Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Datum přidání 20.09.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 57 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že cvičení poslouží k posílení ruské vojenské přítomnosti v Bělorusku, v zemi s 9,5 miliony obyvatel. Moskva taková obvinění popírá.

Foto: Propagační leták cvičení Zapad-2017 / Mil.ru; CC BY 4.0


Podle ruského magazínu Gazeta.ru, který se odvolává na informace ruského ministerstva obrany, se ruské letecké jednotky začaly z Běloruska již přesouvat na své domovské základny.


"Během cvičení, a to i přes obtížné povětrnostní podmínky, posádky vzdušně-kosmických sil a jednotky západního vojenského okruhu prakticky nacvičovaly celou škálu zamýšlených úkolů, včetně taktického výsadku, leteckou podporu pozemních sil, zachycení protivníka a letecké údery proti pozemním silám,” stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany


Poslední den cvičení se k jeho průběhu vyjádřil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle Lukašenka jsou společné rusko-běloruské manévry zaměřeny výhradně na ochranu národních zájmů obou zemí a nikoho neohrožují.


“Cvičení probíhá podle schváleného plánu, jsou dosaženy stanovené cíle, tréninkové náměty jsou dobře zpracovány. Na správné úrovni byly vyřešeny úkoly společné obrany v podmínkách moderních výzev a bezpečnostních hrozeb," citovala běloruského prezidenta tisková agentura BelTA.


Ruské ministerstvo obrany opakovaně zdůrazňovalo obranný charakter cvičení a protiteroristickou orientaci cvičení. "Při práci na námětu cvičení byl určen konvenční soupeř, který nesouvisel s konkrétním regionem," uvedlo ruské ministerstvo.


Jak připomíná Gazeta.ru, západní země, a to především Pobaltské státy, měly na cvičení jiný názor:.


“Pro ruského prezidenta Vladimíra Putina je důležité upevnit postavení Běloruska jako ruského satelitu, zamaskovat přítomnost ruských vojsk na území Běloruska a pozastavit pomalou normalizaci vztahů mezi Minskem a Západem,” napsal o cvičení francouzský deník La Monde.


Podobný názor vyjádřil velitel estonských obranných sil Riho Terras v rozhovoru pro estonskou veřejnoprávní televizi ERR (Eesti Rahvaringhääling). Terras je přesvědčen, že Moskva je připravena na vojenskou intervenci v Bělorusku, pokud se politická situace v Bělorusku změní pro Rusko nežádoucím směrem.


"Stejně jako v případě Ukrajiny, Rusko plánuje vojenské kroky proti Bělorusku, pokud se změní politická situace. Ruské ozbrojené síly a bezpečnostní struktury se připravují na zásah a v případě potřeby uskuteční vojenskou operaci v Bělorusku. Plánování operace začalo v roce 2014," řekl Terraz. Cílem cvičení Zapad-2017 je podle jeho názoru paralyzovat schopnost běloruské armády jednat nezávisle.


Námětem scénáře Zapad-2017, jak ve svém článku referovala Gazeta.ru, je střet mezi severní koalicí, tedy Ruskem a Běloruskem, proti západní koalicí utvořenou třemi fiktivními státy Vejšnorie, Vesbarie a Lubenie. Hlavním námětem cvičení je záměr těchto tři států vyvést z rovnováhy situaci v Bělorusku a odpudit zemi od Ruska.


Jak uvedl Washington Post, scénář cvičení Zapad-2017 odráží obavy Moskvy, že se západní vlády mohou pokoušet "vytlačit" Bělorusko z ruského vlivu, a to i podporováním “teroristů”. "Putin si uvědomuje protesty, které vedly k prozápadní vládě na Ukrajině v roce 2014," uvádí The Washington Post. Právě boj proti “teroristům” přicházející ze tří fiktivních zemí je hlavním námětem cvičení Zapad-2017.


Redaktor magazínu Bloomberg Leonid Beršidskij spojil zemi Vejšnorie se západním Běloruskem. Podle Beršidskije v tomto regionu žije největší katolická populace v Bělorusku a nejvíce lidí zde mluví Bělorusky. Tato část Běloruska také "hlasovala pro nacionalisty během posledních svobodných voleb v zemi v roce 1994".


Alexander Fomin, zástupce ruského ministra obrany, ale v rozhovoru pro německý deník Deutsche Welle vyzval západní kolegy, aby se nezabývali asociacemi. Podle něj název "Zapad-2017" neznamená západní země. "Jméno by nemělo být vnímáno v širším, politickém smyslu, jako zeměpisný pojem, včetně zemí Západu, Evropské unie nebo členů NATO. "Západ" se rozumí západ Ruska a Běloruska, který se nachází na západě," uvedl Fomin pro německý deník.


Podle názoru magazínu The Christian Science Monitor je hlavním posláním cvičení Zapad-2017 ukázat pokrok v budování ruských ozbrojených sil poté, co se zvýšily výdaje na obranu a Rusko začalo svou armádu modernizovat.


"Toto je poselství NATO: pokud budete přicházet příliš rychle, pokud ohrožujete naše hranice, máme vůli a možnost odrazit vás," uvádí se v článku na  The Christian Science Monitor.

Názor Armádních novin
Na Západě je hluboce zakořeněná nedůvěra k ruským oficiálním prohlášením. Západní nedůvěra plyne zejména z ruského zamlčování anexe Krymu.
3. března 2014, kdy se na Krymu začali objevovat tzv. “zelní mužíci”, s nejnovější ruskou výstrojí a výzbroji, jezdící v terénních automobilech Tigr a Rys (Iveco LMV) ruské armády, Moskva oficiálně jakékoliv zapojení do dění na Ukrajině odmítla.
Ministr obrany Sergej Šojgu 5. března 2014 uvedl, že neví, kde přišli k ruské výzbroji lidé operující kolem ukrajinských vojenských objektů na Krymu. "Nemám ponětí," odpověděl Šojgu na dotaz, jak neoznačení ozbrojenci těžkou ruskou výzbroj získali.
"Lidé v uniformách bez označení, kteří se pohybují na Krymu, žádný vztah k ruské armádě nemají," řekl. "Je to absolutní nesmysl a provokace," dodal.
O rok později Vladimír Putin v dokumentu  „Krym. Cesta do vlasti“, uvedl:
„Abychom blokovali a odzbrojili 20 000 dobře vyzbrojených lidí, potřebovali jsme určitý počet personálu. Nešlo přitom jen o množství, ale i o kvalitu. Byli zapotřebí odborníci, kteří to dokážou. Proto jsem přikázal ministerstvu obrany, proč to skrývat, aby tam pod záminkou posílení ochrany našich vojenských objektů na Krymu byly přepraveny speciální jednotky Hlavní správy rozvědky (GRU) a námořní pěchoty,“ uvedl Putin.
Na druhou stranu, z pohledu Ruska jde doslova o přežití Ruska jako takového, proti mocným soupeřům ze Západu a Číny. Problém Ruska je jeho obrovská rozloha, malý počet obyvatel a slabá ekonomika. Z pohledu Moskvy tak probíhá postupné a záměrné vojenské a ekonomické oslabování Ruska s cílem zpochybnit ruskou uzemní celistvost. Jediným nástrojem udržení územní celistvosti Ruska je tak (z pohledu Ruska) silná armáda.
Všem projevům, které vedou (byť jen k teoretickému) zpochybňování uzemní celistvosti Ruska je tak podle Moskvy nutno razantně zamezit, což se projevilo na Krymu. Avšak pro Pobaltské země, země Střední a Východní Evropy je problém, že neví, zda Rusko jejich území pokládá ze historické své a klade si na něj mocenský nárok, například jako v případě Ukrajiny, Běloruska a Krymu.

 

Zdroj: Gazeta.ru

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 21.09.2017 Čas: 18:47

Pánové, nejste v diskuzním chlévě. Pokud nedokážete udržet vysoký standard diskuze na AN, tak raději nepište. Děkuji

avatar
hell Datum: 21.09.2017 Čas: 18:36

to Míša
Máš pravdu, že bych tě kasárenskou historkou úplně unudil.
Pokud jsem se nějak dotkl tvého vyznání, pak se ti omlouvám.
Jinak v roce 2014 jsem odešel na zasloužený odpočinek po 30-ti odsloužených letech.
Takže ti a ostatním mladým nadšencům (kteří si myslí, že budoucnost je jejich) popřeji hodně štěstí v budování světlých zítřků. Pokud za vámi zůstene méně mrtvol, než po nás, pak chvála Bohovi, Aláhovi či jinému Svatému víry boží.

avatar
leviathan Datum: 21.09.2017 Čas: 18:22

Fenri: ako hlasoval cesky minister vnutra v Rade EU o smernici obmedzujucej drzanie zbrani? Lebo ten nas bol ZA!

avatar
Míša Datum: 21.09.2017 Čas: 18:20

@Argel

Směšný to rozhodně je, třeba považovat svůj pohled za objektivní.

avatar
Argel Datum: 21.09.2017 Čas: 17:49

Člověk se tady s těmi prozápadními trolly někdy i pořádně zasměje. Kdyby se někdy zamysleli, co píši, tak zjistí, že mnoho jejich věcí nedává logiku.
A není jedno kolik vojáku tam cvičilo? I kdyby tam rusové zavolali všechny rezervisty, tak se nemá západ čeho bát. sám Lukašenko pozval pozorovatele OBSE. Nevím, co zas německá ministryně obrany strašila, když tam byli pozorovatelé pozváni.
Proč lidem by nevadilo být geopoliticky v "ruské sféře vlivu" je to, že lidi už nebaví diktování EU a pakt NATO, který neplní to, k čemu byl určen. Hlavně jeho největší představitel USA se roztahuje všude po světě bez mandátu OSN nebo pozvání tamní vlády. Aspoň tady na Moravě, všechny, které znám byli raději pod křídly SSSR než jsou aktuálně teď pod křídly diktátu EU. Já vím, že pár mužíčku s panem představeným hercem má strach s Ruska, ale já osobně cítím jako větší nebezpečí u krautů, u kterých se to hemží masivní muslimskou komunitou. Nezapomeňme, že krauti nás 2 války utlačovali. U druhé světové války nás osvobodila rudá armáda!(Ano, po Plzeň armáda spojenců, ale to prakticky jen projížděli městy bez odporu).
Dost lidi tady také na Moravě by nejraději dali přes hubu těm rádoby umělcům, co ničí pomníky vojáků rudé armády nebo přemalovávají tanky na růžovou a ještě jim to projde. Maximálně dostanou pokutu.
Také převrácení historie a společenská nauka ve školách dnešní mládeži bije do hlav, že vše ruské(resp. sovětské) = špatné a vše západní = úžasné.
Doufám, že jsem ukončil všechny mé myšlenky a nenechal ani jednu otevřenou.
Ještě dodám, že nechci tímto obhajovat Rusy. Snažím se dívat na věc objektivně.

avatar
dusan Datum: 21.09.2017 Čas: 17:47

stronger.p

Viem si to predstaviť .... v dlhodobom horizonte ... ak Rusko prestane podporovať tých "opolčencov" na východe Ukrajiny, ktorí by bez pomoci Moskvy rýchlo nie len neboli schopní bojovať .. ale od hladu ani chodiť : )
Ale problém je, že Rusi "nežijú" svojimi problémami s katastrofálnym zdravotníctvom, ani padajúcou životnou úrovňou ...ale "zachraňovaním Ruska" ... skrátka taktika Putina s vykresľovaním vonkajšej hrozby funguje (zatiaľ) celkom dobre.
A čo sa týka toho cvičenia ... možno hlavným adresátom bol Lukašenko .... ak nebudeš poslúchať .... máme prostriedky ....
Inak ak by Rusi urobili "ukrajinský scenár" v Bielorusku, tak by to bolo pre Rusov peklo .... Bielorusi sú naozaj hrdí na svoju krajinu a Lukašenko to len zneužíva ....
A keďže to Putin vie .... a ekonomika nič moc ... tak túto alternatívu zvažuje len teoreticky .... a na zastrašenie Lukašenka, ktorý je od neho napriek všetkému závislý.

avatar
stronger.p Datum: 21.09.2017 Čas: 16:12

@dušan :A že ruská okupácia bude mať takú podporu v našich krajinách ..

Mnoho lidí vnímá Ukrajinu a Rusko stále jako "jednu" zemi aka SSSR a říkají si, že by se měli mezi sebou spíše dohodnou, jako my (Slováci a Češi).
Dnes se dá za peníze pořídit vše, proč ne Krym... Můj názor je, a už jsem to tu psal, ať si RF Krym nechá (stejně ho vracet asi nikdy nebudou), ale můžou se s Ukrajinou dohodnout, co za něj...

avatar
dusan Datum: 21.09.2017 Čas: 16:04

K súčasnému Rusku len toľko ...

