TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Ruský bojový robot Tajfun-M

Datum přidání 23.04.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský vojenský průmysl vyvinul pro ruská Raketová vojska strategického nasazení (RVSN) pozemního strážního robota Tajfun-M. Posláním ruského robota je střežit rozlehlé ruské raketové základny.

Foto: Ruský strážní robot Tajfun-M. / RIA Novosti

Foto: Ruský strážní robot Tajfun-M. / RIA Novosti

 

Pozemní vozidla bez řidičů, v anglosaské terminologii „Unmanned Ground Vehicle (UGV), se čím dal častěji dostávají do výzbroje nejvyspělejších armád světa. Můžeme zmínit americké bojové roboty TALON MADSS nebo například izraelské strážní vozidlo Guardium. Ostatně i v českých podmínkách vznikl technologický demonstrátor pozemního robota TAROS 6×6 Furbo.

 

Po světě však vznikají desítky projektů průzkumných, strážních nebo bojových robotů. Zmínit můžeme rovněž jihokorejskou robotickou strážní věž SGR-A1. Jihokorejský robot dokáže dokonce automaticky zahájit střelbu, což vyvolává závažné právní a etické otázky.

 

Podle ruského zpravodajského programu Vesti také ruský průmysl připravil pozemní bojové/strážní vozidlo. Ruský robot Tajfun-M je určen k ochraně ruských raketových základen s mezikontinentálními střelami Jars a Topol-M. Ovládání robota je zajištěno bezdrátově, v budoucnu má však velkou část úkolů řešit autonomně.

 

Na konci minulého roku velitel RVSN generálplukovník Sergej Karakajev poprvé informoval o záměru ruské armády rozmístit na raketových základnách bojové roboty a další automatické bezpečnostní systémy. Podle Karajeva první roboti Tajfun-M přišli k jednotkám již během roku 2013.

 

„ Anti-sabotažní bojové vozidlo Tajfun-M je určeno pro obranu a ochranu raketových systémů, průzkum a boj proti speciálním jednotkám nepřítele,“ řekl Karakajev. "Unikátním rysem vozidla jsou jeho průzkumná zařízení spolupracující s létajícím dronem.“

 

Podle mluvčího ruského ministerstva obranbude do konce letošního roku rozmístěno několik robotů Tajfun-M na pěti základnách. Stane se tak v rámci vylepšení automatických strážních systémů ruských základen. Tajfun-M pro boj s protivníkem dostane těžký kulomet a laserový značkovač.

 

Konceptem určení Tajfun-M připomíná izraelské vozidlo Guardium. Izraelský robot střeží hranici mezi Izraelem a palestinským územím. Hlavní „výzbroji“ jsou pokročilé senzory, ale v případě potřeblze Guardium osadit také zbraňovou stanicí.

 

Bohužel v tuto chvíli nejsou o Tajfun-M k dispozici žádné bližší technické informace. Z obrázků si můžeme odvodit jen celkovou bytelnost konstrukce a možnost nést nejrůznější zbraňové a senzorové vybavení.


Zdroj: RIA Novosti, ITAR-TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr