Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské vrtulníky za americké peníze – drama pokračuje

Datum přidání 20.09.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda chce pro afghánskou armádu nakoupit 33 transportních ruských vrtulníků Mi-17. Nákup ruské techniky však nelibě nesou někteří členové amerického Kongresu. V současné době se vede trestní vyšetřování, zda lidé stojící za nákupem ruských vrtulníků nepojí „nevhodné vztahy“ s dodavateli ruských vrtulníků.

Afghánský vrtulník Mi-17V5

Foto: Díky ruským vrtulníkům mohou v americké armádě padat hlavy. / US Army


Ruské vrtulníky pro Afghánistán zaplatí americká armáda

Americká armáda se plánuje do roku 2014 stáhnout z Afghánistánu. V současné době probíhají horečné přípravy a vyzbrojování afghánské armády a policie, aby obě bezpečnostní složky mohly čelit očekávané ofenzívě Talibánu. Snahou americké armády je mimo jiné poskytnout afghánskému letectvu dopravní vrtulníky.

 

Afghánští piloti po desítky let létali na sovětských vrtulnících, ať už bojových Mi-24 nebo transportních Mi-17. Ruské stroje jsou robustní, odolné a nepotřebují náročné pozemní zázemí. Výhodou je i jejich jednoduchost, což usnadňuje školení nových afghánských pilotů.

 

"Ruské vrtulníky se skvěle hodí do náročného prostředí Afghánistánu," řekl před časem James Gregory, mluvčí Pentagonu. Stejně tak Gregory obhajuje přímé oslovení firmy Rosoboronexport. "Vzhledem k dané časové ose ministerstvo zjistilo, že oslovit Rosoboronexport je jediným schůdným řešením pro splnění požadavků afghánských bezpečnostních sil," vysvětluje Gregory.

 

Problémem však je, že v loňském roce americký Kongres přijal tzv. Autorizační zákon pro národní obranu (National Defense Authorization Act), který zakazuje uzavírat finanční smlouvy mezi Spojenými státy a firmou Rosoboronexport.

 

Důvodem přijmutí zákonu jsou obchodní vztahy firmy Rosoboronexport s režimem Bašára Assada. Výjimka je možná jen tehdy, pokud americký ministr obrany stanoví, že je obchod v zájmu národní bezpečnosti Spojených států. A právě stanoveni hranice „národní bezpečnosti“ někteří kongresmani použili (dodejme, že neúspěšně) ke kritice nákupu.

Američtí vojáci podezřelí z korupce

Američtí kongresmani však před časem dostali pro svou kritiku novou munici. Před třemi týdny přinesla agentura Reuters zprávu o zahájení trestního vyšetřování armádní jednotky, jenž měla s ruskou firmou Rosoboronexport uzavřít smlouvy na nákup ruských vrtulníků.

 

Vyšetřování vede Kriminální vyšetřovací služba obrany DCIS (Defense Criminal Investigative Service), jenž prověřuje „podezřelé“ pohyby na účtech a osobní vztahy členů jednotky s dodavateli ruských vrtulníků.

 

Dne 23. srpna se k celé aféře pro ruskou tiskovou agenturu Interfax vyjádřil Anatolij Isajkin, generální ředitel firmy Rosoboronexport. Podle něj je reakce některých kongresmanů „očividným příkladem lobbingu pro národní průmyslové zájmy.“


Isajkin narážel na fakt, že z lukrativní zakázky byly vypuštěny americké zbrojní firmy, jenž mají v americkém Kongresu silné zastání. Dlužno také protknout, že americké zbrojařské firmy velmi často financují volební kampaně jednotlivých senátorů. Mimo jiné i senátorů (např. Jim Moran, Kay Granger, Rosa DeLauro), kteří lobují proti nákupu ruských vrtulníků.  

 

Na začátku srpna poslalo předsedovi sboru náčelníků štábu (generál Martin E. Dempsey) otevřený dopis 13 amerických senátorů. „Hluboce nás znepokojuje vaše podpora probíhajícího nákupu vrtulníků od firmy Rosoboronexport jenž realizuje ministerstvo obrany, s ohledem na reálné riziko ruské korupce v těchto obchodech a spoléhání se na potenciální nepřátelské síly.“ dočteme se v dopise.

 

Tento týden v pondělí poslalo 9 senátorů a 23 členů Sněmovny reprezentantů další otevřený dopis, kde se dočteme o „velkém znepokojení“ ohledně obvinění z trestné činnosti tykající se nákupu ruských vrtulníků. „Podezření, že američtí daňoví poplatníci se stali nic netušícími obětmi korupce, vyžaduje speciální vyšetřování,“ uzavírá dopis obavy amerických kongresmanů.

 

Zdroj: RIA Novosti, Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr