Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Ruské vrtulníky pro francouzské lodě Mistral

Datum přidání 21.09.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Ruské námořnictvo hodlá ke každé ze svých čtyř budoucích lodí třídy Mistral přidělit až 30 vrtulníků Ka-52K a Ka-29. Vyšší počet je odůvodňován zejména potřebou zajistit dostatečný počet strojů v době oprav nebo bojových ztrát a vyšší bojovou silou. Rusové hodlají zařazením nových výsadkových lodí Mistral posílit Severní i Tichomořskou flotilu a vedle čistě výsadkové role, plánují využívat plavidla také jako velitelská stanoviště.

Mistral

Foto: Francouzská výsadková vrtulníková loď Mistral / Wikipedia, Rama


Ruské námořnictvo hodlá v následujících letech zařadit do výzbroje celkem čtyři vrtulníkové, velitelské a výsadkové lodě třídy Mistral. Ty však nejsou původně ruské, nýbrž francouzské. Podle dohody, stavbu prvních dvou lodí mají na starost Francouzi, zatímco zbývající dvojice lodí stejné třídy má být postavena v ruských loděnicích.

 

Výsadková loď třídy Mistral měří na délku 199 a na šířku 32 metrů. Výtlak činí 21 300 tun. Maximální rychlost je 19 uzlů, přičemž maximálního dosahu 11 000 námořních mil dosahuje loď při rychlosti 14 uzlů (25 km/h). Na své palubě dokáže přepravovat krátkodobě až 900 vojáků a 70 obrněných vozidel nebo až 40 tanků.

 

Pro vrtulníky je k dispozici rozlehlá paluba, přičemž standardně může z lodi operovat 16 vrtulníků. Na ruské variantě lodi Mistral jsou však uskutečňovány konstrukční změny, které mohou vést k navýšení tohoto počtu. Dohromady třicítka vrtulníků nebude z paluby operovat najednou, ale bude se střídat nebo doplňovat dle potřeby. Příkladem můžou být plánované opravy, poruchy, bojové ztráty nebo probíhající výcvik.

 

Ka-52Foto: Útočný vrtulník Ka-52 / Wikipedia, Alex Beltyukov


První typem, určeným pro ruské lodě třídy Mistral, bude útočný vrtulník Kamov Ka-52K. Oproti klasickému Ka-52 bude mít skládací listy rotorů, upravený kokpit pro jiné typy kombinéz pilotů (uzpůsobených pro letecké operace nad mořskou hladinou) a konstrukci více přizpůsobenou podmínkám mořského prostředí. V tomto ohledu se jedná zejména o vyšší antikorozní ochranu.

 

Za další bude také vybaven zbraňovými systémy určenými pro operování na moři proti, jak jinak než, námořním cílům.

 

Oproti tomu transportní vrtulník Ka-29 bude přímo zajišťovat výsadky a dále poskytovat jejich krytí. Běžně je uzpůsoben pro dva piloty a šestnáct vojáků. Důležité je zmínit, že Ka-29 přímo vychází z úspěšného typu Ka-27, jež vznikl v mnoha variantách. Ruské námořnictvo jej dodnes využívá zejména pro účely boje proti ponorkám a pro záchranné operace.

 

Ka-27

Foto: Námořní vrtulník Ka-27 / Jason R. Zalasky, U. S. Navy


První francouzsko-ruská výsadková loď Mistral má být uvedena do služby během následujících tří let. Další budou následovat, až do celkového počtu čtyř jednotek.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr