Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské vojenské cvičení v Arktidě

Datum přidání 29.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko se pouští do dalšího kola boje o nerostné bohatství Arktidy. V současné době ruské výsadkové jednotky a dopravní letectvo provádějí vojenské cvičení na „dálném severu“. Jedná se o další z řady ruských vojenských aktivit v Arktidě.

Foto: Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti

Foto: Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti

 

Rusko v minulém roce vyvezlo zboží za 524,7 miliard dolarů. Největší a stále rostoucí podíl má vývoz palivově-energetických surovin, jenž dosáhl 73% podílu na vývozu. Naproti tomu vývoz strojů zabírá pouze 3,6 % exportu a podíl kovů a výrobků 8,3 %. Zbytek připadá na chemickou a zemědělskou produkci.

 

Pro zajímavost uveďme, že export Číny dosáhl v roce 2012 dva bilióny dolarů. Dominantní část (95 %) tvořily hotové výrobky – nejčastěji strojírenská a elektronická zařízení. Čína je naopak jedním z největších dovozců surovin.

 

Ruská ekonomika je tedy založená na vývozu surovin a vzhledem k zastaralosti ruského průmyslu se na této skutečenosti v blízké budoucnosti mnoho nezmění. Rusko proto v poslední době si zřejmě nejhlasitěji nárokuje svá práva na území Arktidy, která podle něj přirozeně patří k ruskému území. Díky tání ledů je Arktida potenciálně velkým zdrojem ropy, plynu, nerostů i ryb.

 

Arktida je také důležitá jako ekonomická trasa, jenž usnadňuje spojení mezi východní Asií a Evropou. Ovládnutí této námořní trasy („škrtící bod“) je pro Rusko klíčové z hlediska upevnění svého mocenského postavení.

Foto: Arktida / Wikipedia

Foto: Arktida / Wikipedia

 

Na konci záři Vladimír Putin oznámil záměr Ruska na znovuotevření ruské vojenské základy v Arktidě. "Naše jednotky odtud odešly v roce 1993. I přesto, že jde o velmi důležitou oblast Arktidy," prohlásil prezident Vladimir Putin. V téže době připlulo do regionu deset ruských válečných lodí, v čele s jaderným křižníkem Petrem Velikým. Cestu jim razily čtyři atomové ledoborce se sedmi zásobovacími loďmi v závěsu.


Nyní Rusko oznámilo další velké vojenské manévry v Arktidě. V souladu s plánem cvičení vojenského transportního letectva a výsadkového vojska, bylo dnes přibližně 40 tun zásob shozeno ze dvou dopravních letadel Il-76, v poledne místního času,“ oznámil v úterý ruský ministr obrany Sergej Šojgu.


Cvičení potvrdilo schopnost ruských výsadkových vojsk „pomáhat výpravám, civilním obyvatelům a kontingentům ozbrojených sil nasazených v regionu, jestliže taková potřeba nastane,“ doplnil Šojgu.


Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti chystá Rusko v roce 2020 „rozvinout“ v Arktidě kombinované vojenské síly k ochraně svých „politických a ekonomických zájmů“. Má se jednat o vojenské a hraniční jednotky a o pobřežní stráž.

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr