Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské válečné lodě v Lamanšském průlivu

Datum přidání 28.11.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 150 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Skupina čtyř vojenských ruských plavidel vplula do Lamanšského průlivu. Velení NATO oznámilo, že není nijak znepokojeno přítomností lodí ruského námořnictva mezi Francií a Velkou Británií. Ruské lodě pravděpodobně Lamanšským průlivem pouze proplouvají.

Foto: Admiral Vinogradov třídy Udaloj; ilustrační foto / U.S. Navy

Foto: Admiral Vinogradov třídy Udaloj; ilustrační foto / U.S. Navy

 

„Dneska skupina lodí a podpůrných plavidel ze Severní flotily... projela nejužším místem Lamanšského průlivu úžinou Dover a vstoupila do zátoky blízko ústí řeky Seiny," citovala ruská tisková agentura RIA Novosti tiskové prohlášení ruského Západního vojenského okruhu.


Skupina ruských lodí se vydala na cestu 20. listopadu letošního roku z ruského přístavu Severomorsk. Na cestě k pobřeží Francie urazila 2100 km. Úkolem mise je „garantovat vojenskou přítomnost Ruské federace v operačně významných oblastech mezinárodních moří."


V současné době panuje v Lamanšském průlivu špatné počasí. Ruské lodě nyní proto kotví v mezinárodních vodách u Seinské zátoky.


„I když jsou lodě zakotvené, posádka cvičí způsoby, jak řešit infiltraci nepřátelských sil z ponorka a učí se, jak přežít na lodi v případě zatopení nebo požáru," citovala RIA Novosti tiskové prohlášení Západního vojenského okruhu.


Pohyb ruských lodí v „srdci" NATO samozřejmě vyvolává otázky o poslání a záměrech, především v médiích. Ministerstvo obrany Francie a velení NATO však nechává přítomnost lodí v Lamanšském průlivu chladným.

Foto: Výsadková loď třídy Ropucha. /José María Casanova Colorado, CC BY-SA 3.0

Foto: Výsadková loď třídy Ropucha. / José María Casanova Colorado, CC BY-SA 3.0

„Lodě neprovádějí (vojenské – pozn. redakce) cvičení. Čekají jen v zóně, kde mohou být několikrát do roka," upravuje informace ruských tiskových agentur francouzské námořnictvo ve svém informačním servisu.


Podle plukovníka Jay Janzena, tiskového mluvčí NATO, je si aliance vědoma přítomností ruských válečných lodí v Lamanšském průlivu. „Naše informace naznačují, že lodě pouze proplouvají a zdržují se kvůli špatnému počasí, nevykonávají cvičení v Kanálu, přestože některé titulky ruských novin se nás o tom snaží přesvědčit," říká Janzen.


Vlajkovou lodí skupiny je raketový torpédoborec Severomorsk. Kromě raketového torpédoborce proplouvá Lamanšským průlivem velká výsadková loď Aleksander Otrakovskij, nákladní loď Dubna a tažný remorkér SB-406.


Torpédoborec Severomorsk (Projekt 1155 Fregat) třídy Udaloj byl zařazen do výzbroje v roce 1987, měří na délku 163 m při výtlaku 6200 m. Třída Udaloj je určená především pro boj s ponorkami protivníka.


Aleksander Otrakovskij (Projekt 775) třídy Ropucha je tanková výsadková loď. Loď měří na délku 113 metrů při výtlaku 2200 tun. Loď přepraví až 450 tun nákladu v podobě tanků, vozidel nebo vojáků.

 

Zdroj: RIA Novosti, Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
fenri Datum: 04.12.2014 Čas: 20:30

To Jura99 - s těmi rehabilitacemi nemáte pravdu. rehabilitace začali na začátku 60tých let. Mého pradědu rehabilitovali v roce 1961 (prolondýnský odboj) a rehabilitace obětí stalinistických procesů frčely už také. V roce 62/63 zahájila činnost Druhá rehabilitační komise.
S cenzurou, opět, nemáte úplně pravdu.
Cenzura nad divadly byla zrušena v roce 1963 a v roce 66 vyšel tiskový zákon, který poprvé definoval cenzuru a byla povolena v podstatě pouze ve vztahu ke státním a vojenským tajemstvím. Zrušení Ústřední publikační správy (de facto cenzurní) v roce 68 bylo de facto jen administrativním zrušením instituce, která již neměla faktickou moc.

avatar
peter123x Datum: 03.12.2014 Čas: 09:34

Todomatch sasek N. Farage vyhral s 28% vo VB napr. eurovolby. To znamena, ze nieje az tak na okraji politickej sceny ako to vy prezentujete.

Ani tolik zmiňovaná problematika přistěhovalců není vnímána na západě tak připosraně jako u nás, kde žádní přistěhovalci nejsou.
No a co sa tyka tohoto. Tak prave sucastny premier VB Cameron vola po obmedzeni slobodneho pohybu v EU. Sice je toto myslene hlavne na pristahovalcov z byvaleho vychodneho bloku. Ale oni moc nerozlisuju ci je to rumun alebo pakistanec. Navyse sa Cameron nechal pocut, ze ak sa mu nepodari vyjednat tvrdsie podmienky ohladom uz spominaneho volneho pohybu, tak vystupy z EU. Takze len tolko k tej priposratosti.

avatar
D.i.p Datum: 02.12.2014 Čas: 23:33

Todomach:
Možná jste si toho nevšiml ale Nigel Farage vyhrál v UK volby.

Tak, jak jste to napsal, že to na západě vypadá, zní dost schizofrenně. Západní společnost začíná být morálně unavená. Není schopna racionálního uvažování a sebereflexe - ztrácí pud sebezáchovy, má pocity vinny, objevují se jedinci, co prorokují klimatické katastrofy a konce světa.
Západ je dlouho na vrcholu. Římská říše se rozpadla, protože se složila její společnost.

Jako nepřítele vidí Vámi popsaní lidé na západě kapitalismus, ale pletou si ho s korporativismem, který EU vydatně podporuje svojí dotační politikou a regulacemi. Lidé mají totiž pocit, že tyto mechanismy nabourávají kapitalismus a mají bohužel pravdu. Podporují tak ovšem to, co na kapitalismu nejvíce nenávidí - velký nadnárodní korporace.

Švýcaři si o tom rozhodli v referendu, nedávno třeba zamítli minimální mzdu. Každopádně nižší daň je určitě lepší a více motivující než dávky. Mají aspoň šanci, že tam přijdou přistěhovalci, co plánují se o sebe postarat a třeba i něco umí. Mají tam nezaměstnanost 2,9%, proč asi?

Je laciné nazývat jiný názor za extremismus jen proto, že nedrží hubu a krok.

avatar
Todomatch Datum: 02.12.2014 Čas: 10:03

D.i.p. překvapuje mě tvůj pohled na Evropu, tyhle představy o EU, které jsou u nás běžné na západ od nás běžné nejsou. Tam je zastávají pouze extrémisté a populistické nebo bigotní náboženské spolky. Že všem extrémistům u nás i tam vadí sociálnost či socialismus je směšné, když se jejich hnutí odedávna profiluje jako socialistické a na ulicích vyřvávají "sociálně, radikálně, nacionálně" a jako nepřítele vidí kapitalismus a jeho nejvýraznějšího nositele USA. Nenávist ke kapitalismu mají navíc náckové společný s komunisty a anarchisty. Obviňovat v tomto kontextu Barosa z levicovosti je z jejich úst absurdní non plus ultra. Bigotní náboženské spolky se zase nemohou smířit se svým nulovým významem a proto se často přidávají na stranu pověrčivých bab věřících více spikleneckým teoriím o světovém židovstvu než Bohu. Není bez zajímavosti, že na židovský původ kohosi tu jako jediný (co jsem si aktuálně všiml) poukázal fenri. To že se pohrdavě o EU u nás vyjadřuje kde kdo, je dáno tím, že lidé kteří by na západě byli maximálně předsedy nějakých nacionalistických kroužků a museli by neustále vysvětlovat, že nejsou fašisté se u nás (díky nezkušenosti a nulovému rozhledu našich lidí) dostali do politiky a do veřejných médií a někteří až na hrad. Klaus, Bobošíková, Zahradil, Mach ti všichni by na západ od nás patřili k exotům politické scény jako europoslanecký šašek Nigel Farage a vůbec všichni tzv. "euroskeptici". Ani tolik zmiňovaná problematika přistěhovalců není vnímána na západě tak připosraně jako u nás, kde žádní přistěhovalci nejsou. Vychvalovaní Švýcaři, kteří jsou nám dáváni za příklad země, kde si lidé díky přímé demokracii a nečlenství v EU nenechají nic diktovat právě v těchto dnech v referendu podpořili přistěhovalectví i nižší daň pro cizince. Takže to, že je u nás v ruském duchu ostouzena společná Evropa, je trapný projev čecháčkovství a ne zdravý pohled na věc. Ono aby postkomunistická země poučovala tradiční demokracie o tom co je správné a co ne, podobně jako učil Klaus západ tržní ekonomice je prostě hloupé.

avatar
Jura99 Datum: 02.12.2014 Čas: 08:38

Yogy: Směr, který nabrali čs komunisti v roce 68 by nepochybně rychle zamířil ke standardní demokracii západního typu, protože socialismus šlo držet jedině despoticky, hrozbou násilí a oni dobrovolně přestávali mít vše pod kontrolou. Jakmile by přišlo soukromé podnikání, poltická pluralita (už se zakládala např. soc. dem.), plné rehabilitace apod., tak by nebylo síly, která by udržela socialismus v jakékoliv podobě. To by ale nesměli zasáhnout Rusové. Podobně jako na podzim 1989 komunisti postupně pouštěli jednu funkci za druhou, dopadlo by to stejně. Přitom i v roce 89 si Havel představoval budoucnost lehce jinak, než nakonec nastala. Nakonec by v 1968 zemi neřídili ani ti "reformní komunisté", jak si možná představovali. Oni by pouze otevřeli stavidlo a příval by už nešlo zastavit jinak, než vojensky.

avatar
D.i.p Datum: 01.12.2014 Čas: 21:47

Komunismus sice v Číně není, ale v sociálním inženýrství jsou o proti EU pořád napřed. Ale soudruzi v Bruselu už pracujou na tom, aby tu hanebnou ztrátu dohnali. :-D

avatar
Deadog Datum: 01.12.2014 Čas: 16:49

Pan Grohmann:

chtelo by to nejaky novy clanek :)

avatar
semtam Datum: 01.12.2014 Čas: 14:02

Yogy

Komunismus měl v každé zemi trochu jinou podobu. Koukněte se na Čínu, ta v současné době není komunistická ani omylem i když komunisti tam ofiko vládnou. Spíš bychom se přiblížili onomu modelu "komunismu" samozřejmě s vlastními rysy a asi i větší mírou demokracie. Vzhledem k tomu, že nejsme velký a silný stát, tak šance na nějakou sametovou revoluci by vyvstala časem určitě. Problém vidím v tom, že na vyšší místa se ve velké míře hrnou různí prospěcháři a lidé prahnoucí po moci. Těm už je jedno jaký kabát obléknou a pokud nejsou zdiskreditovaní, tak nemají problém se i převlíknout. Nejsou tam z přesvědčení, ale příslušnost k vládním kruhům je cesta k dosažení vlastních cílů. Fanatici jakékoliv ideologie se u moci moc dlouho neudrží, ale bohužel po nich zůstane spoušť.
Spíš mě napadá, jak dlouhou životnost bude mít "režim" v současné Evropě.

