Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Datum přidání 21.10.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 76 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského doktora vojenských věd, americké lodě nemají proti nové ruské hypersonické střele příliš velkou šanci na obranu.

Foto: Raketový člun ruského námořnictva odpaluje protilodní střelu; ilustrační foto / YouTube

 

Hypersonická zbraň Zirkon

Sovětský svaz v 80. letech dával asi 15 až 17 % svého HDP na zbrojení. Sověti mimo jiné investovali nesmírné intelektuální a finanční zdroje do vývoje raketové techniky. Ač tyto investice zapříčinily technické zaostávání Sovětského svazu v dalších oblastech (zejména v civilní technice), současné Rusko z tohoto enormního úsilí ve vývoji raketové techniky stále těží.

 

Příkladem jsou sovětské, resp. ruské protilodní zbraně dlouhého dosahu, které nemají ve světě konkurenci. Rusko nyní dokonce pracuje na hypersonické protilodní střele Zirkon, která podle západních a ruských médií přinese zásadní zvrat ve vedení námořního boje.

 

Sivkov ve Vojensko-průmyslovém kurýru popsal (z ruského pohledu), jak si Zirkon povede proti systémům protivzdušné obrany (PVO) amerických lodí.

 

Co vůbec o střele Zirkon víme? Rychlost letu se odhaduje na Mach 5 až Mach 6 (1650 až 2000 m/s) a dolet 800 až 1000 km. Zirkon půjde odpalovat z vertikálních šachet pro současné protilodní střely Onyx a Kalibr.

 

Půjde o dvojstupňovou raketu - start zajistí klasický raketový motor na tuhé pohonné látky. Vlastní hypersonický let obstará náporový motor (ramjet).

 

Střely Zirkon v první řadě získá (do roku 2020) křižník Petr Veliký (Projekt 11442) a křižník Admirál Nachimov (Projekt 11442M). S hypersonickými protilodními raketami se počítá také pro nové ruské jaderné útočné ponorky Husky, které vstoupí do služby někdy v příštím desetiletí.

 

Vzhledem k použití stejných odpalovacích šachet je dán nejen rozměr střely Zirkon, ale i dosah palubních senzorů a také síla bojové hlavice. Radiolokátor střely má být schopen zaměřit cíle (v závislosti na radiolokační velikosti cíle) na vzdálenost asi 50 až 80 km. Síla bojové hlavice je odhadována na 250 až 300 kg.

 

Vzhledem k dlouhému dosahu a nutnosti vyhnout se hustým vrstvám atmosféry (velký aerodynamický odpor, velké tepelné namáhání) i systémům PVO protivníka, Sivkov odhaduje letovou hladinu na 30 km a výše. V závěrečné fázi může Zirkon klesnout na nízkou letovou hladinu nebo provede střemhlavý útok z velké výšky, možná i s použitím obranných manévrů.


Zirkon získá autonomní systémy navedení, které dokáží rozpoznat cíle s největší důležitostí (letadlové lodě). Při konstrukci byla údajně použitá technologie stealth - Sivkok odhaduje čelní radarový průřez (RCS) střely Zirkon na 0,001 m2. Nejsilnější západní radary lodí a letadel tak mohou Zirkon odhalit na vzdálenost 90 až 120 km.


Ruský autor se domnívá, že tyto údaje postačí k vyhodnocení účinnosti PVO amerického námořnictva. Jde především o lodě vybavené systémem Aegis - torpédoborce Arleigh Burke a křižníky Ticonderoga. Hlavním nepřítelem ruských střel budou protiraketové střely rodiny Standard Missile (především SM-6).

 

Hlavní překážka - americká SM-6

Americká protiraketová střela SM-6 vstoupila do služby v roce 2013. SM-6 se dokáže na cíl navádět pomocí vlastního radiolokátoru. To výrazně zvyšuje efektivitu SM-6 proti nízko letícím cílům a umožňuje také využívat údaje z letounů včasné výstrahy AWACS.

 

Startovací hmotnost SM-6 je 1500 kg , dálkový dosah 240 km a výškový 33 km. Rychlost střely je 1000 m/s, v nízkých výškách asi 800 m/s a maximální přetížení SM-6 je asi 50 G.

 

Duální bojová hlavice o hmotností 125 kg dokáže ničit cíl přímým zásahem (proti balistickým raketám) nebo směrovou explozí proti aerodynamickým cílům (letadla, střely s plochou dráhou letu, atd.). Pravděpodobnost zásahu proti aerodynamickým cílům je odhadována na 95 %.

 

Aegis je tedy schopen detekovat nejen střely Zirkon, ale například i mnohem rychlejší satelity na nízké oběžné dráze. Americké lodě tedy střelu Zirkon zachytí a pokusí se ji zničit - otázkou je, s jakou úspěšností.

 

Válečné hry - Zirkon vs. SM-6

Sivkov se domnívá, že tabulkové údaje o schopnostech SM-6 platí pro ideální podmínky. V reálné bojové situaci bude pravděpodobnost zničení útočící střely mnohem nižší.

 

Ruský autor dále soudí, že při známém průměru SM-6 je možné odhadnout dosah palubního radiolokátoru - asi 15 až 20 km pro cíle s RCS 5 m2, a maximálně 2 až 3 km pro radiolokační cíle s RCS 0,001 m2 (Zirkon).

 

SM-6 tak zachytí střelu Zirkon na vzdálenost 2 až 3 km při kolizní rychlosti cca 2500 m/s. SM-6 tak má méně než jednu sekundu na korekci své kolizní trajektorie.

 

Pokud SM-6 má mít šanci zničit střelu Zirkon, tak na zmiňovanou vzdálenost 2 až 3 km nesmí být od trajektorie letu střely Zirkon vzdálená více než 8 až 10 m.

 

Podle ruského autora SM-6 zničí Zirkon při ideálních podmínkách pouze s maximálně 3% pravděpodobností. Při označení cíle z externích zdrojů (AWACS) klesá pravděpodobnost zachycení střely Zirkon pouze na 0,5 až 1,2 %.

 

Americké lodě se systémy Aegis dokáží pomocí raket SM-3 (nejvýkonnější verze raket rodiny Standard Missile) ničit satelity letící ve výšce 240 km rychlostí 27 000 km/h. Tyto cíle ale lze podle Sivkova dlouhodobě sledovat a navíc satelity samozřejmě nedokáží provádět úhybné manévry.

 

Nejvýkonnější radary amerických lodí Zirkon zachytí na vzdálenost 90 až 120 km - Zirkon tuto vzdálenost překoná během 1,5 minuty. Aegis proti útočící střele vypálí maximálně čtyři SM-6, které jednu útočící střelu Zirkon zničí s pravděpodobností 8 až 12 %.

 

Účinnost lodních prostředků PVO krátkého dosahu, jako jsou automatické kanóny, je údajně zanedbatelná. Dva torpédoborce třídy Arleigh Burke útočného svazu CSG (Carrier Strike Group) při koordinované palbě (8 raket SM-6) budou mít 16 až 23% šanci zničit střelu Zirkon.

 

Jsou tady ale také systémy elektronické boje (EB), včetně systémů aktivního a pasivního rušení amerických lodí - ty podle Sivkova mohou rušit naváděcí senzory střely. Prostředky EB amerických lodí mohou snížit šanci zásahu střely Zirkon na 30 až 50 %.

 

Nicméně při střelbě dvou a více střel Zirkon proti uskupení amerických lodí, i pří zapojení dvou plavidel se systémy Aegis, je šance střel Zirkon zasáhnout alespoň jedno nepřátelské plavidlo 70 až 80 %. Čtyři střely Zirkon pak pravděpodobně vyřadí dvě americká plavidla z boje.

 

Ruský autor mluví také o preemptivních úderech stíhaček z amerických letadlových lodí. Stíhačky z letadlových lodí mají dosah 600 až 800 km, při doplňování paliva pak malé skupiny amerických letadel mohou operovat na vzdálenost až 2000 km - podle ruského autora ale ruské systémy PVO dokáží tyto malé skupiny letadel účinně odrážet.

 

Při hromadném útoku 15 až 18 střel Zirkon je šance na vyřazení letadlové lodě z boje 80 až 85 % + dojde ke zničení dvou nebo tří doprovodných plavidel. Křižník Petr Veliký přitom má mít prostor pro umístění až 80 střel Zirkon.


V dlouhodobém horizontu Zirkon získají fregaty nebo dokonce raketové čluny. Fregaty pojmou až 16 střel Zirkon, menší raketové čluny 8 střel Zirkon. Tyto malé lodě pak mohou salvou střel Zirkon ohrozit i útočné skupiny amerických letadlových lodí.


Ve Spojených státech nyní probíhá intenzivní vývoj nových prostředků PVO určených pro boj s hypersonickými zbraněmi. Podle Sivkova nicméně potrvá nejméně 10 až 15 let, než Spojené státy zavedou adekvátní protiopatření.


Nyní pouze zbývá otázka, jak drahá je výroba střel Zirkon, jak rychle dokáže Rusko tyto zbraně vyrábět, jak je náročná údržba a jak bude zajištěn výcvik posádek, aby tuto unikátní zbraň dokázaly plně ovládnout a užít v případném boji.

 

Zdroj: VPK

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jadernazima Datum: 23.12.2016 Čas: 15:38

cernakus:

bod o nedostatečnosti jaderných zbraní pro přímou destrukci platí, je jich rpostě málo

ale to povídán o jaderné zimě je čirý nesmysl, který odhaluje vaši nulovou znalost problematiky - oxid sírový ze sopek odraží jen minimum záření, uhlík j téměř 100× silnější, tj. ochlazovací efekt je nesouměřitelný!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kdyby lesní požáry nepostupovaly ve frontách, tak jsme v těžkých problémech, najednou zapálené město udělá tepelný ostrov nebývalého rozměru a dostane částice uhlíku nad úroveň vzdušné vlhkosti, takže to tam zůstane mnoho let - navíc déle než SO3!!!!!!

avatar
cernakus Datum: 24.10.2016 Čas: 23:52

Takeda:

Takhle ti jestřábi nemyslí. Vysoká politika vyžaduje sociopatii a to dost pokročilou. Každé množství mrtvých je odůvodnitelné pokud zajistí splnění cíle a neohrozí je to na existenci (revoluce...). Jak myslíš, že SSSR vyhrál válku? Ty ztráty byly tak děsivé, že by to každý normálně uvažující jedinec vzdal. Jenže sociopatické elity politbyra to prostě viděly jinak. Ostatně, byl to další Sociopat Mao ce tung, který tlačil na Stalina do finálního střetu s USA. Když mu stalin odvětil, že podle studií jeho prognostiků by jen Čína za tu válku, byť vítěznou, zaplatila životy 100 miliónů lidí (z tehdejších 600), odvětil mu Mao, že půl miliardy číňanů stále zůstane.

Ten by za porážku USA byl ochoten bez mrknutí oka obětovat i polovinu Číny (ostatně jeho kulturní revoluce a velký skok byly přesně v tom duchu). A takových sociopatů je tam nahoře nezanedbatelné množství.

Mimochodem, dějiny píší vítězové.

avatar
Luky Datum: 24.10.2016 Čas: 23:45

...kromě malthusiánských magorů v US administrativě, kteří si myslí, že tu má být maximálně 2 miliardy lidí...nehledě na to, že média ti klidně obrátí, kdo začal a do večera mají všichni jasno, že ty druhý.
Jistota není žádná.

avatar
Takeda Datum: 24.10.2016 Čas: 23:09

cernakus: Vy tu hovoříte o tom, kolik je potřeba hlavic na zničení New Yorku nebo jiné aglomeraca jak je to těžké někoho skutečně vyhladit (v čemž s Vámi souhlasím), ale neberete v potaz, že i když nezabijete všechny, tak zabijete dost lidí, aby to odradilo i jestřáby.

Nikdo se nebude chtít zapsat do dějin jak ten borec co zajistil smrt několika set tisíc svých spoluobčanů a zneobyvatelnil velká města svého státu.

avatar
cernakus Datum: 24.10.2016 Čas: 23:01

DJW:

jen pro zajímavost, Krakatoa do stratosféry nachrlila 20km3 popela. To je cca 50000 megatun popela. Toto množství snížilo průměrnou roční teplotu o cca 1 stupeň. Zdroj Wikipedia.

avatar
cernakus Datum: 24.10.2016 Čas: 22:43

DJW

O tři stupně? Možná tak milióntiny.

A čím těch 5 miliard tun popela dotanou do stratosféry? I kdyby to byla nukleární raketa, tak na to aby jsi ji dostal do stratosféry potřebuješ kolem 2e17J energie. I supervulkány potřebují o několik řádů větší energie (a navíc chrlit dlouho), aby hnuly s počasím. Drtivá většina vyvrženého materiálu je příliš těžká a jde dolů velmi rychle.

O faktu, že moderní atomovky nebouchají ani na zemi, natož pod zemí ani nemluvě. Množství vyvrženého materiálu je velmi málo.

Poškození ozonové vrstvy? Indové mají k dispozici cca 25Mtun (cca 100 hlavic, v průměru 250ktun), pákistánci cca 15Mtun. Dohromady 40Mtun, slyšel jsi o Car-bombě? Jsem si vždycky myslel, že za ozónovou díru nad antarktridou můžou freony a ejhle, on to bude Sovětský jaderný test :-)

avatar
DJW_ Datum: 24.10.2016 Čas: 22:07

Sokrates: cital som ze Peter Velky dostane Zirkony určite. Mimochodom - ty lišiak, to že Ladnyj má novšiu verziu tých rakiet si vedel z hlavy? ;) Pozrel som hull number a máš pravdu.

avatar
DJW_ Datum: 24.10.2016 Čas: 21:51

Myslíte nuke bomb simulátor na báze google maps? Hodne nepresné. Neberie to vôbec do úvahy terén.

Následky Indicko-pakistanskej výmeny: 5 megaton popolčeka, prvých 5 rokov -3 stupne priemernej svetovej teploty, 20 rokov -1 stupen teploty, o 9% menej zrážok počas 6 rokov, veľmi poškodená ozónová vrstva -> expozícia UV žiareniu - poškodzovanie DNA organizmov aj plodín, zníženie úrody o 20% len v USA, prudký nárast cien potravín a hladomor pre 2 miliardy najchudobnejších obyvateľov zeme.
Pri porovnaní s pádmi kozmických telies ste nebrali do úvahy následky ionizujúceho žiarenia.

Cernakus - to co je v skladoch se nepocita? Preco? Myslíš že prvosledový úder vyradí všetky dostupné nosiče?

Todo: si o pár generácii pozadu, blamáž v Sevastopole bol pokus pokúsili odpáliť RPK3 Metel z konca 60-tych.

avatar
Sokrates Datum: 24.10.2016 Čas: 20:53

Todomatch: Nie je. Ide o raketový komplex proti ponorkám a hladinovým plavidlám URPK-5 Rastrub. Raketa bola vystrelená z fregaty projektu 1135 - Ladnyj. Ako je uvedené aj v článku, Zirkon bude vystreľovaný z vertikálneho odpaľovacieho zariadenia 3S-14 pre strely Onyx a Kaliber. Prvé hladinové plavidlá, ktoré by mali mať vo výzbroji Zirkon, budú zrejme krížniky projektu 11442. Po modernizácii to bude projekt 11442M a prvou loďou by mal byť Admirál Nachimov, neskôr možno Pjotr Velikij.

avatar
cernakus Datum: 24.10.2016 Čas: 20:18

Marthy:

jo, cajzli z prahy a jedno pětikilo na ně nestačí. Právě tyto simulační programy, byť hodně přeháněnjí, jsou skvělé. Zkus si vybombardovat New York. Zjistíš že to není zase taková sranda a tomovek je třeba hodně. A to je hodně lidí pohromadě. 300 nejlidnatějších měst USA mají jen 1/3 jejich obyvatel. Přitom americká města a zejména předměstí jsou noční můra vyhlazovacích útoků. Obrovská území roztáhnutá do plochy ve značných teréních nerovnostech s betonovými základy a dřevěnými stavbami (zejména na jihu, to co funguje proti tornádům a zemětřesením skvěle funguje i proti atomovkám). Přitom na 300 těch měst by bylo na úplnou genocidu třeba v průměru kolem 15 rozvrstvených megatun (=30 × 500kT). Takže oželíš úplnou genocidu a prostě foukneš jednu, dvě na město, jen větší aglomerace dostanou větší nadílku. Tak jako tak jsi právě vyčerpal 900 Ruských prvosledových hlavic. Nechal jsi přitom zcela nedotčenou ameerickou armádu. A nebo zvolíš opačný přístup. Vyhubíš tu americkou armádu a nejdůležitější průmyslové body. A pak můžeš zkusit, jak moc efektivní jsi byl pomocí bombardérů...

Prostě to nejde. Páni tvorstva nejsou tak moc páni, jak si myslí. V planetárním měřítku jsme hmyz. V hvězdném pak bezvýznamné bakterie. Veškeré atomovky v dobách největšího rozmachu se nedaly srovnat s dopadem kilometrového šutru z vesmíru. A ani tisíckrát ničivější Chicxulub meteor nevyhubil savce. A to už je magnituda zcela mimo naše reálné možnosti. Život je vytvrdlejší, než se zdá.

IvanBa84:

Stejně jako se navádějí návratová tělesa. Bohužel přesný způsob neznám.

avatar
Todomatch Datum: 24.10.2016 Čas: 19:51

Není tahle nedávná blamáž na přehlídce v Sevastopoulu, pokus o odpal Zirkonu? Hlášení v 0:50 :-) https://www.youtube.com/watch?v=Z4RJ-mS0yAg

avatar
IvanBa84 Datum: 24.10.2016 Čas: 15:09

"Lasery budou proti Zirkonům na nic, neprojdou přes plazmatickou obálku, které se kolem těchto raket při té rychlosti a výšce musí zákonitě tvořit. " ... vie mi niekto vysvetlit ako vidi Zirkon svoj ciel cez radar ked okolo neho vznikne plazmaticka obalka cez ktoru neprejde laser ?

avatar
Slavoslav Datum: 24.10.2016 Čas: 08:12

Cernakus

Ak DJW mysli tu istú štúdiu co ja tak nejde priamo o spad z výbuchov, ale o popolček z následných požiarov ktoré nebude mat kto zvladnut. Myslím, že to bolo aj tu na AN.

avatar
Marthy Datum: 24.10.2016 Čas: 07:46

cernakus-a jsme zase u JZ :D
Já bych je nebagatelizoval,například co vím třeba Rusko používá většinou jaderné hlavice,mnohé z nich mají víc než 100kt tnt.Dále se nesmí zapomínat na taktické JZ,při úderu by na Evropu klidně stačily,první úder třeba SPDL s jadernou hlavicí,vyřadit PVO a zbytek by smetlo letectvo taktickými pumami.Další věc je strategické letectvo,ti by se dostali nad nepřátelské území v době kdy je nebude mít kdo sestřelit,a ty dílo zkázy dokonají svými jadernými pumami o velikém výkonu.
Na netu je stránka se simulací jaderného úderu,vybral jsem si Prahu a úder jaderné střely Topol-myslím 500kt?Výsledek byl-140 000 lidí mrtvých na místě,500 000 lidí smrtelně zraněných.Tak tohohle se doufám nikdy nedožiju,ani nikdo jiný.Jednoduše,na zničení Československa stačí bezpečně 10 jaderných hlavic,to je jedna raketa R-36M2,cca10x750kt tnt....

avatar
cernakus Datum: 24.10.2016 Čas: 02:51

Začínám být na naivní hloupost lidí okolo jaderných zbraní alergický. USA i Rusko mají každá cca 2000 hlavic (včetně ŘSPDL). Co je ve skladech se nepočítá. Co udělá z globálního hledsika 2000 kusů 100kT nebo 500kT termonukleárních hlavic? V v prvním případě se bavíme o Sv. Heleně v tom druhém o Krakatoě. Pokud bychom chtěli krátkou jadernou zimu, tak musíme přidat zhruba o dva řády na Tamboru. Samozřejmě drtivá většina dnešních mirv hlavic jsou 100kT prskavky díky vysoké přesnosti návratových těles. Oba státy mají reálně nabito kolem 6e17J. Jako je to dost na to, poslat soka do středověku, ale o nějaké jaderné zimě, byť lokální, nemůže být řeč. A pokud by to měly dané státy roztáhnout i na vazaly, tak nastává problém. Rusko by muselo zasypat nejen Východ a Západ USA, ale i jih Kanady, VB, FR, Německo, Polsko, Pobřeží Austrálie, Blízký východ. Američani by to měli ještě složitější, protože rusáci mají průmysl a města roztahané po celém Rusku, navíc Východ Číny, Irán, bývalé státy SSSR, Pobřeží Indie (i když zde by to mohli nechat na pákistánu).

Na to je prostě aktuální arzenál málo. Doby, kdy mělo jak Rusko, tak USA nabito kolem 4e20J a navíc ještě hlavic s vysokým obsahem štěpitelných látek... jsou dávno pryč. A s čím dál pokročilejší ABM obranou se stávají ty malé počty ještě více malými.

MAD už prostě 15 let neplatí*. TEČKA

*Pokud pod MAD nově nerozumíme mutual assured damage místo destruction. Protože ani sebelepší načasování, zákeřnost a funkční PRO nezadrží všechno, škody budou vždy. S nimi jestřábi počítají. Otázkou je, s jakou výší počítají.

arr