Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Datum přidání 29.11.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 79 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. Jde o reakci na sestřelení ruského útočného letadla Su-24 dvojicí tureckých stíhaček F-16. Rozmístění systému S-400 v Sýrii mění “pravidla hry” nejen pro Turecko, ale i pro koalici států bombardující Islámský stát a pro Izrael.

Foto: S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0

Foto: S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0

 

Rusko po sestřelení letadla Su-24 posiluje svou přítomnost v Sýrii a ochranu letadel. Krytí bombardovacích letadel zajistí doprovodné stíhačky, systémy elektronického boje a především komplet S-400 Triumf umístěný na ruské vojenské základně Latákíja.


U syrského pobřeží se navíc pohybuje raketový křižník Moskva z Černomořské flotily. Oči se však upírají především na S-400 s dálkovým dostřelem 400 km a výškovým 27 km (dosah radaru je 600 km). Dosah námořního kompletu S-300 křižníku Moskva je jen čtvrtinový.


S-400 pokrývá vzdušný prostor Sýrie, významnou část Turecka, Libanonu, Kypru nebo Jordánska. Zpozorněl rovněž Izrael, který již dříve dal najevo nelibost nad rozmísťováním výkonných protivzdušných systémů v Sýrii. S-400 může teoreticky ohrozit letadla až v 395 km vzdáleném izraelském Tel Avivu.


“Nyní jsou všechny severní provincie v Sýrii hraničící s Tureckem, stejně jako severovýchodní provincie sousedící s Irákem, sledovány naším S-400 a cíle mohou být zasaženy až v hloubce 300 km,” uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Viktor Muračovský, šéfredaktor magazínu Arzenál vlasti. Ruská základna Latakija leží pouze 50 km od nejjižnějšího cípu turecké hranice.


Přítomnost S-400 v Sýrii musí vzít také v potaz koalice západních států podnikající nálety v Sýrii. “Ano, poněkud to komplikuje situaci a musíme to brát v úvahu, ale pořad zde máme nějakou práci a tu budeme dělat i nadále,” uvedl generálplukovník Charles Brown, velitel U.S. Air Forces Central Command.


Riziko náhodného sestřelu koaličních letadel je však minimální. Moderní identifikační a detekční systémy, jak na letadlech, tak na pozemních systémech, dávají jasnou představu o příslušnosti vzdušného cíle.


“S-400 nepřestavují velké problémy pro koalici vedenou USA,” říká Maxim Šepovalenko, ředitel Centra pro strategické analýzy. “Všechno ostatní záleží na nich. Pokud se budou chovat špatně a budou omezovat naše letadla, budou vědět, s čím počítat. Ale sotva s nimi vstoupíme do přímé konfrontace.”


Mezi Ruskem a Spojeným státy pláti memorandum o porozumění, které má zabránit střetům mezi ruskými a západním letadly. Ruská a koaliční letadla však nespolupracují a akce nekoordinují.


“Máme docela dobré spojení s Rusy,” uvedl Brown. "V memorandu o porozumění jsou věci, které mluví o tom, jak se má, co dělat… Nebudeme ukazovat nepřátelské chování nebo nepřátelské úmysly koalice směrem k Rusům nebo Rusové směrem ke koalici.”


Rozmístění S-400 pozorně sleduje Izrael. V Sýrii stále operuje organizace Hizballáh jako prodloužená ruka íránských revolučních gard. Íránské revoluční gardy využívají Sýrii pro transport zbraní z Íránu. V minulosti Izrael prakticky volně prováděl letecké údery proti cílům Íránu v Sýrii, například proti transportům balistických střel.


Po vstupu Ruska do Sýrie Izrael zavedl s ruským vojenským velením v Sýrii horkou telefonní linku, aby nedocházelo ke kontaktu s ruskými letadly. Izraelský vojenský expert Zvi Magen však pro noviny The Times of Israel uvedl, že po aktivaci systému S-400 musí Izrael své akce proti Hizballáhu koordinovat s Rusy, což výrazně omezuje izraelské operační možnosti.


Izraelská armáda se k rozmístění kompletů S-400 odmítla vyjádřit. Magen však zdůraznil, že nyní Izrael nemůže vysílat své letadla nad Sýrii neohlášeně a podle “okamžité” potřeby.

Komentář Armádních novin
Je třeba si uvědomit další rozměr nasazení S-400 v Sýrii. Nasazení S-400 naprosto jistě Rusové využijí k vojenskému otestování kompletu v ostré akci a také k předvedení možností S-400 potenciálním zákazníkům.
S-400 mohou sbírat informace o všech letounech v prostoru - charakteristiky radarů, komunikace, systémy elektronického boje - a ukládat je do databáze pro “pozdější použití”. Stejně tak mohou průzkumná letadla sbírat informace o systému S-400.
Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská vláda.

