Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Rusko připravuje stavbu gigantického torpédoborce

Datum přidání 02.06.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 138 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská Spojená loďařská korporace (USC) v nejbližší době očekává podpis dohody na stavbu 12 gigantických torpédoborců Project 23560 Liděr. Předběžný design nového torpédoborce byl dokončen na konci minulého roku.

Foto: Maketa torpédoborce Project 23560 Liděr. / Artem Tkačenko; CC BY-SA 4.0

Foto: Maketa torpédoborce Project 23560 Liděr. / Artem Tkačenko; CC BY-SA 4.0

 

Masivní loď, masivní výzbroj

"V současnosti předběžný design Project 23560 Liděr posuzuje ministerstvo obrany," uvedl pro ruskou tiskovou agenturu RIA Novosti Igor Ponomarev, viceprezident USC. "Po kladném přijetí očekáváme podpis dohody o vývoji a konstrukci lodi za podmínek ministerstva obrany."

 

Ponomarev minulý rok uvedl, že stavba může být zahájena již v roce 2018. Reálně se však očekává zahájení stavby o několik let později s tím, že první loď ruské námořnictvo převezme po roce 2025.

 

Pro srovnání - od zahájení vývojových prací na americkém torpédoborci třídy Zumwalt, až po jeho spuštění na vodu, uběhlo deset let.

 

V každém případě jsou parametry torpédoborce Project 23560 Liděr skutečně impozantní. Nový ruský torpédoborec bude mít výtlak 17 500 tun pří délce 200 m a šířce 20 m. Svými rozměry a výtlakem tak překonává i těžké křižníky z druhé světové války.

 

Torpédoborce třídy Liděr budou po křižnících třídy Kirov (výtlak 28 000 tun) druhými největšími bojovými loděmi Ruské federace, pokud však nepočítáme letadlovou loď Admirál Kuzněcov.

 

Americké torpédoborce třídy Arleigh Burke mají přitom výtlak "pouze" 9000 tun a nejnovější torpédoborce třídy Zumwalt téměř 15 000 tun. Dlužno ale dodat, že americké námořnictvo má ve výzbroji již 62 torpédoborců Arleigh Burke ze 76 objednaných.

 

Torpédoborec Liděr ponese masivní výzbroj v podobě 200 řízených střel. Zatím není jasné, jaký mix střel nový torpédoborec ponese. Nabízí se například střely 3M-54 Klub, které dokáží útočit na hladinové i pozemní cíle. Pomocí těchto střel například ruské námořnictvo z Kaspického moře zasáhlo cíle v Sýrii na vzdálenost 1500 km.

 

Dalším adeptem je vyvíjená hypersonická protilodní střela Zirkon. Dokončení vývoje a testování střely Zirkon se plánuje na rok 2020. Parametry střely jsou tajné, ale dolet je odhadován na 300 až 400 km a rychlost na Mach 5 až Mach 7.

 

Ochranu proti letadlům a raketám na dlouhou vzdálenost zajistí na nových torpédoborcích navalizované verze protivzdušných systémů S-400 nebo S-500.

 

Velkou otázkou je pohonný systém. Očekává se však, že Liděr, podobně jako křižníky Kirov, získá jaderný reaktor. Maximální rychlost plavidla se odhaduje na 30 uzlů a délka nasazení na moři až 90 dnů.

 

Posádku bude tvořit 250 až 300 námořníků. Podle ruského tisku torpédoborec v ruském námořnictvu nahradí hned trojici lodí - raketové torpédoborce Projekt 956 Saryč, protiponorkové raketové torpédoborce Projekt 1155 Fregat a raketové křižníky Projekt 1164 Atlant.

 

Video: V současné době nejmodernější lodě v ruském námořnictvu jsou fregaty třídy Admirál Gorškov; ilustrační video / YouTube

 

Loď globálních ambicí Ruska

"V závislosti na pohonném systému může mít loď výtlak 8000 až 18 000 tun. Loď bude kombinovat vlastnosti torpédoborce a křižníku, a získá robustní schopnosti ve vedení letecké, pozemní a ponorkové války, stejně jako schopnost boje proti raketám. Rusko plánuje vybudovat šest lodí pro Severní i Pacifickou flotilu (12 celkově)," napsala v reportu na konci minulého roku americká námořní zpravodajská kancelář ONI (Office of Naval Intelligence).

 

"První jednotka nebude pravděpodobně vybudována dříve než v polovině 20. let 21. století. Zprávy tisku mluví o tom, že pohon pro tuto třídu, ať už konvenční plynová turbína nebo jaderný reaktor, nebyl ještě vybrán. Rozhodnutí může ještě ovlivnit stavba nové ruské letadlové lodi, která jestliže bude postavena, bude poháněná jáderným reaktorem," dočteme se dále ve zprávě ONI.

 

V březnu letošního roku velitel ruského námořnictva admirál Viktor Chirkov nicméně v prohlášení oznámil, že Rusko skutečně pracuje na torpédoborci s jaderným pohonem. Dotkl se také problematiky stavby nové ruské letadlové lodě.


“Kromě stavby víceúčelových korvet a fregat v současné době námořnictvo provádí konstrukční práce nad novou generací torpédoborců s jaderným reaktorem. Tento torpédoborec bude mít mnohem větší schopnosti než jeho předchůdci Projektu 956. Význam nového torpédoborce bude srovnatelný s křižníky… Nepřestáváme pracovat na dlouhodobém projektu nové letadlové lodě. Letadlová loď bude. Práce provádí příslušné výzkumné organizace,” uvedl v březnu Chirkov.  

 

Jestliže Rusové torpédoborce třídy Liděr postaví, získají do rukou velmi silný nástroj projekce síly po celém světě. Liděr ponese dvojnásobek střel jako torpédoborce třídy Arleigh Burke a atomový reaktor umožní torpédoborci operovat po celém světě bez nutnosti podpůrných lodí (jako například tankerů).

 

Rusko rovněž připravuje exportní variantu torpédoborce Liděr označovanou jako Projekt 23560E Škval. Vývoj torpédoborců Liděr i Škval má na starosti Státní výzkumný ústav Krylov.

 

"V rámci pracovní dohody s ruským námořnictvem centrum Krylov navrhne pokročilý projekt nového torpédoborce Liděr pro národní námořnictvo a Škval (Projekt 23560E) pro export. Celý soubor plánů a výpočtu byl již předán zákazníkovi (ruské námořnictvo - pozn. red.)," uvedl na začátku roku Valery Poljakov, zástupce generálního ředitele centra Krylov.

 

Zdroj: National Interest

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mastodont Datum: 12.06.2016 Čas: 11:50

Zkrátka - jestli roku 2025 zavedou tento torpédoborec, tak já jsem Putin.

Tak takýchto chytrálkov už tu bolo dosť, aj Putinov ako ty. A vždy sa ukázalo že ani jeden z vás neodhadol čo Putin v budúcnosti urobí. Ste len drobné šváby ktoré majú plnú hubu tliachania...

avatar
Strategist Datum: 08.06.2016 Čas: 12:44

madrabid: neuvěříš, ale my jsme se na toto téma dostali skrz řešení lodí v článku :D

avatar
madrabbit Datum: 08.06.2016 Čas: 11:50

Navrhuji diskuzi pod tímto článkem uzavřít. Kromě uživatele SVANG tu kecáte těžce OT.

avatar
svang Datum: 07.06.2016 Čas: 22:02

No snad Rusove nedopadnou s Liderem jako Royal Navy s torpedoborcem tridy Daring. Jejich nejvetsi, nejmodernejsi a nejnicivejsi raketove torpedoborce Type 45 v cene jedne miliardy dolaru za kus nemohou operovat pri vyssich teplotach. V teplejsich vodach Perskeho zalivu jim opakovane selhavaji plynove turbinove motory Rolls-Royce WR-21 a lode zustanou bez pohonu a energie pro provoz zbranovych systemu.

http://www.dailyrecord.co.uk/news/uk-world-news/royal-navy-hot-water-engines-8128618#YFX0CyXJcAbKMPFB.97

avatar
dejmal Datum: 07.06.2016 Čas: 16:47

Zbláznili jste se všichni či co ? Te´d už mě je o tom torpédoborci jasný úplně všechno... :-)

avatar
crusader Datum: 07.06.2016 Čas: 16:33

KOLT
Máte zvláštní pohled na svět. Gaunta a jeho pohled na Čínu vidíte jako propagaci hnutí potlačující práva jiných a Charlieho výzvy k deportacím Vám nevadí. Čím se tedy lišíte od těch proklínaných komunistů z 50 let? Nedostatkem moci?

A další věc. Ti co nejvíc označují ostatní za bolševiky, mají většinou sami nejvíc másla na hlavě (to se samozřejmě netýká studentů a mladší generace, ti mají ten "jediný" správný názor ze školy a správných "historických" knih).

Pro admina.
Navrhuji tuhle nesmyslnou debatu smazat, nemá nic společného s původním tématem článku.

avatar
Mattauch Datum: 07.06.2016 Čas: 16:17

Arasuil:
Komuniskus je jako každé jiné náboženství. Není to o logice a argumentech ale o víře. :)

Však mají i svoji vlastní svatou trojici. Marx je duch svatý, Lenin bůh otec a Stalin bůh syn... :)

Takže buď nechme Gauntovi jeho víru, nebo ho v duchu nejlepších tradic upalme, ale argumentovat smysl nemá... :D

avatar
KOLT Datum: 07.06.2016 Čas: 15:36

pro gaunt: Nikde jsem neschvaloval masakry domorodců. Na rozdíl od vás, protože vámi vychvalované režimy jich zmasakrovaly milióny. Stejně jako desítky milionů vlastních obyvatel.

crusader: Ani nezkoušejte psát, co jsem chtěl nebo nechtěl udělat! Komunismus v Číně jednoznačně je hnutím směřujícím k potlačení práv a svobod. Hlavní chyba demokracie v dnešním podání je, že se nedokáže zbavit takových, kteří ji chtějí zrušit.

Čímžto za sebe končím debatu, protože ztrácet čas s bolšány je zbytečnost, jdu dělat něco užitečnějšího.

avatar
gaunt Datum: 07.06.2016 Čas: 15:36

Blake: ok, tu pochybnou sektu beru zpět. Psal jsem, že o nich nic nevím. S tím znečištěním si stojím za svým. Proč by se měli omezovat víc než Češi? Navíc Čínská vláda to znečištění opravdu řeší.

avatar
Blake Datum: 07.06.2016 Čas: 15:07

Znečistenie primerané počtu obyvateľov je v poriadku? Keby malo teda Česko povedzme 50 miliónov obyvateľov, bolo by päťnásobné znečistenie úplne v poriadku?

Stavbou priehrady sa zredukujú emisie (na miniatúrnom území), iste, ale sú emisie z uhoľných elektrární jediná miera znečistenia prostredia?

No a nazvať pochybnou sektou sa dá čokoľvek, od skutočných sekt po povedzme katolícke kresťanstvo. Znie to potom strašidelne, ale to je tak všetko. Falun Gong samotné nijak neohrozuje nikoho a nič, ide o systém meditácií a cvičení, napriek tomu sa v Číne zatýka za meditáciu na verejnosti.

No a potom sú tu takéto srandy
https://en.wikipedia.org/wiki/Organ_harvesting_from_Falun_Gong_practitioners_in_China

A nejde o jedinú, ako vravíte, "ušľachtilú" vec, ktorou čínsky režim ctí svojich občanov.

avatar
Arassuil Datum: 07.06.2016 Čas: 14:55

gaunt: Mě udivuje, jak tady rubete do lidí, co schvalují kolonialismus, ale přitom smrt 70 milionů lidí (zaviněnou vlastní vládou!) považujete za nutné zlo, které povede k společnosti světlých zítřků. To máme 70 milionů v Číně, dalších 30-40 milionů v Rusku... Jestli je tohle nevyhnutelnou součástí zavádění socialismu, tak to raději tvrdý kapitalismus.

avatar
crusader Datum: 07.06.2016 Čas: 14:47

gaunt
KOLT chtěl určitě nahlásit Charlieho, ten tu vyzývá k hubení komunistů a k deportacím, což přesně odpovídá danému paragrafu.

Charlie
Vy budete asi velký "demokrat" že? Přesně takoví byli v padesátých letech v čele KSČ. Jako by ve vašich slovech byl slyšet Gottwald. Všechny je zavřeme, deportujeme nebo vyhubíme. Máte pravdu, komunistů jsme se skutečně nezbavili, na Vás je to dobře vidět

avatar
gaunt Datum: 07.06.2016 Čas: 14:19

Chtěl jsem napsat "Já zde nic nepropaguji". Od lidí co schvalují masakry domorodců je takové pohoršení zbytečné.

avatar
gaunt Datum: 07.06.2016 Čas: 14:00

KOLT: Běž mě udat. Já zde propaguji. Jen popisuji situaci v ČLR.

avatar
gaunt Datum: 07.06.2016 Čas: 13:58

Stranger: Nevhodně jsem se vyjádřil. Neslavím, ale připomínám si výročí zatýkání českých studentů a zavření vysokých škol. Stejné výročí si připomínali demonstrující v roce 1989, než je provokatéři dovedli na Národní třídu.

arr