Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

Datum přidání 17.05.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 76 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ruské armády až po roce 2020. Přitom ještě nedávno ruská média mluvila o dodávkách 2300 tanků Armata do roku 2020.

Foto: T-14 Armata na letošní moskevské přehlídce na Den vítězství; větší foto / Kremlin.ru

 

První tanky Armata získá elitní a historicky slavný 1. gardový tankový pluk z 2. gardové motostřelecké tamanské divize. Divize byla původně v rámci reformy ruské armády v roce 2009 rozpuštěna, ale po roce 2013 je znovu budována.


Poprvé se 1. gardový tankový pluk osvědčil v roce 1941 v bojích u Mcenskéhu újezdu. Vrcholem druhoválečné anabáze byla bitva u Kursku, kdy pluk deset dní zadržoval německý tankový sbor a způsobil nepříteli značné ztráty. Pluk se také účastnil dobývání Berlína.


V současné době je 1. pluk vybaven tanky T-72B3. Podle deníku Izvestija, který se odvolává na informace získané na hlavním velitelství pluku, má právě 1. gardový tankový pluk vůbec jako první získat nejnovější tanky T-14 Armata. Nastane tomu ale až po roce 2020.


“1. gardový pluk byl vždy symbolem a hlavním zdrojem síly našich obrněných divizí. Byla čest zde sloužit… Mnoho důstojníků prošlo touto jednotkou a následně obsadili vedoucí pozice na ministerstvu obrany. Přezbrojení na nejnovější tanky T-14 Armata je pro členy jednotky znamením uznání. Zvedne také hrdost jednotky, protože se naváže na tradici hrdinné minulosti,” řekl veterán pluku Sergej Suvorov.


Prototyp tanku Armata si mohli poprvé prohlédnout nejvyšší ruští představitelé na výstavě Russia Arms Expo 2013.


O nové rodině ruských bojových vozidel se začalo mluvit výrazněji v roce 2012. Tehdy velitel pozemního vojska, generálplukovník Vladimir Chirkin, v rozhovoru pro rádio Echo Moskvy uvedl, že tanky Armata, bojová vozidla pěchoty Kurgaňec-25 a obrněná transportní vozidla Tajfun získá ruská armáda již v roce 2015.


V roce 2015 ruský propagandistický deník Sputnik uvedl, že vývoj tanku Armata bude dokončen v roce 2015 a masová sériová výroba začne v roce 2016. "Přesouváme se do další výzkumné a vývojové fáze projektu, který bude dokončen v roce 2015," citoval Sputnik News Vjačeslava Khalitova, náměstka generálního ředitele firmy UralVagonZavod. "V souladu s plánovanou kapacitou se očekává zahájení výroby roku 2016."


Od roku 2016 do konce roku 2020 měla ruská armáda získat 2300 bojových tanků Armata, které měly nahradit všechny aktivní hlavní bojové tanky ruské armády (především T-72). V roce 2016 ruská tisková agentura TASS přinesla zprávu o startu sériové výroby a o výrobě prvních 100 tanků Armata v letech 2017 až 2018"Navržená doba dodávky - 2017 až 2018 - se nebude měnit," uvedl tehdy pro tiskovou agenturu TASS Vjačeslav Khalitov.

 

"Testováni Armaty probíhá podle plánu bez jakýchkoliv problémů," řekl zase v roce 2016 Alex Tharich, zástupce ředitele Uralvagonzavod ruskému deníku Izvestija. "Sériová dodávka může začít každý moment - tak rychle, jak zákazník chce."


Nyní však i podle deníku Sputnik News nezačne výroba tanků Armata dříve než v roce 2020 a vozidel Kurganěc-25 po roce 2021. Toto datum ostatně odhadovali někteří západní odborníci (polský autor Marcin Gaweda), kteří pokládali za nemožné, aby Rusové byli schopni rak rychle vyvinout a především ubojeschopnit nový složitý zbraňový systém, jako je tank. 


Není jasné, zda za divokými údaji o brzkém zavedení tanků Armata stojí především představitelé ruského průmyslu, armády, ministerstva obrany nebo média. V řadě případů divoké termíny uváděli představitelé firmy UralVagonZavod (výrobce tanků Armata), ale jejich informace nikdo z ministerstva obrany nebo armády nezpochybňoval.


Rusko tak opět dokázalo (jako v případě stíhačky T-50), že co ztrácí na síle a robustnosti průmyslové základny, to s přehledem dohání díky špičkové mediální propagandě.

 

Zdroj: Izvestija 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 19:03

Prostě Rus i USA si jedou svoji politiku a hlavní o co jde jsou ropná pole, že? No pro rusa i námořní základna a vliv v regionu.

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 18:59

Slavoslav, Shania,

asi mluvíme tom samém z různých úhlů. Přímy střet a případnou eskalaci USA vs RF nikdo nechce. Rus mlží a to se mu hodí - znejistit USA. Navíc si myslím, že i některé aspekty těchto bombardování se jim asi i hodí. Navíc IRGC ani SAA při jejich přehnané snaze v tom nechají ať si nabijou hubu.

Minimálně je to vidět na tom jakou politiku vedou s Turkem. :) Taková hezká ukázka.

No a proto si myslím, že letadla USA ani Izraele nenapadnou a tím pádem úvahy nad účinností jejich PVO jsou v tomto kontextu nesmysl.

avatar
Shania Datum: 24.05.2017 Čas: 15:06

Olivav: ano to je ono, to je dobrodružství IRGC, tzv jejich a režimu, ne operace rusů. ty články jsou nejspíš hoax ze starších fotek, ale však uvidíme.

v podstatě FSA s podporou US SOF vedou ofenzivu proti ISIS. a polu s další ofenzovou FSA v E.Qalamounu na SV proti ISIS.

Ale to by samozřejmě vedlo jednak k tomu, že by se kapsa E.Q dostala z obležení. Takže v zájmu IRQC a režimu je, aby se tak nestalo.

Problém pro FSA je ten, že skupiny, které jsou pod podporou (velením) US (což je velká část FSA v jižní syrii) mají přísný zákaz bojovat s režimem a i při obraně jsou jejich možnosti velmi omezené.

O tom jsme tu často mluvil, o stupidní US politice zaměřit se pouze na ISIS a ignorovat vše ostatní. Jenže Trump není Obama politika se může rychle změnit a taky se mění. Takže pokud by rusové poslali do oblasti svoje SOF a podporu, riskují konfrontaci s US SOF a případně nějakou tou bombou... pokud IRGC zatlačí moc.

avatar
Slavoslav Datum: 24.05.2017 Čas: 15:02

Olivav

Však oni konzultovali aj ten nálet z 18 teho. Signalizovali konvoju aj upozornili rusov. Keďže konvoj nezastal ani nezmenil smer prišiel logicky preventívny úder. Myslíš, že sa takto bude chovať aj ruský konvoj?

Preber si to ako chceš, ale žiadna strana nemá záujem o priamy konflikt no neviem čo ťa vedie k tomu, že USA nechá priamo ohroziť svoje jednotky len preto, že tam môžu byť Rusi ak nebudú reagovať na pokus o kontakt.

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 14:41

Slavoslav,

no Turci a letadlo to je složitější příběh a RF se vypltilo neodpovědět silou atd... Naštěstí jsou dost "praktičtí" takže to tam zatím nepřešlo do konfrontacer velmocí.

Určitě se USA nebude rozmýšlet tak jako Izrael v případě Hizbalahu apod.. a budou to "konzultovat" s Rusem. Forma je otázka, ale klidně si tomu nevěř, že si dají sakra bacha zabít Ruského vojáka. Válka je špína a mohlo by je to sakra mrzet.

Bez ohledu na to proč tam jsou tak tam ti vojáci jsou a jsou tam po tom posledním incidentu. O dalším nevím.

Kecy o neúčinnost PVO a podobné nesmysly nemá smysl se vůbec bavit. Jedni i druzí ví přesně co mohou a co ne. Divadlo pro ovce je jen "zvrácená realityshow".

Přeber si to jak chceš.

avatar
Slavoslav Datum: 24.05.2017 Čas: 14:11

Olivav

Turci dali dole lietadlo a žiaden Armageddon sa nekonal a nebude sa ani kvôli pár mŕtvym pesiakom.

Tak ako sa USA nechce zapliest s Ruskom tak sa Rusko nechce zapliest s USA a nebude vysielať konvoje ignoruje upozornenia smerom na americké pozície čo zákonite vyvolá reakciu.

Ostatne, otvoril som jeden z tých linkov čo si dal a účel tých jednotiek je špekulácia kde sa spomína viac alternatív.

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 13:38

Shania a kde a kdy se to stalo?

Myslíš tohle?
As the US-led coalition headquarters reported, on May 18 the aircraft struck pro-Syrian government forces operating within the established de-confliction zone with Russia Northwest of al-Tanf. The statement claimed that these units posed a threat to the United States and its partners. Several servicemen were killed in the strike.
zdroj:
http://www.veteranstoday.com/2017/05/21/russian-special-forces-to-thwart-trumps-moves-in-southern-syria/

Pokud myslíš ten z 18.5. tak právě kvůli němu se tam přesunuli výsadkáři a Specnaz. Od té doby o ničem slyšet nebylo. Pokud ano tak by mě zajímalo kdy, kde a proti komu. Možná jsi si jen splet data. Ten přesnu je zpráva z 21.5. tedy jde o reakci na údálost z 18.5..

avatar
Shania Datum: 24.05.2017 Čas: 12:56

Slavoslav: a ani nebudeš, už se tak před pár dny stalo.

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 12:39

No pak je otázka, jestli bude PVO mlčet jako doposud?

Teď věděli že tam Vojáci RF nejsou, ale teď už tu jistotu nemají a ví se to oficiálně. A ať je nebo není RF dle místních měřítek velmoc, tak ZHN má dostatek.

Tady totiž končí sranda. A kde a co tam má USA dělat, že? Kdo je tam pozval a oficiálně tam přece pozemní vojska neoperují, že?

Na tohle si dá Trump bacha.

avatar
Slavoslav Datum: 24.05.2017 Čas: 12:33

Olivav

Aby si nebol prekvapený. Ak sa Asadov konvoj bude blížiť k postaveniu americanov a nebude reagovať na výzvy tak bombardovanie skôr príde ako nie bez ohľadu na to či v ňom Rusi budú alebo nie.

Údajne aj v tomto prípade signalizovali konvoju a až potom prišla silová akcia. A rusov upozornili ešte pred útokom.

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 10:40

No k tomu poslednímu náletu na Asadovce Rus odpověděl a to docela jasně. Nejde o to sestřelovat letadla. To by bylo šílené a mohlo vést ke konfliktu a ten by kontingent RF v Sýrii nemohl vyhrát. Je jich tam tak málo, že by si je Izrale Turek apod dal k snídani, pokud by nepoužili atom.

Odpověď byla prostá a elegantní a USA už bude sakra zvažovat na koho zaútočí.

http://www.veteranstoday.com/2017/05/21/russian-special-forces-to-thwart-trumps-moves-in-southern-syria/

http://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13960231000763

http://warfiles.ru/show-153067-rossiyskie-desantniki-protiv-amerikanskih-elitnyh-podrazdeleniy-v-sirii.html

Myslíte, že budou teď tak hr na ně pálit? Na tu leteckou základnu útočili až poté co Rusy varovali. Zabít jen tak vojáka RF si netroufnou to je něco jiného než Hizbalah apod.

avatar
rasto12 Datum: 24.05.2017 Čas: 00:53

"https://cz.sputniknews.com/svet/201705205321473-rusko-modernizace-stare-zbrane/
Sputnik zas pobavil : )

Síce je Armata v nedohľadne ... a Rusi modernizujú tanky T-72, T-80 i T-90 .. ale oficiálne čakajú na tie Armaty.
A stále kupujú zastaralé BTR-82A, lebo nové OT je tiež v nedohľadne.

Nejako sa Rusi zamotávajú do vlastných "objavov" ... aj nadšení proruskí priaznivci sa pýtajú prečo Rusko nezasiahlo proti poslednému americkému náletu na asadovcov. Dlhé mesiace boli "školení", že Rusi kontrolujú vzdušný priestor široko ďaleko .... a stále nič."

Dušan neber tú Ruskú propagandu až tak vážne, lebo ani v Rusku ju neberú tak vážne. Pozri si Ruské vojenské weby. Oni vedia čo môžu a čo nie. Oni sa nehrajú na majstrov sveta. Oni síce ukázali , že prvý útok na Asadové letiská bol zbytočný a len teatrálny akt a aj druhý nedávny mediálny bol len na nejakú frakciu, ale to neriešia. To čo je v našich médiách je hlavne spravodajská hra. Predstavitelia USA hrajú svoju hru, jej výsledok je známi len im. My to zistíme , možno, až za nejaký čas.

avatar
J.Vraja Datum: 23.05.2017 Čas: 13:48

Otázka také zní,kde Rusko sežene tak rychle vysoce přesné a kvalitní obráběcí stroje pro výkonnější výrobní linky.To ale znamená investice miliardy dolarů a nábor dalších stovek vyškolených odborníků.A to si myslím je otázka několika let.Osobně si myslím,že někteří ruští politici jsou velci vypravěčí,kteří nevědí,kde končí pravda a začíná pohádka.

avatar
Maximus Datum: 23.05.2017 Čas: 08:33

Prorusky troll a ještě hloupý jak necky. Vrat se na sputnik a dostuduj si elementarni základy, třeba co je to inerciální navigační systém a jak moc je závislý na GPS :-))). Opravdu nechápu admina, ze takovým osobam nechává podrazet uroven diskusi na AN, která je občas na velmi solidní úrovni.
 
Napraveno. Admin.

avatar
StandaBlabol Datum: 23.05.2017 Čas: 07:38

Omny,

to s tou Krasugou sis zrovna vymyslel? Protože takovou blbost by nenapsali snad ani na Sputniku. Tomahawk používá inerciální navigační systém, ten je nezávislí na vnějších podnětech. Prosím, můžeš popsat technický princip rušení takového systému? Nemůžeš co?

Rusové / Syřani ani po několika týdnech žádný z těch "sestřelených" nebo podle tebe "zarušených" Tomahavků, nebo aspoň jeho trosky, neukázali. Kromě toho si dal někdo tu práci a podle satelitních snímků spočítal krátery na letišti. Pokud si pamatuju, nebylo z toho průkazné, že doletěly úplně všechny Tomahawky, o kterých to Američani tvrdí. Možná kvůli tomu, že některé cíle zasáhlo více Tomahavků. Ale těch zásahů bylo přes čtyřicet.

Pancíř nebo Tor jsou velmi účinné systémy PVO, ale proti tomu útoku by neměli šanci. Prostě proto, že 59 Tomahawků je moc. Jeden Tor by zvládl 2 - 4 Tomahawky, takže by jich potřebovali na každý důležitý bodový cíl minimálně 15. Na pokrytí všech důležitých cílů v Sýrii by museli přisunout mnohem větší síly, než dnes.

A to byl podle mě hlavní důvod nasazení tolik střel. Američani ukázali, že je jedno, jestli Rusové nasadí S-300, S-400 nebo S-500. Protože jsou schopní PVO zahltit.

arr