Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Ruský Kamaz představil obrněná vozidla Tajfun

Datum přidání 15.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před pár dny navštívil ruskou automobilku Kamaz prezident Tatarstánu Rustam Miňnechanov. Při této příležitosti automobilka oficiálně novinářům představila dvojici nových obrněných vozidel kategorie MRAP – Kamaz-63968 a Kamaz-63969.

Foto: Vlevo Kamaz-63969, vpravo Kamaz-63968 / Kamaz

Foto: Vlevo Kamaz-63969, vpravo Kamaz-63968 / Kamaz

 

Ruská rodina obrněných vozidel Tajfun

Oba prototypy vozidel patří do rodiny vozidel Tajfun. V rámci ambiciózního programu Tajfun má vzniknout celkem devět kolových vozidel (na podvozcích 4×4, 6×6, 8×8) ve třech typových verzích.

 

Kamaz-63968 je obrněné vozidlo se skříňovou nástavbou – zjednodušeně řečeno se jedná de facto o obrněný nákladní automobil. Prototyp vozidla byl představen v srpnu minulého roku. Obrněná přepravní kapsle, odolná proti kulometným rážím a minám, dokáže pojmout až šestnáct sedících vojáků.Vozidlo má dvojčlennou posádku.

 

Naproti tomu Kamaz-63969 je vozidlo se samonosnou karoserií, představuje tak spíše obrněný transportér. První zmínka o stroji proběhla médii v červnu letošního roku. Kamaz-63969 disponuje oproti Kamaz-63968 bytelnější korbou, avšak ve vozidle je místo jen pro desetičlenný výsadek.S modelem Kamaz-63968 má údajně až 86 % shodných dílů.

 

Kamaz Tajfun

Foto: Kamaz-63969 / Kamaz

 

Podle magazínu Janes, vozidla Tajfun tvoří doplňkovou kategorii k nově vyvíjeným ruským obrněným strojům. V prvé řadě jde o pásová bojová vozidla Kurganěc (náhrada za BMP-1/2/3), kolové obrněné transportéry Bumerang 8×8 (náhrada za BTR-60/70/80) a samozřejmě novou tankovou podvozkovou platformu Armata (náhrada za T-72/80/90).

 

Rodina Tajfun se skládá z trojice kategorií vozidel:

  • Vozidlo se skříňovou nástavbou

  • Vozidlo se samonosnou karoserií, program Tajfun-K

  • Modulární víceúčelová vozidla, program Tajfun-U

Vozidla se skříňovou nástavbou (Kamaz-63968) jsou plánována ve verzích 4×4 (nosnost 3 tuny), 6×6 (nosnost 4 tuny) a 8×8 (nosnost 8 tun). V rámci programu Tajfun-K pak vznikají vozidla se samonosnou karoserií (Kamaz-63969), opět na všech třech podvozkových platformách. Program Tajfun-K má pod patronátem automobilka Kamaz.

 

Nakonec třetí verzí jsou víceúčelová vozidla vznikající v rámci programu Tajfun-U. K dispozici jsou podvozky 4×4 (nosnost 6 tuny) a 6×6 (nosnost 10 tuny) a 8×8 (nosnost 15 tun). Vozidla vznikající v programu Tajfun-U můžou sloužit jak k přepravě vojáků, tak také jako speciální vozidla - velitelská, komunikační, zdravotnická nebo jako nosiče zbraní. Hlavním koordinátorem programu Tajfun-U je automobilka Ural.

 

Kamaz Tajfun

 

Foto: Rodina vozidel Kamaz Tajfun / Kamaz


Obrněná vozidla Tajfun Kamaz

Kdy se dostane Kamaz-63968 do výzbroje ruské armády není známo. Podle magazínu Janes má však ruské ministerstvo obrany v letech 2014 až 2015 nakoupit prvních 30 vozidel z programu Tajfun-K, tedy včetně vozidel Kamaz-63969.

 

Musíme připomenout, že je nejasné, zda pod program Kamaz-K patří i vozidlo Kamaz-63968, i když typově jde o vozidlo se skříňovou nástavbou. Zde zdroje poněkud mlží. 

 

Zajímavostí je, že vozidla rodiny Tajfun mají ochranu proti minám homologovanou podle NATO normy STANAG 4569. Důvodem je skutečnost, že v Rusku neexistují normy minové ochrany obrněných vozidel.

 

Video: Detailní představení vozidla Kamaz-63968 / YouTube

 

Tajfuny mají ochránit posádku před výbuchem miny o ekvivalentu 8 kg TNT – pod trupem nebo kolem (Level 3b). Korba pak má poskytovat balistickou ochranu proti střelám ráže 14,5 mm (Level 4). Kromě pancéřové korby mají stejnou balistickou odolnost i všechny skla.

 

Za účelem, co největšího snížení hmotnosti, jsou vozidla vybavená nejnovějším kompozitním pancířem NEVZ-Sojuz od firmy NII Stali. Pancíř se skládá z vrstvených ocelových plátů a keramických desek.

 

Rodina vozidel Tajfun dostane také nejmodernější vybavení a palubní elektroniku. O pohon se starají moderní naftové motory JAMZ-530 (JAMZ-5367) nebo KAMAZ 740.354-450/550. Přenos krouticího momentu z motoru na kola má na starosti hydro-mechanická transmise.

 

O správné jízdní vlastnosti pečuje palubní počítač. Elektronika sleduje všechny jízdní parametry, výkon motoru ale i pozici a náklon automobilu. Podle toho uzpůsobuje jízdní vlastnosti auta.

 

Také díky volitelné světlé výšce (200 – 570 mm) se auta chovají (mají chovat) dobře jak na silnici, tak v terénu. Všechna vozidla rodiny Tajfun se mohou přebrodit řekou hlubokou až 1,75 metrů a zdolat až 30° stoupání. Maximální rychlost všech vozidel Tajfun je 100 km/h.

 

Zdroj: Janes, Militarybox, RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr