Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Ruské vrtulníky Mil Mi-17V5 pro Afghánistán

Datum přidání 17.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská firma Rosoboronexport dodá do konce roku 2013 afghánskému letectvu 12 nových transportních vrtulníků Mil Mi-17V5. Stroje získá afghánská armáda v rámci finanční pomoci od americké armády. Dodávka vrtulníků se uskuteční i přesto, že americký Kongres zakázal uzavírat s firmou Rosoboronexport finančně provázané smlouvy.

Afghánský vrtulník Mi-17V5

V současné době slouží v afghánském letectvu 52 vrtulníků Mi-17, včetně nejnovější verze Mi-17V5 (na obrázku) / US Army

 

Smlouvu na dodávku 21 vrtulníků Mi-17V5 podepsala americká armáda s firmou Rosoboronexport již v roce 2011. Cena kontraktu je 367,5 miliónů dolarů. Podle vysokých amerických úředníků však může celková cena, zahrnující budoucí náhradní díly a servis, vyšplhat až na 900 miliónů dolarů.

 

„Smlouva o dodávce byla podepsána a dodávka bude dokončena do konce tohoto roku," řekl Grigorij Kozlov, ředitel exportního oddělení firmy Rosobornexport. Podle Kozlova americká armáda začala již platit za vrtulníky a také posílat americké vybavení, speciálně určené pro afghánskou variantu vrtulníků Mi-17V5.

 

Rusko a Spojené státy plánují začít nové kolo rozhovorů o nákupu dalších 12 vrtulníků Mi-17 pro Afghánistán. Jednání se uskuteční i přes to, že někteří američtí Kongresmani lobují za nákup amerických vrtulníků.

 

Video: Stěžejní roli v budování afghánského letectva hrají čeští specialisté / YouTube

 

„Myslím, že o osudu nákupu bude rozhodnuto do konce května. Poté začneme nové kolo jednání o rozšíření stávající objednávky 21 kusů o dalších 12 vrtulníků,“ řekl Kozlov.

 

Afghánské letectvo dává přednost ruským vrtulníkům, protože afghánští piloti mají dlouholeté zkušenosti s jejich používáním. Ruské vrtulníky jsou navíc známé svou robustní konstrukcí, nízké ceně, odolností a jednoduchostí – tedy ideální vlastnosti pro afghánské prostředí.

 

Verze Mi-17V5 se od starších modelů liší především instalací „delfíního“ nosu a výkonnější pohonné jednotky. Mi-17V je vybaven dvojící motorů o výkonu 2×1618 kW (2×2200 koní). Výkonné motory umožňují pilotům operovat až v nadmořské výšce 6000 metrů, což je životně důležité pro operace v horském prostředí Afghánistánu.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr