Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusko testuje mezikontinentální rakety

Datum přidání 06.11.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko během několika dní provedlo tři zkušební odpaly mezikontinentálních raket. První listopadový den Rusové otestovali pozemní střelu RS-12M2 Topol-M a několik dní předtím námořní raketu RSM-56 Bulava. K poslednímu testu došlo 5. listopadu, kdy ruská jaderná ponorka vypustila střelu RSM-54 Siněva.

Foto: Odpal střely RSM-56 Bulava  při testech v roce 2012. / Ruské námořnictvo

Foto: Odpal střely RSM-56 Bulava při testech v roce 2012. / Ruské námořnictvo

 

29.10.2014 Bulava

Ve středu 29. října došlo k ostře sledovanému testu ruských jaderných sil. Ruská jaderná ponorka Jurij Dologorukij třídy Borej odpálila z Barentsová moře mezikontinentální střelu RSM-56 Bulava. Test probíhal podle plánu a střela zasáhla cíl na polygonu Kura na Kamčatském poloostrově.


Šlo o druhý ze tří letošních plánovaných testů střely Bulva. Předchozí testovací odpal (9. září 2014) střely Bulva provedla ponorka Vladimir Monomach (Borej). Třetí a závěrečná zkouška je naplánována na konec listopadu, kdy se role zhostí ponorka Alexandr Něvský (Borej).


RSM-56 Bulava a nové ponorky třídy Borej se mají stát páteří strategických jaderných sil ruského námořnictva. Testování střely Bulava však provází značné potíže. Od roku 2004 došlo k 22 testovacím odpalům, ale pouze 14 (oficiálně) probíhalo bez problémů.

Video: Atmosféra na ponorce Jurij Dologorukij během posledního odpalu. / YouTube

 

K poslednímu selhání došlo 6. srpna 2013. Střela Bulava po startu z ponorky Alexandr Něvský mířila na cíl na Kamčatském poloostrově, ale po sedmi minutách ji „postihla porucha palubních systémů.” Následně ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil 5 dalších testů. Ač vývoj provází potíže, podle ruského ministerstva obrany neexistuje ke střele Bulava alternativa.

 

Střely RSM-56 Bulava jsou určeny pro novou třídu moderních jaderných ponorek třídy Borej. Ponorky třídy Borej Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo oficiálně zařadí do výzbroje na konci letošního roku. Celkově je plánována stavba 10 ponorek.

 

První tři ponorky třídy Borej ponesou až 16 střel RSM-56 Bulava s 6 až 10 samostatně naváděnými hlavicemi MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle). Čtvrtá ponorka, díky konstrukčním úpravám (Borej II), unese až 20 střel Bulava.


Dolet střely RSM-56 Bulava je 8 -10 tisíc km (přesný údaj není k dispozici). Každá samostatně manévrující hlavice dokáže doručit na cíl jadernou nálož o síle 100 až 150 kT.

 

Foto: RS-12M1 Topol-M / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Foto: RS-12M1 Topol-M / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

 

1.11. 2014 Topol-M

K dalšímu testu ruských jaderných sil došlo v sobotu ráno, kdy Raketová vojska strategického určení provedla test mezikontinentální rakety RS-12M2 Topol-M. Rusové odpálili raketu z kosmodromu Pleseck poblíž Archangelska, střela dopadla na učené místo na Kamčatce.


„V silu umístěná mezikontinentální balistická střela RS-12M2 Topol-M byla vypuštěná 1. listopadu v 9:20 (místního času – pozn. redakce)," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo obrany. Podle prohlášení test potvrdil „vysokou přesnost a celkové dobré výkony" střely Topol-M.


Raketová vojska strategického nasazení v současné době disponují několika typy mezikontinentálních střel – R-36M (SS-18 Satan), UR-100N (SS-19 Stiletto), RS-12M Topol (SS-25 Sickle), RS-12M1/M2 Topol-M (SS-27 "Sickle B") a nejmodernějšími RS-24 Jars (SS-27 Mod 2). Po roce 2020 najdeme ve výzbroji ruských raketových vojsk pouze střely Topol-M a Jars.


RS-12M1/M2 Topol-M je střela s doletem 11 000 km. Na cíl útočí jadernou hlavicí o hmotnost 800 kT s přesnosti zásahu na 200 m nebo až šesti samostatně naváděnými jadernými hlavicemi MIRV.

 

Foto: Tula (K-114) / Michail Fomichev, CC BY-SA 3.0 Foto: Tula (K-114) / Michail Fomichev, CC BY-SA 3.0

5.11.2014 Siněva

K poslednímu testu došlo včera, kdy ruské vojenské námořnictvo úspěšně vyzkoušelo mezikontinentální raketu RSM-54 Siněva (SS-23 Skiff ). "V rámci testování spolehlivosti mořských strategických jaderných sil, Tula vypustila mezikontinentální balistickou střelu Siněva z Barentsova moře na polygon Kura na Kamčatce," stojí v prohlášení ruského ministerstva obrany.


Ponorka Tula Projekt 667BDRM třídy Delfín je součástí sedmi starších plavidel zařazených do služby v ruském námořnictvu mezi roky 1985 až 1992. V současné době probíhá přezbrojení ponorek na nejnovější střely RSM-54 Siněva zavedené do výzbroje v roce 2007. V následujících letech ponorky třídy Delfín se střelami Siněva a ponorky třídy Borej se střelami Bulva budou tvořit námořní část ruské jaderné triády.


Dolet Siněvy je uváděn 8000 km. Záleží však na hmotnosti nákladu. Při jednom testu střela, pravděpodobně s menším nákladem, uletěla 11 500 km. Každá ponorka třídy Delfin unese 16 střel Siněva, každá se čtyřmi MIRV schopnými na cíl doručit jadernou nálož o síle 100 kt.

 

Siněva je raketa na kapalné palivo, na rozdíl od raket Bulava na tuhé palivo, které jsou určeny pro novou generaci jaderných ponorek třídy Borej. Nevýhodou raket na kapalné palivo je nutnost přečerpávat palivo s externích nádrží do rakety až těsně před startem.


Zdroj: DefenseTech, RIA Novosti, RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Takeda Datum: 07.11.2014 Čas: 16:47

No a nebo budou ve zbrojení pokračovat a ty zbraně si na sebe vydělají...

avatar
shal Datum: 06.11.2014 Čas: 22:49

Charlie: Ale taky jim to končí. Plány na modernizaci to byly jistě impozantní, ale nízké ceny ropy a hlavně sankce vyšťavují ruský rozpočet do takové míry, že masové investice do armády jsou již prakticky snem minulosti. V následujících letech budou muset Rusové přehodnotit většinu zbrojních programů. Popravdě nyní má Rusko problém se sanováním ztrát národních koncernů jako je Gazprom, Rosněft a dalších a snahou stabilizovat Rubl. (Respektive zpomalit jeho kolaps)

avatar
Charlie Datum: 06.11.2014 Čas: 12:17

Teda, Rusové poslední dobou utrácej... :O

A jen tak na okraj, ruské slovo "naznačenija" v názvu strategických raketových vojsk (Ракетные войска стратегического назначения) neznamená nasazení, ale "určení", čili celým názvem "Raketová vojska strategického určení".

arr