Keby mi pred piatimi rokmi niekto tvrdil, že Rusi obsadia Krym a rozpútajú "klasickú" vojnu na Ukrajine ... smial by som sa veľmi dlho ..... že sa dotyčný "zbláznil".

Veril by som, že ak by sa rozpútal nejaký konflikt medzi Ukrajincami a Rusmi, že sa do toho Rusi "vmontujú", ale nie, že rozpútajú konflikt sami.

A tak isto by som neveril ako "zdvorilo" to západná krajiny prijmú ..... celý ten Minsk považujem len za šaškáreň, kde sa Rusi nemuseli zaviazať k ničomu ...
Čo je naozaj absurdné ak si uvedomíme aké je Rusko ekonomicky slabučké .... malý vyziabnutý chudobným medveď "zatočil" s celou vypasenou bohatou Európou a USA .... čo je i vina Obamu, ktorý sa prejavil ako neschopný nie len v Sýrii, ale i na Ukrajine. Nedodávky zbraní Ukrajine aby sa "nezhoršila situácia" považujem za zlý vtip .... z ktorého sa Putin musel dobre dlho smiať.

A že ruská okupácia bude mať takú podporu v našich krajinách ....a to je ten najväčší problém .... na nete sa niektorí ani netaja, že by privítali okupáciu Ruskom, obhajujú rok 1968 a určite to nie sú všetci trolkovia ....

avatar
stronger.p Datum: 21.09.2017 Čas: 16:00

@Míša, samozřejmě hell také nálepkoval, to jsem v mém příspěvku opominul

avatar
Argonaut.CZ Datum: 21.09.2017 Čas: 15:44

No tak si zacvičili, no a co? Jestli jim NATO chce ukázat odpověď, neměl by být problém přece udělat cvičení podobného rozsahu, ne? A můžou ho pojmenovat "Východ". A budou si kvit:)

Pokud NATO podobné cvičení nezvládá, třeba proto, že na to nemá kapacity, tak je to přece taky zpráva. Zejména pro vojáky a politiky, kteří obranu financují, resp. rozhodují o její výši.

Osobně si myslím, že Rusové akorát potřebují nárazníkové pásmo kolem svého území a všechny kroky NATO či kohokoli jiného, které by to nárazníkové území zmenšily, budou problém. Ale jsou v tom čitelní a neměl by to přece být problém. Další území nepotřebují.

Myslím, že NATO by se spíše než na Rusko mělo zaměřit na své schopnosti a vyjasnit si, jak to vlastně je s Tureckem a jak je to se schopnostmi jednotlivých zemí. Strašení Ruskem za poslední roky v tomto směru nepřineslo nic, protože dovoz imigrantů ukázal impotenci a nedůvěryhodnost politiků. Rusům zase nahrává, že jsou čitelní a předvídatelní. Ukazují, co je pro ně ok, a co ne. Jelcinova servilní éra je zkrátka pryč...

Představte si, co by se stalo, pokud by vypukl řekněme konvenční konflikt mezi Ruskem a NATO a západní státy musely částečně mobilizovat. Umíte si představit, jak by jejich vnitřní bezpečnost se statisíci muslimů mužského pohlaví dopadla? Syrské inženýry zmobilizovat nejde a než se původní obyvatelstvo vrátí z vojny, je zázemí už muslimské... Případně nedovede financovat jak uprchlíky, tak armádu.

Takže podle mého názoru je Ruské cvičení jenom novinářský problém... A jsou tu důležitější body ke cvičení.

Osobně bych uvítal cvičení, kdy AČR uzavře státní hranice s Rakouskem a Německem a bude je držet např. 6 měsíců. Jestlipak by to dali?

avatar
Argonaut.CZ Datum: 21.09.2017 Čas: 15:44

No tak si zacvičili, no a co? Jestli jim NATO chce ukázat odpověď, neměl by být problém přece udělat cvičení podobného rozsahu, ne? A můžou ho pojmenovat "Východ". A budou si kvit:)

Pokud NATO podobné cvičení nezvládá, třeba proto, že na to nemá kapacity, tak je to přece taky zpráva. Zejména pro vojáky a politiky, kteří obranu financují, resp. rozhodují o její výši.

Osobně si myslím, že Rusové akorát potřebují nárazníkové pásmo kolem svého území a všechny kroky NATO či kohokoli jiného, které by to nárazníkové území zmenšily, budou problém. Ale jsou v tom čitelní a neměl by to přece být problém. Další území nepotřebují.

Myslím, že NATO by se spíše než na Rusko mělo zaměřit na své schopnosti a vyjasnit si, jak to vlastně je s Tureckem a jak je to se schopnostmi jednotlivých zemí. Strašení Ruskem za poslední roky v tomto směru nepřineslo nic, protože dovoz imigrantů ukázal impotenci a nedůvěryhodnost politiků. Rusům zase nahrává, že jsou čitelní a předvídatelní. Ukazují, co je pro ně ok, a co ne. Jelcinova servilní éra je zkrátka pryč...

Představte si, co by se stalo, pokud by vypukl řekněme konvenční konflikt mezi Ruskem a NATO a západní státy musely částečně mobilizovat. Umíte si představit, jak by jejich vnitřní bezpečnost se statisíci muslimů mužského pohlaví dopadla? Syrské inženýry zmobilizovat nejde a než se původní obyvatelstvo vrátí z vojny, je zázemí už muslimské... Případně nedovede financovat jak uprchlíky, tak armádu.

Takže podle mého názoru je Ruské cvičení jenom novinářský problém... A jsou tu důležitější body ke cvičení.

Osobně bych uvítal cvičení, kdy AČR uzavře státní hranice s Rakouskem a Německem a bude je držet např. 6 měsíců. Jestlipak by to dali?

avatar
Míša Datum: 21.09.2017 Čas: 15:27

Jasně a za odměnu dostanu šnaps, já jen vracel stejnou blbost, kterou mě nálepkoval on sám. Ano klesl jsem na jeho úroveň, to je velice smutné.

avatar
stronger.p Datum: 21.09.2017 Čas: 15:16

@Míša, já si myslím, že Vás hell odhadl naprosto přesně, onálepkoval jste ho a použil Sputnik

avatar
Míša Datum: 21.09.2017 Čas: 14:58

@hell

Pobavils, jasně, nemohu mít vlastní názor, ale pouze ze zdrojů, jako Pražská kavárna anebo infokanál z neziskovek. Já narozdíl od tebe nepotřebuji Sputnik news, abych správně pochopil svět.

Jinak v té armádě jsi na pozici určitě nejmíň na plk. úrovni v gen. štábu. Akorát tento štáb je složen z osob, které by nic podobného nikdy nevyslovili ani anonymně zde. Takže díky za pěkné historky z kasáren a snaž se dobře, třeba z tebe bude i svob.

avatar
fenri Datum: 21.09.2017 Čas: 14:44

vlasto:
-já se vás ptal na příklad placení trollů na AN Ruskem, jak jste o tom psal.
-Vzdor Kysuce ani Vstavaj Humenné či Krleš Medzilaborce asi nikdo neplatí (upřimně řečeno pochybuji, že podobné bandy šašků platí i Rusko, ale asi máte neprůstřelné důkazy a Rusko neví co s prachama). Na druhou stranu spousta států platí své sympatizanty ve spoustě zemí. A není to zdaleka jen Rusko. Nemusím tu rozepisovat případy, že? Ostatně zrovna ty NF jsou toho příkladem, ale zdaleka ne jediným či nejzávažnějším.
-nevím, kdo všechno tu situaci zneužívá, myslím, že to spoustě zemí vyhovuje. Loajální levná montovna a příjemné nárazníkové pásmo. Nicméně fakt si myslím, že z lidí děláte blbce. Opravdu si myslíte, že mají nějaké názory JEN proto, že si to přeje Rus? A opravdu si myslíte, že Rusko civíčí guerillu na Horehroní (sakra já se snad začnu bát jezdit na Slovač. medvědi, teď ještě guerilla, asi hotovej FARC...:-)) s cílem, sebrat Slovákům zbraně?
-já mám strach z Norských fondů? A japa jste na to přišel panáčku? Mě normálně a regulérně štvou.

arr