Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Rusko testuje nový termobarický raketový systém

Datum přidání 11.04.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusové v těchto dnech začali s testem své nejnovější ničivé zbraně. Pro své mobilní pozemní raketové systémy TOS-1 Buratino a TOS-1A Soltsepek testují nové rakety s temobarickou municí. Temobarická munice neboli munice s prostorovou explozí využívá oproti klasickým trhavinám směs explozivního aerosolového oblaku. Výsledkem je exploze, která dalece převyšuje ničivou sílu klasických trhavin.

TOS-1A

Foto: TOS-1A Soltsepek na přehlídce v Moskvě / Wikipedia

 

Podle ruského deníku Izvestia, zkoušky nového systému probíhají na základně Prudobi v jižním vojenském okruhu. Nová raketa ráže 220 mm má dostřel až 6 kilometrů a unese 90 kg nově složené a účinnější termobarické nálože.

 

Rakety jsou určené pro odpalování z mobilních raketových systémů TOS-1 Buratino (30 raket) a jeho nejnovějšího následovníka TOS-1A Soltsepek (24 raket).  Oba systémy jsou si podobné v tom, že používají společný tankový podvozek, a to buď nejrozšířenější T-72 nebo moderní T-90.

 

Připomeňme, že termobarické zbraně byly testovány již nacisty za druhé světové války. Později na technologii prostorových explozí pracovali Sověti a Američané, kteří ji s úspěchem používali ve Vietnamu.

 

Samotnou munici tvoří dvě nálože. První nálož, jež exploduje v předem určené výšce, rozptýlí explozivní hmotu (dnes vyráběnou za pomocí nanotechnologií) do okolí, kde společně se vzduchem vytvoří vysoce explozivní aerosolový mrak. Ten často navíc přichází přímo do styku s cílem.

 

Video: Jak pracuje termobarická munice? 0:49 rozprášení aktivní látky do ovzduší. 0:59 druhá nálož zažehne samotný explozivní aeroslový mrak / YouTube

 

S odstupem několika sekund pak další nálož vzniklou směs zapálí, čímž dojde k explozi, která má několikanásobně větší sílu, než mají klasické trhaviny. Vzniká tak mohutná tlaková vlna s obrovskou ničivou silou. Celý ničivý efekt je umocněn podtlakem vzduchu, který se tvoří za tlakovou vlnou. Jde vlastně o podobný účinek, jaký způsobují jaderné exploze.

 

Bomby s prostorovou explozí používali Američané také v Afghánistánu při dobývání jeskyních komplexů Talibanu. Cílem bylo ústí tunelu, kde došlo k samotné explozi. Vzniklá tlaková vlna pak ohromnou rychlostí putovala hluboko dovnitř jeskynních tunelů, a to s fatálními důsledky pro vše živé uvnitř.

 

Připomeňme, že samotní Rusové drží také rekord v provedení největší termobarické exploze. V roce 2007 shodili z bombardéru Tuplovev Tu-160 ohromnou bombu pojmenovanou jako „Otec všech bomb“.  Výbuch bomby měl sílu 44 tun TNT (při hmotnosti nálože 8t) a zničil vše v okruhu 300 metrů.

 

Zdroj: Defence Talk, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Miroslav Čechura Datum: 12.04.2012 Čas: 21:15

Wikipedii nepovažuji za spolehlivý zdroj.

avatar
Jan Grohmann Datum: 12.04.2012 Čas: 10:45

Dobrý den, Wikipedie píše o několika sekundách. Vliv bude mít určitě velikost nálože (od kilogramů až po tuny explozivní látky) a doba, než se vytvoří dostatečně velký aerosolový mrak.

avatar
anonym Datum: 12.04.2012 Čas: 10:37

Máte tam chybu druhý výbuch nenásleduje po několika sekundách, ale po několika setinách sekundy...

arr