Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské tankové vojsko prochází drastickou dietou - konec tanků T-62

Datum přidání 07.01.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská armáda pokračuje v drastickém zeštíhlování svého tankového vojska. V současné době slouží v ruské armádě něco přes 20 000 tanků, přesněji řečeno hlavních bojových tanků, a to od T-62 až po T-90.  Konečným cílem Rusů je nechat si ve výzbroji pouze 2 000 nejmodernějších obrněnců. Obětí zeštíhlování se tak nyní stalo i posledních 900 tanků T-62, které v ruské armádě slouží již od 60. let minulého století.

Ruský tank T-62 Gruzie

Foto: Ruský tank T-62 byl ve válce s Gruzií vybaven i jednoduchou ochranou mříží proti reaktivním střelám / autor neznámý

 

S vyřazením tanků z výzbroje se má začít ještě tento měsíc. Rusové počítají s tím, že tanky budou rozebrány na díly a ty potom odprodány zahraničním uživatelům tanků T-62, kterých po světě jezdí ještě tisíce kusů.

 

Tanky T-62 v současné době slouží v 18 státech světa. Největšími uživateli je Sýrie a Severní Korea. První ze jmenovaných zemí má ve výzbroji 1000 kusů, ale díky embargu EU na dovoz vojenského materiálu do Sýrie je nepravděpodobné, že se nějaké díly podaří do této občanskou válkou zmítané země prodat. KLDR má sice dvakrát více tanků T-62 než Sýrie, ale ty zase vyrábí (vyráběl) severokorejský průmysl v licenci, takže si Korejci mohou potřebné díly vyrobit levně sami.

 

Největší šance na odprodej náhradních částí do tanků T-62 je tak mimo jiné v Egyptě (500 kusů T-62), Kubě (380), Alžírsku (300), Kazachstánu (280), Mongolsku (250) nebo v Uzbekistánu (170).

 

Jedním ze zásadních důvodů pro vyřazení zastaralých tanků T-62 z výzbroje ruské armády je i chybějící moderní munice pro dělo ráže 115 mm, kterým je tento obrněnec vybaven. Poslední munice byla vyrobena okolo roku 1980, což znamená, že během několika let skončí životnost uskladněných tankových nábojů. Navíc výkon děla ráže 115 mm již nestačí na poslední generaci pancíře nejmodernějších západních, japonských nebo čínských tanků.

 

Celkově bylo mezi léty 1960 a 1975 vyrobeno 20 000 tanků T-62. Zajímavostí je, že v bývalém Československu se vyrobilo 1 500 strojů. Tanky T-62 se účastnily několika válek - čínsko-ruských pohraničních sporů, sovětské anabáze v Afghánistánu nebo válek muslimských zemí s Izraelem. Poslední nasazení proběhlo v roce 2008 v několikadenní válce mezi Ruskem a Gruzií.

 

Jak bylo řečeno v úvodu, Rusové pokračují tímto krokem ve snižování svého tankového vojska. Ve výzbroji mají v budoucnu zůstat jen nejmodernější tanky T-90, modernizované T-72 a v budoucnu také tank nové generace.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
vinny Datum: 08.01.2013 Čas: 21:53

t-80 sa budu postune vyradovat nahradzuje sa tankom t-90 a modernizacie t 72 uroven t 90.V tomto roku sa ma predstavit novy tank na podvozku aramata ma to byt spolocny podvozok pre nove a perspektivne jednotky delostrelectvo bojove vozidla taky universal.T 80 je skoda.

avatar
MrGreen Datum: 08.01.2013 Čas: 20:50

Zajímalo by mě, jak je to s tanky T-80, v jakých počtech slouží a zda s ními Rusové počítají i do budoucna?

avatar
Argonaut Datum: 08.01.2013 Čas: 08:30

Dovoz ruského plynu pokrývá cca 1/3 spotřeby EU. Opět se ukazuje "krása" statistiky. Totiž některé státy EU jsou na dovozu plynu z Ruska závislejší než jiné. 100% závislost Slovenska, Rumunska, Litvy, Bulharska, Lotyšska, Estonska; kolem 80 % Rakousko, Maďarsko, ČR. Zbytek si každý na Eurostatu dokáže najít sám.

Jenom bych rád dodal, že Rusko nevyváží nerostné komodity jen směrem na západ, ale rovněž asijským směrem, kde roste energetická spotřeba. Viz ropovod ESPO. Problémem současné ruské těžby je to, že dochází tzv. levné zdroje, které je levné těžit.

To je, ale off-topic. Smyslem zmíněné závislosti EU na ruských nerostných komoditách bylo to, že EU si zkrátka nemůže dovolit je bojkotovat, jak bylo aplikováno dovoz íránské ropy, pokud by se snad Rusko rozhodlo vyvážet další zbraně do Sýrie.

avatar
liberal shark Datum: 07.01.2013 Čas: 23:15

V měřítku celé EU tvoří dodávky ropy a zemního plynu asi 25% spotřeby.
Redukce počtu tanků o 90% je obrazem radikální změny koncepce ruské armády.

avatar
Jakub Mareš Datum: 07.01.2013 Čas: 20:22

S tím že Rusko má majoritní podíl bych už v téhle době úplně nesouhlasil, je pravda že ropa z Ruska u nás pořád tvoří přibližně 50% dodávek, ale tohle číslo se stále snižuje. Navíc celý chod Ruska závisí právě na penězích z ropy a zemního plynu a mnohokrát již bylo řečeno, že nebýt těchto surovin, systém v Rusku už by se dávno rozpad. Pravda je že se pořád navzájem potřebujem, ale Rusko už neni tak silný hráč jak dřív.

avatar
Argonaut Datum: 07.01.2013 Čas: 18:37

Ruská proexportní zbrojní politika, často hájená rétorikou Sergeje Lavrova, již dříve ukázala, že jí "názory" mezinárodní komunity na export do Sýrie příliš nezajímá ( za rok 2011 Rusko vyvezlo do Sýrie zbraně za USD 1 mld. a v roce 2012 uzavřelo obchody za další miliardy USD). Stačí se podívat na vyjádřený nesouhlas s dodávkou kompletů Bastion, argumentovanou tím, že se jedná o obchod dříve uzavřený, k tomu navíc Lavrov dodal, že neexistuje žádný zákaz, který by Rusko omezoval v dodání těchto zbraní - ani nemohl být, když Rusko vetovalo rezoluce RB OSN (rovněž často slýchané, že se jedná o tradičního obchodního partnera Ruska již od doba SSSR apod.); obchod na dodání 36 kusů Jak-130 (Sergej Lavrov komentoval, že Rusko uzavřelo obchod na techniku, která není mezinárodním právem nijak limitována); dále Rusko v průběhu syrské krize uzavřelo obchod na dodání 24 kusů Mig-29 M/M2 a 8 protivzdušných kompletů Buk-M2E.

Sergej Lavrov tuto problematiku uzavřel s tím, že tyto zbraně nejsou využívány v syrském konfliktu. Opravdu si tedy nemyslím, že by si představitelé ruského zbrojního průmyslu a političtí představitelé dělali těžkou hlavu z restrikcí EU proti režimu Bašíra Asada. Vždyť Rusko dodalo komplety Bastion do Sýrie v době, kdy EU uvalila sankce, USA je již uplatňovaly, a připojila se i Liga arabských států. Krom toho se v listopadu 2012, při snaze opakovaně prosadit novou rezoluci RB OSN ostatními státy, nechali ruští diplomaté slyšet, že rezoluce není pro řešení situace vůbec potřeba. Tudíž absolutně zpochybňují význam přijatý koncept R2P a Brahimiho zprávu. Co by snad EU udělala, kdyby se Rusko rozhodlo dodat díly na T-62 Sýrii? Přestala by odebírat ruský plyn a ropu, když je Rusko majoritním dodavatelem těchto komodit do EU?

avatar
Kassir - Militarybox Datum: 07.01.2013 Čas: 17:51

Tanky T-62 se v ČSSR nikdy nevyráběly, i když ZŤS Martin se na jejich výrobu v určitém období asi připravovaly. Informace o výrobě T-62 v ČSSR pocházejí od západních zpravodajských služeb a zakládají se pouze na odhadech a doměnkách.

arr