Zdroj: Foxtroth Alpha

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
skelet Datum: 03.12.2015 Čas: 07:42

A ona se má Británie proč bát Ruska?

avatar
SeaWolf Datum: 03.12.2015 Čas: 07:15

Staré 30min: http://zpravy.idnes.cz/letouny-raf-provedly-nalety-na-islamsky-stat-fa3-/zahranicni.aspx?c=A151203_063044_zahranicni_san

Takže Ruské PVO asi nejsou takový strašák.

avatar
SeaWolf Datum: 03.12.2015 Čas: 07:08

sanityangel1
všem čtenářům AN si stačí přečíst tvůj odkaz a odpověď si dají sami. Stejně tak můžou navštívit stránky Almaz Antey a porovnat informace výrobce a s informacemi Ruského ministerstva obrany a systémy porovnat.

A prozradím malé tajemství: článek na téma zda je to S-300 nebo S-400 vyjde v ATM v novém roce podle toho jak se stihne napsat.

Argumentovat se má fakty ne domněnkami.

Shania
Chápu jak to myslíš, ale z technického hlediska je mezi S-300 a S-400 dle údajů výrobce propastný generační rozdíl.

avatar
sanityangel1 Datum: 02.12.2015 Čas: 23:18

Ty vado, takto natvrdleho cloveka, a to jeste pouziji opravdu mirny vyraz, jsem opravdu dlouho "nevidel":
A nerekl by nahodou Stoltenberg na otazku reportera ohledne S-400, ze tam zadnou S-400 nemaji?

Takze takove male summary:
Rusove tvrdi, ze tam maji S400, Izraelci rikaji ( ma se jednat o vyjadreni senior military official) ze i po umisteni tohoto systemu, diky koordinaci s Rusi, jim to necini problem, Stoltenberg na otazku BBC ohledne S400 reknou, ze Rusove umistuji pokrocilou techniku pobliz hranic Nato a jedna se o soucast stratige anti-access anti- denial. A ty veris nejakemu jelimanovi, co da ilustracni foto nebo video na stranku o presunu S-400 do Syrie.

No co, to zas byla ztrata casu s trolem.

avatar
Shania Datum: 02.12.2015 Čas: 22:55

Jak kdyby to nebylo jedno, jestli je to S-300PMU2(SA-20) nebo S-300PMU3(s-400, SA-21)

Praktický dopad mají na situaci v Sýrii mají naprosto stejný.

avatar
SeaWolf Datum: 02.12.2015 Čas: 22:13

sanityangel1
Snaha z tvé strany se cení, ale ten odkaz je malinko nic neříkající :-D

Když se reportér BBC zeptá na názor ohledně umístění S-400 v Latakii a jeho dopad na letecké údery koalice ( tedy dramatické snížení leteckých operací koalice včerejší den tedy 30.11.)
Stoltenberg odpovídá, že vyhodnocují aktuální situaci s ohledem na nekomunikující ( asertivní ) Rusy. Mimochodem na to si stěžují i Turci, že Rusové nekomunikují. O potvrzení S-400 v Sýrii ze strany NATO zde není ani slovo. Pokud rusové umístili S-300 ve středu a k omezení operací koalice došlo až 30.11. kdy Rusové přestali komunikovat, to mělo dokazovat co? Mimochodem už během 30.11. se Pentagon dohodnul s Ruskem jak bude probíhat výměna informací a od 1.12. se zase bombarduje o sto šest. Zkus google psalo se to v hromadě novin i v těch Ruských.

Zkus nalézt prokazatelné snímky S-400 se Sýrie ideálně z Ruského webu a tím je věc vyřízená.

PS: Ruštinu jsem měl povinně za bolševika ve škole tak se to občas šikne.

avatar
sanityangel1 Datum: 02.12.2015 Čas: 19:42

To SeaWolf: Je videt, ze Tvoje rustina je zjevne o nekolik levelu vyse, nez tvoje anglictina.

Doorstep statement
by NATO Secretary General Jens Stoltenberg at the start of the meetings of NATO Ministers of Foreign Affairs

http://www.nato.int/cps/en/natohq/opinions_125358.htm

avatar
SeaWolf Datum: 02.12.2015 Čas: 11:22

sanityangel1
Ne nemyslím si to. Vyjadřuji se k fotografiím které vydávají oficiální ruská media a které prezentuje ruské ministerstvo obrany. Na těchto fotografiích a videu je S-300PMU2 vydávaný za S-400.

Tebou zaslané odkazy jsou komerční izraelské webové noviny s textem od novináře bez udaného zdroje nebo jediného důkazu. Stejný text který najdu i u nás na českých webech.

Aby jsme si rozuměli: Proč oficiální místa v Kremlu / RMO publikují oficiální fotografie a video s popisem že PVO komplet na těchto mediích je S-400, když to jak vidno je S-300PMU2?

Tuto dezinformaci evidentně nikdo nekonzultuje s někým kdo rozezná rozdíl ( podstatný ) mezi těmito dvěma PVO komplety. Přitom stačí porovnat nikoli novinové články, ale odborné publikace a materiály vydávané Ruským výrobcem.

Zde odkaz na Almaz Antey produkty : http://www.almaz-antey.ru/catalogue/millitary_catalogue/
Je dobré si všimnout, že pod fotografií ( asi S-400 ) je text nabízející S-300PMU2. A světe div se S-400 Triumf nemají zatím uvedený v seznamu výrobků seriové výroby. Je zde i nabídka 3D radaru 96L6E u kterého je uvedeno že je součástí kompletu S-300PMU2 ( tento radar je na videu a fotografiích předkládaných RMO )

Tyhle odkazy z oficiálních zdrojů beru jako relevantní nikoli "bulvární výstřižky" z novin kde o důkaz nezakopneš.

Neber to osobně jen si chci vyjasnit zroje ze kterých čerpáme :-D Já u výrobce :-D

avatar
sanityangel1 Datum: 01.12.2015 Čas: 22:09

To Vlasto:
domnivam se, ze pritomnost raptoru je jednim z duvodu, proc je tam S-400 - proste test.

Jinak Rusove uzavreli s Nemeckem dohodu o navyseni kapacity Nord Streamu tusim na dvojnasobek, takze celou Evropu muzou zasobovat pres Nemecko. Fico to nazval
"nozem do zad", protoze Slovensko prijde o stovky milionu EUR z tranzitu.

avatar
sanityangel1 Datum: 01.12.2015 Čas: 22:07

Aha ty si asi myslis, ze kazdeho novinare rusove pusti na vojenskou zakladnu v Syrii nebo ze Izraelci vylepi na webu satelitni snimky.

http://www.timesofisrael.com/israels-air-superiority-in-syria-clouded-by-russian-s-400/
nebo

http://www.timesofisrael.com/business-as-usual-for-iaf-in-syria-despite-russian-missiles/

Despite the Russian deployment of an advanced missile defense system (zde je odkaz na predchozi clanek o umisteni S-400 v Syrii) in Syria, the Israel Air Force will still operate as normal, thanks to constant coordination between Tel Aviv and Moscow, a senior military official said on Thursday.

avatar
vlasto Datum: 01.12.2015 Čas: 15:38

v dosahu radaru toho ruskeho cirkusu bude urcite poletovat nejaky ten Raptor. mohlo by byt celkom zaujimave, keby sa dostala von informacia, ci Raptor dokazal byt pred nim stealth..

inak Rusi si touto Asadovov selankou ocividne pokazili dalsiu sancu na obidenie Ukrajiny pri tranzite plynu. pretlacany South Stream im zatrhla EU, sancu na nahradu v podobe Turkish Stream si akurat zlikvidovali sami. to im za to ten Asad stoji? kade chcu akoze tahat dalsi "stream"?

avatar
SeaWolf Datum: 01.12.2015 Čas: 07:30

sanityangel1
Neboj si to neberu :-D Vyjadřuji se k videu a fotografiím ze Sýrie které jsou Ruským MO prezentovány jako S-400, ale S-400 to evidentně nejsou viz mé nižší posty. Věřím, že pokud by tam skutečné S-400 byly tak by byly i reálně prezentovány.

Izraelci: pokud jsem stihl zaznamenat tak se k tomu to vyjádřil pouze Izraelský tisk, tedy novináři. Protože nikdo neudává zdroje a důkazem jsou předkládány fotky S-300PMU2 .....

Chápu, že pár lidí rozčiluji když o "tanku T-72 na fotografii odmítám tvrdit blud, že se jedná o T-90" tedy pouze příklad.

Prosím neberte to osobně Kozlos + sanityangel1 ;-)

avatar
sanityangel1 Datum: 30.11.2015 Čas: 22:40

To SeaWolf:
Hele, nebude Ti vadit, ze aspon tedy ja budu radeji verit Izraelcum, kteri tvrdi, ze Rusove tam maji S400, nez Tobe? Neber si to osobne, ale rekl bych, ze IAF vi mnohem lepe cemu celi, nez Ty :)

avatar
simonidis Datum: 30.11.2015 Čas: 21:17

Docela by mě zajímalo, jaké možnosti obrany má průměrné letadlo dnešní doby proti tomuto systému? Pořád se domnívám, že poměrně velké? Klamné cíle, střela proti atp...

avatar
SeaWolf Datum: 30.11.2015 Čas: 19:46

Kozlus
uváděný radar 96L6E 3D i když si to soudruzi z aktuálních konfliktů moc přejí je radar z S-300PMU2 a to uvádí jak výrobce tak odborné publikace. Server aktualnikonflikty.eu založili lidé "vyhození" z palby.cz úroveň informací odpovídá udávanými zdroji: sputniknews.ru nebo AC24.cz nebo Strelkovův sociální profil. Proto bych tento zdroj nebral jako relevantní už na základě fabulujícího popisku.

arr