Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusko nabídne Íránu protiletadlové systémy S-300

Datum přidání 25.06.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Írán se možná dočká svého vysněného zbraňového systému. Podle ruského deníku Kommersant Rusové chtějí nabídnout Íráncům systém protivzdušné obrany Antej-2500 (S-300VM). Rusové se tak snaží odvrátit miliardovou arbitráž, kterou proti nim Íránci vedou u mezinárodního soudu v Ženevě.

S-300VM

Foto: S-300VM / RIA Novosti

 

Moskva se s Teheránem již v roce 2007 dohodla na dodávce pěti kompletů S-300PMU-1 za 800 milionů dolarů (16 miliard Kč). Problém však nastal v roce 2010, kdy ruský prezident Dimitrij Medveděv na naléhání USA a Izraele vývoz S-300 do Íránu zakázal. Íránci však za zmařený obchod začali požadovat u ženevského soudu od Rusů odškodné 4 miliardy dolarů.

 

Předpokládá se, že dohoda bude navrhnuta obcházejícímu íránskému prezidentu Mahmúdu Ahmadínežádovi při jeho červencové návštěvě v Moskvě. "Tato otázka může být jedním z klíčových témat při schůzce ruského prezidenta Vladimira Putina s íránským kolegou, která se očekává 1. července," napsal deník Kommersant.

 

Rusové se nemusí bát, že poruší současné sankce OSN, protože systém Antej-2500 nepatří formálně mezi zakázané zbraně. Antej-2500 vyhovuje potřebám protiletadlové a protiraketové ochrany pozemního vojska, dřívější nabízený S-300PMU-1 se pak spíše hodí pro jednotky protivzdušné obrany státu.

 

Oproti S-300PMU-1 má Antej-2500 menší dosah přehledového a zaměřovacího radaru. Přesto jsou jeho parametry impozantní. Na vzdálenost 200 kilometrů a do výšky 30 kilometrů dokáže najednou postřelovat až 24 letadel protivníka nebo 16 balistických raket.

 

Video: S-300VM / YouTube

 

Antej-2500 můžeme lehce rozpoznat oproti systému S-300PMU-1, jenž využívá obří kolové podvozky 8×8. Místo kolového podvozku využívá Antej-2500 pásového podvozku pro lepší průchodnost terénem.

 

"Jestli íránští kolegové nabídku přijmou, posílí to pověst Ruska jako spolehlivého partnera ve vojenské oblasti," řekl listu nejmenovaný zdroj z ruského zbrojního průmyslu. Oficiálně se ale ruské úřady zdržují vyjádření.

 

Rusko již prodalo dva komplety Antej-2500 do Venezuely. Dalšími zájemci jsou Indie a Turecko, ale žádná formální nabídka nebyla prozatím podána.

 

Připomeňme, že Írán se snaží získat moderní protivzdušné prostředky z obavy před útokem izraelských a amerických letadel. Izraelci a Američané podezřívají Írán z tajného vývoje jaderné bomby a avizovali odhodlání v případě potřeby zničit íránská střediska jaderného výzkumu. V neposlední řadě se Izrael obává, že se systémy S-300 mohou dostat do rukou Hizballáhu.

 

Hrozba útoku na íránská jaderná zařízení přitom není vůbec nereálná. Íránský jaderný výzkum bere především Izrael jako své existenční riziko. Izraeli se připisuje například hackerský útok na jaderná zařízení Íránu nebo zabití předních íránských jaderných vědců.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Khol Datum: 27.06.2013 Čas: 14:34

Myslím, že pro Írán je Antej vynikající řešení, jestli to tedy opravdu uskuteční, vždyť ty rozhovory o získání moderních protiletadlových systémů se táhnou už léta. A myslím, že vzhledem k ropnému bohatství Íránu, poměrně vysokým výdajům na obranu jistě vyčlení peníze na dostatečný počet těchto raket, je to pro ně ostatně mnohem výhodnější než udržovat staré HAWK či S-200.
A jak i tady bylo napsáno, ten systém je vnímán jako obrana především před Izraelem a nikoliv před USA

avatar
matr Datum: 26.06.2013 Čas: 19:16

Írán v úseku PVO má celkem dost dobře vybavenou armádu.Namátkou KUB,BUK,TOR atd. :-)

avatar
matr Datum: 26.06.2013 Čas: 19:07

USA už zdaleka není supervelmoc.Její tumorem zachvácený dolar se zmítá v křečích.Americkou ekonomiku drží nad vodou už jen její válečný průmysl.První ligu kope Čína.Íránci jsou jejich nejlepší obchodní parter.Stačí trochu hledat na netu.Střel pro obraný komplet S-300VM může zaplatiit ve zalatě mnohem více než má v součastné době Izrael všech útočných prostředků.Pokud bude obsluha kompletů a reb. zvládat dobře svou práci tak to bude konečně pro agresora tzv. férorovka.

avatar
Ultramarinus Datum: 26.06.2013 Čas: 12:53

No, ona je taky dulezita otazka, jestli jsou Iranci schopni a ochotni si nastvat jednu z hodne mala velmoci s dobrou a levnou technikou, ktere si ze sankci vetsinou nic nedelaji. Navic Rusko je jejich strategickej partner uz DESITKY LET.

avatar
Petan Datum: 26.06.2013 Čas: 12:51

Jeden Antej-2500 někce uprostřed státu by stačil na pokrytí vzdučného prostoru skoro celé ČR, co by za nej naše armáda dala, kdyby ho měla.

avatar
Sunakashi Datum: 26.06.2013 Čas: 09:35

Jakub: jako prvni jim bylo nabidnuto TOR-M1E a to odmitli coz nesaha S-300 ani po kotniky ale jak je napsano ten Antej-2500 je jina liga

avatar
Jakub Datum: 26.06.2013 Čas: 08:48

Pokial viem tak Iran to odmietol. Alebo teda, aspon sa vyjadril negativne, lebo to neni to co si objednaly.

arr