Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Datum přidání 20.09.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 57 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že cvičení poslouží k posílení ruské vojenské přítomnosti v Bělorusku, v zemi s 9,5 miliony obyvatel. Moskva taková obvinění popírá.

Foto: Propagační leták cvičení Zapad-2017 / Mil.ru; CC BY 4.0


Podle ruského magazínu Gazeta.ru, který se odvolává na informace ruského ministerstva obrany, se ruské letecké jednotky začaly z Běloruska již přesouvat na své domovské základny.


"Během cvičení, a to i přes obtížné povětrnostní podmínky, posádky vzdušně-kosmických sil a jednotky západního vojenského okruhu prakticky nacvičovaly celou škálu zamýšlených úkolů, včetně taktického výsadku, leteckou podporu pozemních sil, zachycení protivníka a letecké údery proti pozemním silám,” stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany


Poslední den cvičení se k jeho průběhu vyjádřil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle Lukašenka jsou společné rusko-běloruské manévry zaměřeny výhradně na ochranu národních zájmů obou zemí a nikoho neohrožují.


“Cvičení probíhá podle schváleného plánu, jsou dosaženy stanovené cíle, tréninkové náměty jsou dobře zpracovány. Na správné úrovni byly vyřešeny úkoly společné obrany v podmínkách moderních výzev a bezpečnostních hrozeb," citovala běloruského prezidenta tisková agentura BelTA.


Ruské ministerstvo obrany opakovaně zdůrazňovalo obranný charakter cvičení a protiteroristickou orientaci cvičení. "Při práci na námětu cvičení byl určen konvenční soupeř, který nesouvisel s konkrétním regionem," uvedlo ruské ministerstvo.


Jak připomíná Gazeta.ru, západní země, a to především Pobaltské státy, měly na cvičení jiný názor:.


“Pro ruského prezidenta Vladimíra Putina je důležité upevnit postavení Běloruska jako ruského satelitu, zamaskovat přítomnost ruských vojsk na území Běloruska a pozastavit pomalou normalizaci vztahů mezi Minskem a Západem,” napsal o cvičení francouzský deník La Monde.


Podobný názor vyjádřil velitel estonských obranných sil Riho Terras v rozhovoru pro estonskou veřejnoprávní televizi ERR (Eesti Rahvaringhääling). Terras je přesvědčen, že Moskva je připravena na vojenskou intervenci v Bělorusku, pokud se politická situace v Bělorusku změní pro Rusko nežádoucím směrem.


"Stejně jako v případě Ukrajiny, Rusko plánuje vojenské kroky proti Bělorusku, pokud se změní politická situace. Ruské ozbrojené síly a bezpečnostní struktury se připravují na zásah a v případě potřeby uskuteční vojenskou operaci v Bělorusku. Plánování operace začalo v roce 2014," řekl Terraz. Cílem cvičení Zapad-2017 je podle jeho názoru paralyzovat schopnost běloruské armády jednat nezávisle.


Námětem scénáře Zapad-2017, jak ve svém článku referovala Gazeta.ru, je střet mezi severní koalicí, tedy Ruskem a Běloruskem, proti západní koalicí utvořenou třemi fiktivními státy Vejšnorie, Vesbarie a Lubenie. Hlavním námětem cvičení je záměr těchto tři států vyvést z rovnováhy situaci v Bělorusku a odpudit zemi od Ruska.


Jak uvedl Washington Post, scénář cvičení Zapad-2017 odráží obavy Moskvy, že se západní vlády mohou pokoušet "vytlačit" Bělorusko z ruského vlivu, a to i podporováním “teroristů”. "Putin si uvědomuje protesty, které vedly k prozápadní vládě na Ukrajině v roce 2014," uvádí The Washington Post. Právě boj proti “teroristům” přicházející ze tří fiktivních zemí je hlavním námětem cvičení Zapad-2017.


Redaktor magazínu Bloomberg Leonid Beršidskij spojil zemi Vejšnorie se západním Běloruskem. Podle Beršidskije v tomto regionu žije největší katolická populace v Bělorusku a nejvíce lidí zde mluví Bělorusky. Tato část Běloruska také "hlasovala pro nacionalisty během posledních svobodných voleb v zemi v roce 1994".


Alexander Fomin, zástupce ruského ministra obrany, ale v rozhovoru pro německý deník Deutsche Welle vyzval západní kolegy, aby se nezabývali asociacemi. Podle něj název "Zapad-2017" neznamená západní země. "Jméno by nemělo být vnímáno v širším, politickém smyslu, jako zeměpisný pojem, včetně zemí Západu, Evropské unie nebo členů NATO. "Západ" se rozumí západ Ruska a Běloruska, který se nachází na západě," uvedl Fomin pro německý deník.


Podle názoru magazínu The Christian Science Monitor je hlavním posláním cvičení Zapad-2017 ukázat pokrok v budování ruských ozbrojených sil poté, co se zvýšily výdaje na obranu a Rusko začalo svou armádu modernizovat.


"Toto je poselství NATO: pokud budete přicházet příliš rychle, pokud ohrožujete naše hranice, máme vůli a možnost odrazit vás," uvádí se v článku na  The Christian Science Monitor.

Názor Armádních novin
Na Západě je hluboce zakořeněná nedůvěra k ruským oficiálním prohlášením. Západní nedůvěra plyne zejména z ruského zamlčování anexe Krymu.
3. března 2014, kdy se na Krymu začali objevovat tzv. “zelní mužíci”, s nejnovější ruskou výstrojí a výzbroji, jezdící v terénních automobilech Tigr a Rys (Iveco LMV) ruské armády, Moskva oficiálně jakékoliv zapojení do dění na Ukrajině odmítla.
Ministr obrany Sergej Šojgu 5. března 2014 uvedl, že neví, kde přišli k ruské výzbroji lidé operující kolem ukrajinských vojenských objektů na Krymu. "Nemám ponětí," odpověděl Šojgu na dotaz, jak neoznačení ozbrojenci těžkou ruskou výzbroj získali.
"Lidé v uniformách bez označení, kteří se pohybují na Krymu, žádný vztah k ruské armádě nemají," řekl. "Je to absolutní nesmysl a provokace," dodal.
O rok později Vladimír Putin v dokumentu  „Krym. Cesta do vlasti“, uvedl:
„Abychom blokovali a odzbrojili 20 000 dobře vyzbrojených lidí, potřebovali jsme určitý počet personálu. Nešlo přitom jen o množství, ale i o kvalitu. Byli zapotřebí odborníci, kteří to dokážou. Proto jsem přikázal ministerstvu obrany, proč to skrývat, aby tam pod záminkou posílení ochrany našich vojenských objektů na Krymu byly přepraveny speciální jednotky Hlavní správy rozvědky (GRU) a námořní pěchoty,“ uvedl Putin.
Na druhou stranu, z pohledu Ruska jde doslova o přežití Ruska jako takového, proti mocným soupeřům ze Západu a Číny. Problém Ruska je jeho obrovská rozloha, malý počet obyvatel a slabá ekonomika. Z pohledu Moskvy tak probíhá postupné a záměrné vojenské a ekonomické oslabování Ruska s cílem zpochybnit ruskou uzemní celistvost. Jediným nástrojem udržení územní celistvosti Ruska je tak (z pohledu Ruska) silná armáda.
Všem projevům, které vedou (byť jen k teoretickému) zpochybňování uzemní celistvosti Ruska je tak podle Moskvy nutno razantně zamezit, což se projevilo na Krymu. Avšak pro Pobaltské země, země Střední a Východní Evropy je problém, že neví, zda Rusko jejich území pokládá ze historické své a klade si na něj mocenský nárok, například jako v případě Ukrajiny, Běloruska a Krymu.

 

Zdroj: Gazeta.ru

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
JaHoDa Datum: 21.09.2017 Čas: 12:35

"Z pohledu Moskvy tak probíhá postupné a záměrné vojenské a ekonomické oslabování Ruska s cílem zpochybnit ruskou uzemní celistvost."

Ano, to probíhá, ale v první řadě si to dělá Rusko samo.

Co se týče zmíněné geopolitiky. Ano, je to složitá věc, ale vše by mělo mít své hranice. Jedna věc je, že podplácím politiky, finančně nebo jinak podporuju dezinformační kanály, ale druhá věc je, že se někam hned nahrnu vojensky. To je moc a nesouhlasím s tím u Rusů a ani u US.

avatar
Host Datum: 21.09.2017 Čas: 12:24

Radovan podľa mňa je Rusku uplne buřt aká politická situácia je v krajine ktoré považuje za "zadní dvorek" či zónu zájmu.... POKIAĽ to neškodí jeho ekonomickým záujmom.. a mimochodom v tomto sa od západu zas až tak veľmi neliší.

avatar
Flader Datum: 21.09.2017 Čas: 12:18

ujoMarek,

keďže už sa tu raz Ruský vojaci dokotúľali na tankoch, keď sa im nepáćilo politické smerovanie krajiny a ešte pred tým si ako vojnovú trofej ukradli časť územia predvojnového československa tak hej... (minimálne ako sféru vplyvu)

avatar
Radovan Datum: 21.09.2017 Čas: 12:17

Riho Terras to vyhmátl naprosto přesně - "Rusko plánuje vojenské kroky proti Bělorusku, pokud se změní politická situace. Ruské ozbrojené síly a bezpečnostní struktury se připravují na zásah a v případě potřeby uskuteční vojenskou operaci v Bělorusku. Cílem cvičení Zapad-2017 je podle jeho názoru paralyzovat schopnost běloruské armády jednat nezávisle."
Pro Rusko je nepředstavitelné, že by po Ukrajině mělo přijít v budoucnu i o Bělorusko. Lukašenko se taky po Krymu pořádně vystrašil a zlepšuje vztahy se Západem, což Rusové bedlivě sledují. Zkrátka aby měli vojenský zásah a dosazení proruského vedení v případě změny politické situace v Bělorusku co nejvíc usnadněný, pokud možno bez odboru běloruské armády. Jako u nás v r. 1968, tam to navíc mají určitě usnadněno společným jazykem a dokonalou infiltrací běloruské armády.
Lukašenko je hajzl, ale tuhle situaci mu vůbec nezávidím. Hraje velmi vysokou a nebezpečnou hru, kdy na jedné straně chce zlepšit vztahy se Západem, aby ho lépe viděl a zlepšil se obchod s ním a nebyl tak závislý na Rusko a jeho špatným ekonomickým vyhlídkám. Na druhé straně to nesmí přehnat, protože Rusové nebudou váhat v tomhle případě iniciovat změnu režimu podpořenou vojenskou akcí. Pak je tu domácí opozice, kterou nesmí už moc drtit kvůli Západu, ale nesmí mu přerůst přes hlavu kvůli Rusku, to samozřejmě souvisí i s ekonomickou situací. Pokud bude hodně špatná, tak to neudrží a tak právě potřebuje kontakty se Západem a přeorientovat obchod. Ale ne moc, jinak Krym a Dombas...

avatar
Míša Datum: 21.09.2017 Čas: 12:05

@fenri

čoveče, že bys zaspal několik generací? Já se současných Němců(většinové společnosti) nebojím, nemají ambice krom uprchlíků a peněz nic horšího posílat. Peněz se nebojím, prvního mírně ano, ač díky volnému pohybu se jim tam stejně vrátí. To je ovšem dobré téma do voleb do Europarlamentu, když tě to trápí, protože jsme toho součástí.

Já zde nehodnotím SSSR r. 68. Ale Rusko současnosti, se stále stejným lumpem v čele.

avatar
fenri Datum: 21.09.2017 Čas: 11:53

ujo Marek: a Rusko chce Slovensko? Od kdy?
Míša - a zdá se vám jakýkoliv jiný soused dobrým partnerem, když Vás přepadne a někoho vám zabije? Od Němce to nebolí?

avatar
ujo Marek Datum: 21.09.2017 Čas: 11:18

pán GrohNATOmann, môžete mi prosím vysvetliť, citujem:

Všem projevům, které vedou (byť jen k teoretickému) zpochybňování uzemní celistvosti Ruska je tak podle Moskvy nutno razantně zamezit, což se projevilo na Krymu. Avšak pro Pobaltské země, země Střední a Východní Evropy je problém, že neví, zda Rusko jejich území pokládá ze historické své a klade si na něj mocenský nárok, například jako v případě Ukrajiny, Běloruska a Krymu.

prečo má Rusko, napríklad Slovensko považovať za svoje historické územie a robiť si naňho mocenský nárok?

avatar
Host Datum: 21.09.2017 Čas: 11:11

Míša aniž by som sa snažil ospravedlniť Rusku agresiu.. Geopolitika je predsalen o ničo zložitejšia než biela a čierna...

avatar
Míša Datum: 21.09.2017 Čas: 10:40

@Superme, když vynechám důvody, které vám uvedla redakce. Tak můžeme připočítat teroristický útok na civilní triple 7. Být Pobalstským občanem, bez Ruské příslušnosti, tak nemám pocit bezpečí, Ukrajincem, pak raději opustím domov, což se prakticky děje.

Zdá se Vám Ruský soused dobrým partnerem, když vás přepadne, něco ukradne, někoho vám veme do hrobu?

avatar
hell Datum: 21.09.2017 Čas: 10:40

To Míša:
Počet 13. tisíc Rusové zcela určitě dodrželi. Proč tedy ta zoufalá NATO panika?
Jednoduchá odpověď. Současně totiž na území Ruska probíhala 3 (slovy tři) vojenská cvičení!! Z toho na západě Ruska 2 a to v Leningradské oblasti a pak Rostovské oblasti na Donu. Pokud to panikařící Uršula s Pavlem sečetli, pak dostali oněch 100 tisíc lidí.
To je počet na který nemá NATO kapacitu a ani možnost to reálně někde organizovat. To množství je pro NATO oním strašákem. Pokud sledujete Ruské "náhlé" prověrky jednotlivých okruhů, pak pro Rusy není problém během 1 dne přesunout vojsko tankové divize na požadované místo. NATO by podle našich odborníků potřebovalo skoro týden na přesun podobného množstvílidí a techniky.

avatar
Superme Datum: 21.09.2017 Čas: 10:26

Já stále nechápu, proč je kolem toho takové haló...

avatar
Míša Datum: 21.09.2017 Čas: 10:14

Nikde jsem však nezjistil početní stav cvičících vojáků, NATO vyjádřilo obavy o nadpočtu uvedených "cvičáků" a pokud monitorovalo aktivitu, měli by mít alespoň odhad. Třeba je moc brzy, ale jsem na to zvědav, jestli Carské Rusko už částečně dodržuje dohody, nebo se drží hesla, dělejme si co nám projde.

arr