Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výzbroj

Rusko testuje nový termobarický raketový systém

Datum přidání 11.04.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusové v těchto dnech začali s testem své nejnovější ničivé zbraně. Pro své mobilní pozemní raketové systémy TOS-1 Buratino a TOS-1A Soltsepek testují nové rakety s temobarickou municí. Temobarická munice neboli munice s prostorovou explozí využívá oproti klasickým trhavinám směs explozivního aerosolového oblaku. Výsledkem je exploze, která dalece převyšuje ničivou sílu klasických trhavin.

TOS-1A

Foto: TOS-1A Soltsepek na přehlídce v Moskvě / Wikipedia

 

Podle ruského deníku Izvestia, zkoušky nového systému probíhají na základně Prudobi v jižním vojenském okruhu. Nová raketa ráže 220 mm má dostřel až 6 kilometrů a unese 90 kg nově složené a účinnější termobarické nálože.

 

Rakety jsou určené pro odpalování z mobilních raketových systémů TOS-1 Buratino (30 raket) a jeho nejnovějšího následovníka TOS-1A Soltsepek (24 raket).  Oba systémy jsou si podobné v tom, že používají společný tankový podvozek, a to buď nejrozšířenější T-72 nebo moderní T-90.

 

Připomeňme, že termobarické zbraně byly testovány již nacisty za druhé světové války. Později na technologii prostorových explozí pracovali Sověti a Američané, kteří ji s úspěchem používali ve Vietnamu.

 

Samotnou munici tvoří dvě nálože. První nálož, jež exploduje v předem určené výšce, rozptýlí explozivní hmotu (dnes vyráběnou za pomocí nanotechnologií) do okolí, kde společně se vzduchem vytvoří vysoce explozivní aerosolový mrak. Ten často navíc přichází přímo do styku s cílem.

 

Video: Jak pracuje termobarická munice? 0:49 rozprášení aktivní látky do ovzduší. 0:59 druhá nálož zažehne samotný explozivní aeroslový mrak / YouTube

 

S odstupem několika sekund pak další nálož vzniklou směs zapálí, čímž dojde k explozi, která má několikanásobně větší sílu, než mají klasické trhaviny. Vzniká tak mohutná tlaková vlna s obrovskou ničivou silou. Celý ničivý efekt je umocněn podtlakem vzduchu, který se tvoří za tlakovou vlnou. Jde vlastně o podobný účinek, jaký způsobují jaderné exploze.

 

Bomby s prostorovou explozí používali Američané také v Afghánistánu při dobývání jeskyních komplexů Talibanu. Cílem bylo ústí tunelu, kde došlo k samotné explozi. Vzniklá tlaková vlna pak ohromnou rychlostí putovala hluboko dovnitř jeskynních tunelů, a to s fatálními důsledky pro vše živé uvnitř.

 

Připomeňme, že samotní Rusové drží také rekord v provedení největší termobarické exploze. V roce 2007 shodili z bombardéru Tuplovev Tu-160 ohromnou bombu pojmenovanou jako „Otec všech bomb“.  Výbuch bomby měl sílu 44 tun TNT (při hmotnosti nálože 8t) a zničil vše v okruhu 300 metrů.

 

Zdroj: Defence Talk, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Miroslav Čechura Datum: 12.04.2012 Čas: 21:15

Wikipedii nepovažuji za spolehlivý zdroj.

avatar
Jan Grohmann Datum: 12.04.2012 Čas: 10:45

Dobrý den, Wikipedie píše o několika sekundách. Vliv bude mít určitě velikost nálože (od kilogramů až po tuny explozivní látky) a doba, než se vytvoří dostatečně velký aerosolový mrak.

avatar
anonym Datum: 12.04.2012 Čas: 10:37

Máte tam chybu druhý výbuch nenásleduje po několika sekundách, ale po několika setinách sekundy...

arr