Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusko si oficiálně nárokuje Arktidu a Severní pól

Datum přidání 07.08.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 41 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Moskva 3. srpna předložila OSN oficiální požadavek na přičlenění Arktidy včetně Severního pólu k území Ruské federace. Celkově jde o 1,2 milionu kilometrů čtverečních, kde se podle odhadů nachází až čtvrtina světových zásob ropy.

Foto: Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti

 

Poprvé Moskva předložila OSN požadavek na přičlenění Arktidy ke svému území v roce 2002. Tehdy byl požadavek zamítnut. Nyní Moskva tvrdí, že má dostatek vědeckých důkazů dokazující nároky Moskvy na Arktidu a Severní pól.

 

"Abychom ospravedlnili ruská práva na tuto oblast, předložili jsme dostatek vědeckých údajů shromážděných během mnoha let výzkumů Arktidy," stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

 

V roce 1982 byla přijata Úmluva Organizace spojených národů o mořském právu. Podle úmluvy si mohou státy nárokovat "výlučnou ekonomickou zónu" až do vzdálenosti 200 námořních mil od svého pobřeží. V případě, že kontinentální šelf přesahuje za tuto hranici, tak si země může nárokovat výlučnou zónu sahající až 350 námořních mil od svého pobřeží.

 

Podle Ruska se však hranice 350 mil nevztahuje na případ Arktidy, protože mořské dno a nerostné suroviny jsou "přirozenou součástí ruského území", bez ohledu na to, jak daleko jsou od pobřeží. Podle Moskvy by se OSN ruským návrhem mohla zabývat již letos. Komise OSN o hranicích kontinentálního šelfu se však podle mluvčího OSN Farhqan Haqa nesejde dříve než v roce 2016.

 

Ruské nároky nejsou žádnou novinkou. Již Josef Stalin si nárokoval pro Sovětský svaz obrovská území Severního ledového oceánu. Vzhledem k drsnému klimatu však takové nároky nikdo nebral vážně. Až s tajícím ledem se začaly severské země zajímat o arktickou oblast bohatou na nerostné zdroje.

 

Kromě Ruska si různě velké oblasti Arktidy nárokují Kanada, Dánsko, Norsko a Spojené státy. Minulý rok Dánsko například vzneslo u OSN nárok na 895 000 kilometrů čtverečních Arktidy, dvacetkrát většího území, než je území Dánska.

 

Ruské snahy o získání nerostných surovin v Arktidě jsou vysoce logické. Rusko má osmé největší zásoby ropy, ale patří mezi největší producenty ropy. Podle zprávy OPEC z roku 2011 (OPEC Share of World Oil Reserves 2010) může Rusko vyčerpat zásoby, resp. výrazně omezit těžbu, ropy již za 22 let.

 

Například Saudská Arábie při stávající rychlosti těžby dokáže dodávat ropu na trh přes 80 let. Současné sankce navíc nutí Rusko rychleji těžit ropu a tak snižovat své zásoby.

 

Ruská ekonomika, a tedy i politická a vojenská moc, je přitom silně závislá na vývozu ropy. Prodej ropy a zemního plynu tvoří zhruba dvě třetiny ruského vývozu. Vývoz palivově-energetických surovin (ropa, plyn, nerosty) dosahuje dokonce 75 % veškerého vývozu.

 

Polovina příjmů do ruského federálního rozpočtu je závislá z vývozu ropy. Každé snížení ceny ropy o jeden dolar znamená roční ztrátu zhruba 1,4 miliard dolarů na straně daňových příjmů.

 

Pokud Rusko nechce ztratit svou politickou a vojenskou moc, nezbývá nic jiného, než o Arktidu bojovat.

 

Zdroj: Business Insider

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Blake Datum: 13.08.2015 Čas: 11:08

KOLT, historky o viacerych profiloch, oznacovanie diskuterov vsetkymi moznymi menami od suchych po stavnate, "odhalenia" platenych diskuterov (aj ked teda sam som presvedceni, ze minimalne traja sa tu objavili, len to oznacenie sa pouziva omnoho viac a na ludi, ktori by pri obsahu a dlzke svojich prispevkov len tazko stihali pracu plateneho diskutera). Vrcholom je potom akakolvek reakcia na hodnotiaci system (palce hore a dole), ktory by podla mojho skromneho nazoru nemal byt implementovany na akomkolvek diskusnom fore, kde je ziadana diskusia a nie flame (chapem, ze je na to, aby nemusel kazdy, kto chce vyjadrit suhlas napisat "suhlas", ale to samo o sebe ma nulovu diskusnu hodnotu a akurat to podnecuje emocne reakcie)

Su to vsetko dosledky toho blbeho pocitu nutnosti dodat svojmu prispevku nejaku emocnu hodnotu, povedal by som, ze obvykle preto, lebo maju pocit, ze cisto argumentacne toho druheho "chudaka blbecka" nepresvedcia - typicky prejav citlivosti na socialny status kvoli neregulovanemu testosteronu (nachadza sa vo vsetkych primatoch, ked niekedy pojdete do zoo a uvidite, ako na seba simpanzy kricia a robia skarede ksichty, spomente si na internetove diskusie).

A je to naozaj skoda, lebo keby sa prispevky niektorych pravidelne diskutujucich vycistili od takychto neziaducich doplnkov, ta diskusia by bola prehladnejsia a neodradzala by od diskusie tych, ktori nemaju zaujem na emocne ladenej diskusii.

avatar
fenri Datum: 13.08.2015 Čas: 09:56

Nedá se: na logikovo puber'tácké blábolení (hm, prázdniny na wifině, to by se mělo dětem zakázat a nahnat je do lesa, do přírody) jsem už přestal reagovat. Nicméně jeho samochvála nad vysokou technickou úrovní jeho příspěvků mi připomněla jeho perlení u diskuzi o balistice. "Průmět projektilu", "zákluz = úsťová energie", ignorace dějů vnitřní balistiky....Chlapče, co kdybys využil prázdnin k tomu, aby sis místo tapetování fór něco přečetl. Pak třeba bude brát tvé texty někdo i jinak, než jako roztomilou zábavu.

avatar
KOLT Datum: 10.08.2015 Čas: 17:52

Je to mimo téma, ale fakt by mě zajímalo, co že jsou zač ty podvodné profily, kterými se tady někteří ohání kolem logica (a ne poprvé). Já s ním sice ne ve všem souhlasím, ale nezaznamenal jsem jediného dalšího přispěvatele, který by měl podobný psaný projev, takže si o tom myslí svoje. O spoustě proruských uživatelů, kteří se tu mihnou, zanechají nějaký canc, zpravidla opakující stokrát vyvrácenou lež, o tom nikdo z vás nanapíše. Njn., ti se vám hodí do krámu.

K tomu tvrdit, že logic nemá co říci k technice, to není chucpe, to je buď drzost nebo blbost (nebo, nejpravděpodobněji, obojí). Zkuste si přečíst jeho příspěvky v oblasti kupříkladu radarů. Typické příspěvky technického neználka.... ;-)

avatar
Wenet01 Datum: 10.08.2015 Čas: 17:49

Rusové nejsou jediní kdo je na Ukrajině a vojska jsou trochu silné slovo, protože kdyby tam byla vojska už by byli ne v Kyjevě, ale v Užhorodu...Co s UA udělala prozápadní vláda bych Všem majdanovským nadšencům přál vidět na vlastní oči včetně možnosti porovnat ukrajinské reálie třeba i s těmi ruskými. Rusko je velmoc a pokud hrozí ,že se mu nepřátelská aliance usadí na hranicích, dělá vše proto, aby tomu zabránilo. Abych předešel povyku, že NATO není nepřátelské vůči RF, tak upozorňuji, že nepřátelská je každá vojenská aliance, která se k Vám blíží a jíž nejste členem - Geopolitika se narozdíl od propagandy totiž nemění. Že je angažmá v cizím státě nemorální - jistěže ano, ale válka je nemorální už samou podstatou a když jí dělají druzí musí pak všichni. Co se týká příkladů, tak člen NATO Turecko již léta vojensky okupuje člena EU Kypr, krom toho podporuje Islámský stát, USA bez povolení rady bezpečnosti napadly Irák například, stříleli zcela nedávno na Jemen a mimochodem v čem se lišila podpora Syrských muslimských fanatiků a jiných rebelů zbraněmi a výcvikem od toho co provádí Rusko. Morálku do geopolitiky tahá jen blázen - tohle je vojenský server a ne sluníčkový a podstatnější by měla být fakta a ne předsudky, doměnky a hledání satana největšího. Všem je jistě známo, že Kuba několikrát vypověděla USA Guantanámo a jaksi nic - je to něco jiného než okupace části Kuby?? Níže ke svému překvapení zjišťuji, že si TODOMACH plete Antarktidu s Arktidou, neb na severu jaksi žádná úmluva o vědecké činnosti neexistuje, že RF okupuje severní pól, přičemž jenž vznáší nárok v OSN a totéž za chvíli učiní i další státy - jeden se nestíhá divit. Taky mne překvapuje ta invaze do Gruzie, člověk nemusí být zrovna historik, aby věděl, že se Sakašvili jen pokusil obnovit územní integritu dle Stalinovi tužky, protože Osetie a Abcházie patří Gruzii jen díky komunistům a jejich neskonalé moudrosti. Osetinci se pokoušili o vlastní republiku celá léta, pak si jí vystříleli za války a status quo řešily ruské jednotky v souladu s OSN - palbu zahájila Gruzie a to i podle vyšetřovací komise OSN, takže plácání o útoka Ruska na Gruzii v době olymipády chce hodně silnou neznalost nebo silný žaludek. Rusové mohli mimochodem celou Gruzii (s odvoláním na napadení vlastních jednotek) poslat za mlčení celého světa zpět do doby kamenné, ale neučinili tak - satanáši jedni..

avatar
Luky Datum: 10.08.2015 Čas: 17:43

že ti to není trapný se tu vytahovat s pojmem "lofted", který si vytáhl vzápětí poté, co jsem ho už potřetí použil...a ty nejen, že sis to ani nepřečetl, ale ještě jsi mi to "vysvětlil"...a pak to ještě zmíníš, jako svůj technický vrchol...

Jediný co umíš je průměrně s googlem....ale nahodile hledat informace nestačí, chce to i zpracovávat (ale to přijde až na druhým stupni ZŠ)

avatar
logik Datum: 10.08.2015 Čas: 16:57

Lopoz fakt, že jsou Ruská vojska na Ukrajině tady bylo doložen v samostatném článku. Jestli to chcete zas vyvracet, tak tady nechte noticku a pojďte debatovat pod ten článek, ať nejsme OT.

Nic se samozřejmě nestane vždycky stejně - nicméně historie učí, že na státy chovající se agresivně je třeba dávat pozor. A u Ruska nejde jen o Ukrajinu: stejný problém s Ruskem má i Gruzie a Moldávie, místopředseda ruského parlamentu vyhrožoval zničením Pobaltí a Polsku, velikost každoročních vojenských cvičení v Rusku se také naprsoto vymyká standardům civilizovaných zemí atd...

avatar
Lopoz Datum: 10.08.2015 Čas: 16:37

Logik: Nic na světě se nestane dvakrát úplně stejně.
Ano je vidět že jste po sto padesáté zkopíroval příměr který se oběvuje ve všech diskuzích hitler to hitler ono. Vite už je to celkem ohrané. konflikt na ukrajině si způsobili ukrajinci sami (chci tomu věřit) tím že rozjeli ten svůj mejdan. Navíc sem si nevšiml že by ruská vojska byla v Kyjevě. Takže asi jediný kdo tady straší nějakou válkou budete vy. Ten kdo umí do pěti napočítat ví , že rusko evropu klasickou vojenskou cestou ohrozit nemůže. Přeji vám pěkný den , končím s příspěvky v tomto vlákně a přeji antarktiě co nejčistší budouctnost.

avatar
logik Datum: 10.08.2015 Čas: 15:58

Lopoz: Přirovnával jste anexi Izraele k Palestýně - jak je vidět, je to příměr naprosto mylný.

Ohledně připojení Krymu pak přesně stejně argumentoval Hitler ohledně Rakouska a Sudet (všichni chtěj ke mě, v Rakousku bylo i ex post referendum) a následně Chamberlain, když jel z Mnichova (vlastně se nic tak hrozného nestalo a zachránil jsem mír). A za cvhíli byla válka. Na Krymu to také nezůstalo jen u Krymu, naštěstí je ten konflikt zatím jen lokální.

Kolos: Jsou prázdniny, bavím se :-) A jestli jsi si nevšiml, tak často mluvím k technice, např. o pojmu lofted trajectory jsem začal ve vedlejší diskusi já. Zároveň mě sejřej lži, který tu někdo posílá, tak je vyvracím. Relaxuju tak během práce.

avatar
otecko Datum: 10.08.2015 Čas: 15:51

Pro RiMr71.. otevřel jsem si ty katastrofy celé, těch barbarů je tam více, bohužel. člověk se chová k okolí dost přehlíživě.

avatar
Kolos Datum: 10.08.2015 Čas: 15:23

logiku, co ty chlape vůbec děláš???
Krom toho, nonstop šíříš propagandu a polopravdy na AN? spamuješ tu ráno odpoledne, večer, ve 4 ráno, normální pracující človek na to opravdu nemá čas. Sice ty profily občas střídáš, hazíš palce nahoru, dolu, ale i tak je to dost nápadné.

Úroveň diskuzí zde opravdu poklesla, lidi, kteří mají, co říci k problematice, technice, co tu psali, už zde ani nepíší, ani se jim nedivím, rozumní lidi nemají za potřebí se zde dohadovat s trolama.

avatar
Lopoz Datum: 10.08.2015 Čas: 15:14

Logik: No pokud jste si nevšiml tak přes 90 procent ukrajinců na Krymu (jestli se jim spíš neříká ukrajinští rusové) chtělo být připojeno k Rusku. Určitě by jste mi v další reakci oponoval příběhy o útisku krymských tatarů, ale ty zprávy byly vesměs jen srdceryvnými příběhy jedinců kterými media krmila evropské diváky. Ohledně anexe jako takové netvrdím že byla správná, ale vzhledem k situaci musím říct že na světě se dějí daleko horší věci nad kterými se zavírají oči.
Moralizujete tady nějakou anexí ale to že denně zabijí drony a letadla na blízkém východě stovky nevinných lidí ale už neřešíte. Ačkoliv jsem ze srdce proti organizacím jako je IS nebo Taliban tak chápu motivaci lidí se k nim přidat. Dalším skvělým příkladem je nedávná šarvátka SA vs Jemen to by jste obhájil jak?

A k druhé části. To mi chcete tvrdit že ostatní státy i velmoci nemají podobné ekologicky postižené oblasti? Vy jste akorát našel jednu co se vám hodí a automaticky ohodnotil daný stát barbarstvím. Velice objektivní.

A už bych na toto téma nerad pokračoval odchyluje se od článku

avatar
logik Datum: 10.08.2015 Čas: 14:39

Lopoz - a ukrajinští občané pravidelně stříleli z Krymu na Rusko rakety?

A Rusko je rozvojová země? Já měl za to, že aspiruje na to být velmoc...

avatar
Lopoz Datum: 10.08.2015 Čas: 13:57

Logik: Co třeba Izrael vs Palestina? Jenže to nikomu ne,vadí protože Izrael je spojenec. Proto nemám rád když se někomu měří dvojím metrem. Na světě nejsou Zlé a hodné státy. Jsou jen ty s nimiž přátelíme a s nimiž ne.

RiMr71: Každá rozvojová země. Copak my jsme taky v minulosti neměly ropné laguny a podobné věci? Například každý kritizuje čínu za ekologii ale v číně přišel rozmah těžkého průmyslu později než u nás tudíš eště nejsou ve stádiu kdy mají vyřešenou ekologgii jako my. Ale časem se tam dostanou tak nemluvte o barbarech. Navíc z podibných ekologických neduhů žijeme i my. Copak nepoužíváte věci s číny a spol?

avatar
RiMr71 Datum: 10.08.2015 Čas: 13:48

...která jiná země má na svém území něco takovéhoto:
http://vtm.e15.cz/karacaj-je-jezero-smrti-nejspinavejsi-misto-na-svete
?

Nejsem žádný ekologista, ale toto můžou spáchat jen barbaři...

avatar
logik Datum: 10.08.2015 Čas: 13:10

Lopoz: Která z ostatních státních mocností v blízké době anektovala kus svého souseda?

arr