. "Získej si srdce lidí a vyhraješ válku," základní pravidlo války. Hitler také stavěl dálnice a dal Němcům práci.

avatar
A.M. Datum: 06.01.2014 Čas: 22:03

ľudia, ako môžte ospevovať teroristické skupiny, ktoré majú na svedomí nespočet nevinných ľudských životov, ja viem, že v dnešnej dobe sú konšpiračné teórie v móde ale myslím si, že vám práve tieto teórie zatemnili myseľ, Izrael je jedna z krajín na blízkom východe (a svojím spôsobom jediná) životnou úrovňou rovnajúca sa západným krajinám, ľudia tam žijú tak ako my tu doma, poctivo chodia do práce, dodržujú zákony, vedú riadny slušný život... tento im však znepríjemňujú rôzne teroristické skupiny pôsobiace v okolitých štátoch, skúste sa vcítiť do života bežného izraelského občana, ktorý musí dennodenne počítať s rizikom, že mesto, v ktorom žije, dom v ktorom býva, zasiahne raketa odpálená teroristickou skupinou spoza hraníc Izraela alebo že sa na ulici odpáli samovražedný atentátnik práve keď bude ráno cestovať do práce, všetko toto sa už v minulosti udialo viackrát a stále sa to deje, ono sa to ľahko komentuje niekde z bezpečia Európy ale iné je, keď to človek pocíti na vlastnej koži, takže berte prosím ohľad na túto skutočnosť

avatar
Vestly Datum: 06.01.2014 Čas: 21:22

to Jan Grohmann:
Ano , veľmi som to zjednodušil , nechcel som sa moc rozpísat.

Izrael zaútočil niekoľko krát na Sýriu , bez žiadnych následkov. Ak by Syria nemala S-300 (nieje to iste , ale je to pravdepodobne ) , tak by bombardovanie strategických cieľov pokračovalo. Nebyť Ruska a Číny , Syria by bola pravdepodobne ďalšia základňa NATO. Ďalej tu mame Pakistan , kde Izrael stavia "dediny" z unimobuniek a sťahuje tam svojich ludi , USA tam testujú svoje nove zbrane atd. Chcel som tym iba povedať , že Izrael nieje žiadne neviniatko a niekto by im mohol naznačiť , že by s tým mali prestať.

V Syrii bojuje niekoľko povstaleckých/islamistických skupín , máte pravdu , ale medzi nimi je len malo skutočných povstalcov zo Sýrie. Väčšinou su to islamisticke skupiny z okolitých štátov a nestalo sa raz , že medzi sebou bojovali o územie. A nevravel som , že tam bojuje priamo Al-Kajda , ale že su to skupiny v spojení s Al-Kajdou.

Týto "povstalci" zabijaju civilistov, beru ich ako rukojemníkov a ostreluju s mínometmi mestá plné ludí.

to Hynek :
Aby sme si to ujasnili , Hizbalah sa venuje aj humanitárnej činnosti = prevádzkuje školy , nemocnice a pod. Za teroristicku skupinu ich považuje iba USA , Kanada a Izrael , čiže je medzi nimi rozdiel.

avatar
Hynek Datum: 06.01.2014 Čas: 20:32

to Vestly:
Těžce se neorientujete v situaci. Hizballáh není tak radikální? Nemá důvod útočit na civilisty? Skutečně?

avatar
Hynek Datum: 06.01.2014 Čas: 20:29

to Nesher, A.M.
Pánové, pletete si byznys a geopolitické směřování země. S logikou, co použil Nesher by stejně, tak USA podporovalo terorismus. Btw. jaký terorismus? Nesmírně vágní pojem...

avatar
Radim Datum: 06.01.2014 Čas: 20:08

Terrorista..Kdo je dneska vlastně terrorista? Je to Assad? Je to Írán? Je to Rusko s Čínou? Je to Hizballáh? EU a USA společně s Kanadou zrušily označení "terroristická skupina" Íránským klukům z Mojahedin-e-Khalq, strejda McCain si podal ruce s klukama z Ahrar al-Sham, kteří jsou přímo napojení na Al-Ciajdu
Lídr Syrské Al-Ciady - Muhajireen Kavkaz wa Sham se fotí ve stanu USAID a spojenci ze zálivu poslali na konta těchto řezníků už několik miliard $, jak nedávno psalo Financial Times. Začínám myslet, že ten největší sponzor terrorismu jsou USA a jejich poskoci ze zálivu.

arr