Od článku jsme teda odskočili snad nejvíc z historie Armádních novin.

avatar
Yogy Datum: 01.12.2014 Čas: 12:59

Jura99 Teraz ste si z vasim tvrdenim strelil do kolena. To ste tak naivny? Komunista ostane rovnakym komunistickym zloduchom za kazdych okolnosti, nech zije v Nemecku, Francuzsku, v Usa ci trebars aj na Mesiaci.Lebo kto raz bol v tej zlocineckej strane tak napachol tou zlocineckou ideologiou. To nevidite, ze dnes zijeme v demokracii, a byvali komunisti sa sice skryvaju za zavoj demokracie, tak aj tak sa v konecnom dosledku spravaju komunisticky a vedu krajinu tak ako ju vedu? Tvrdite, ze nasi komunisti sa nezhodli zo sovietskymi. Ale naozaj si myslite, ze aj napriek tomu boli mensi komunisti ako ti sovietski? Aj cinski komunisti sa nezhodli zo sovietskymi sudruhmi, dokonca proti sebe viedli vojnu. Ale boli napriek tomu mensi komunisti ako sovietski.?Doviedli Cinu k demokracii?Ja si myslim, ze nie. A na to pride kazdy zdravsie uvazujuci clovek. A tvrdit, ze by nas komunisti v 68 priviedli do 2 rokov do demokracie je pre mna perla nad perlu. Tomu hadam ani sam neverite. Uvazte co by z toho komusti mali. Tym ide len o moc. A pri demokracii by ju predsa stratili. Alebo si myslite ze komunista pred augustom 68 bol iny,lepsi a demokratickejsi ako ten po auguste 68. Ved uvazte, kde na svete doviedli komunisti neaku krajinu v ktorej predtym vladli, k demokracii, len tak bez bojov a represii. To by sme boli naozaj svetovy unikat.

avatar
Jura99 Datum: 01.12.2014 Čas: 08:25

fenri: S Vaším hodnocením roku nelze souhlasit. (...První pokus o vlastní cestu byl až 68 a stejně šlo o prd. Nechci si idealizovat jaro 68, ale jádro problému je v tom, že naši komouši chtěli něco dělat trochu jinak než sovětští komouši a tak dostali ťafku...)
Ten "pokus" udělal velký skok ke svobodě, končila cenzura, startovala politická pluralita, začaly rehabilitace, kdy např. někteří bývalí věznění vojáci se opět dostali do služby, zlepšila se možnost cestovat a celkový směr mířil na západ (dokonce ČSA např. chtěly nakoupit západní letadla). Pokud by to Sověti u nás nerozšlapali, nepochybně okolo roku 1970 bychom byli demokratickou zemí. Ekonomická devastace ještě tak nepokročila, takže by se lépe chytal ujíždějící vlak západu.
Rusko neumí a nikdy neumělo hospodařit, dokud ve světě nefrčela ropa a plyn, patřilo k nejzaostalejším zemím světa, nyní když jim tečou dolary ze země, vystrkují růžky a místo nových silnic nakupují zbraně. Ovšem cena ropy jde dolů a oni se opět propadají. Veškeré jejich výrobky mají svůj pravzor na západě, ale nedokáží inovovat. Jsou takovou méně schopnou Čínou, pokud jde o plagiáty. Divný stát.

avatar
D.i.p Datum: 30.11.2014 Čas: 23:17

Takenda:
Asi jsem ze starý školy, kde byla nějaká učebnice dějepisu. To že teď můžou kantoři na každé škole vykládat, co se jim zlíbí, je zajímavá informace. Těžko říct, jestli je to dobře či špatně. Ale jsem liberální, takže s tím v zásadě nemám problém.
Nejsem paranoidní, nemyslel jsem si, že by vám do do toho EU kecala. Alespoň prozatím ne. Pokud si ale dobře vzpomínám, tak nějaké výkřiky o společné Evropské učebnici dějepisu byly. Všechno chce svůj čas... :-).
EU propaganda, snaha a směr je více než zřejmá. A bohužel mnoho lidí v akademické sféře to žere (nemířím tím na vás).
Pamatuji si jak EU za mě na škole byla stokrát opěvována a dělali se o ní dokonce přednášky, kde nám vysvětlovali jak ojedinělí je to projekt, že z nás budou Evropani a všichni se budeme milovat do konce věků.
Bylo to i maturitní téma k jazykům, hezky zpracované - pravda. By mě zajímalo, jak by se na mě komise dívala, kdybych jim tam začal plynně německy vysvětlovat, že je to další Německý pokus o ovládnutí Evropy, zosnovaný bývalýma náckama (ty nácky nebrat vážně) :-D.
No..., to bylo těsně před vstupem, ale už tenkrát jsem cítil, jak to smrdí.

avatar
fenri Datum: 30.11.2014 Čas: 23:07

Brežněv byl Rus pouze po otci. Matka byla Ukrajinka a měl podle některých údajů i polské a židovské předky.
Ministr obrany byl Grečko (Andrej Antonovič)- to jsem se upsal, jako s Malikem, a byl to Ukrajinec, stejně jako Malik. Tj. z mnou uvedených čtyř jsou dva Ukrajinci, jeden ruso-ukrajinec a jeden ruso-bělorus.
Moje ofrňování nad Ukrajinci spočívá snad jen ve dvou věcech - nechopnost tak početného národa mít alespoň jednu osobnost světového uměleckého či vědeckého významu a neskutečnou schopnost rozkrást vlastní zemi.
Podle mého "klíče" nejsou němečtí nacisté neviní, protože Hitler. Podle mého klíče okupaci vedená armádami několika zemí, s dominující armádou SSSR (tvořenou opět mnoha národy) a organizovanou a podnícenou více Ukrajinci než Rusy nelze nazvat ruskou. S čím máte problém? Vy jste si prostě vybral Rusy a když k nim nemáte důkaz, tak se točíte na překlepech.

avatar
Todomatch Datum: 30.11.2014 Čas: 22:49

Brežněv byl po rodičích Rus. Vyrůstal sice na Ukrajině, ale rodiče byli Rusové, kteří odešli na Ukrajinu za prací. Nikdo jménem Gračov ministrem obrany v roce 1968 nebyl. To si asi pletete s pozdějším ministrem obrany Pavlem Gračovem, který byl ministrem obrany za Jelcina a vedl první válku v Čečensku. Jakov Malin také neexistuje, to zase asi myslíte Jakova Malika! Ten se narodil v Charkově. Andrej Gromyko, po rodičích Rus. Takže z vámi uvedených postav jsou dva Rusové a dva Ukrajinci. Všichni ale žijící v Moskvě.

Koneckonců to vaše a ruské ofrňování nad Ukrajinci není na místě, Rusko totiž vzniklo tam. Centrem starobylé Rusi nebyla Moskva, ta neexistovala ale Kyjev. Až později se vytvořilo druhé centrum. Obyvatelům toho druhého centra, jež dnes leží v Rusku se říkalo Moskalové.

Ale znovu připomínám podle vašeho klíče jsou němečtí nacisté nevinní, protože Hitler byl Rakušan. A Krym nedávno neovládli Rusové, ale Tuvinci - podle minstra obrany Šojgu, který tomu velel.

avatar
Takeda Datum: 30.11.2014 Čas: 22:03

Dip: No to je přece nejjednodušší. Uděláme z toho Lži dětem a je to vyřízeno.

Jste vedle, žádný oficiální výklad dějepisu není. Z rámcového vzdělávacího programu (do něj asi EU mluvilo, chcete-li být paranoidní) si každá škola sama dělá školní vzdělávací program a v tom už může být cokoli. Můžete dějiny vykládat pozpátku, můžete je brát jako Američani (jen určité události) nebo podle jiného systému. Je v tom docela bordel, ale je to svobodné. Záleží jen na erudici těch pedagogů. Já sem dost mladej, takže mám zkušenější kolegy, kteří to ŠVP tvořili, ale jsem s ním vcelku spokojen.

Mluvil sem i k fenri, tak to bylo obecnější, ne vše pro Vás, tak se nechytejme za slovíčka.

avatar
fenri Datum: 30.11.2014 Čas: 21:31

Pravda, ještě mi tam chybí Kosygin, což byl ruský sviňák a Podgornyj, což byl ukrajinský sviňák.

arr