Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Rusko vyzkoušelo mezikontinentální raketu RS-12M Topol

Datum přidání 05.03.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská armáda v úterý otestovala na střelnici v Kazachstánu mezikontinentální raketu RS-12M Topol. Test střely byl naplánován ještě před vypuknutím krize na Ukrajině a podle dohody o snižování jaderných zbraní New START nahlášen Spojeným státům.

RS-12M

Foto: RT-2PM Topol, předchůdce RS-12M Topol. / Участник:Digr

 

Střela byla vypálená ze základny Kapustin Jar v Astrachaňské oblasti a dopadla na raketovou střelnici Šary Šagan v Kazachstánu. Cvičná hlavice úspěšně zasáhla cíl.

 

Igor Jegorov, tiskový mluvčí ruského ministerstva obrany, uvedl, že cílem bylo otestovat nová vylepšení rakety RS-12M Topol. Na začátku ledna ruské ministerstvo obrany oznámilo rozsáhle letošní testování raket ze základy Kapustin Jar.

 

V tomto roce má být provedeno až 300 odpalů celkově 70 druhů raket. Půjde mimo jiné o testy taktických raket Iskander-M, raket protivzdušné obrany S-300/400 nebo raketometu Smerch.

 

Podle Caitlin Hayden, tiskové mluvčí americké Národní bezpečnostní rady NSC (National Security Council), Rusko o testu informovalo Spojené státy předem. Povinnost informovat o testech mezikontinentálních střel vyplývá ze smlouvy o omezování jaderných zbraní New START (New Strategic Arms Reduction Treaty).

 

„Bylo to oznámeno dopředu a šlo o rutinní zkoušku ICBM (mezikontinentální balistická raketa – pozn. redakce),“ řekla Hayden v prohlášení distribuovaném Pentagonem americkým médiím. „V souladu s podmínky smlouvy New START, Rusko předběžně informovalo o testu Spojené státy.“

 

"Takové předběžné oznámení mají za úkol zajistit transparentnost, důvěru a předvídatelnost a pomoci oběma stranám, aby nedošlo k nedorozumění," vysvětluje dále Hayden. "Rusko a Spojené státy běžně testují své ICBM a SLBM (balistická střela odpalovaná z ponorky – pozn. redakce).

 

RS-12M Topol je moderní mezikontinentální raketa s doletem až 11 000 kilometrů. Na cíl útočí jadernou hlavicí o hmotnost 550 kT s přesnosti zásahu na 200 metrů. V případě potřeby lze střelu vybavit až šesti samostatně naváděnými jadernými hlavicemi MIRV (multiple independently targetable reentry vehicle).

 

Třístupňová raketa na tuhá paliva měří na délku 22,7 metrů a šířku 1,86 metrů. Startovací hmotnost je 47,2 tuny. RS-12M Topol je převážen na mobilním odpalovacím zařízení.

 

Zdroj: Defense Tech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr