Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Rusko staví novou těžkou mezikontinentální raketu

Datum přidání 05.09.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Přezdívkou „Ďábel“ (SS-18 Satan) je v kódu NATO označovaná těžká ruská mezikontinentální raketa R-36M2 Vojevoda. Přezdívka je víc než oprávněná, protože R-36M2 může nést až 10 smrtonosných nukleárních hlavic. Nyní však Rusové oznámili, že pracují na nástupci  R-36M2, modernější, přesnější a ještě ničivější raketě.

R-36M2 Vojevoda

Foto: Tak začne konec světa. R-36M2 Vojevoda letí k cíli / Wikipedia

 

Původní mezikontinentální raketa R-36M2 Vojevoda je opravdový kolos. Měří na výšku 34,3 metrů, na průměr 3 metry a váží 211 tun. Na vzdálenost 11 000 kilometrů dokáže donést ničivý náklad v podobě 10 samostatně naváděných jaderných hlavic, každá o síle 800 kT TNT. Kruhová odchylka hlavic je pouhých 220 metrů, což pro jadernou hlavici opravdu nepředstavuje žádný problém.

 

První start rakety R-36M2 Vojevoda se uskutečnil v roce 1989, do výzbroje se dostala o dva roky později. Původně byla R-36M2 vybavena jen jednou jadernou hlavicí o gigantické síle 20 MT. Tak velká nálož nemá, co se týče ničivého účinku na pozemní cíle, příliš smysl, protože většina energie z výbuchu bude směřována do atmosféry. Ruští stratégové však počítali především s tím, že takto ohromná exploze vyvolá silný elektromagnetický impuls ničící elektronické a komunikační přístroje nepřítele.

 

Nová raketa se však bude oproti starším mezikontinetálním raketám např. Bulava, Topol-M, Jars lišit. Místo tuhého paliva se počítá s použitím motorů na kapalné palivo. Karalajev oznámil, že nová raketa bude mít startovací hmotnost 100 tun, a díky použití kapalného paliva, lepší poměr užitečné zátěže (jaderných hlavic) než rakety na tuhá paliva. Použití kapalného paliva však omezuje použití rakety jen na pozemní sila, kde existuje technicky náročná infrastruktura ke skladování a čerpání kapalného paliva.

 

Podle velitele ruských strategických raketových sil Sergeje Karakajeva Rusko se na nové raketě již pracuje. Pokud půjde vše bez problému, nová raketa bude zavedena do výzbroje v roce 2018. Rusové tak dodržují nepsaný slib daný USA. Pokud Američané budou pokračovat v budování svého obranného protiraketového deštníku, začnou s vývojem nové sofistikované mezikontinentální rakety.

Zdroj: DefenceTalk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Svobodník Bc. Jan Heřmánek Datum: 08.09.2012 Čas: 08:50

Doufám, že pokud se někdy tyto zbraně použijou, tak budu zrovna na Novém Zélandu, nebo podobně zašitej a nebo ve vteřině dopadu raket tuhej, protože žít v Evropě po nukleární válce opravdu nechci...

avatar
Keldor Datum: 07.09.2012 Čas: 13:07

USA postupuje v budovaní PRO a rusové v odpověď staví raketu schopnou ji překonat .Je to přesně to co si politici mezi sebou dohodli. Nic víc nic míň. Vyvoj nové střely je tak adekvátní odpověď.

avatar
Dip Datum: 06.09.2012 Čas: 20:55

Sranda je, že nedávno se Rusové srali nad protiraketovým deštníkem a cítili se jím strašně ohroženi a teď jim nepřijde blbý vyvíjet novou raketu.

avatar
Peter Datum: 06.09.2012 Čas: 16:33

Nemyslím si, že USA sa naozaj zbavila všetkých, stavím sa, že niekoľko funkčných kusov MGM-118 je zapečatených na horšie časy v nejakom tajnom sklade hneď vedla bômb s bielym fosform a kazetových bômb...

avatar
jsk Datum: 06.09.2012 Čas: 14:48

Nezakzuje snad smouva mezi USA a Ruskem mít a vyvíjet pozemní strategické rakey s multihalvicema? Jen co USA zničili poslední MGM-118 Peacekeeper, zahájili Rusové vývoj nový raket s multihlaviceme. Rusko ej rozvojová země, která závisí na vývozu ropy a plynu, při poklesu cen se spíše budou hodit kalašnikovy do každé rodiny..-

avatar
anonym Datum: 06.09.2012 Čas: 12:50

Nemluvilo se jeste nedavno o odzbrojovani jadernejch zbrani? Ja jen ze co veta to jaderna hlavice.

avatar
roko Datum: 06.09.2012 Čas: 10:56

kiez by im to j*blo na hlavu hned po starte a mame pokoj od rusakov a ich satanizmu (roz. atomovych zbrani)

avatar
vanhouten Datum: 06.09.2012 Čas: 10:45

nadavno byl pekny cestovalsky clanek na idnes, kde redaktor navstivil jaderne silo na ukrajine kde prave opecovavali rakety R-36M2 Vojevoda. je tam i par desitek fotek. ta raketa je peklo :)

arr