Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Datum přidání 14.12.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 59 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon nových zbraňových systémů. Ruská armáda dosud v Sýrii nasadila jak zbraně, které má ve výzbroji mnoho let, tak úplné novinky.

Foto: Ruský strategický bombardér Tu-22M3; ilustrační foto / Public Domain

Foto: Ruský strategický bombardér Tu-22M3; ilustrační foto / Public Domain

 

Bombardéry a řízené střely

Nasazení nových zbraňových systémů je z ruské strany mediálně propagováno a využíváno k posilování ruské pozice na mezinárodní scéně. Některé vojenské akce jsou zaměřené čistě propagandisticky, neboť z vojenského hlediska je jejich efektivnost diskutabilní.


Jelikož Rusko v Sýrii zapojilo do akcí zejména letectvo, je tedy nejvíce propagováno nasazení nových typů letadel, nové letecké munice a raket. Svou bojovou premiéru v Sýrii prodělaly bombardéry Su-34 a jejich posádky zde získávají cenné zkušenosti. medializováno bylo také využívání přesně naváděné munice.

 

Bylo zaznamenáno použití laserem naváděných bomb Ch-25 a bomb KAB-500 naváděné satelitním systémem Glonass. Nutno však podotknout, že Rusko tuto přesnou munici, respektive její starší varianty, používalo např. už za války v Čečensku, tudíž se nejedná zase o tak významný milník v historii ruských ozbrojených sil, jak je to často předkládáno.


Rusko do akcí proti syrským povstalcům nasadilo také dálkové bombardéry operující ze základem na Ruském území. Toto nasazení je značně diskutabilní. Na jednu stranu plánování a koordinace operací z několika ruských základen, zajištění tankování během letu a spolupráce s Íránem, přes jehož vzdušný prostor je většina letů vedena, jsou cennými zkušenostmi pro ruskou armádu.

 

Na druhou stranu je sporné, zda má nasazení bombardérů z vojenského hlediska smysl, neboť všechny cíle napadené těžkými bombardéry jsou v dosahu ruských letadel operujících ze syrské Latakie.

 

Video: Ruský Tu-22M3 shazuje bomby OFAB-250/270 na cíle v Sýrii. / YouTube

 

Do akce se zapojily například bombardéry Tu-22M3, operující ze základny Mozdok v Severní Osetii. Bombardéry provedly nálet na Deir ez-Zor „hloupými" tříštivo-trhavými bombami OFAB-250/270 o váze 266 kg.

 

Ruské letectvo kromě běžné munice využilo bombardéry jako nosiče nejnovějších variant střel s plochou dráhou letu Ch-55 (v kódu NATO AS-15 'Kent'). Konkrétně se jednalo o střely Ch-101 a Ch-555.

 

Dne 18. listopadu byly tyto střely vypuštěny z bombardérů Tu-95MS a Tu-160 a jejich cílem byly komunikační a velící centra povstalců, muniční sklady a ropná infrastruktura. Bombardéry Tu-160 během dvanácti letů vypustily 50 střel Ch-101 a bombardéry Tu-95MS provedly čtyři operační lety při nichž vypustily 15 střel Ch-555.

 

V minulosti se objevily zprávy, že u tohoto nového typu střel docházelo k technickým komplikacím, současné ostré použití však bylo bezproblémové a lze tedy předpokládat, že problémy byly odstraněny.


Nejdelší operační let podnikly dva bombardéry T-160, které vzlétly ze základny na poloostrově Kola, oblétly Evropu a přes Gibraltar a Středozemní moře přelétly nad Sýrii, kde provedly útok, a následně se přes Irák, Írán a Kaspické moře se vrátily zpět na základnu v Saratovské oblasti v Rusku. Během letu dvakrát dotankovaly palivo a uletěly na 13 000 km.

 

Tímto dálkovým letem sice ruské letectvo demonstrovalo své schopnosti, nicméně střely Ch-101 mají dolet až 5000 km, tudíž by pro ruské letadla nebyl problém střely odpálit v ruském vzdušném prostoru a nepodnikat složité mnohahodinové lety. Stejně tak je otázkou, jestli využití střel s plochou dráhou letu a dálkových bombardérů proti povstaleckým cílům má smysl, neboť cena střel a celé akce daleko převyšují hodnotu zasažených cílů.

 

Video: Ruská ponorka Projekt 636 Rostov na Donu odpaluje řízené střely na cíle v Sýrii. / YouTube

 

Ponorky v akci

Rusko v Sýrii rovněž demonstrovalo své schopnosti vypouštět střely z plochou dráhou letu z plavidel. První takovou ukázkou bylo odpálení střel 3M-14 Kalibr (v kódu NATO 'SS-N-27 Klub') z ruských plavidel v Kaspickém moři v říjnu tohoto roku. Jednalo se o třely Klub-N určené k odpalování z hladinových plavidel.

 

Dne 8. prosince tohoto roku byly vypuštěny další střely, tentokrát ve variantě Klub-S z dieselelektrické ponorky Projekt 636 Rostov na Donu. Střely byly použity proti skladům zbraní a ropné infrastruktuře Islámského státu. Tento typ zbraní opět nebyl z největší pravděpodobností nutný k likvidaci cílů, ale Rusko podle všeho chtělo vyzkoušet střely v akci a demonstrovat své schopnosti v této oblasti.


Ponorky typu Projekt 636 (třída Varšavjanka) jsou vylepšenou variantou ponorek Projekt 877 (v kódu NATO třída 'Kilo'). Jedná se o jedny z nejtišších dieselelektrických ponorek současnosti. Rostov na Donu je druhou z šesti modernizovaných ponorek třídy Kilo.

 

Ponorky jsou stavěny v petrohradských loděnicích pro ruskou černomořskou flotilu. První ponorkou této třídy je Novorosijsk, který operuje v Černém moři. Další dvě ponorky této třídy v současné době procházejí testováním a zbývající dvě jsou stavěny.


Ruské zbraňové testy se nezaměřují jen na letectvo a rakety. Do Sýrie byly dodány také moderní protiletadlové systémy a systémy pro elektronický boj. Syrská arabská armáda (SyAA) je také zásobována ruskou pozemní technikou.

 

Zatím nejmodernějšími zbraněmi v jejím arzenálu jsou tanky T-90A, které se v Sýrii objevily po ruské intervenci a zapojily se do bojů v Aleppu a Damašku. Tanky T-90A jsou zařazeny do výzbroje 4. Obrněné divize syrských Republikánských gard, které velí generál Alí Máhir Asad, mladší bratr prezidenta Bašára Asada.


Je jisté, že v budoucnu se dočkáme ze strany Ruska k nasazení dalších zbraňových systémů a k dalším zbrojním dodávkám damašskému režimu. Rusko se bude snažit nasadit v Sýrii další zbraně, otestovat dosud nevyzkoušené zbrojní systémy v bojových situacích a předvést novinky v akci i potenciálním zahraničním zájemcům.


Zdroj: James Town

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 30.12.2015 Čas: 18:32

Syrská vláda oficiálně povolila umístění jednotek čínské armády na svém území v zóně bojů s IS. Mělo by se jednat až o pět tisíc vojáků speciálních sil, včetně příslušníků známých jednotek Noční tygři a Sibiřští tygři.

http://www.militarybox.cz/news/cina-nasadi-sve-specialni-bojove-jednotky-v-syrii/

avatar
Luky Datum: 27.12.2015 Čas: 09:33

zajímavá reportáž z podzemí - povstalci jsou v domech zakrtkovaní:
http://lifenews.ru/news/177161la

.., sjer, vajcá i kartóška ješčó ťóplaja...no my bůděm likvidírovať jich nad i pod zemlój...hmm

avatar
KOLT Datum: 17.12.2015 Čas: 00:37

Třeba právě proto, aby o sobě neprozradili příliš informací. Prostě přesně z toho samého důvodu, proč s ním létají při záchytných letech. V okolí není nikdo, kdo by se je snažil sestřelit, tak proč poskytovat potenciálnímu protivníkovi (nebo prostě jakémukoliv zvědavci) zbytečně informace.

Abychom si rozumněli, mě by skutečně nepřekvapilo, kdyby po dovezení S-400 do Sýrie se USAF na to vykašlali a F-22 tam neposílali. Nikoliv ze strachu o stroje (Rusové po nich nebudou střílet), nýbrž ze strategických důvodů (neprozradit o nich víc, než je nutno).

avatar
Shania Datum: 16.12.2015 Čas: 22:43

Vestly: ESM Raptoru (a jeho další senzory a SA) je na uplne jine urovni nez Strike Eaglu, to je taky ten duvod proc tam jsou.

avatar
Vestly Datum: 16.12.2015 Čas: 21:53

Naco by tam lietali s rcs enhancermi? Ake vyhody by mala nimi osadena F-22 nad napriklad Strike Eaglom?

Systemy nebyvaju online nonstop, ale nieje problem odsledovat si vzlety a pristatie tych 6 raptorov a podla toho ich zapinat/ vypinat atd.

Je zname, že nalety koalicie proti ISIS niesu ucinne aj kvoli manikom s vysielackami pri letiskach ktorí hlásia, ked lietadla idu do vzduchu.

Samozrejme, nehovorim, že to takto riesia Rusi, ale je naivne si mysliet, ako to Islamistov napadlo a Rusov, ktori maju niekolko satelitov nad Syriou nie.

Inak, S-400 je na uplne inej urovni ako hocico nasadene Iranom alebo Syriou.

avatar
Shania Datum: 16.12.2015 Čas: 21:27

Vestly: spíš by se to chtělo na problém podívat z jiného úhlu a to konkrétně na to, jak moc jsou tyhle PVO systémy online.

Standardní taktika je, že využívají přehledové radiolokátory a samy v aktivním režimu nejsou.

V Sýrii si na schovku nehrají, mají je umístěné hezky blízko u sebe, kvuli bezpečnosti a snažšímů hlídání, ale i tak je podle mě nezapínají. Hlavně když jsou tam jen na efekt.

Kdyby se amici tak moc baly o prozrazení, nenasadili by je k hlídání Iranu, kde operovaly v zoně jejich radarů. To stejné celou dobu v Sýrii, kde jsou v zóně nejen Syrských radarů, tak i řady dalších zemí.

To jestli tam teď F-22 operují nevíme, oblasti které koalice bombarduje je stejně mimo efektivní dosah ruských radarů proti takto malým cílům.

avatar
KOLT Datum: 16.12.2015 Čas: 21:19

pro Vestly: A co když Amíci chtějí, aby si Rusové mysleli, že tam F-22 už raději nelétají? Nebo by tam mohli létat s rcs enhancery. Možností je prostě víc. Nicméně ani mě by nepřekvapilo, kdyby byly lety F-22 do blízkosti S-300/400 stopnuté, logiku to pochopitelně má. I nadále mohou plnit úkoly v Iráku.

avatar
Vestly Datum: 16.12.2015 Čas: 21:09

F-22 nosia pri zachytných letoch "rcs enhancer".
http://i.imgur.com/vmVEskQ.jpg
http://i.imgur.com/gzvKEco.jpg

avatar
KóĎA Datum: 16.12.2015 Čas: 20:17

Vestly: já bych se velice divil, kdyby už nějaké měření Rusové dříve neměli. Odmítám věřit, že ty strategické bombardéry okolo Aljašky nenesly namísto zbraní spíše nějaké měřící aparatury.

avatar
Vestly Datum: 16.12.2015 Čas: 18:07

Povedal by som, ze nechcu aby Rusi zistili informacie o F-22 ako napriklad radarova stopa, ucinnost stealthu atd.

avatar
RiMr71 Datum: 16.12.2015 Čas: 17:07

OK Vestly, třeba tam F-22 už nelítá, co to tam kosí rusáci, dejme tomu.
A proč tomu tedy podle tebe tak je?

avatar
Vestly Datum: 16.12.2015 Čas: 11:45

To nevies do googlu napisat "f22 airstrikes in syria" ?
http://lmgtfy.com/?q=F-22+airstrikes+in+Syria

Raptory spravili desiatky az stovky naletov, dokym tam neprisli Rusi. Odvtedy o uderoch F-22 v Syrii nieje ani zmienka.

avatar
KOLT Datum: 16.12.2015 Čas: 00:10

pro Vestly: Asi bychom chtěli něco hmatatelnějšího než je vaše tvrzení ;-) Kupříkladu nějaký alespoň trochu věrohodný odkaz by neuškodil...

avatar
armataratata Datum: 15.12.2015 Čas: 23:06

Rusko horlivě testuje nejen v Sýrii ale i doma. V kontextu tohoto incidentu se zvěsti o tom, že ne všechny ruské rakety s plochou dráhou letu použité v Sýrii zasáhly svůj cíl, ale že některé dopadly na území Íránu, nezdají tak nereálné http://1url.cz/kmq9

avatar
Vestly Datum: 15.12.2015 Čas: 22:01

Ake chces este dokazy? Znova si precitaj moje prispevky, vsetko to tam mas.

arr