Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusko začalo dodávat zbraně do Iráku

Datum přidání 23.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V roce 2012 podepsaly Rusko a Irák dohodu o nákupu ruských zbraní za 4,3 miliardy dolarů. Hlavními položkami nákupu jsou 42 mobilních protiletadlových systémů Pancir-S1 a čtyřicet vrtulníků Mi-28N a Mi-35N.

Kamov Ka-52

Foto: Kamov Ka-52 / Kamov

 

Na počátku roku 2013 se objevily zprávy, že byl obří irácko-ruský kontrakt zrušen. Avšak letos v únoru oznámil Anatolij Isajkin, generální ředitel firmy Rosoboronexpor, že smlouva nebyla nikdy zrušena, pouze dosud nevstoupila v platnost.

Na tomto místě připomeňme, že podobného "štěstí" se nedostalo České republice. Irák projevil zájem zakoupit dvacet osm českých bitevníků L-159 ALCA v hodnotě 20 miliard korun. Zatím však neposkytl žádné informace o tom, zda se obchod opravdu uskuteční.

 

Oznámení o dodávkách ruských zbraňových systémů do Iráku zveřejnil v ruské televizi tento týden Alí al-Musaví, poradce předsedy irácké vlády, který rovněž sdělil, že zbraně mají být použity především proti teroristům. "Proto budou součástí dodávky také vrtulníky, které se hodí k protiteroristickým operacím, a kromě nich ještě speciální protiteroristické vybavení," dodal Musaví.

 

Během tohoto rozhovoru rovněž zdůraznil, že Irák nemá zájem o nákup útočných zbraní: "Irák nevlastní žádné útočné zbraně, protože nemá žádné expanzivní plány. Zaměřuje se pouze na zajištění své suverenity, na ochranu svého bohatství a boj proti terorismu."

 

V červnu na pařížské letecké výstavě podepsal Irák taktéž dohodu o nákupu bitevních vrtulníků Ka-52. Doposud ovšem nebyly oznámeny počet kusů a jejich cena.Rusko a Irák jednají též o dodávkách stíhaček MiG-29M/M2 a obrněných vozidel, avšak podrobnosti nejsou opět známy.

 

Slovům irácké vlády příliš nevěří Kurdové ze severního Iráku. Ti dlouhodobě projevují silnou nedůvěru k arabské irácké vládě ovládané dominantními šíity. Kurdové mají v rámci Iráku širokou autonomii – vlastní vládu a ozbrojené složky péšmarga. Již dříve se kriticky stavěli k případným dodávkám ruských i českých zbraní, které dle jejich názoru může irácká vláda použít k potlačení separatistických kurdských tendencí.

 

Zdroj: Russia Beyond the Headlines

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
lorgarius Datum: 25.10.2013 Čas: 13:00

Aero predsa uz vlastni Boeing a Alca obsahuje dolezite systemy z tretichkrajin, takze do krajin ako napr Irak, Brazilia / kde si polievocku prihrievaju americania a boeing by nechcel aby Alca robila konkurenciu/ pripadne India/momentalne najvacsi importer zbrani/ je nepredajny. Indovia sa prilis boja, ze kvoli jadrovemu programu by na nich boli mohli byt uvalene sankcie na dovoz suciastok a tym padom by sa udrzba motorov a radarov stala problematicka. O tom ze dolezitu ulohu pri prezentovani vyrobkov statu hraju aj nasi voleny zastupcovia a ich angazovanie sa mozeme vidiet ked minister zahranicia Usa/Ruska/Francuzska.... s delegaciov vyrazne na jednaniach lobuju za nakup ich zbrani u spriatelenych krajin co u nas asi nehrozi.

avatar
David Datum: 24.10.2013 Čas: 21:41

Tak Mi-28 určité mouchy stále ještě má, jsou ale průbežně odstraňovány. A tak předopokládám, že v protipovstaleckém boji se osvědčí podobně jako AH-64 Apache, tedy poměrně vysoko.
A co se týče nadzvukových letounů - jejich vývoj je dnes obtížný i pro mocnosti typu Francie či Velké Británie, ČR je v tomto směru absolutně mimo

avatar
Petr M Datum: 24.10.2013 Čas: 21:03

Proti ALCA zas tak moc nemám, je to český výrobek, v případě války se bude hodit vče, co lítá, já myslím, že armáda více potřebuje nadzvukové letouny a vzhelem k tomu, že se v AERU Vodochody vyráběly v licenci MYGy, tak bychom kvalitní nadzvukový letou vzládli postavit taky.

avatar
Poryv Datum: 24.10.2013 Čas: 18:31

Sem zvědavý jak si bitevní vrtulníky povedou v protipovstalecký roli, určitě jsou k tomu velmi vhodný, a jak kvalitní výcvik iráčtí piloti prodělají (při připomenutí kvality výcviku Arabů tehdejším SSSR), protože budou dělat reklamu nejnovějšímu ruskému zbrojnímu artiklu . Hlavně Mi-28NE, někde sem četl, že přesnost jeho kanonu není zrovna nejlepší a počet nesených granátu taky není velký a přitom to není žádný drobek.

avatar
Matesaax Datum: 24.10.2013 Čas: 15:48

Švédsko má cca 65 nepoužívaných letounů Jas-39A/B.

avatar
David Datum: 24.10.2013 Čas: 14:08

Tak Iráčané chtěli L-159 především jako cvičný letoun pro piloty svých F-16. Proto také nechtěli přebytečné armádní jednomístné L-159. Ale sekundární bitevní schopnosti vyžadují prakticky od všeho, třeba i od lehkých srbských letadel LASTA. Samozřejmě, je zde politický tlak na to, aby byl zakoupen jihokorejský, resp.korejsko-americký T-50.
Pro mne je hodně zajímavá ta úvaha o nákupu MiG-29 v nějaké pokročilé verzi. Přece jen, byl to nejvýkonnější letoun Saddámova letectva, takže takový krok bych nečekal. A vidět vedle sebe sloužit F-16 a MiG-29 (podobně jako v Polsku, kde ta situace byla docela jiná) by bylo bezesporu zajímavé

avatar
Jan Grohmann Datum: 24.10.2013 Čas: 07:59

Nejde jen o letadla - Aero mělo dodat do Iráku kompletní výcvikový systém pro irácké piloty. Kromě letadel to měly být simulátory, logistické zázemí a vybavení, vybavení pro piloty, školení...
Nejde dělit 28 miliard 28 letadly.

avatar
D.i.p Datum: 23.10.2013 Čas: 23:18

To je zas úvaha. Silnější motor by asi zavinil rozpadnutí se draku za letu. U tohohle typu letadla nevidím sebemenší důvod, aby lítalo rychleji. Naopak jeho výhoda je v minimální rychlosti. Když se podíváme na konkurenci, zjistíme, že to s těma bitevníma verzema není moc žhavý.
Otázkou je proč tomu tak je. Bude to asi malou poptávkou po úže specializovaných strojích. Možná rozvojem bez pilotních letadel pro ground attack.
Taky tu je ohromná loby amerických a britských zbrojních firem. Švédům se to nějak podařilo trochu narušit. I oni ovšem podpořili SAAB dost přehnaným nákupem Gripenů. Tuším, že mají taky dost nadbytečných strojů.
Jsem optimista a myslím, že to nakonec s těma ALCAma v Iráku vyjde.

avatar
Charlie Datum: 23.10.2013 Čas: 21:32

Právě že 28 letadel za 28 miliard KORUN je za hubičku.

Co se týče maximálky, ALCA je v prvé řadě lehký bitevník a cvičný letoun, ne stíhačka - honit Boeingy mají Gripeny. Výborně by se hodila dle mého třeba Brazilcům na nahánění malých letadel pašeráků nebo podporu protidrogových komand v džungli - teď na to používají lehká Tucana a ty by se s Alcamy mohly dobře doplňovat.

avatar
Matesaax Datum: 23.10.2013 Čas: 19:02

L-159 vznikl jako snaha podpořit domácí průmysl a zároven mít nový bojový stroj za zastáravající ruské letouny.Armáda měla zájem pouze o 36 letadel,ovšem různými lobbystickými tlaky jich najednou bylo objednáno 72.To,že ani jeden nebyl ve dvoumístné verzi vypadá z dnešního pohledu jako špatný vtip,ale je to klasická ukázka jak se u nás nakupuje vojenská technika.
Co se týká motoru,tak ten rozhodně slabý není,spíše naopak.Silnější motor by vyšší rychlosti nepomohl,protože vyšší rychlost neumožnuje profil a tvar křídla.Stačí se podívat na britský Hawk,který s jiným profilem křídla létá přes 1000 km/H.

avatar
Petr M Datum: 23.10.2013 Čas: 17:55

28 kusů L-159 ALCA za 20 miliard Kč, to je myslím neprodejné. Vůbec nechápu, si armáda objednala vývoj těchto strojů, a když už, proč tam nedali výkonější motor, přece jen tah 28KN s max rychlostí cca 935 Km/h, s tím nedohoní ani boeing.

avatar
Karl Datum: 23.10.2013 Čas: 15:33

Přesně Charlie, jsme zkrátka moc malý a naše zbraně nedokážeme někomu vnutit tak jako američani.

avatar
Charlie Datum: 23.10.2013 Čas: 14:47

"Irák nemá žádné útočné zbraně..." Bitevní vrtulníky a stíhačky jistě nejsou útočné zbraně :)

Pokud jde o naše L-159, ne že by je Irák nechtěl, spíš na něj tlačí jiní výrobci kteří si chtějí přihřát svou vlastní polívčičku - oproti dobám minulým je s lehkými cvičnými/bitevními stroji na trhu přetlak a zájmy tu budou mít jak Rusové, tak Angličani, Američani i Číňani (a další).

Osobně si myslím že si nějaký Iráčan vzpomněl na "staré časy", kdy jsme jim dodávali stojírenské celky a Albatrosy a řekl si proč měnit co funguje. Pak se do něj obuli zástupci dalších firem a on couvnul (jestli pod nátlakem nebo pod úplatkem už je celkem jedno), no ale protože jen tak mýrnyx týrnyx nemůže zrušit rozjednanej kontrakt tak udělal mrtvýho brouka...

arr