Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Datum přidání 29.09.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 140 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy protivzdušné obrany. Rusové svou přítomnost v Sýrii vysvětlují bojem proti Islámskému státu (IS). Američané však o úmyslech Rusů pochybují.

Foto: V sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

Foto: V Sýrii operují ruské letouny Su-30SM; větší foto; ilustrační foto / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

 

Stíhací letadla i protivzdušná obrana

Podle satelitních snímků ruská armáda do Sýrie na letiště Latakia dopravila 28 bojových letadel - 4 víceúčelové stíhačky Su-30SM, 14 bitevních Su-24 a 14 bitevních Su-25. Podle deníku The Jerusalem Post, který se odvolává na ruské a západní zdroje, Rusko do Sýrie přivezlo také vlastní protivzdušné systémy Pancir-S1 (v kódu NATO "SA-22 Greyhound).

 

Podle deníku The Guradian, odolávající se na zdroje z americké vlády, plánuje Rusko na letiště Latakia vyslat 2000 vojáků. Na ruské námořní základně blízko syrského města Tartus je přítomno 1700 ruských vojáků. Ruský list Kommersant napsal, bez bližšího upřesnění, že v Sýrii působí okolo 1700 vojenských specialistů.

 

Rusko rozsah své přítomnosti v Sýrii oficiálně nekomentuje. „Rusko se žádných operací na území Sýrie ani jiného státu nezúčastní. V současné době nic takového neplánujeme," pouze uvedl včera pro americkou televizní stanici CBS Vladimír Putin.

 

Nečitelnost ruské strany však tvoří živnou půdu pro pochyby západních států.

 

Izrael na pozoru

Nejvíce znepokojený je Izrael, který se Sýrii má dlouhodobě vyostřené vztahy. Sýrie před občanskou válkou podporovala teroristické hnutí Hizballáh. Například při libanonské válce v roce 2006 Hizballáh prováděl raketové útoky na civilní cíle v Izraeli díky íránským raketám. Převoz raket umožnila Sýrie.

 

Izrael proto ruskou přítomnost u svého protivníka bedlivě sleduje. Internetový magazín The Avionist upozornil na výzvědné lety izraelský průzkumných letadel G.550 Eitam CAEW (Conformal Airborne Early Warning) a G.550 Shavit ELINT (Electronic Intelligence) "kolem" (nad Středozemním mořem) syrských hranic. Izraelské letouny měly údajně monitorovat jak ruská letadla, tak i syrská, která ruské stroje doprovázela na letiště Latakia.

 

Izraelský premiér Natanjahu přiletěl před týdnem do Moskvy vyjasnit si pozice obou států. Izrael se obává, že ruská přítomnost naruší izraelské akce proti Hizballáhu nad Sýrii, případně dojde k nechtěnému střetu mezi izraelskými a ruskými letadly.

 

"Mým cílem bylo zabránit nedorozuměním mezi izraelskou armádou a ruskými silami," řekl novinářům Natanjahu. "Putin souhlasil s mechanismem, jak takovým nedorozuměním předejít."

 

"Mohlo by dojít k dohodě mezi Izraelem a Ruskem, která by vymezovala prostor, kde budou v Sýrii operovat. Nebo dokonce k tomu, že oni budou létat za dne, zatímco my v noci," citovala před izralesko-ruskou schůzkou agentura Reuters jednoho z bývalých Netanjahuových poradců.

 

Putin i Natanjahu řešili rovněž otázku identifikace armád a cesty, jak zabránit Hizballáhu, aby se dostal k ruským zbraním.

 

Foto: Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia. / AFP/ Getty Images

Foto: Satelitní snímek vojenského letiště u města Latakia; větší foto / AFP/ Getty Images


NATO Rusko pdezírá

Současná nedůvěra mezi Západem a Ruskem se také odráží v rozdílném pohledu na ruskou přítomnost v Sýrii. Podle generála Philip Breedlovho, vrchního velitele NATO, jde Rusku ve skutečnosti o posílení vojenského vlivu v Sýrii a o vojenské omezení zemí NATO v regionu.

 

Breedle upozorňuje, že Rusko si do Sýrie dovezlo také stíhací letadla určená pro vzdušný boj (Su-30). Stejně tak nedůvěru vzbuzuje rozmísťováni ruských protivzdušných systémů Pancir-S1. Jelikož Islámský stát letectvo nemá, otázkou je, proti komu, nebo pro jaký případ, jsou podobné zbraňové systémy určeny.

 

Podle Breedleho Rusko strategicky v zájmových oblastech rozvíjí schopnosti označované jako A2 / AD (Anti-Access/Area-Denial) - jde o schopnost získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.

 

Rusko schopnosti A2 / AD rozvíjí v Kaliningradu, Krymu a vypadá to, jak uvádí generál Breedle, i v Sýrii. Například protivzdušné systémy v Kaliningradu mohou efektivně ohrozit letadla NATO mířící v případě konfliktu zemím Pobaltí na pomoc.

 

"Kaliningrad je velká platforma pro schopnost A2 / AD. Po okupaci Krymu Rusko vyvinulo silné A2 / AD schopnosti v Černém moři. V podstatě jejich protilodní střely s plochou dráhou letu kontrolují celou oblast Černého moře a jejich proti-letecké a proti-raketové systémy obsáhnou 40 až 50 % Černého moře," vysvětluje obavy Američanů Breedle.

 

"Nyní vidíme, že tyto velmi schopné systémy protivzdušné obrany se začínají objevovat v Sýrii a my máme trochu strach o vytváření další A2 / AD bubliny ve východním Středomoří. Vidíme některé velmi sofistikované systémy protivzdušné obrany na těchto letištích. Vidíme také některé velmi sofistikované stíhací letadla pro vzdušný boj na těchto letištích," uvedl Breedle.

 

"Tyto velmi sofistikované schopnosti protivzdušné obrany nejsou o Islámském státu," tvrdí Breedle.

 

Podle mínění generála Breedleye, je hlavní prioritou ruského angažmá v Sýrii vojenské zajištění letišť a "teplovodních" přístavů (většina ruských přístavů během zimy zamrzá) v oblasti Středozemního moře. V druhém sledu je podpořit přátelský režim Bašára Asada a následně pro legitimizaci své přítomnosti provádět "nějaké" údery na pozice Islámského státu.

 

Jak uvádí Breedle Aliance musí začít masivněji investovat do schopností překonávat "bublající" ruské A2 / AD zóny.

 

Zdroj: Breaking Defense, The Jerusalem Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 08.10.2015 Čas: 22:04

Hind, Hind!:
https://www.youtube.com/watch?v=lWJ6oFBqdJc

plochodrážníci z Kaspiku:
https://www.youtube.com/watch?v=iMasnaAf_H4

avatar
semtam Datum: 05.10.2015 Čas: 19:49

leviathan

Tato informace nebude přesná. Letadla musela přelétnout přes pevninské území Íránu, Iráku plus Sýrie. Letadla se nepohybovala v mezinárodním prostoru. Těžko si dokážu představit, jak vojenská neoznačená letadla jen tak nechá kdejaký stát přelétávat nad svým územím. To je tak trochu úsměvné a navíc SU-34 přiletěli jako poslední, tudíž odporují hypotéze, kterou tlumočíte. A jediný platný stát v Sýrii je tam pozval a nemá s tím sebemenší námitky ba právě naopak. Tudíž "zelení mužíčkové" či "zdvořilí lidé" se k tomuto scénáři nehodí.

avatar
leviathan Datum: 05.10.2015 Čas: 07:28

Semtam

Postujem sem nazor z fora "aktualnikonflikty.eu" , autor "Alchymista":

"Prelety sa uskutočnili ešte pred oficiálnou sýrskou žiadosťou a jej ruským schválením. A lety sa viedli ponad územie cudzích štátov - zakryté výsostné znaky vojenského letectva zjednodušujú mnohé oficiality a formálne procedúry."

takze samozrejme ide o klasicky rusky postup "zelenych muzickov", tentoraz sa hra vola: Koho je to lietadlo? znaky maju zamalovane stale, ale z niektorych Su-24 uz odpadava farba :)

avatar
semtam Datum: 05.10.2015 Čas: 05:20

A k šetrnosti bombardování.
Myslím, že nyní je toto hodně nafouklé a navíc to není ani podložené. Rusové budou určitě chtít naostro vyzkoušet jejich řízené střely. Na hloupé určitě taky zbude dost místa.
Co se týče přesných úderů, je mi to hloupé říci, ale USA si tím kredit moc nezískali. V islámském světě mají trochu jiné hodnoty než máme my. Třeba hněv, u nás považován za slabinu a u muslimů brán jako důkaz síly. Ne nadarmo Taliban si podmanil Afghánistán. I Izrael, který je často kritizován za své vojenské působení vlastně hraje psychologickou válku. Protože ukazuje hněv a sílu nepřátelům. Proto ho ostatní (státy) už ani trochu nepopíchnou. Kdyby Izrael měl politiku třeba jako EU, tak by už dávno shořel v plamenech.

A ohledně pozemní ruské operace si myslím, že ji Rusko skutečně nepodnikne. Může sice provést několik omezených operací s cílem likvidace islamistů z Ruska a bývalého SSSR. Pozemní operace budou nadále v režii Sýrie a Hizballáhu. Pronikli i zprávy o účasti Íránu, zde bych očekával maximálně kontingent o 1-2 brigádách. Spíš ale zůstanou u pár set mužů.

A poslední postřeh, IS není dosud na seznamu teroristických organizací, pokud mám dobré informace. Je totiž brán jako odnož Al-Kajdy. Taky zajímavé. Např. UCK byla v 90. letech vyškrnuta, přičemž její činnost prokazatelně teroristická byla a PKK je nadále v seznamu i když docela neprávem. Hizballah by stál také za zhodnocení. Ale asi i jeho angažmá v konfliktu je jením z důvodů, proč nejspíš nebude ruská pozemní operace.

avatar
semtam Datum: 05.10.2015 Čas: 04:58

Jestli jsem si teda dobře všiml, tak "opozice" není již označována jako "umírněná opozice" ale jako "umírnění islamisté". Ale vlastně je to jen slovíčkaření i když to druhé je víc pravděpodobnější.
Kritika západu vůči ruským operacím je zvláštní v tom, že celou dobu byla situace v "opozici" dost nepřehledná a proto se pomoc hlavně od USA postupně měnila a rušila (oficiálně). Dost zarážlivě působí tvrzení, že Rusové bombardovali i výcvikové centra, kde USA cvičili bojovníky proti IS. A jak známo těchto 70 mužů přešlo plynule pod Al-Kajdu...

Prozatím je činnost Ruska v počátku, tak hodnocení jejich činnosti je předčasné. Ale asi nějaké šance tu pro armádu Sýrie bude. Jinak bych nečekal, že Rusko půjde do předem prohraného boje.
Obavy, že se "umírnění islamisté" spojí s IS již není na místě, protože minimálně jsou defacto spojeni. Pokud by "umírnění islamisté" byly alespoň trochu sekulární, tak je jasné, že povedou válku s IS, což se prakticky neděje. I současný Irák vidí u Assada spojence.
Jako největší hrozbu vidím to, že státy které podporují IS i "umírněné islamisty" (ale je to dobrý název :) tak budou více dodávat kvalitnější zbraně a vybavení.

avatar
pet.rok Datum: 05.10.2015 Čas: 01:54

letecke nalety budu ucinne ak budu sprevadzane aj pozemnou ofenzivou. neviem presne ako na tom Asadova army je ale predpokladam ze pod "cervenym" dazdnikom je schopna ofenzivu viest.
Preto ak sa nic neocakavane nestane (napr. sa ukaze ze AA je rozvratena alebo rusom dojde predcasne municia), tak predpokladam ze Asad boys vytlacia opoziciu zo strategickych pozicii do tych okrajovych a im ostane moznost bud spojit sa s IS alebo sa rozpustit.
Tento scenar by bol bohuzial velkou fackou zapadu a myslim ze da vela rozmyslania aby sa tak nestalo. Ale moznosti ako z toho vykluckovat vela nie je pretoze len cisto prekazit rusku akciu by bolo kontraproduktivne vzhladom k pomerne jasnemu cielu ukoncit konflikt.

Dovod preco nalety zapadnych sil doteraz priniesli len male vysledky je prave v chybajucej "pozemnej zlozke". Vidime to na priklade Iraku kde je solidne vyzbrojena army tak rozvratena a demoralizovana ze nie je schopna IS vytlacit ani za pomerne masivnej leteckej podpory. Kurdske jednotky su sice odhodlane a schopne dielcich uspechov ale ich organizacia, kvalita a neposledne odpor Turecka k ich masivnejsiemu vyzbrojeniu a vycviku brani rozsiahlejsim ofenzivnym schopnostiam.

avatar
peter123x Datum: 05.10.2015 Čas: 00:31

Shania. No ono zapad tiez podporoval umiernenych povstalcov aj v Libyii. A nakoniec to dopadlo tak, ze tam su dve vlady, ktore proti sebe bojuju a Osn ci Eu ich uz vyse roka nevie priviest k dohode. Medzitym sa vdaka tomuto mocenskemu vakuu rozmohlo paseratstvo ludi do Europy, dokonca tam v poslednom case nastupuje aj IS a zacina tam robit problemy. A vobec netreba hovorit o tom ako sa z libyjskych municakov stracaju zbrane aby sa vzapati objavili v Syrii. Preto si myslim, ze Rusko ma opravnene obavy vo vztaku k opozicii, ktora ma podporu zo zapadu. Kto zaruci, ze sa tam nestane to iste, lebo aj ked zatial su tieto skupiny pospolu, tak po pade Asada ich uz nebude mat co drzat po spolu podobne ako to bolo v pripade Kaddafiho. Tam vobec nieje ziadna osobnost co by vyprofilovala a vsetkych spajala. A hadam nikto necaka, ze po zvrhnuti Asada vsetci zhodia vojenske mundury a oblecu sa do oblekov, aby bojovali o hlasy v demokratickych volbach. Asad je momentalne jediny co moze Syriu vyviest krajinu z toho marasu a pocas nejakeho prechodneho obdobia postupne decentralizovat moc. Toto pochopila aj Merkelova, ktora s nim tiez rata.

avatar
Vestly Datum: 04.10.2015 Čas: 23:14

Klasika, najskor to boli bojovnici za slobodu, po 2001 sa z nich stali teroristi a teraz su dokonca "umiernena opozicia". Tato terminologia ma neprestane fascinovat.

Nalety na tuto "umiernenu opoziciu" su logicke. Asadove najbojaschopnejsie jednotky bojuju prave proti nej. Vysledky Ruskych naletov musia uvidiet co najskor, inak ich budu povazovat za neefektivne a stratia moralku.

Ak by zapad bombardoval ISIS tak intenzivne ako Rusi, ISIS by sa uz davno rozpadol.

avatar
Shania Datum: 04.10.2015 Čas: 22:45

Sanyo: no ono to vypadá, že Rusové dělají přesně to, co popisuješ, shodí na IS pár bomb, aby se neřeklo a mohli to hlásat v propagandě jak kosí IS a ve skutečnosti se logicky soustředí se na povstalce bojující proti Asadovi (což IS není) a pokud si tedy nemyslíš, že proti němu bojuje jen Kayda…to je jako kdybych řek že na Ukrajině bojují jen ruští žoldnéři bez podpory místního obyvatelstva.

Ta umírněná opozice jsou prostě ti, co nepatří ke Kaydě, nejsou to žádní svatoušci, ale je to pořád frakce, kterým US a ostatní státy dali podporu, takže logicky se jim nelíbí, když na ně útočí. Mimo Ruska a USA je v konfliktu zapojeno mnoho dalších států a každý z nich sleduje jiné cíle a podporuje jiné frakce.

Pokud se do toho Rusové víc nepřou, tak dosáhnou akorát toho, že se ten konflikt potáhne ještě hodně dlouho.
Problém je, že pokud to udělají, tak bez ohledu co ti píšou na Sputníku, znepřátelí a zradikalizují další obyvatele proti sobě, obzvlášť pokud budou šetrně bombardovat tak jak do teď.

avatar
Kozlus Datum: 04.10.2015 Čas: 19:52

Z udalosti lonskeho roku na Ukrajine tak kvalitni snimky nejsou a vysvetleni je jednoduche. Loni a drive prodaval Cinan horsi snimace na drony a druzice. Ted prodavaji lepsi, protoze do svych vyzvednych prostredku uz zavedli dalsi generaci :-D

avatar
Sanyo Datum: 04.10.2015 Čas: 15:21

USA mají kapacity na to, aby mohli řádně znepříjemňovat život IS ze vzduchu. Obsazená města samozřejmě nepůjde vyčistit jinak než pozemní cestou, ale nějaké přesuny velikého počtu teroristů po velikých plání by nebyly možné - kdyby se chtělo... Jenže ono se z nějakého důvodu nechce, současná bombardovací kampaň západu spíš připomíná "něco tam pošleme, aby se neřeklo". NATO a spol. měli dostatek času na účinný boj, byť jen ze vzduchu. Teď když se s nimi nepářou Rusové, je to vlastně špatně. Protože to jsou Rusové, tak už z principu se na ně bude hledat cokoliv, co by je mohlo očernit. Sranda je, když popisují jak bombardují nikoliv IS, ale vzbouřence vycvičené USA. Co na tom, že pár dní zpátky přiznali, že jim všichni dezertovali a proti IS jich v současnosti bojuje 5? Že se výrazně zdůrazňují civilní oběti ruského bombardování, ale když sami vybombardují nemocnici, postačí vyjádření hluboké soustrasti a některým českým patolízalům postačí fakt "že se přiznali". A tím to hasne. Když rusové vybombardují taktéž nemocnici a přiznají se, bude jim taky odpuštěno? Asi ne co... No a poslední parodie, když si vzpomenu na Bushe a jeho "osu zla". Saddám musel být odstraněn, protože přeci vedl chemický útok proti Kurdům a vlastně celkově se choval velmi zle. Že jedno zlo nahradilo zlo mnohem větší... to je toho... Teď Kurdy, kterým darujeme munici bombarduje Turecko, protože říká, že to jsou taky teroristi. No a USA s nimi souhlasí že... Ale jakmile Rusko bombarduje, jsou to najednou všichni umírnění islamisti, kteří bojují proti Asadovi. Samozřejmě info z minula jak hromadně tito "umírnění" uzavírají příměří s IS, ani zmínka... Ale taky neva. Šup šup hledat zase něco na Rusko. Jo a ještě... škoda že takový pěkný barevný detailní satelitní snímky nám USÁci neukázali i v případě Ukrajiny. Možná by to hodně vysvětlilo, ale to se asi taky nechce...

avatar
leviathan Datum: 04.10.2015 Čas: 15:20

Semtam

Je to mozne. Ale Su-34 prileteli az po schvaleni parlamentom. Dovtedy tam boli Su-24,25 a 30 so zamalovanymi znakmi. Rusi to budu urcite vysvetlovat tak, ze povolenie parlamentu potrebuju na bojove nasadenie a to do schvalenia parlamentom v Syrii podla nich neprebehlo. Vsetci vsak vieme, ze prieskumne lety nad bojovou zonou !su! bojovou aktivitou. O to mi teraz nejde, ale naozaj som myslel, ze tie znaky mali nejakym sposobom maskovat priamu bojovu rusku pritomnost.

avatar
semtam Datum: 04.10.2015 Čas: 13:57

leviathan

Zde si ani nemyslím, že to má za účel někoho skrýt. Třeba SU-34 má ve výzbroji jen a pouze RF. Rusko letadla oznámilo, Duma schválila a i syrská vláda odsouhlasila. Jsou tam úplně ofiko. Řekl bych, že jeto reakce na kritiku západu s neoznačenými vojáky na Krymu. Možná i doufaj, že si toho všimnou západní média nebo i jejich média. Vlastně tím neoznačením chtějí říct, že tam nejsou za RF, ale jakási nezištná pomoc tamější vládě či obyvatelům. Je to spíše psychologický prvek.

avatar
leviathan Datum: 04.10.2015 Čas: 09:57

Mohol by niekto vysvetlit tie zamalovane vysostne znaky? Tak koho su to de jure lietadla? Najskor som myslel, ze je to sposob ako obist fakt, ze boli Rusi v Syrii nelegalne az do schvalenia ich nasadenia ruskou Dumou. Ale oni maju tie znaky premalovane aj teraz.

avatar
semtam Datum: 04.10.2015 Čas: 00:32

Vestly

Co mě na videu zaujalo jsou zamalované výsostné znaky.

arr