Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruská armáda dostane přesné zbraně

Datum přidání 28.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 20 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina se ruská armáda zaměří více na přesné a chytré zbraně. Novou generaci přesných zbraní získá ruská armáda v následujících deseti letech.

Suchoj T-50

Foto: Suchoj T-50; ilustrační foto  / Alex Beltyukov

 

"Začali jsme v podstatě tvořit státní program zadávání zbrojních zakázek pro 2016-2025. Tento program bude řešit dodávání inteligentních zbraní naším ozbrojeným silám,“ cituje Rogozina tisková agentura RIA Novosti.

 

O potřebě pořízení přesných zbraní pro ruskou armádu mluvil již minulý rok Vladimír Putin. Podle něj jsou přesné zbraně alternativou k jaderným zbraním se stejným potenciálem odradit nebo zastavit protivníka.

 

Připomeňme, že ruská vojenská doktrína se opírá především o odstrašující efekt jaderných zbraní. Jaderné zbraně však poskytují jen minimální manévrovací prostor v zahraniční nebo obranné politice. V podstatě existují jen dvě možnosti - a) nezaútočíte a nepoužijeme jaderné zbraně, b) zaútočite a použijeme jaderné zbraně.

 

Jaderné zbraně se nedají použít například u konfliktů nízké intenzity. V případě Ruska můžeme vzpomenout na války v Čečensku a Gruzii. V obou případech ležely jaderné zbraně samozřejmě skladem a ruská armáda si musela vystačit s výzbrojí 80. let.

 

Moderní průzkumné prostředky a přesné zbraně dovolují získat větší pole působnosti. Dokáží nejen účinně odstrašovat potenciální protivníky, ale poskytují také účinný silový nástroj v zahraniční politice. Použití přesných zbraní (kdekoliv na světě) je samozřejmě schůdnější, než použití zbraní jaderných.

 

"Vysoce přesné zbraně se stávají stále důležitějším faktorem v ne-jaderném odstrašování, a možná jsou dokonce i jedním z rozhodujících faktorů," řekl na konci minulého roku Vladimír Putin. "Míra přesnosti a výkonů dnešních vysoce přesných zbraní z nich dělá v podstatě alternativu k jaderným zbraním.

 

Připomeňme, že na vývoji přesných zbraní schopných velmi rychle útočit kdekoliv na světě pracují všechny vojenské velmoci světa. Spojené státy například rozvíjejí ideu hypersonického bombardéru schopného přesných globálních útoků.

 

Podle Rogozina Rusko investuje do modernizace armády a námořnictva v následujících letech 20 bilionů rublů (560 miliard dolarů). Dalších 3 biliony rublů (85 miliard dolarů) poputuje na modernizaci ruských obranných zařízení.

 

Zdroj: RIA Novosti, Global Security Newswire

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nemo Datum: 30.04.2014 Čas: 18:52

spíš bych řekl že z velké části půjde o upgrade starších modelů, hlavně v elektronice mají co dohánět. Na druhou stranu se jim o něco sníží náklady protože novou základnu v Novorosijsku nemusí budovat v plném rozsahu když Sevastopol je opět ruský. Plánovači mají určitě spoustu práce když se situace zásadně změnila.

avatar
David Datum: 30.04.2014 Čas: 13:58

Pro Lentak - podle mne je zásadní právě ta provázanost Evropy a Ruska. Mnohé evropské (tedy i české) finanční skupiny mají své investice a své zájmy v Rusku - a naopak mnohé ruské finanční skupiny mají rozsáhlé investice v Evropě. Za dané situace by o ně mohly přijít, minimálně jim to může zkomplikovat byznys. A tak si myslím, že ony ruské finanční skupiny mohou významně tlačit Putina k určité zdrženlivosti.
A postoj Izraele mne příliš nepřekvapuje. Mohu připomenout jen detail v podobě účasti izraelských komponentů při modernizaci různých ruských zbraní - třeba v případě dodávek pro Indii. Pro Izrael je spolupráce s Ruskem prostě výhodná.
Různé spiklenecké teorie raději ani neberu v potaz, většinou postrádají elementární logiku

avatar
lentak37 Datum: 29.04.2014 Čas: 20:46

PPte DAvid:
zona voľného obdhodu bezesportu zo sebou prináša vyhody.
Teraz k tým sankciam pre USA je to viac vyhodne uvaliť sankcie na RF, kedže import z RF predstavoval do USA ak sa nemýlim 21 mld. USD a export do RF len nejakých 9 mld. problémom je EU tam je to uplne niečo iné, čo by prinieslo vážne škody pre EU, kde import do RF predstavuje tuším vyše 200 mld. USD za min rok a export RF do EU len na urovni fniečo vyše 131 mld a ak sa uvalia hospodárske sankcie napríklad na dovoz nejakých strojov je to si ako podrezať žily, kedže z export strojov tvorí 50 percent z cekového ročného exportu do RF, zatial čo týmto RF nespravite ziande škody kedže export strojov do EU z RF tvorí len nejaké 1 percento a to platí pre všetko, to by sa museli zaviesť sankcie na ropu a zemný plyn ale to by bola vražda priemyslu hlavne od Slovenska po Nemecko, nemecko tuším ročne spotrebuje 30 mld kubikov zemeného plynu z Ruska
http://www.zerohedge.com/news/2014-04-29/isolated-russia-makes-friends-hold-military-drill-china-strikes-multi-billion-deals-
A pre mna osobne je aj dosť zaujímavy postoj Izraela k Rusku, za čo už aj Kerry kritizoval Izrael, len pre mna osobne je jedno veľkým varovným zdvihnutím prstu, dosť často sa stretávam s názorom že za situáciu na Ukrajine môžu židia, Izrael. Pritom práveže Izrael neuvalil žiadne sankcie a aj zdržiava sa nejakých komentárov. http://www.jpost.com/Diplomacy-and-Politics/Israel-and-Russia-to-negotiate-free-trade-agreement-334603

avatar
David Datum: 29.04.2014 Čas: 20:36

Faktem je, že někdy tu je politiky až příliš. Jenže v tomhle konkrétním případě je bavení o zbraních těžké, když nebylo řečeno nic konkrétního. Zkusil jsem si trochu projet ruské zdroje - a nic. Takže tohle ruské prohlášení beru jako typicky politické a tedy i s rezervou. Mimochodem - nenašel jsem žádnou definici toho, co to vlastně je přesná zbraň

avatar
stetula Datum: 29.04.2014 Čas: 14:08

nechcete se radši bavit o zbraních na politiku jsou tu jiné témata

avatar
David Datum: 29.04.2014 Čas: 14:03

Tomu článku chybí fakta, resp. údaje, které konkrétní typy chce Rusko nakoupit. Ale totéž se objevilo i v ruském tisku - bez udání konkrétních faktů. Takže já bych to prohlášení vnímal spíše jako harašení zbraněmi, kterého je v současné době spousta..
Jestli by se Rusko obešlo bez spolupráce s Evropou - těžko říci. Pokud by např. se chtělo více orientovat na Čínu, příp. Indii, pak by to vyžadovalo obrovské úsilí, investice. Musely by se např. vybudovat nové plynovody, ropovody. A kudy by vedly, když státy jako Kazachstán atd. je odmítají?
Dnešní Rusko je bezesporu ekonomicky silnější než před 15 lety, má i značné rezervy. Ale jak zde bylo podotknuto, ty se nyní začínají tenčit. Především ale pokud by Rusko šlo cestou nějakého razantního zvýšení vojenských výdajů, tak by to dlouhodobě neuneslo a nastalo by uzbrojení - přesně tak jako v případě Sovětského svazu.
Ale trochu nechápu komentář Nema. Co by EU získala, kdyby přestala spolupracovat s USA? S kým by tedy měla spolupracovat? Nejsem amerikanofil, ona současná dohoda o volném obchodě se mi v lečem nelíbí, ale spolupráce s USA je pro EU, ale i pro Evropu jako takovou asi nejlepším řešením

avatar
ido84 Datum: 29.04.2014 Čas: 11:48

Ekonomická dohoda o voľnom obchode medzi USA und EU nieje z dôvodu toho, o posilnení ekonomik, ale o aspon dočasnom udržaní ekonomiky USA! nie som žiadny rusofób ale ani sa nezastávam zapadu. Čína uzatvára svoj výrobný proces, nemyslim to tak že nejde dalej vyrábať, ale tak, že uz to čo dovažala väčšinu z ( USA alebo aj EU) dokáže vyrobiť doma, nejde o (super technologie to je jasne) veľa producentov priamo presúva výrobu do činy, ak sa chcu udržať na trhu (napr taky volkswagen atď..... presunie výrobu do číny a to nieje len jedina spoločnosť mozte si otom prčitať na nete) nezmyslené kôty ktoré sa museli dodržať pri vstupe do EU sa rušia napr naše cukrovary bolo ich 12 teraz sú 2-va kôta to nedovolila, a teraz zrazu sa to ruši lebo americký lacný cukor bez cla môže zničiť ten europsky : hlavne západný cukrovarensky priemysel...technologie nahradia do 20 rokov az 25% pracovnej sily,otazka znie čo a ako nahradia EU a USA tu sebestačnosť od dohody BRICS kedže to je viac ako polovica sveta ktorá ešte ktomu vlastni da sa povedať najväcšie nerastne zdroje! BRICS je zaostalejší ako západ, to je pravda ale vtom je jeho výhoda! Ruska Federacia budemať finančne zdroje a vedecky potencial nato má ale čas hra proti nim..... http://panobcan.sk/putin-nariaduje-spustenie-projektu-dvojhlavy-orol-za-ucelom-znicenia-ekonomik-usa-a-eu/

avatar
ido84 Datum: 29.04.2014 Čas: 11:01

Všetko sa začne odvíjať od :http://panobcan.sk/putin-nariaduje-spustenie-projektu-dvojhlavy-orol-za-ucelom-znicenia-ekonomik-usa-a-eu/

avatar
Mossback Datum: 29.04.2014 Čas: 10:58

to Ultramarinus: úvahy o hladomoru jsou mimo realitu, přestože RF není a nebude zcela soběstačná - jako ostatně většina zemí. Ten nezbytný nákup "západního" obilí výměnou za ropu platil pro zaostalé zemědělství SSSR, ale od dob Clancyho Rudé bouře se i zaostalé Rusko někam posunulo.

(...) „Doktrína o potravinové bezpečnosti RF“ podepsaná prezidentem RF v lednu 2010. Jejím cílem je v průběhu 5 let zajistit soběstačnost v produkci základních potravin (maso, mléko, obilí v rozsahu cca 85 – 95 %), přičemž priority této doktríny jsou promítnuty ve schváleném Plánu rozvoje ruského zemědělství do roku 2020.

http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/rusko-ekonomicka-charakteristika-zeme-19086.html

Jsou to sice jen plány a úrovně jejich realizace se asi nedopátráme, ale hladomor jim nehrozí. Zpomalení ekonomiky určitě, ale to Putinovi svým způsobem, který my tak úplně nechápeme, nevadí - protože získá politické body za "střet se Západem", na který ruský mužik slyší.

avatar
Ultramarinus Datum: 29.04.2014 Čas: 06:15

Po Nemove komentu bych malem zapomel, kolik miliard musi vynalozit rocne jen na nakup potravin, kterych sami kvuli podnebi a dejepisnemu vyvoji proste "dost" nikdy nevyprodukuji. A za ktere plati prevazne ropou a plynem, protoze po levnych zbranich a bytelnych kosmickych lodich je to jedna z velmi mala veci, ktere mohou svetu nabidnout a o ktere by svet stal.

Sankce "zasadne" mozna neovlivni rusa na ulici, ale ti, co rozdeluji penize jich budou mit na rozdeleni min. A kdyby "zapad" opravdu nastvali, tak zazijou stredovekej hladomor stejne, jako my stredovekou zimu.

avatar
Nemo Datum: 28.04.2014 Čas: 23:11

sankce jistě vliv mít budou, ale ne katastrofální - Rusko jen tak obklíčit nejde na to je příliš velké. Za druhé si dávno uvědomili že být závislí jen na obchodu s EU může být smrtící, proto se těžíště ruského byznysu přesouvá na Dálný Východ a s ním i centrály velkých státních podniků. V běhu jsou projekty na stavbu ropo a plynovodů do velkých asijských zemí. Sice to nebude hned, ale ani EU se nemůže závislosti na dovozu surovin zbavit moc rychle, také půjde o roky. Dalším výrazným omezením západních embargovacích možností bude zprovoznění čínského projektu Hedvábné stezky která půjde přes Střední Asii až do Petrohradu. Tím se převedou hlavní obchodní tepny z námořní na rychlejší vnitrozemskou dopravu která bude mimo vojenskou kontrolu západní aliance. Takže v dlouhodobém horizontu finance Rusko mít bude. Paradoxně čím větší tlak bude na Rusko, tím víc bude nuceno se o sebe důkladněji starat. USA to oslabí a EU to odskáče nejvíc - a tím i naše malá zemička.
Rusko nepodporuje Čínu pro nic za nic, oba státy se vzájemně potřebují. A nejde jen o ně, je tu ještě Indie která se do nového výnosného společenství ráda zapojí.
Pak bude na EU prostá volba - buď se oprostit od amerického vlivu a přijmout realitu a nebo trpět a stále rychleji upadat.

avatar
Cvigy Datum: 28.04.2014 Čas: 21:39

*SDB

avatar
Cvigy Datum: 28.04.2014 Čas: 21:38

Vůbec nechápu co tímto článkem chtěl autor říct. Další z prázdných článků Jana Grohmanna. "Rusko chce inteligentní zbraně" Ano chce, stejně tak jako jiné státy. Ale co třeba pojem nějak blíže definovat, popsat o jaké tipy má konkrétně zájem, nebo které tipy už vyvíjí. Srovnání s nějakými systémy západních "přesných" zbraní by bylo také fajn.

Ocitovat Putina, který tvrdí že přesné zbraně tvoří alternativu ke zbraním jaderným je také mimo, pokud to nedoplníte srovnáním se systémem PGS. Vladimir Putin v tomto citátu jistě nemyslel SDU nebo bezpilotní stroje, které se k přesným zbraním také řadí....

avatar
pepe420 Datum: 28.04.2014 Čas: 21:36

V článku se píše "Podle Rogozina Rusko investuje do modernizace armády a námořnictva v následujících letech 20 bilionů rublů (560 miliard dolarů)." Rusové sice mají devizové rezervy (513 mld USD rok 2013), jenže je třeba počítat s několika věcmi: 1. tvrdší sankce vůči ruské ekonomice, nižší rating už teď způsobuje odliv investorů z Ruska, po sankcích se to jen urychlí a to celé povede k tomu, že Rusku klesnou příjmy, samozřejmě může zbrojit, ale z čeho bude platit důchody, platy státním zaměstnancům, údržbu infrastruktury atd. 2. EU hledá způsob, jak být nezávislá na ruském plynu a suroviních, takže minimálně během 10-15 let bude mít Rusko problém nahradit evropské zákazníky, 3. jestliže by Rusové dokázali i přes sankce a další problémy najít peníze na své vysněné projekty, tak by mě zajímalo, kde vezmou potřebné technologie, ruské podniky jsou pořád zaostalé a pokud vím, tak třeba v Armatě měly být některé komponenty ze zahraničí stejně jako u jiných ruských zbraňových systémů (nemluvě např. o lodích Mistral atd). Stačí si projet nejnovější analýzy ruské ekonomiky od zahraničních expertů, které říkají, že ruská ekonomika má problémy už teď a to ani nebyly uvaleny pořádné sankce. Sám Putin přiznal, že připojení Krymu je už teď "stálo" asi 70 mld dolarů, a stačí vzpomenou na Obamu, když říkal, že to bude "něco stát", takže počítám, že přijde ještě drtivější odpověď...

avatar
stetula Datum: 28.04.2014 Čas: 21:07

Shal napiš kde jsi vzal ten údaj o zadluženosti ruských bank ?
nikde jsem to nenašel
díky

arr