Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Datum přidání 05.07.2017    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 131 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr (Projekt 1232.2). Vznášedla nahradí relativně nové, ale problémy stíhané výsadkové lodě třídy Djugoň.

Foto: Vznášedlo třídy Zubr / Mil.ru

 

Ruské námořnictvo a námořní pěchota pro obojživelné operace využívá několik typů výsadkových lodí a člunů. Dlužno dodat, že následující výčet nezohledňuje technicky stav (operační nasaditelnost, bojeschopnost) jednotlivých plavidel. 

 

Ruské námořnictvo provozuje čtyři 50 let staré tankové výsadkové lodě třídy Aligator (Projekt 1171; prázdný výtlak 3400 t) a 15 tankových výsadkových lodí třídy Ropucha (Projekt 775; 2200 t) - plavidla třídy Ropucha jsou stará 30 až 40 let.

 

Dále se ruské námořnictvo opírá o řadu menších výsadkových člunů - 12 člunů třídy Serna (Projekt 11770; 61 t), 13 člunů třídy Ondatra (Projekt 1176; 90 t) a pět nových výsadkových člunů třídy Djugoň (Projekt 21820; 280 t). Kromě toho ruské námořnictvo provozuje i dvě zmiňovaná vznášedla třídy Zubr (Projekt 1232.2; 340 t).

 

Původně Rusko plánovalo vyrobit 11 lodí třídy Djugoň jako náhradu za lodě třídy Serna a Ondatra. Djugoň konstrukčně vychází z třídy Serna, ale je větší a uveze mnohem více nákladu.

 

V roce 2013 ale velení ruského námořnictva doporučilo výrobu lodí třídy Djugoň zastavit kvůli “vážným konstrukčním chybám.” Lodě byly projektovány na rychlost až 40 uzlů, ale při takto velkých rychlostech docházelo k poškozování trupu vlivem “hydrodynamického šoku”. Rusku se také nedostává velkých dieselových motorů vhodných pro pohon lodí třídy Djugoň.

 

Kreml se proto rozhodl pro obnovení výroby obřích vznášedel třídy Zubr - největších vznášedel na světě. Vznášedlo dokáže unést náklad až 150 t, tj. tři tanky nebo deset kolových obrněných vozidel (BTR-82) nebo až 500 členů námořní pěchoty.

 

Video: Vývoj vznášedel třídy Zubr začal roku 1978 a od roku 1988 vznášedla sloužila v sovětském námořnictvu. / YouTube

 

Obnovení výroby vznášedel Zubr je součástí ruského státního programu zbrojení na období 2018 – 2025. „Během Vojensko-námořního salonu (skončil 2. července - pozn. red.) bude představena řada nových projektů, včetně projektu lodí na vzduchovém polštáři, které budeme znovu vyrábět v rámci nového státního zbrojního programu,” uvedl Alexej Rachmanov, prezident Sjednocené loďařské korporace.

 

Stavba vznášedel Zubr je možná díky ruské anexi Krymu, kdy se Rusko zmocnilo také ukrajinských (tedy dnes již ruských) loděnic More. Závod More byl Ruskem znárodněn v květnu 2015. More je výrobcem lodí pro vojenské i nevojenské účely: lodí na ponorných křídlech, na vzdušné podušce, na vzdušné kaverně, kluzáků a také jachet a člunů s trupy ze slitin hliníku a hořčíku.

 

Pohon vznášedla Zubr zajišťuje pět turbovrtulových motorů Kuzněcov NK-12MV (5×8,7 MW) - dva slouží pro vytváření vzduchového polštáře, tři pro pohon lodě. Stejné motory pohání i bombardéry Tu-95.

 

Pohyb vpřed zajišťují tři čtyřlisté stavitelné vrtule o průměru 5,5 m, v trupu jsou dále čtyři ventilátory o průměru 2,5 m, které vytváří vzduchový polštář pod vznášedlem. Díky své konstrukci a výkonným motorům se dokáže Zubr pohybovat rychlostí až 130 km/h.

 

Video: Vznášedla jsou vybavena příďovou a záďovou rampou pro vykládku/nákladu na vyloďovací pláž. / YouTube

 

K palebné podpoře výsadku námořní pěchoty slouží dva raketové komplety, každý pro vypouštění dvaadvaceti 122mm neřízených střel. Protivzdušnou obranu zajišťují čtyři čtyřnásobné protiletadlové raketové komplety krátkého dosahu Igla-1M a dvě věže AK-630M, každá se šestihlavňovým 30mm rotačním kanónem.


Podle Andreje Frolova, šéfredaktora magazínu Vývoz zbraní, ruské námořnictvo plánuje vznášedla nasadit v oblastech Černého, ​​Baltského a Kaspického moře. Zubr je podle deníku Izvestija schopen přistát na 78 % světového pobřeží, klasické výsadkové lodě pouze na 14 % světového pobřeží.

 

Podle deníku Izvestija jde vznášedlo Zubr jen obtížně zaměřit radarem, neboť při plavbě Zubr vytváří mohutnou clonu z vodní tříště, která rozbíjí radarový odraz plavidla.

 

Zdroj: Izvestija

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 14.07.2017 Čas: 07:24

fenri 11.7.2017 15:00:
Nie, oni iba útočia bodnými a sečnými zbraňami na detských oslavách...
Každopádne, pokiaľ odmietate pochopiť, čo Vám hovorím, dobre. V pohode. Vrátime sa k tomu pri inej príležitosti, keď sa zasa vytasíte so svojou teóriou. :-)

avatar
Slavoslav Datum: 11.07.2017 Čas: 21:38

fenri

vyborne, beriem ta za slovo a spomen si na to aj nabuduce ked budes chciet na mna reagovat

a ked predsa len budes citit neodolatelnu potrebu tak urobit skus ten prispevok pred tym aj pochopit a pripadne si nieco nastudovat nech nedopadnes ako stou Alexandrijskou kniznicou vid Arrasuilov prispevok ;)

tak som zvedavy ako dlho ti to vydrzi

avatar
fenri Datum: 11.07.2017 Čas: 20:53

Slavo, odmítám se nechat zatahovat do vašeho duševního septiku. Rochněte se ve své špíně a plácejte se po rameni, jak jste dobrý.

avatar
Slavoslav Datum: 11.07.2017 Čas: 20:44

fenri

zase mimo ako vzdy bez toho aby pochopil o com sa diskutuje. Ale co cakat od cloveka ktory hned v prvom prispevku napise de facto ze mam sice pravdu, ale aj tak klamem

i ked necakal som, ze tuto blbost z uvodu prekonas hned tretim prispevkom a odvtedy sa i ked marne snazis dalej

avatar
Slavoslav Datum: 11.07.2017 Čas: 20:42

raziel

no myslim, ze pre Fenriho by tam toho noveho bolo dost podla tych jeho reakcii.

naviac iste si spominas na svoj prispevok ktory ma vlastne vyprovokoval k napisaniu toho mojho a dovolim si citovat

"Tupá ovce s iq 90, který nedochází historické pozadí a omezují se pouze na hltání "aktuálních" informací z nejčtenějších deníků a z toho vyvozují závěry a křičí je v diskuzích - kdokoli nemá černobílý pohled je proti nám!!!"

a historicke pozadie je takze, ze v minulosti bol prave ten islam tym tolerantnejsim nabozenstvom v porovnani s krestanstvom a nieje to len o Al-Andalus. Je to aj o tom, ze napr na osmanskom uzemi zili v pohode krestanske mensiny ktore nik nenutil konvertovat na islam. Na juhu Slovenska by si este teraz nasiel kostoly oznacene polmesiacom ktore boli pod Tureckou ochranou atd.

to ze to tupe sovnisticke ***** fenri z toho neskor spravilo prestrelku kde striela od pasa argumenty o ktorych nema ani sajnu a pricom ani nechape o com sa diskutuje za to ja nemozem. Ono sa zda, ze ten chudacik ma na mna alergiu ako sa nam strapnil v par diskusiach

avatar
Arassuil Datum: 11.07.2017 Čas: 18:51

Ach jo, Alexandrijskou knihovnu roku 391 vypálili (alespoň částečně) křesťané, protože byla "pohanská". Roku 642 byla (nejspíše) vypálena muslimy jakožto "nemuslimská" - jen upozorním, že to je pouhých 10 let po smrti Mohameda. Hrát si na to, že jedna strana byla/je lepší než druhá... Kašlete na to. Historie není černobílá.

avatar
fenri Datum: 11.07.2017 Čas: 18:23

Slavko, proč bych četl odkaz o něčem, co znám? A mimo téma tu pleskáš. Přitáhl jsi do debaty o vznášedlech vize o mírumilovném Islámu. Jak to souvisí?
Žádný důkaz, co výslovně vyvrací co jsem napsal v tom vašem článku na aktivistickém webu není (abych vás potěšil, přečetl jsem si ho a jaksi prozření se nekoná).
Takže si to shrňme:
1.) Islám se šířil výhradně násilím, nikoliv silou myšlenky, argumentu, intelektuální atraktivity
2.) Navzdory tomu, že po efemerní momenty dějin Islámu se nepatrné procento jeho příslušníků podílelo na zachování odkazu antiky, samotná islámská civilizace si z odkazu antiky nevzala nic. Protože nemohla.
3.) Vědecky, technologicky... je islámský svět tak asi v osmé C lize okresního přeboru. 2 miliardy lidí a neskutečné bohatství...
4.) Slavko, opravdu si tak nefanděte. Proč by se měl snažit pochopit kdejakou OT pitomost, kterými tapetujete čehúnský web, když prostě vyvracím pouze faktickou pitomost, co píšete? Navíc ta vaše moudra se různě točí v kruhu, tu si odporují, jindy běí po parlelních myšlenkových liniích, které spolu nesouvisí atd.

avatar
raziel87 Datum: 11.07.2017 Čas: 18:20

2 Slavoslav

pokud máte na mysli tento svůj odkaz
http://meapatria.sk/filozofia/vplyv-islamskej-vzdelanosti-na-europu/

tak ten jsem si se zájmem přečetl, nepřínáší však vůbec nic nového a opravdu myslím, že to Fenri číst nemusí, protože se jedná o jemu jistě (ve většině určitě) známá fakta - jedná se o shrnutí vlivu muslimské kultury na Afriku, Evropu, Asii do 17, stol 20.stol. V tom článku je vypíchnutých několik pozitivních střípků, které muslimská kultura přinesla, v článku navíc dosti učelově přednesených (to kvůli realistickému závěru :-)

S panem Šuňalem v podstatě sdílím i jeho verdikt v bodě "Búducá tvár Európy".

Slavo, doprkna, ale uvědom si, že TEĎ jich máš v Evropě několik milionů, další desítky milionů přijdou a další stovky milionů si v horizontu 50 let nap*caj.

Za svojí osobu uzavřu tuhle OT debatu něčím na odlehčení, snad si pamatuji pointu vtipu správně:

Musíme jako civilizovaní Evropané jít příkladem ostatním a ukázat světu svojí TOLERANCI - ať co se kulturních, tak náboženských rozdílů týká! Proto dovolme Muslimským kulturám, aby si v každém městě směli postavit svojí mešitu, ať má Ahmed možnost se večer sklonit k Alláhovi. Dopřejme jim to!

Vedle v ulici, kde ta velkolepá mešita bude stát, však bude řeznický krámek mistra Jitrničky, naproti mešitě bude přes ulici stát Sex Shop a noční klub s prodejem tvrdého alkoholu. Je to přeci jen a pouze o TOLERANCI :-)

avatar
Slavoslav Datum: 11.07.2017 Čas: 17:41

fenri

je minimalne ironicke ked niekto kto sam napise, ze sa ani nesnazi pochopit co jeho oponent pise vycita nieco inym o plieskani mimo temy

zatial si tu plieskal akurat ty. Na co vlastne reagujes ked prispevky nechapes a odkazy necitas?

Su za tym nejake prvotne instinkty kde vidis nick a zareagujes bez ohladu ci zo seba spravis blbca?

PS: ale inak zaujimava diskusna taktika. Ked ti oponent da dokaz ktory vyslovne popiera tvoje tezy zalozene bud na obycajnej hluposti, alebo na tom, ze nemas ani zakladne informacie o danej teme staci to prehlasit za nepodstatne? Takto to naozaj u vas funguje?

avatar
fenri Datum: 11.07.2017 Čas: 17:06

Slavo: nepozrel. Nejsem si jistý, zda by pro mě přinášel něco nového, nebo byl proti tomu, co píši. Všicky mě ale zarážel váš talent, najít libovolný odkaz na cokoliv s přesvědčením:
-že oponentovi přináší něco nového, jen proto, že vy jste se o tom dozvěděl před chvílí, když jste horečně a povrchně lovil nějaký argument
-plesknout sem něco, co nesouvisí s debatou, či oponentovou tezí

Hele, ono v Mein Kampfu najdete také pár vstřícných slov a určitě nějaký esesák někdy pohladil židovská či slovanské dítě po vláskách. Ale nebudeme z toho vyvozovat, že byl nacismus ideologií míru a tolerance, že ne?

Rozpor v Koránu celkem není. Sice uznává starozákonní proroky+Ježíše, ale nic to nemění na tom, že k těm, co věří v Knihu jinak než Islám nabádá k násilí a k těm, co neveří ani v náboženství Knihy, nebo, chraňbů, v nic, tak předepisuje supernásilné chování.
Každopádně tvrdit, že Islám byl zpočátku náboženství míru je hovadina.

avatar
Slavoslav Datum: 11.07.2017 Čas: 16:40

Fenri

Si trochu mimo, ale aj ja som prekvapený tým nickom.

Takže si si konečne pozrel ten link? To gratulujem

avatar
Stanislav Datum: 11.07.2017 Čas: 16:32

Fenri, ste si istý, že na mňa reagujete? Korán má v sebe duálny rozpor. Raz hovorí o tom , že judaizmus a kresťanstvo neodporuje koránu, dokonca Ježiš je prorok a potom ich dáva na úroveň nevercov a odpadlíkov od viery. Hlása mier v tej prvej časti a potom treba vraždiť nevercov a odpadlíkov od viery. Islam je brutálny politický systém tak aby bol pohodlný púštnemu nomádovi. S tým sa asi nerozporujeme.
Jointy nie sú moja parketa. A na wiki som nedal žiadny odkaz.

avatar
Arassuil Datum: 11.07.2017 Čas: 15:37

Stanislav: Zaujatý? To je sakra mírně řečeno. Bill Warner a islám je na stejné úrovni jako Richard Dawkins a náboženství obecně.

avatar
fenri Datum: 11.07.2017 Čas: 15:32

Stanislav:
1.) islám nemá problém, že má dvě části. Křesťanství jich má celou řadu a min. dvě v základu (římsko-katolíci vs. protestanté). Takže o tom to fakt není.
2.) Hele, to že si motáte jointy do listů Koránu neznamená, že jste ho četl. To, co bylo napsáno Mohammedem je brutálně násilné a agresivní svinstvo na úrovni My Kampfu, resp. ještě dál. To, co dělal Prokorok není v rozporu s Koránem.
3.) Příčinou násilnosti Islámu není jeho rozštěpení na dvě základní větve. Takto rozštěpených náboženství (ba víc a radikálnějši) je celá řada. Problém v Islámu je v tom, že jde de facto o fašistickou politickou doktrínu.
4.) Ano, islám, který měl k dispozici vědění antiky se dokázal realizovat jen ataky na sousedy. Nešířili víru ani přesvědčením, ani civilizačními výdobytky, ale násilím.
5.) Hele, myslím, že jsem o dějinách (nejen) Islámu četl o dost více, než váš náhodně plesknutý odkaz na wiki, kde se popisuje jedno efemerní a celkem netypické "království". A pokud nedoutnali a nepřežili jen náhodou, kde je odkaz antiky v Islámu? NIKDE panáčku. Zanikl, udusili ho.
6.) Islám byl tolerantní až na to, že křesťanové slovo mělo poloviční váhu, musel platit extra daně a byl celkově v pozici lepšího otroka. Takže určitá tolerantnost k lidu Knihy nevyplývala z tolerantnosti náboženské či mravní, ale ryze ekonomické. Byli zdrojem peněz.

avatar
Stanislav Datum: 11.07.2017 Čas: 15:15

Arassuil, máš pravdu je zaujatý, ale v tom grafickom zobrazení, množstve útokov a napadnutí má pravdu. Asi dosť pracne to pozbieral. Islam je a bol agresívny, šíril sa len mečom a podrobením. Kresťanstvo si v tom neskôr aspoň urobilo poriadok a mečom prestalo

arr