Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Rusko chce odpalovat mezikontinentální rakety z vagonů

Datum přidání 08.01.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 12 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Ruská generalita počítá s tím, že do výzbroje armády kolem roku 2020 znovu zařadí vojenské vlaky, skrývající ve svých vagonech mezikontinentální rakety, označované jako „bojové železniční raketové komplexy“. Jejich první prototypy by přitom vojáci měli mít k dispozici již před tímto termínem.

bojové železniční raketové komplexy

Foto: Sovětský bojový železniční komplex BŽRK 15P961 Moloděc / Wikipedia

 

Bojový železniční raketový komplex

S odvoláním na ředitele Centra analýzy světového obchodu se zbraněmi Igora Korotčenka to v těchto dnech napsala ruská tisková agentura RIA. Jak dále uvedla, zařazení „bojových železničních raketových komplexů“ do výzbroje armády má být odpovědí na evropský systém protiraketové obrany, s jehož zavedením k tomuto časovému horizontu počítá Severoatlantická aliance.

 

Právě k tomuto termínu získá evropská protiraketová obrana schopnost likvidovat ruské balistické rakety, odpalované z lodí, musíme proto být připraveni podniknout odpovídající protiopatření,“ řekl podle RIA v této souvislosti Korotčenko.

 

Velení ruské armády přitom předpokládá, že zavedení tohoto systému do výzbroje znemožní

americké špionážní síti přesně lokalizovat, kde se v daný okamžik ruské mezikontinentální rakety nacházejí. „Vedle mobilních pozemních raket tak získáme doplňující potenciál k realizaci koncepce efektivní odpovědi na případný jaderný útok,“ prohlásil Korotčenko.

 

Jak dále uvedl, jako nejvhodnější varianta se jeví, aby pro tyto účely byla modifikována nejnovější ruská balistická raketa Bulava, kterou má v současné době ve výzbroji ruské námořnictvo. Podle Korotčenka má totiž již v současné době takové parametry, které ji i s odpalovacím zařízením umožní ukrýt v klasickém nákladním vagónu, používaným ruskými železnicemi.

 

Znovuzrozený 15P961 Moloděc

Ruská, respektive sovětská armáda měla mobilní raketový železniční systém označovaný jako 15P961 Moloděc ve své výzbroji od října 1987 do května 2005, kdy byla poslední souprava v souvislosti s mezinárodními dohodami o odzbrojení Moskvou vyřazena z výzbroje.

 

Na podzim roku 2009 se v ruských médiích začaly objevovat informace, že velení ruské armády uvažuje o znovuzařazení modernizovaných mobilních raketových železničních systémů do výzbroje.

 

Video: Sovětský bojový železniční komplex BŽRK 15P961 Moloděc / Youtube

 

Tisková agentura ITAR-TASS tehdy citovala zástupce velitele ruských Raketových vojsk strategického určení generála Vladimíra Gagarina, podle kterého „využití železnice představuje pro armádu perspektivní směr, ale konečné rozhodnutí závisí na politickém rozhodnutí vedení země.

 

Záměr ruské generality vrátit se k mobilním železničním odpalovacím rampám potvrdil podle listu Zabajkalskaja magistral v prosinci 2011 také velitel ruských Raketových vojsk strategického určení generál Sergej Karakajev.

 

Každý takovýto raketový železniční komplex v minulosti tvořily tři lokomotivy, velitelské stanoviště, rozmístěné v sedmi vagonech, cisterna s pohonnými hmotami a tři vagony s raketami a odpalovacími zařízeními.

 

Rusko je jedinou zemí, které se tento zbraňový systém v minulosti podařilo vyvinout. Spojené státy s myšlenkou mobilních železničních odpalovacích ramp sice přišly jako první, ale vzhledem k nákladnosti celého projektu od jejich vývoje nakonec upustily.

 

Zdroj: RIA, ITAR-TASS, zdr.gudok.ru

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
cejkis Datum: 14.01.2013 Čas: 18:56

4ADM,
Možná bych Vám měl připomenout taktiku Ruska. Když se začalo mluvit o Temelínu před několika lety, začali Rusové skupovat energetické firmy a již tedy jsem říkal, že to dělají proto, aby posléze mohli argumentovat v rámci propagandy o zadávání zakázek českým firmám. A tak nyní spojení "česko-ruské" v podobě Rosatomu a Škody JS, která je v majetku Rusů je defakto Rusko-ruské konzorcium. Nebo můžeme přidat ČKD Blansko, opět majetku ruské firmy. Nebo společný ruský podnik na zpracování uranu.
Dále zde máme cca 150 ruských agentů FSB pracujících pod diplomatickým krytím. Disproporci v počtech zajistil v minulosti soudruh Zeman. Dle zpráv BIS lze činnost FSB na území ČR charakterizovat jako nepřátelskou. Již se nejedná o prachsprosté sbírání informací, ale o aktivní ovlivňování veřejného mínění.

Doporučuji přečíst tuto analýzu.
http://www.natoaktual.cz/pokracovani-energetickych-zajmu-a-vlivu-ruske-federace-ve-stredni-evrope-1lx-/na_analyzy.aspx?c=A091109_113936_na_analyzy_m02

Tento server je o bezpečnosti, technice. Ve střední Evropě právě probíhá energetická bitva pokud jste si ve volbách nevšiml. Dříve měl nepřítel tanky, dnes má akcie. Vítejte v 21.století.

avatar
Pjotr Datum: 14.01.2013 Čas: 09:01

Peráda, mám rád tyhle ruský záležitosti a jejich atomovej vlak, to je něco, z čeho mají vítr i ti ukňouraní amiboyz a to nemluvím o předposrané evropě, rusy naprosto chápu a v dnešní době, bych nedělal nic jiného než zbrojil, koukněte se jak to na světě vypadá, z evropy za chvíli bude jeden velkej nespolehlivej negrov, čína se připravuje na válku, nedivím se rusům, nedivím, ještě se tam brzy odstěhuju

avatar
ADM Datum: 13.01.2013 Čas: 12:21

Cejkis, co to plances? Pokud by staveli Temelin Rusové, tak by se na něm podílely ve vysoké míře i české firmy a tím pádem by peníze z větší části zústali tady. To že přes 80% čekých vojáků v Afgánistánu volí Zemana je víc než logické. Podporuje AČR a zahraniční mise.

Mimochodem, tohle nejsou ''NOVIN''KY'' takže si své politické názory nechtě někde a radši teda dejte hlas tomu ''lepšímu'' z TOP09.

avatar
cejkis Datum: 13.01.2013 Čas: 01:01

Čím méně a horších zbraní bude mít k dispozici diktátorský režim v Rusku, tím lépe pro všechny.

Jsem pro eliminaci ruského jaderného potenciálu v maximální možné míře. Současně by země střední Evropy měly disponovat silou odpovídající min 75% ruské kapacity pro eliminaci ruské snahy o obnovení sovětského perimetru.

Pokud bude na Hradě opět ruský lobbista a Temelín bude stavět ruská firma, můžeme si o nezávislosti na Rusku nechat jen zdát.

avatar
waggon Datum: 11.01.2013 Čas: 06:52

Ano, to je sice pravda, ale POUZE za urcite (jak pisete hypoteticke) situace. Neboť za urcite situace muze byt zbrani kde co, i francouzky klic například. Ale urcite se oba shodneme na tom, ze PVO a PRO jsou PRIMARNE obrane prostredky, kdezto ICBM jsou utocne.

Ovšem o to mi ani tak neslo. Ja naopak umístěni raket na zeleznici v Rusku (ačkoli to je hodne stary napad) celkem chapu. Spis mi vadi chovani (pokrytectví) určitých individui a serveru na netu – pokud něco udela USA jsou okamzite odsouzeni, ale pokud to same udela Rusko (nebo Cina) nikdo ani nevzdechne

avatar
Coffin Corner Datum: 10.01.2013 Čas: 20:11

Tak se zkuste Waggone oprostit od ideologických klišé a představit si tuto hypotetickou situaci:

Překvapivým jaderným úderem zlikvidujete většinu jaderného potenciálu nepřítele a protiraketovou obranou zmenšíte škody odvetné vlny. Je to sice extrémní, ale ne nemožný scénář, který hrubě narušuje doktrínu vzájemného sebezničení, kterou razí každá jaderná mocnost a díky které žijeme skoro sedmdesát let v míru. Takto uvažují strategičtí plánovači , kteří vždy operují s nejhorší možnou variantou. Nelze se pak divit, nervozitě země, jejíž vojenská síla je stále více závislejší na síle jaderného potenciálu, že ji znervózňuje budování PRO u jejich hranic.
Takže ano, za určitých okolností, může být i defenzivní protiraketová obrana, součástí útočného systému.

avatar
waggon Datum: 10.01.2013 Čas: 17:45

vzdycky jsem zil v domeni, ze PRO a PVO jsou obrane prostredky, ale vlastne pockat, v rukou USA a jeho spojencu budou vzdy oznaceny jako utocne, ach jo

avatar
Jarda P. Datum: 10.01.2013 Čas: 14:35

Co je na tom za válečné štvaní, když raketu místo do auta naloží do vlaku. To jsou teda příspěvky.

avatar
Coffin Corner Datum: 10.01.2013 Čas: 13:41

Mě by docela zajímalo, co v tom vidíte za válečné štvaní, když Rusko evidentně tahá za kratší konec a snaží se dohnat ujíždějící vlak.
Jednak ho čeká v nejbližších deseti letech obrovská vlna vyřazování dosluhujících ICBM, kterou nebude schopno plně nahradit a navíc není v jejich možnostech odpovědět v oblasti protiraketové obrany, stejně rozsáhlým systémem, jakým buduje USA/NATO/EU. O zastaralých konvenčních silách a vymírající populaci ani nemluvě...
Tváří v tvář těmto vyhlídkám by se asi každý strategický plánovač snažil reagovat nějakým asymetrickým, pokud možno unikátním a patřičně sofistikovaným řešením. Navíc by mělo být i levnější, než budování nových, nebo modernizace stávajících statických odpalovacích zařízení.

avatar
Wladis Datum: 10.01.2013 Čas: 12:24

akcia si vyvolava reakciu = USA + NATO PRO v EU -> RUSKO Iskander v Kaliningrade, nove zeleznice vagony pre rakety ......

Ano Rusko je vojnovy stvac. Lebo za poslednych 20 rokov bombardovali Juhoslaviu, Irak, Lybiu, Jemen, Pakistan, Afganistan. ... hop to som sa zmylil to nebola vojna ale vyvoz demokracie a nie Rusko ale USA. ( teraz podte druha strana = vojna v gruzinsku - vyprovokovana a zacata kravatozrutom )

avatar
waggon Datum: 10.01.2013 Čas: 11:55

Něco podobneho me taky napadlo, kdyby totiž s necim takovym prisly Spojene staty hned by byly oznaceny za valecne stvace a web plny nadavek na USA. Když něco takoveho udela Rusko(ci Čína) nikdo ani nevzdechne.

avatar
Wernher Datum: 10.01.2013 Čas: 10:15

A pak kdo je tady válečný štváč... USA sice mají ohromný rozpočet na armádu a vojenství celkově, ale alespoň se občas za mořem urodí něco nového a užitečného pro lidi. Kdežto na východě staví prostě jenom stroje na zabíjení. Je mi z těch atamanů na blití.

arr