Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Rusko modernizuje Pancir-S1 proti bezpilotním letadlům

Datum přidání 11.01.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 15 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruku v ruce s rozmachem bezpilotních letadel vznikají také systémy, které mohou s bezpilotními stroji bojovat. Podle agentury RIA Novosti Rusko pracuje na modernizaci svého protivzdušného prostředku Pancir-S1 tak, aby mohl účinně ničit nejrůznější typy bezpilotních letadel.

Foto: Pancir-S1 v akci.

Foto: Pancir-S1 v akci. / RIA Novosti

 

Začala modernizace těchto jedinečných systémů s cílem zvýšit jejich účinnost proti bezpilotním letadlům,“ řekl Igor Klimov, mluvčí ruského ministerstva obrany. Klimov rovněž dodal, že modernizovaný protivzdušný systém Pancir-S1 lze nasadit v Arktidě.

 

Rusko tak reaguje na velký rozmach bezpilotních prostředků v západních zemích a Číně. Můžeme zmínit například projekt malého útočného a průzkumného letoun UCLASS, jenž vzniká pro potřeby amerického námořnictva US Navy. Dlužno podotknout, že Rusko ve vývoji bezpilotních letadel silně zaostává za nejvyspělejšími státy světa.

 

Rozsáhlý modernizační program skončí v roce 2015 a následně ruská armáda začne zavádět nové systémy Pancir-SM“ dodal Klimov. Není však jasné, zda ruská armáda nakoupí nové systémy nebo bude modernizovat stávající.

 

V současné době v ruské armádě slouží asi 50 prostředků Pancir-S1 (SA-22 Greyhound v kódu NATO). Výrobcem zbraně je tulská Konstrukční kanceláře jemné mechaniky.

 

Protivzdušný prostředek Pancir-S1 kombinuje dvojici rychlopalných kanónů ráže 30 mm a rakety středního doletu. Rakety dokáží postřelovat cíle až na vzdálenost 20 kilometrů. Podle oficiálních zdrojů je Pancir-S1 schopen ničit velmi obratné cíle v malé nadmořské výšce.

 

Pancir-S1 je pokládán odborníky za jeden z nejlepších na světě. V současné době slouží (případně je objednán) v armádách osmí zemí – především na Středním východě.

 

Přikládá se mu také sestřel turecké stíhačky F-4 Phantom II z minulého roku syrskou protivzdušnou obranou. „Z dostupných záběrů, které se objevily na internetu, je možné soudit, že turecký Phantom byl pravděpodobně sestřelen protiletadlovou palbou. Z těch zbraní, které syrská protivzdušná obrana má, to mohl být Pancir,“ řekl tehdy vojenský expert generálplukovník Leonid Sažin.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
flanker.jirka Datum: 15.01.2014 Čas: 22:27

pro David: Modernizace systému TOR zřejmě vyjde pořád levněji než systém vyřadit a pořidít Pantsir. Výrobce Pantsiru asi taky nebude mít neomezené kapacity a zachování schopností bude mít asi přednost.

avatar
David Datum: 14.01.2014 Čas: 09:55

Vzhledem k výkonům Pancyru mi jako poněkud zbytečný připadá systém TOR, respektive jeho moderní modifikace. Mít hned několik systémů, které se navzájem překrývají mi přijde jako neekonomické - a to beru v potaz, že dnešní ruská armáda je mnohem bohatší než v devadesátých letech

avatar
TF_HU Datum: 13.01.2014 Čas: 22:42

Jan Kreidl...já se omlouvám. Jen bych chtěl poznamenat, že většinu článků si přečtu vždy pár dnů předem v originálním znění na oblíbených zahraničních serverech. Nemám to za zlé, ale když se tam pak objevují nepřesnosti...zamrzí to..

avatar
flanker.jirka Datum: 13.01.2014 Čas: 21:05

tak se to ujasnilo, na wiki těch 12 km nebyl blábol, jen popsaná data starší verze Panciru.
Co se týče budoucnosti možná rusové, krom působení proti UAV, dojdou k verzi s C-RAM schopnostmi, nejspíše už s jinou variantou rotačních kanonů, jako u námořních prostředků.

avatar
mattea Datum: 13.01.2014 Čas: 18:09

česká wiki je proti všeobecnému mínění na velmi slušné úrovni. všechno, co jsem tam hledal, jsem našel buď úplně a pravdivě nebo alespoň jako torzo, leč taky pravdivé. Co do jazykové úrovně se taky ohromně zlepšila, oproti počátkům..

avatar
Jan Grohmann Datum: 13.01.2014 Čas: 15:26

Někdy je taková kritika potřeba, ať to člověka posune dále a snaží se být ještě lepší. Zatím nás Wikipedie zatím nezklamala a ač to je proti obecnému mínění, bereme ji jak skvělý zdroj informaci. Příště si na to dáme ale pozor.

avatar
Jan Kreidl starší Datum: 13.01.2014 Čas: 15:15

Nikdo není děd Vševěd, proto nemusí klesat úroveň porálu. Materiály jsou
vynikající, jen tak dál, snahu je vidět.

avatar
TF_HU Datum: 13.01.2014 Čas: 08:37

Takové nepřesnosti...lepší je asi číst originál článku. Přiznávám, že oblíbenost tohoto portálu u mě klesá....

avatar
Jan Grohmann Datum: 12.01.2014 Čas: 11:11

Děkuji za všímavost. Upraveno.

avatar
Fill Datum: 11.01.2014 Čas: 23:00

flanker.jirka

Ja jsem to na Wikipedii opravil po tom co jsem tu napsal ty příspěvky

avatar
flanker.jirka Datum: 11.01.2014 Čas: 22:35

Pro autora: z tohoto článku? http://cs.wikipedia.org/wiki/Pancir-S1
to asi ne, nejspíše existuje ještě někde jiný článek o starší verzi Panciru, popsané to naleznete zde: http://www.army-technology.com/projects/pantsyr/

avatar
Fill Datum: 11.01.2014 Čas: 21:22

A rovnou si můžete opravit i kadenci rychlopalných kanónů, ta je 2500 ran/min pro každý kanon, čili dohromady 5000 ran/min.
Každý kanon je vybaven 700 náboji a ne že má kadenci 700 ran/min:D
Doufám že příště se aspon pokusíte ověřit uvedená data na Wikipedii než je použijete

avatar
Fill Datum: 11.01.2014 Čas: 19:39

No a tam je to evidentně špatně. Používat Wikipedii jako zdroj, ještě českou,no nevim
Stránky výrobce
http://www.kbptula.ru/index.php/ru/razrabotki-kbp/kompleksy-pvo/pantsir-s1
Opravte si to:)

avatar
Jan Grohmann Datum: 11.01.2014 Čas: 18:37

Údaje o dosahu jsme přebrali z české wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/Pancir-S1

avatar
flanker.jirka Datum: 11.01.2014 Čas: 18:08

Pro autora: mám drobnou poznámku, maximální dosahy (až 20 km) a jiné parametry tohoto systému najdete na obrázku pod článkem, ze kterého jste čerpal a na který tu odkazujete, číslovka 12 je tam zmíněna pouze jako počet maximálního počtu raket připravených k boji.

arr