Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusko modernizuje protiraketovou obranu Moskvy

Datum přidání 17.12.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Rusko hodlá v nejbližší době modernizovat protiraketovou obranu Moskvy a některých dalších strategických oblastí. S odvoláním na tiskovou konferenci náměstka ruského ministra obrany generála Olega Ostapenka to uvedl zpravodajský server Vzgljad.

S-400 Trumf

Foto: S-400 Triumf v ulicích Moskvy / Wikipedia

 

Existují nové projekty a ty jsou poměrně rychle realizovatelné. A je možné, že se o nich brzy dozvíte,“ prohlásil podle serveru Vzgljad Ostapenko v reakci na otázku, jaké jsou perspektivy modernizace protiraketové obrany Moskvy. Současně uvedl, že by nebylo správné, zaměřit se jen na budování protiraketového štítu kolem ruského hlavního města.

 

Jak tento server dále uvedl, Ostapenko přitom neupřesnil, o jaké projekty jde. S odvoláním na ředitele Centra analýzy světového obchodu se zbraněmi Igora Korotčenka však Vzgljad uvedl, že se bude pravděpodobně jednat o zařazení protiraketového systému S-500 „Triumfátor-M“ do výzbroje ruské armády.

 

Je zřejmé, že jde o systém S-500,“ řekl Vzgljadu Korotčenko. „Součástí systému S-500 bude, alespoň podle veřejně dostupných informací, variabilní řada raket, jejichž volba a použití budou záviset na charakteru cíle. Proti cílům, letícím v atmosféře bude použit jiný typ raket, než proti balistickým cílům, nacházejícím se v kosmickém prostoru,“ dodal Korotčenko.

 

Podle technických parametrů, zveřejněných tiskovou agenturou RIA, má tento protiraketový systém umět identifikovat nepřátelské objekty do vzdálenosti 600 kilometrů a současně likvidovat až 10 balistických cílů, letících maximální rychlostí 7 km za vteřinu. Má být také schopen zasáhnout nepřátelské objekty na nízkých oběžných drahách ve vesmíru.

 

nukleární hlavice atmosféra

Foto: Americké hlavice s jadernou náloží pronikají atmosféru. S-500 má zabránit, aby k této scéně nikdy nedošlo nad Moskvou. / Wikipedia

 

Jak tato agentura informovala již koncem letošního června s odvoláním na vrchního velitele ruského letectva Viktora Bondareva, první baterie protiraketového komplexu S-500 převezme ruská armáda do své výzbroje v příštím roce. Původně se přitom předpokládalo, že nebudou do výzbroje zařazeny dříve než v roce 2015, spíše však až v roce 2017.

 

Ruský, na vojenskou techniku zaměřený server arms-expo.ru, uvedl, že nový protiraketový systém se od svého předchůdce, označovaného jako S-400 „Trumf“ bude lišit především výkonnějším radarem. Má být také kompaktnější a má mít lepší manévrovací schopnosti, i když bude zpočátku nainstalován na stejných tahačích. Jak tento server dále informoval, ruské ministerstvo obrany hodlá v letech 2013 až 2020 vynaložit na nákup systému S-500 kolem deseti trilionů rublů.

 

V současné době protiraketovou obranu Moskvy zajišťuje systém S-400. První jeho baterie byly v jejím okolí rozmístěny počátkem srpna 2007.  Jeho výrobce na svých stránkách raspletin.ru uvádí, že protiraketový systém S-400 je schopen likvidovat cíle, letící rychlostí do 4 800 metrů za vteřinu, sestřelovat letadla do vzdálenosti 250 km a balistické rakety do vzdálenosti 60 kilometrů a maximální výškový dosah jeho raket je 27 kilometrů.

 

Zdroj: vz.ru, RIA, RIAN, raspletin.ru, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
lentak Datum: 21.12.2012 Čas: 10:43

ak by som mohol troška upraviť niekedy nie je dobré prekladať doslovne z angličtiny napríklad "billions dollars" miliardy dolárov a "trillions dollars" billiony dolárov v slovenčine
Keby mal by byť S-500 rozmiestnený na Kube už by potom asi bolo niečo iné ani Rusom nevadí protiraketový štít v Česku a v Poľsku. Ved Američanom veľmi vadilo aby Rusy predali S-300 do Iránu, z toho dôvodu sa len neuskutočnil kontrakt. Pritom ide ako všetci vieme o obranný systém. A kedže vývoj započal niekedy v polovici 60-tych rokoch minulého storočia tohto systému tak určitý rešpekt vočí tomuto systému určite je, kedže určite sa muselo juednať o systém starších variant. Ale to je len môj laický názor
http://www.youtube.com/watch?v=anpTiQMpOcY

avatar
Jirka Datum: 20.12.2012 Čas: 18:17

pro waggon: Třeba použijí jiný otřepaný důvod, osvědčilo se třeba vlastnictví chemických zbraní :-D Pokud bude někdo, úplně jedno zda USA nebo někdo jiný bude chtít napadnout někoho jiného tak to bude vždy jen o holi a o psovi.

avatar
waggon Datum: 20.12.2012 Čas: 18:04

wladis: je dost naivni si myslet, ze by USA zautocili na Rusko kvuli nerostnemu bohatstvi, ale chapu, ze nekomu se takove tvrzeni muze hodit do kramu...

avatar
wladis Datum: 18.12.2012 Čas: 21:01

Citrad: tak ale je to dost vysoka suma, 250 miliard eur za 7 rokov. kolko davaju rusi rocne na armadu ??? len tie S-500 by zhltly ~ 35mld. eur rocne. to je nerealne.

ADM: Co ma Rusko a USA nema ??? no co asi ... obrovske zasoby nerastneho bohatstva.

avatar
ADM Datum: 18.12.2012 Čas: 15:00

Proč by mělo USA útočit na Rusko? Co má Rusko a USA nemá?

avatar
Ctirad Sviták Datum: 18.12.2012 Čas: 14:21

to wladis: 10 trilionů rublů je údaj, který jsem převzal z ruských médií, takže nejde o omyl, který může vzniknout v důsledeku překladu z angličtiny :-)

avatar
pítrs Datum: 18.12.2012 Čas: 12:48

miluju tu jejich techniku :)

avatar
wladis Datum: 18.12.2012 Čas: 12:04

10 trilionov rublov ??? 1 euro = 40 rublov .... v zahranici je milion - bilion - trilion .... to by bolo 10,000,000,000,000 rublov / 40 = 250 miliard eur :D ... to pochybujem, tam musi byt pekny preklep.

avatar
Ultramarinus Datum: 18.12.2012 Čas: 10:22

Kéž by to vyrovnalo pocit ohrožení, který rusové mají z USA deštníku...

arr