Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ruský bojový robot Tajfun-M

Datum přidání 23.04.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský vojenský průmysl vyvinul pro ruská Raketová vojska strategického nasazení (RVSN) pozemního strážního robota Tajfun-M. Posláním ruského robota je střežit rozlehlé ruské raketové základny.

Foto: Ruský strážní robot Tajfun-M. / RIA Novosti

Foto: Ruský strážní robot Tajfun-M. / RIA Novosti

 

Pozemní vozidla bez řidičů, v anglosaské terminologii „Unmanned Ground Vehicle (UGV), se čím dal častěji dostávají do výzbroje nejvyspělejších armád světa. Můžeme zmínit americké bojové roboty TALON MADSS nebo například izraelské strážní vozidlo Guardium. Ostatně i v českých podmínkách vznikl technologický demonstrátor pozemního robota TAROS 6×6 Furbo.

 

Po světě však vznikají desítky projektů průzkumných, strážních nebo bojových robotů. Zmínit můžeme rovněž jihokorejskou robotickou strážní věž SGR-A1. Jihokorejský robot dokáže dokonce automaticky zahájit střelbu, což vyvolává závažné právní a etické otázky.

 

Podle ruského zpravodajského programu Vesti také ruský průmysl připravil pozemní bojové/strážní vozidlo. Ruský robot Tajfun-M je určen k ochraně ruských raketových základen s mezikontinentálními střelami Jars a Topol-M. Ovládání robota je zajištěno bezdrátově, v budoucnu má však velkou část úkolů řešit autonomně.

 

Na konci minulého roku velitel RVSN generálplukovník Sergej Karakajev poprvé informoval o záměru ruské armády rozmístit na raketových základnách bojové roboty a další automatické bezpečnostní systémy. Podle Karajeva první roboti Tajfun-M přišli k jednotkám již během roku 2013.

 

„ Anti-sabotažní bojové vozidlo Tajfun-M je určeno pro obranu a ochranu raketových systémů, průzkum a boj proti speciálním jednotkám nepřítele,“ řekl Karakajev. "Unikátním rysem vozidla jsou jeho průzkumná zařízení spolupracující s létajícím dronem.“

 

Podle mluvčího ruského ministerstva obranbude do konce letošního roku rozmístěno několik robotů Tajfun-M na pěti základnách. Stane se tak v rámci vylepšení automatických strážních systémů ruských základen. Tajfun-M pro boj s protivníkem dostane těžký kulomet a laserový značkovač.

 

Konceptem určení Tajfun-M připomíná izraelské vozidlo Guardium. Izraelský robot střeží hranici mezi Izraelem a palestinským územím. Hlavní „výzbroji“ jsou pokročilé senzory, ale v případě potřeblze Guardium osadit také zbraňovou stanicí.

 

Bohužel v tuto chvíli nejsou o Tajfun-M k dispozici žádné bližší technické informace. Z obrázků si můžeme odvodit jen celkovou bytelnost konstrukce a možnost nést nejrůznější zbraňové a senzorové vybavení.


Zdroj: RIA Novosti, ITAR-TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr