Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Ruské vojenské cvičení v Arktidě

Datum přidání 29.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko se pouští do dalšího kola boje o nerostné bohatství Arktidy. V současné době ruské výsadkové jednotky a dopravní letectvo provádějí vojenské cvičení na „dálném severu“. Jedná se o další z řady ruských vojenských aktivit v Arktidě.

Foto: Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti

Foto: Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti

 

Rusko v minulém roce vyvezlo zboží za 524,7 miliard dolarů. Největší a stále rostoucí podíl má vývoz palivově-energetických surovin, jenž dosáhl 73% podílu na vývozu. Naproti tomu vývoz strojů zabírá pouze 3,6 % exportu a podíl kovů a výrobků 8,3 %. Zbytek připadá na chemickou a zemědělskou produkci.

 

Pro zajímavost uveďme, že export Číny dosáhl v roce 2012 dva bilióny dolarů. Dominantní část (95 %) tvořily hotové výrobky – nejčastěji strojírenská a elektronická zařízení. Čína je naopak jedním z největších dovozců surovin.

 

Ruská ekonomika je tedy založená na vývozu surovin a vzhledem k zastaralosti ruského průmyslu se na této skutečenosti v blízké budoucnosti mnoho nezmění. Rusko proto v poslední době si zřejmě nejhlasitěji nárokuje svá práva na území Arktidy, která podle něj přirozeně patří k ruskému území. Díky tání ledů je Arktida potenciálně velkým zdrojem ropy, plynu, nerostů i ryb.

 

Arktida je také důležitá jako ekonomická trasa, jenž usnadňuje spojení mezi východní Asií a Evropou. Ovládnutí této námořní trasy („škrtící bod“) je pro Rusko klíčové z hlediska upevnění svého mocenského postavení.

Foto: Arktida / Wikipedia

Foto: Arktida / Wikipedia

 

Na konci záři Vladimír Putin oznámil záměr Ruska na znovuotevření ruské vojenské základy v Arktidě. "Naše jednotky odtud odešly v roce 1993. I přesto, že jde o velmi důležitou oblast Arktidy," prohlásil prezident Vladimir Putin. V téže době připlulo do regionu deset ruských válečných lodí, v čele s jaderným křižníkem Petrem Velikým. Cestu jim razily čtyři atomové ledoborce se sedmi zásobovacími loďmi v závěsu.


Nyní Rusko oznámilo další velké vojenské manévry v Arktidě. V souladu s plánem cvičení vojenského transportního letectva a výsadkového vojska, bylo dnes přibližně 40 tun zásob shozeno ze dvou dopravních letadel Il-76, v poledne místního času,“ oznámil v úterý ruský ministr obrany Sergej Šojgu.


Cvičení potvrdilo schopnost ruských výsadkových vojsk „pomáhat výpravám, civilním obyvatelům a kontingentům ozbrojených sil nasazených v regionu, jestliže taková potřeba nastane,“ doplnil Šojgu.


Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti chystá Rusko v roce 2020 „rozvinout“ v Arktidě kombinované vojenské síly k ochraně svých „politických a ekonomických zájmů“. Má se jednat o vojenské a hraniční jednotky a o pobřežní stráž.

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr