Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ruský bojový robot Udar na podvozku BMP-3

Datum přidání 29.07.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 12 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruské vývojové centrum VNII Signal minulý rok představilo technologický demonstrátor bezosádkového bojového vozidla UCGV (Unmanned Combat Ground Vehicle) Udar (Úder) na podvozku pásového bojového vozidla pěchoty BMP-3. Podle VNII Signal je Udar schopný v určité míře provádět operace autonomně.

Foto: Udar kombinuje podvozek BMP-3 a bezosádkovu věž Bumerang-BM s 30mm kanónem. / VNII Signal

 

“Udar UCGV je připraven na testy. VNII Signal pracuje na vývoji plně autonomního módu, který umožní robotu provádět nezávislé bojové a průzkumné operace,” cituje deník Army Recognition svůj zdroj z ruského průmyslu.

 

Vozidlo Udar bylo poprvé vystaveno minulý rok na mezinárodní výstavě zbraní, vojenské techniky a munice RAE 2015 v Nižním Tagilu. Udar je vedle robotů Tajfun-2 nebo Uran-9 další z pokusů ruského průmyslu vyvinout (a prodat) pozemní bojové bezosádkové vozidlo.


“Robot (Udar - pozn. red.) během výstavy předvedl několik živých ukázek. Překonal řadu překážek a zničil několik cílů na střelnici. Udar je označován jako “technicky nejpokročilejší vozidlo” a jedná se o dálkově ovládaný UCGV, který může využívat celou řadu zbraní, od lehkých kulometů až po těžké protitankové střely,” uvedl pro magazín zdroj z ruského průmyslu.


“VNII Signal plánuje do robota umístit umělou inteligenci. Ve výsledku bude Udar schopný analyzovat bojové prostředí a pracovat v autonomním módě. Od této doby proto může mechanizovaná pěchota a obrněné jednotky získat extrémně efektivní vozidlo palebné podpory, které dokáže ničit všechny typy cílů na moderním bojišti,” dodal.


Udar využívá podvozek bojového vozidla pěchoty BMP-3. Klíčovou část vozidla je dálkově ovládaná věž Bumerang-BM (nebo také Epocha) vybavená nejen mohutnou výzbroji, ale především bohatým senzorovým vybavením nutným pro řízení robotického vozidla.


Bumerang-BM je univerzální dálkově ovládaná věž určená pro nová ruská bojová vozidla - těžké bojové vozidlo pěchoty T-15, BVP Kurganěc-25 nebo kolové BVP Bumerang.


Hlavní výzbroj věže tvoří 30mm rychlopalný kanón 2A42 a spřažený kulomet PKTM ráže 7,62 mm. Udar převáží 500 nábojů 30x165 mm pro kanón a 2000 nábojů 7,62x54R pro kulomet. Posádka (případně operátor u vozidla Udar) dokáže ničit cíle i pomocí čtyř protitankových řízených střel Kornet s doletem až 10 000 m. Rakety ničí nejen obrněná vozidla, ale také nízko letící vrtulníky.


Udar umí získávat a zpracovat ze svých senzorů zpravodajské informace o protivníkovi a posílat je datovým spojením na velitelství nebo ostatním jednotkám. V zadní části vozidla lze převážet náklad nebo až osm vojáků. Počítá se s instalací speciálních balíčků pro danou misi, například prostředků elektronického boje.


Možnosti robota Udar v autonomním režimu jsou neznáme. Není tak jasné, zda se robot dokáže pohybovat v terénu samostatně, zda dokáže sledovat jiná vozidla a držet se ve formaci nebo podle určité taktiky autonomně postupovat s pěchotou. Otázkou je také schopnost nezávisle objevit a rozpoznat (případně tím směrem natočit zbraňové systémy) pěchotu nebo vozidla protivníka.


Na technologickém demonstrátoru ale chybí očividně rotační pouzdro laserového radaru LIDAR (Light Detection And Ranging), které se považuje za základní senzor u robotických vozidel. LIDAR je nutný k orientaci robota ve složitém prostředí.


Udar je
především určen pro podporu sesednuvších vojáků. Udar například pomocí datového spojení dokáže posílat vojákům informace ze senzorů (např. z termovize) do osobních počítačů.  

 

Zajímavá je možnost převážet až osm vojáků na bojiště bez přítomnosti posádky ve vozidle. Teoreticky tak kontrolu a řízení Udaru může mít na starost velitel výsadku, který si pak udrží kontrolu nad robotem i po opuštění vozidla.

 

Zdroj: Army Recognition

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
fenri Datum: 02.08.2016 Čas: 08:13

Možná by stranická úderk Jakub2, liberal_shark apod. mohla vyhlásit boj i podovdníkům s průmyslovými roboty, kuchyňskými roboty a koneckoncům s pojmem robot jako takovým. Protože tahle mašinka se do definice robot (stejně jako spousta dalších) vejde pohodlně.

"Udar umí získávat a zpracovat ze svých senzorů zpravodajské informace o protivníkovi a posílat je datovým spojením na velitelství nebo ostatním jednotkám."
+
"...dálkově ovládaná věž Bumerang-BM (nebo také Epocha) vybavená nejen mohutnou výzbroji, ale především bohatým senzorovým vybavením nutným pro řízení robotického vozidla."
-LiberalShark: "..takže bez čidel..." Ne sharku - čidla a sensory jedno jsou.

avatar
beepee Datum: 01.08.2016 Čas: 21:48

Jakub2, liberal shark - a tady vám slovo ROBOT nevadí?

http://www.armadninoviny.cz/obri-cviceni-rimpac-2016-namorni-pechota-testuje-bojove-roboty.html

Jo aha, to jsou Američani.

Nemůžete už konečně nechat ideologii a třídní boj na pokoji a diskutovat věcně? 90 % příspěvků pod jakýmkoli článkem se už nedá číst, vždycky se to zvrhne na poměřování pindíků mezi Rusofoby a USAfoby :-(

avatar
RiMr71 Datum: 01.08.2016 Čas: 13:38

"...s pseudoneuronovým zpracováním..."

tvl... :)

"ruský vývoj preferuje bojově efektivnější prvosledové lehčí senzorické a vyhodnocovací informační řešení s chráněným velitelským centrem"

...a ta ruská data nebudou tak snadnu hacknutelná a rušitelná a EMP odpálitelná atd, jako ta americká (jak je pokaždé zmiňováno)?

avatar
pjek Datum: 31.07.2016 Čas: 11:23

Málokdo si zde uvědomuje, že Udar je koncipován pro spolupráci s individuálním systémem Ratnik, což zahrnuje především informační systémovou (datovou) spolupráci. Jestliže Ratnik disponuje informační podporou a příslušnými senzory pro vyhledávání a identifikaci nepřítele, pak stačí, aby Udar disponoval pouze periferními čidly (představa masivního LIDARu zde není vůbec směrodatná) s pseudoneuronovým zpracováním ve velitelském stanovišti (kdekoli v druhém sledu nebo ve vzduchu) s distribucí výsledků v semireálném čase všem jednotkám ratniků i bojové techniky. Povšimněme si, že ruský vývoj preferuje bojově efektivnější prvosledové lehčí senzorické a vyhodnocovací informační řešení s chráněným velitelským centrem (sítí mikrocenter). Jinde se všude cpou plně autonomní systémy do každé obrněné jednotky, BUM - a jednotka i s drahým systémem je v čudu. Jde o to, že zejména obrněné jednotky včetně těchto robotických nesmí na kontaktu s nepřítelem ani "svítit" ani být rozměrným a snadno likvidovatelným cílem. Konečně, nečekejme, že se o nejmodernější ruské vojenské technice dozvíme vše tak jako v marketingem řízeném vývoji a produkci západních ekvivalentů.

avatar
DJW_ Datum: 30.07.2016 Čas: 07:17

Myslim ze o miere autonomie sa zbytocne dohadujete. +- nejake senzory ma, tym padom na rizikove ulohy do prvej linie idealny stroj. Vycvicena posadka stroja je ovela vzacnejsia ako stroj na DO, vid nedostatok skusenych posadok. Navyse moznosti dialkovo ovladanych zbrani su dnes trosicku dalej ako u Goliath-a.

Inak minuly rok uplne vazne tusim Rogozin vyhlasil, ze zbranovych operatorov mienia regrutovat z komunity hracov MMO hier ako Armored Warfate (nieco ako World of tanks). Vydavatela hry ma pod palcom rusky stat, takze na tom moze byt nieco pravdy.

avatar
alea206 Datum: 30.07.2016 Čas: 00:28

Ja bych z te role rozvedcika az tak nadseny nebyl. Rozvedcik z povahy sve prace odesila velke objemy dat. Pokud ho poslete mezi rucnikare tak asi neni problem, ale kazdemu technicky pokrocilemu protivnikovi bude svitit jak vanocni stromecek.

Co se autonomie tyce tak to bude na urovni dojed z bodu A do bodu B a pokud tam najdes silny zdroj zareni (tepelne, radiove) otoc na nej kameru at se muzeme podivat co to je a pockej na dalsi rozkazy.

avatar
semtam Datum: 29.07.2016 Čas: 19:26

A co takhle kuchyňský robot od ETA. Zpropadená kulinářská propaganda už by tý ETĚ měl někdo řádně zakroutit krkem a pěkně po bolševicku. Takhle nás oblbovat. To si přece v EU nenecháme líbit, že ano pánové?

avatar
Lukyi Datum: 29.07.2016 Čas: 16:18

Co si udělat tabulku plusů a mínusů? :)

+ moderní BVP ( osvědčená bvp3 + moderní zbraňový systém-epocha)
Tak a máte možnost do toho frknout posádku a jít s tím bojovat,nebo to ovládat na dálku a jít s tím bojovat...někdy se to šikne víc.... v rizikových operacích aspoň ušetříte život posádky. A hlavně funguje jako rozvědčík! ! Proto se píše o senzorech..může předávat informace ve dne v noci a vyhledávat nepřítele a předávat informace operátorovi ,nebo jednotce v okolí a v případě potřeby rovnou cíl likvidovat.atd atd.... řešíte moc jestli je to robot,nebo dron,nebo kočárek,nebo jestli se to naučí mluvit..... řešte praktičnost a výhody koncepce....Taky nezapomínejte ,že je to ve fázi zkoušek...pokud se osvědčí,čekají ho léta zlepšování a vývoje na další levely...jako s každou technikou

avatar
dusan Datum: 29.07.2016 Čas: 15:27

Myslím, že tie "autonómne schopnosti" sú prakticky nulové ...

Ak nejaké prvky sú tak skôr pri manévrovaní a pohybe vozidla. Dosť pochybujem, že niekto vypustí nejaký stroj na "lov" v plno autonómnom režime. Samozrejme, že to neplatí len pre ruské stroje. Predsa len iná vec je počítať rovnice a iná identifikovať človeka .... v tomto ohľade sú dnešné stroje tak na úrovni dvojročných detí .... a to som optimista.

avatar
Pepin Nešpor Datum: 29.07.2016 Čas: 14:14

Souhlasím. Zatím jen snění.

avatar
liberal shark Datum: 29.07.2016 Čas: 12:23

Robot bez čidel a umělé inteligence ? Aha, takže další Goliath ...

avatar
Jakub2 Datum: 29.07.2016 Čas: 10:14

Aha, takže žádný robot (ve smyslu samostatného vnímání a rozhodování), ale dálkově ovládaná platforma. Další matení pojmů z Ruska? Na dálkové ovládání dnes létají Reapery, Hermesy, Global Hawk a další UAV a nikdo jim neříká "roboti".

arr