Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské vrtulníky Mil Mi-17V5 pro Afghánistán

Datum přidání 17.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská firma Rosoboronexport dodá do konce roku 2013 afghánskému letectvu 12 nových transportních vrtulníků Mil Mi-17V5. Stroje získá afghánská armáda v rámci finanční pomoci od americké armády. Dodávka vrtulníků se uskuteční i přesto, že americký Kongres zakázal uzavírat s firmou Rosoboronexport finančně provázané smlouvy.

Afghánský vrtulník Mi-17V5

V současné době slouží v afghánském letectvu 52 vrtulníků Mi-17, včetně nejnovější verze Mi-17V5 (na obrázku) / US Army

 

Smlouvu na dodávku 21 vrtulníků Mi-17V5 podepsala americká armáda s firmou Rosoboronexport již v roce 2011. Cena kontraktu je 367,5 miliónů dolarů. Podle vysokých amerických úředníků však může celková cena, zahrnující budoucí náhradní díly a servis, vyšplhat až na 900 miliónů dolarů.

 

„Smlouva o dodávce byla podepsána a dodávka bude dokončena do konce tohoto roku," řekl Grigorij Kozlov, ředitel exportního oddělení firmy Rosobornexport. Podle Kozlova americká armáda začala již platit za vrtulníky a také posílat americké vybavení, speciálně určené pro afghánskou variantu vrtulníků Mi-17V5.

 

Rusko a Spojené státy plánují začít nové kolo rozhovorů o nákupu dalších 12 vrtulníků Mi-17 pro Afghánistán. Jednání se uskuteční i přes to, že někteří američtí Kongresmani lobují za nákup amerických vrtulníků.

 

Video: Stěžejní roli v budování afghánského letectva hrají čeští specialisté / YouTube

 

„Myslím, že o osudu nákupu bude rozhodnuto do konce května. Poté začneme nové kolo jednání o rozšíření stávající objednávky 21 kusů o dalších 12 vrtulníků,“ řekl Kozlov.

 

Afghánské letectvo dává přednost ruským vrtulníkům, protože afghánští piloti mají dlouholeté zkušenosti s jejich používáním. Ruské vrtulníky jsou navíc známé svou robustní konstrukcí, nízké ceně, odolností a jednoduchostí – tedy ideální vlastnosti pro afghánské prostředí.

 

Verze Mi-17V5 se od starších modelů liší především instalací „delfíního“ nosu a výkonnější pohonné jednotky. Mi-17V je vybaven dvojící motorů o výkonu 2×1618 kW (2×2200 koní). Výkonné motory umožňují pilotům operovat až v nadmořské výšce 6000 metrů, což je životně důležité pro operace v horském prostředí Afghánistánu.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr