Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Rusko rozšiřuje testy bojových robotů

Datum přidání 04.01.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 29 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních bojových robotických systémů. Cílem je vytvořit mezi roky 2017 a 2018 robotické jednotky chránící ruské základny raketových vojsk strategického určení.

Foto: Zřejmě nejvyspělejším ruským bojovým robotem je typ Uran-9. /

Foto: Zřejmě nejvyspělejším ruským bojovým robotem je typ Uran-9. / Rostec

 

Ruská armáda připravuje ambiciózní program robotizace svých schopností. Podle ruského vojensko-průmyslového výboru 30 % bojové síly ruské armády v roce 2030 budou tvořit robotické a dálkově ovládané zbraňové systémy.


Ruský průmysl intenzivně pracuje na bezpilotních letadlech a robotických systém především v posledních dvou letech. Během tohoto období ruský průmysl představil řadu robotů. Některé z nich jsou testovány vojenskou laboratoří robotiky


Vojenská laboratoř robotiky ruské armády byla založená v roce 2014. Některé projekty laboratoře jsou teoretické a vizionářské, ale část projektů je ve velmi pokročilé fázi a řeší konkrétní úkoly - ostrahu raketových základen, odminování nebo ženijní úkoly. Nejvyspělejšími roboty jsou Uran-6, Uran-9, Uran-14 a A-800.


Právě strážní roboti chránící ruské jaderné rakety dosáhnou počátečních operačních schopností v ruské armádě mezi roky 2017 až 2018. Ruská armáda získá k ostrému testování část robotů již v roce 2016.

 

Ruští vývojáři pracují na různých robotických platformách. Na jedné straně stojí menší kolová nebo pasová robotická vozidla (řada robotů Ural). Vozidla mohou nést rychlopalné kanóny, kulomety, řízené střely nebo například ženijní vybavení. Na druhé straně jsou velcí roboti odvození od obrněných transportérů nebo bojových vozidel pěchoty. Rusko pracuje například na robotické verzi bojového vozidla pěchoty BMP-3.

 

Obecně robotická vozidla jsou určena k působení na hrotu bojových sil, kde hrozí nejintenzivnější kontakt s protivníkem. Robotická vozidla poslouží na hrotu sil k průzkumu, odminování, odstraňování překážek i k přímému boji. V praxi se počítá s působením celého roje robotických vozidel.

 

Video: Uran-9 při předváděcí akci. / YouTube

 

Mezi odminovací roboty patří typ Uran-6, ruská verze chorvatského odminovacího robota MV-4 Dok-Ing. Uran-6 dokáže objevit, identifikovat a ničit miny obsahující až 60 kg TNT. “Bratrským” robotem je Uran-14 schopný odstraňovat překážky a hasit požáry (např. jiných robotů nebo vozidel).

 

Oba roboty dokáže řídit sesednuvší operátor nebo velitelské vozidlo nacházející se až 1500 m za roboty. Ruská armáda plánuje oba roboty zařadit do výzbroje v letošním roce.

 

Třetí nejvýzralejší ruskou robotickou platformou je typ Uran-9 - pásový obrněný robot vyzbrojený rychlopalným kanónem a řízenými střelami. Uran-9 lze využít k instalci nejrůznějších zbraňových systémů. V základu se počítá s 30mm rychlopalným kanónem 2A72, spřaženým 7,62mm kulometem a deseti řízenými střelami. Robot může odpalovat protitankové 9S120 Atak (čtyři střely v základu) a protivzdušné 9K33 Igla (šest střel).

 

Uran-9 je mimo jiné vybaven systémem detekce ozáření laserovým paprskem, senzory pro odhalování, rozpoznáváni a sledování cílů a také kamerovým systémem, umožňujícím činnost ve dne i v noci.

 

Sestavu komplexu tvoří dva bojoví roboti Uran-9, tahač pro jejich transport a mobilní řídící pracoviště. Není zatím jasné jakou mírou autonomie roboti Uran-9 disponují a v jaké míře jde “pouze” o dálkově ovládané stroje.

 

Uran-9 začne být brzy dostupný i pro jiné země. Státní exportní agentura Rosoboronexport začne Uran-9 nabízet na světových trzích již v letošním roce.

 

Video: Ruský logistický robot A800. / YouTube

 

Ruská armáda rovněž testuje logistický robot A800. Úkolem robota je logisticky podporovat pěchotu - dokáže přepravit až šest plně vybavených vojáků nebo 500 kg nákladu.

 

A800 pohání motor o výkonu 48 kW, který je schopen udělit vozidlu rychlost 32 km/h. Dojezd je 200 km s palivem v interních nádržích. Palubní elektrický systém poskytuje elektrickou energii pro přístroje vojáků. Robot je vybaven autonomním navigačním systémem zahrnující laserové skenery (LIDAR), radar a inerciální navigaci.


Robot dokáže například následovat konkretního vojáka. Systém robota je kompatibilní s komplety ruského vojáka 21. století Ratnik. Robot při následování vojáka skenuje prostor před sebou a hledá nejvýhodnější trasu - například mezi stromy. V případě potřeby je možné robota poslat na konkretní místo nebo ukládat jednotlivé trasy do paměti pro pozdější použití. 

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukyi Datum: 08.01.2016 Čas: 22:12

To:RiMr71

My jsme se nepochopili....myšleno to bylo jako pozemní technika....létajcí drony jsou tu už pár pátků,ale pozemní bojové bezosádkové pokud vím ve válce a v boji ještě nikdo nepoužil.

avatar
Lukyi Datum: 08.01.2016 Čas: 22:12

To:RiMr71

My jsme se nepochopili....myšleno to bylo jako pozemní technika....létajcí drony jsou tu už pár pátků,ale pozemní bojové bezosádkové pokud vím ve válce a v boji ještě nikdo nepoužil.

avatar
RiMr71 Datum: 07.01.2016 Čas: 16:03

Dovolím si link k nějakým informacím (zdroje všelijaké, ale do skládanky to patří) ohledně oné bojové akce ruských dronů (nebo robotů, nebo maslostrojů, nebo Ivanových sání, jak kdo chce, prdím už na to :) )
http://www.eurasia24.cz/vojenstvi/347-roboticky-utok-v-syrii-byl-rizen-primo-z-moskvy

avatar
Blake Datum: 07.01.2016 Čas: 12:05

semtam, Foster-Miller SWORDS nasadeny bol, v Afgane ich okrem testovania priamo v boji myslim pouzivali (pouzivaju?) na obranu perimetrov zakladni.

avatar
Luky Datum: 07.01.2016 Čas: 09:15

ve Švédsku jsou všechny řízené střely "robot" - RB

avatar
danny Datum: 06.01.2016 Čas: 14:49

RiMr71: pro klasifikaci robotů se obecně používá několik kriterií - dle generací - 1. pevný program, 2. interakce s okolím na základě dat ze senzorů - dle účelu - výroba, logistika, průzkum, boj, tisk (tiskárny a plotry jsou také řazeny mezi roboty), mezi roboty se ale také řadí specifické SW programy. Dále dle vzhledu - kuchyňské r., kyborg, android, manipulátor, antromoporfní stroje atd... a nakonec podle míry řízení - regulace/autonomie, a to až po utopickou svobodnou vůli.
Podle toho, co jsem četl o nasazení ruských robotických vozítek v Sýrii, tak mělo být nasazení unikátní v tom, že se jednalo o koordinovanou akci skupiny pozemních vozidel, průzkumných dronů a pozemních jednotek. Pokud je pravda, že pozemní prostředky byly řízeny z centra v Moskvě, musely (kvůli podstatnému zpoždění) pravděpodobně disponovat jistou mírou autonomie. Ale těžko říct, kolik z těch zpráv je plodem marketingového úsilí výrobců daných platforem.

avatar
Kozlus Datum: 05.01.2016 Čas: 23:03

Konecne jste se aspon nejak dohodli :)
Chtelo by to ale clanek porovnavajici podobne pozemni bojove stroje - at uz plne dalkove ovladane, nebo s urcitou mirou autonomie. Odminovaci nebo transportni stroje se tady na strankach obcas ukazou, ale o realnem nasazeni neceho ozbrojeneho si nepamatuju.

avatar
KOLT Datum: 05.01.2016 Čas: 21:35

Myslel jsem, že se celou dobu vede debata o prvním komentáři v této diskusi. A ten je prostě chybný, protože pokud jsou dálkově ovlédané semtam autonomní stroje roboty, tak ty byly nasazeny už dávno. O pozemním robotovi nebylo v komentáři ani slovo. Takže ten komentář je prostě blbě. Ale beru, že pisatel měl na mysli právě použití strojů Platform-M. Pokud mají nějakou formu autonomie, tak možná skutečně mají Rusové prvenství. Pokud tedy nepočítáme plně automatické stanice na hranicích J. Korei.

avatar
semtam Datum: 05.01.2016 Čas: 18:40

RiMr71

Takže tedy uznáváte název robot pro tuto techniku? To tvrzení, že poprvé v boji byli použiti roboti reagujete na jeden komentář v jiné diskuzi. Ale zase, kdy byli nasazeni pozemní roboti v ozbrojeném konfliktu. Určitě toto nasazení patří mezi první nasazení robotů v ozbrojeném konvenčním konfliktu.

Sorge-227 a Luky

Vypadá to na zvětšený Šmel, ale jen hádám.

avatar
Luky Datum: 05.01.2016 Čas: 18:08

Sorge-227 napsal: V tom prvom videu, co mu to vypadlo za trubku pri odpalovani rakety?

V článku se vedle hlavňové výzbroje sice píše o šesti Iglách a 4x Ataka (mohutnější než Igla), ale na videu je dle mě ještě min. ve dvou stopážích místo Atak navěšeno nějaké jednorázové RPG (ještě menší než igla), které po výstřelu vyplivne ten svůj ochranný obal/kontejner...

avatar
RiMr71 Datum: 05.01.2016 Čas: 17:43

OK - tak jestli platí, že Predator, Reaper atd je robot, tak tvrzení, že, cituji:
"Rusko někdy v půlce prosince jako první na světě nasadil bojové dálkově ovládané roboty v boji v Sýrii

je už úplně blbost. Protože kd byly poprvé bojově nasazeny Predátory?

avatar
semtam Datum: 05.01.2016 Čas: 16:45

RiMr71

Tak co to podle Vás je? A myslím odborný název. Jinak pojem robot je docela obsáhlý termín, tak Vaše rozhořčení nad označením této robotizované techniky či jak jen to správně napsat není myslím úměrné.

avatar
Ferdinand Datum: 05.01.2016 Čas: 16:19

RiMr71 - dron je robot ktorý lieta. Drone v angličtine znamená trúd - samec včely. Predátory, Global Howky sú roboty. Niektoré veci dokážu vykonať samostatne, napríklad navigáciu na miesto určenia, vzlet, pristátie. Sú to roboty. Podskupina drony.

avatar
RiMr71 Datum: 05.01.2016 Čas: 15:09

Jan Grohmann - nechci nějak bazírovat na slovíčkách, ale tady jde o technický výraz a to co popisujete je prostě dron s částečně autonomním chováním, ne robot. Pak by roboty byli i Predátory, GlobalHowky, Reapery... a nikoho nenapadne nazývat je roboty, ale prostě drony (kterými jsou).
A tady jsme snad na AN - magazínu s technickým zaměřením, ne na Novinkách nebo nedejbože IDnesu (čest vyjímce - Technetu, kam jak jsem si všimnul taky přispíváte), kde se slova kroutí a přikrašlují, aby to vypadalo víc cool a akčně.

Pokud například použiju malý přístroj zvenčí na průzkum cílové budovy, kdy ho budu dálkově řídit přes přenášený obraz a tento přístroj se případně sám vyhne překážce kterou já nevidím nebo zaznamená pohyblivý objekt v budově a předá jeho parametry obsluze, jde o dron.

Pokud stejný přístroj pošlu do budovy pomocí sekvence příkazů typu "najdi cestu do budovy, najdi vyvýšené místo, spočítej množství osob uvnitř a urči jejich polohu a výzbroj, přenes získaná data a vrať se na pozici XY kde čekej na vyzvednutí" - pak půjde o robota.
Tam jsou nejspíše nejdál Izraelci.

avatar
Sorge-227 Datum: 05.01.2016 Čas: 12:03

V tom prvom videu, co mu to vypadlo za trubku pri odpalovani rakety?

arr