Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 2.

Datum přidání 26.10.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 31 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Druhý článek o ruských zbrojních dodávkách do Sýrie se tentokrát věnuje ručním palným zbraním. Zdokumentování všech dodávek nebylo zcela možné, tudíž v přehledu nenaleznete rozepsané zbraně jako SR-3 Vikhr, 9A-91 a VSK-94, které do Sýrie dodané byly, ale nepodařilo se mi o jejich použití v konfliktu objevit podrobnější informace.

Ruské zbrojní dodávky do Sýrie 2

Foto: Britské odstřelovací pušky AWM dodalo syrské armádě Rusko. / YouTube

 

Ruské ruční palné zbraně pro Sýrii

V polovině 90. let se Rusové pokusili navázat na bývalé sovětsko-syrské zbrojní kontrakty a do Sýrie dodali zásilku zbraní obsahující menší počty AKS-74U, AK-74M, RPG-29, střely PG-7VR pro RPG-7, protitankové střely 9M113M Konkurs a také z hlavně tanků odpalované střely 9M117M Bastion, které byly určeny pro upravené syrské tanky T-55MV.

 

Nicméně rozčarování Syřanů nad výši ceny za jednotlivé zbraně a jejich neschopnost splatit staré dluhy z dob studené války další dodávky zastavili.

 

S počátkem války Syrská arabská armáda SyAA (Syrian Arab Army) zahájila modernizační program v rámci něhož byly mimo jiné pořízeny nové uniformy, ochranné prostředky pro vojáky, přístroje nočního vidění a začala hledat náhradu za stárnoucí AK-47, AKM a Type-56.

 

Syřané o přezbrojení začali uvažovat už v roce 2008, kdy testovali dvě zbraně, a sice AK-74M a KH-2002 Kheybar íránské provenience v rážích 5,45×39 mm a 5,56×45 mm. KH-2002 se v testech projevila jako velmi poruchová a vítězem se stal AK-74M, nicméně k objednávkám velkých počtů AK-74M nedošlo.

 

AK-74M

Foto: AK-74M / Kalashnikov Concern

 

AK-74M

Jak už bylo řečeno, tak první AK-74M a AKS-74U byly do Sýrie dodány už v průběhu 90. let a byly určeny primárně pro speciální jednotky a ostrahy důležitých vládních a vojenských objektů.

 

Původně byly objednány pouze malé počty těchto zbraní, ale jakmile začal konflikt sílit, Syřané začali nakupovat ve větším množství AK-74M a spolu s útočnými puškami objednali také další doplňky, jako jsou laserové značkovače, optické zaměřovače, a také 40mm granátomety GP-30M.

 

Postupně se AK-74M dostal do pozice jedné z nejpopulárnějších zbraní na syrském bojišti, a to jak mezi vládními vojsky, tak povstalci.

 

AK-104

Foto: AK-104 / Kalashnikov Concern

 

AK-104

Dokladů o dodávkách útočných pušek AK-104 ráže 7,62×39 mm není příliš mnoho, ale je jisté, že určitý počet byl syrským silám doručen. Obecně se má za to, že Sýrie byla prvním zahraničním uživatelem AK-104, které měla v neznámém množství nakoupit na konci 90. let.

 

Na rozdíl od AK-74M, které používá SyAA a Revoluční gardy, se menší množství AK-104 dostalo do výzbroje pořádkových jednotek, které potlačovaly první demonstrace proti vládě prezidenta Asada.

 

Zájem Sýrie o další AK-104 se poprvé objevil na počátku roku 2012, kdy se syrská delegace o zbraň velmi zajímala na ruské zbrojní výstavě. Následně Syřané zakoupili neznámý počet těchto útočných pušek.


Svými rozměry je to zbraň ideální pro boj v městské zástavbě a mnoho jejich uživatelů v Sýrii bylo viděno, jak vyměnilo původní plastové zásobníky za kovové od AKM.

 

Vepr-12Foto: Vepr-12 / Molot Oruzhie

 

Vepr-12

V SyAA, jejíž doktrína nikdy nepočítala s rozsáhlejšími boji v zastavěných oblastech, neměly brokovnice širší zastoupení. Teprve po vypuknutí občanské války a krvavých městských bitvách byla roku 2012 vyslána delegace do Ruska, kde měla opatřit odpovídající zbraně pro takový konflikt.

 

Tato delegace se na zbrojní výstavě v Rusku kromě už zmiňované útočné pušky AK-104 zajímala také o samonabíjecí brokovnice Vepr-12. Následoval nákup neznámého počtu kusů a jejich dodávka do Sýrie.

 

Je zajímavé, že téměř žádné z dodaných brokovnic se nedostaly k bojovým jednotkám, ale byly rozděleny mezi důležité osoby podporující režim, armádní činitele a provládní milice.

 

SyAA sice získala vhodnou zbraň pro boj na krátké vzdálenosti, která by našla své uplatnění například v bojích o Deir ez-Zor, ale nejspíše díky korupci a klientelismu byla dodána lidem, kteří pro ni nemají vhodné využití.

 

PKP "Pecheneg"Foto: PKP Pecheneg / TsNIITochMash

 

PKP Pecheneg

Kulomety PKP Pecheneg ráže 7,62x54 mm jsou v ruské armádě označené jako 6P41. Kusy označené 6P41N jsou vybavené montáží pro umístění zaměřovače s nočním viděním. Tento kulomet je pokračovatelem úspěšné řady kulometů PK/PKM.

 

O přítomnosti zbraní v Sýrii je jen velmi málo důkazů a obecně se má za to, že 100 ks bylo dodáno na základě objednávky z roku 2013. Dosud se objevilo pouze jedno video na kterém je PKP zachycen v boji. Jedná se o reportáž ruské televize z 27. září tohoto roku z bojů v damašské čtvrti Harasta (více o videu níže).

 

Nedostatek důkazů o jejich použití v boji naznačuje, že tyto zbraně byly dodány pouze speciálním jednotkám syrské armády, jejichž operace zůstávají utajené a nejsou mediálně prezentované.

 

O kulomety PKP projevili Syřané velký zájem na zbrojní výstavě v Rusku roku 2012 a na základě zkušeností z ní pak byly Sýrií objednány útočné pušky AK-104 a brokovnice Vepr-12.

 

Kord-12.7 mmVideo: 6P50 KORD / Degtyarev

 

6P50 KORD

Na fotografiích z bojů v damašské čtvrti Jobar v říjnu 2014 byly v rukou vládních vojáků k vidění také těžké kulomety KORD. Kulomet má ráži 12,7x108 mm a účinný dostřel 2000 m.

 

KORD je velmi podobný svému předchůdci, kulometu NSV, se kterým je často zaměňován.

 

Tyto kulomety byly poptávány dle uniklé zbrojní objednávky z roku 2013 v počtu 500 ks a dodány byly nejspíše někdy během roku 2014.

MTs-116MFoto: MTs-116M / Tula

 

MTs-116M

Dalším typem ruských zbraní, které se dostaly do Sýrie, jsou opakovací odstřelovačské pušky MTs-116M. Tyto zbraně nejsou obecně příliš známé a v syrské válce si odbyly svůj křest ohněm.

 

Poprvé byly k vidění na režimním propagačním videu z února tohoto roku, na kterém je zachycen ženský oddíl Republikánských gard při bojích v damašské čtvrti Jobar.

 

První Mts-116M byly do Sýrie doručeny nejspíše na přelomu let 2014 a 2015 a brzy se dostaly k bojovým jednotkám, kde vyplňují mezeru mezi velkorážními odstřelovačskými puškami jako OSV-96 a KVSK (o kterých ještě bude řeč) a staršími typy odstřelovačských pušek jako SVD či optickými zaměřovači osazenými zbraněmi ráže 7,62x51 mm jaké G3 nebo FN FAL.

 

Puška MTs-116M vychází z civilní verze pušky MTs-116, která se ukázala díky své přesnosti jako vhodná pro použití v ozbrojených složkách. Zbraň je standardní ruské ráže 7,62x54 mm a může využívat zásobníky na pět ran nebo desetirané zásobníky shodné s puškami SVD.

 

MTs-116M je možné osadit širokou paletou optických zaměřovačů ruské výroby. Efektivní dostřel s použitím optických zaměřovačů je 800 m.

 

OSV-96Foto: OSV-96 / KBP

 

OSV-96

Prvním typem antimateriálních odstřelovačských pušek dodaných do Sýrie z Ruska je OSV-96. Samonabíjecí puška OSV-96 je ráže 12,7×108 mm a používá zásobníky na pět ran.

 

Efektivní dostřel zbraně je až 2500 m. OSV-96 je po íránských puškách AM.50 druhou nejrozšířenější velkorážní odstřelovačskou puškou syrské války. OSV-96 je k vidění i u mnoha povstaleckých skupin.

 

Malý počet OSV-96 byl do Sýrie dodán krátce před propuknutím občanské války v rámci plánu na modernizaci SyAA. Sýrie projevila o další zbraně zájem na počátku roku 2013, kdy Syřané v Rusku poptávali mimo jiné 100 ks odstřelovačských pušek ráže 12,7mm spolu s nočními optickými zaměřovači a 10 000 nábojů ráže 12,7 mm.

 

Tato informace byla potvrzena díky úniku objednávky zásobovacího oddělení velení syrské armády určené ruské společnosti Rosoboronexport.

 

KSVKFoto: KSVK / Degtyarev

 

KVSK

Další ze zbraní dodaných do Sýrie u Ruska je antimateriální odstřelovačská puška KVSK, známá také pod označením 6S8, nebo AVSK. Zbraň konfigurace bullpup je ráže 12,7×108 mm a používá zásobník na pět ran a efektivní dostřel je obdobný jako u OSV-96, tedy až 2500 m.

 

KVSK není v Sýrii příliš rozšířená a vypadá to, že jí byly vyzbrojeny pouze elitní jednotky syrských ozbrojených sil. Pušky byly dodány během roku 2014 poté, co v Rusku proběhl výcvik několik syrských odstřelovačů v používání této zbraně.

 

Video: Reportáž ruské televize o SyAA, kde lze vidět zbraně PKP Pecheneg a AWM. / YouTube

 

Accuracy International Arctic Warfare Magnum (AWM)

Ač je to k nevíře, tak i tyto britské odstřelovací pušky se dostaly do Sýrie nejspíše z Ruska. Na videu ruské televize z 27. září tohoto roku, kde je zaznamenáno i použití kulometu PKP Pecheneg, je zachycen jeden syrský odstřelovač, jak při boji v damašské čtvrti Harasta používá právě pušku Accuracy International AWM.

 

Vojáci zachycení na videu jsou syrské speciální jednotky. Používají západní balistické helmy, vesty a oblečení neodpovídající běžným vojákům SyAA.

 

Podle webu Oryx Blog odpovídá puška AWM zobrazená na videu puškám AWM, které si objednalo v minulosti Rusko pro své speciální jednotky. Jedná se zejména o úpravu pažby s pistolovou pažbičkou, které je odlišná od běžného provedení a podle dostupných zdrojů je Rusko jediným uživatelem takto upravených pušek AWM.

 

Stejně tak je puška syrského odstřelovače opatřena raily nad hlavní poblíž úsťové brzy, které odpovídají provedení používané na ruských AWM.

 

Závěr

Jak je vidět, Rusko dodalo do Sýrie mnoho rozličných typů palných zbraní. Konec syrské války se zdá být v nedohlednu a je tudíž jisté, že další dodávky zbraní budou pokračovat. SyAA se vynasnaží nahradit zejména poměrně značné ztráty obrněné techniky z posledních let.

 

Dá se očekávat, že Rusko v rámci podpory ofenzívy SyAA další pozemní techniků a zbraně dodá. S největší pravděpodobností nepůjde o nejmodernější ruské stroje, ale spíše o techniku, kterou syrští vojáci bez nutnosti většího zaškolování okamžitě využijí v boji.

 

Další dodávky zbraní budou pro SyAA v následujících měsících klíčové, neboť Asadovi muži i přes leteckou podporu Ruska, stále ponesou největší tíhu dalších pozemních bojů.

Zdroj: ARESOryx Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Sorge-227 Datum: 18.12.2015 Čas: 18:29

Shania: Vďaka za info, Tak Javelin je boží

avatar
Shania Datum: 18.12.2015 Čas: 17:52

TOW ATGM, pak se v oblastio ještě používají ruské Konkurs

https://www.youtube.com/watch?v=N32ZxQynpPc


jsou to těžké zbraňe, tahají to minimálně dva nebo tři lidi. Tak to pak chvilku trvá, než to složí.

Srovnej to s moderními ATG jako Javelin

https://www.youtube.com/watch?v=6xLkuN9Ywzc

avatar
Sorge-227 Datum: 18.12.2015 Čas: 17:25

Shania: z čoho to striela? Mne fascinuje ako dlho im trva poskladať tu zbraň a zamerať na ciel. Keď som videl video ako zničenili rusky vrtulnik Mi 17 na zemi. Velmi dlho to skladali, ako na strelnici.

avatar
Shania Datum: 18.12.2015 Čas: 16:36

Další z moha zničených tánku, dávám to sem proto, že tentokrát posádka zareagovala a odpálila dýmovnice ve směru letu rakety, bohužel pro posádku i tak pozdě.

http://www.liveleak.com/view?i=80a_1450441985

avatar
Kozlus Datum: 28.10.2015 Čas: 15:38

http://www.ktrv.ru/files.images/ktrv_vestnik_09_2015.pdf
Tohle by mel byt buletin KTRV a melo by se tam rikat
Так, на 2015 год запланировано
увеличение объёмов примерно в
1,5-1,6 раза.
Tedy, ze na rok 2015 je planovano zvyseni vyroby na 1,5 az 1,6 nasobek predchoziho roku

avatar
Vestly Datum: 27.10.2015 Čas: 13:21

jj284b, to si kde zobral?

System v Su-24M2 sleduje ciel a dava info autopilotovi, ktory navedie lietadlo do potrebnej vysky, smeru atd. a v presnom okamihu sa automaticky odhodia bomby.

Takze hej, dokaze pomerne presne bombardovat aj s hlupymi bombami.

avatar
flanker.jirka Datum: 27.10.2015 Čas: 11:00

co se týká použité munice, tak Rusové používají taktiku na hrubý pytel patří hrubá záplata. Navíc bombardují cíle, kde 50 metrů vedle nepřítel ISILu nebude, a pokud ano, tak s uříznutou hlavou.

avatar
Luky Datum: 27.10.2015 Čas: 10:26

Myslíte to obecně, nebo nad Sýrií?

avatar
misanex Datum: 27.10.2015 Čas: 09:06

Pokud mě paměť neklame, tak je to přesně tak. Američané používali v nejhorším případě klasické bomby s naváděcím kitem.

avatar
ujo Marek Datum: 27.10.2015 Čas: 07:57

jj284b...ja sa s vami nepriem, že Rusi pužívajú železnú, "hlúpu" muníciu, máte pravdu, používajú ju, ale iba na adekvátne ciele

a osviežte mi prosím pamäť, kedy usa viedli mesačnú bombardovaciu kampaň, denne niekoľko desiatok vzletov a používali pri takomto masívnom nasadení výhradne riadenú muníciu

avatar
jj284b Datum: 27.10.2015 Čas: 07:28

ujo Marek: to ste na velkom omyle.. USA uz dnes nepouziva ziadnu nenavadzanu municiu..

zopakujem vam to este raz.. pozrite sa na hoci aj oficialne ruske zabery z bombardovania a uvidite co za municiu pouzivaju a kde...

avatar
semtam Datum: 27.10.2015 Čas: 01:00

Jindrich

Skvělý shrnutí. Jinak Garsing vyrábí obdobu co Crye Precision. Tak je možné že si multicam koupili i s botkami u jednoho výrobce.

avatar
Gloton Datum: 26.10.2015 Čas: 22:41

skelet: přesně tak, a Su-25 nasazené v Sýrii jsou ve specifikaci schopné používat už i KB-500S

avatar
skelet Datum: 26.10.2015 Čas: 21:14

jen taková drobná připomínka.. řízenou munici mohly nosit už Su-25 (i naše Su-25K) i Su-24.. o verzi Su-24M ani nemluvě.

avatar
perunBB Datum: 26.10.2015 Čas: 19:34

Trošku humoru na odlahčenie:)ale témy sa to týka...
http://www.mojevideo.sk/video/256b1/islamsky_stat_utoci_na_rusku_stihacku.html

arr