Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruský neonacismus a pravoslavný extremismus

Datum přidání 04.09.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 91 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský prezident Vladimír Putin připojení Krymu k Rusku vysvětloval nutností ochránit ruské obyvatele Ukrajiny před fašistickou vládou v Kyjevě. Přitom v ruské státní Dumě sedí poslanci s extremistickými a antisemtickými názory, kteří mají blízko k neonacistickým skupinám.

Foto: Jedna z ruských neonacistických skupin při pochodu v ruský státní svátek - Den národní jednoty. /  romea.cz

Foto: Jedna z ruských neonacistických skupin při pochodu v ruský státní svátek - Den národní jednoty. /  romea.cz

 

Liberálně-demokratická strana Ruska

Nejznámější nacionálně zaměřenou politickou stranou v Rusku je Liberálně-demokratická strana Ruska LDSR (Либерально-Демократическая Партия России). Předsedou strany je charimastický a kontroverzní politik Vladimir Žirinovskij.


Strana je označována jako krajně pravicová a nacionalistická. LDSR prosazuje ruský nacionalimus a imperialusmus. V jejich stanových najdeme požadovek na anexi Polska, Aljašky a Finska podle hranic carského Ruska


Dále LDSR požaduje kontrolu státu nad půdou, zákaz „netradičních náboženských sekt”, státní vlastnictví ekonomicky strategických odvětví a radikální reformu justice. Předseda strany Žirinovsky také proslul protižidovskými výstupy, ačkoliv bylo poukazováno na jeho židovský původ.

 

Foto: Pochod ruských extremistických a neonacistických skupin v Moskvě. / d-i-a-s

 

LDSR je významnou politickou silou v ruské Dumě. Při posledních volbách ji v roce 2011 volilo 7 664 570 Rusů (tj. 11,67 %), což ji přineslo v ruské Dumě 56 míst ze 450 poslanců. Oproti volbám v roce 2007 došlo k nárustu o 2 miliony hlasů.


Ruští neonacisté

Tažko pochopitelná je velikost neonacistické základny v Rusku. Odhady Amnesty International v roce 2008 mluvily o až 85 000 aktivních ruských neonacistech, což je polovina odhadovaných neonacistů na celém světě.

 

Skutečnost je o to zvláštní, že v boji s nacistickým Německem během druhé světové války padlo 25 milionů Rusů, většinou civilistů. Celkově působí v Rusku kolem 35 – 40 extrémistických a neonacistických oragnizací.

 

Foto: Hajluje se i v Moskvě. V Rusku je největší počet neonacistů na celém světě. / d-i-a-s


Ruským neonacistickým skupinám jako Ruská národní socialistická strana (Русская Национальная Социалистическая Партия) nebo Ruský národní svaz (Ру́сский Национа́льний Сою́з) se příčitá řada vražd neruských obyvatel. Jejich členové procházejí bojovým výcvikem a řada z nich pracuje u policie nebo vojska.


Jen do dubna letošního roku ruská policie řešila osm rasově motivovaných vražd. Obětí ruských neonacistů se stal 18. dubna například dvaatřicetiletý občan Tádžikistánu Machmadkarim Džalilov. Kolemjdoucí ho našli ležet na ulici s podřezaným hrdlem.

 

Letos v březnu stanuli před moskevským soudem dva školáci, žáci 8. a 9. třídym ve věku 15 a 17 let, kteří byli usvědčeni z toho, že loni v září brutálně zavraždili občana původem ze střední Asie v Izmailovském parku v ruské metropoli. Chlapci si na oběť počíhali a ubili ji k smrti basebalovou pálkou a kopy nohou.


Video: "Čištení" ruského metra od "ne-Rusů". / YouTube

 

Jak potvrdila ředitelka nevládní organizace Sova Galina Koževnikova, v Rusku došlo jen za první tři měsíce letošního roku nejméně k osmi rasově motivovaným vraždám a více než 29 vážným zraněním po napadení občanů skupinkami neonacistů. Od roku 2004 do roku 2012 (oficiálně) došlo v Rusku k 549 rasově motivovaným vraždám a skoro 3500 vážným zraněním ne-Ruských obyvatel.

 

Koževnikova zdůraznila, že ve skutečnosti může být počet zabitých a zraněných několikanásobně vyšší, protože policie a soudy kvalifikují trestné činy jako extremistické jen v malém procentu případů.

 

Slovanský svaz

Jednou z nejnebezpečnějších ruských organizací, která předstírá příslušnost k Ruské pravoslavné církvi, je Slovanský svaz (Славянский Союз). V řadách Slovanského svazu působí asi 70 000 členů. Skupina byla v roce 2010 v celém Rusku zakázana, ale od té doby působí v podzemí.

 

Foto: Ruská neonacistka na  Den národní jednotyFoto: Ruská neonacistka na Den národní jednoty. / d-i-a-s

 

Noví členové této agresivní sekty jsou přijímání v rámci obřadů, připomínající pohanské nebo germánské slavnosti za přítomnosti duchovního vůdce Mnicha Bohumil II., kterému členové říkají Vladyka. Jeho občanské jméno je Vladimir Goljakov a oficiálně se vydává za pravoslavného kněze.

 

Slovanský svaz má vlastní uniformy s písmeny SS na nášivkách a vlajku s mírně pozměněnými motivem svastiky, tzv. Svargy na rudém pozadí. Jeho členy jsou kromě jiného i bývalí důstojníci armády, se zkušenostmi z válečných konfliktů.

 

Současné Rusko je nepřirozený odřezek ze svaté všeslovanské Rusi. Bělorusko, Malorusko (západ dnešní Ukrajiny), země, kdy žijí Lechové (Polsko), Slováci, Češi, Srbové, Chorvati – ta slovanská území si všechna vezmeme zpátky a nic nám v tom nezabrání,“ říká Vladyka na kameru v ruském dokumentárním filmu Ruští nacionalisté Petrohradu.

 

Foto: Pravoslavná hlídka v ulicích Moskvy / Komsomolskaja Pravda


Ruská pravoslavná církev

Neklid v Rusku vzbuzuje také mocná Ruská pravoslavná církev, která je obviňována z pravoslavného extremismu, xenofobie, antisemitismu a z vyvolávání ultranacionalistických nálad.  Mezi její cíle patří například zákaz potratů, antikoncepce, předmanželského a nemanželského sexu a také toho, aby ženy v Rusku nesměly chodit v šortkách.


Doufám, že se nyní nalézáme na správné cestě v procesu formulování dostatečně tvrdých norem chování, které budou přijatelné pro naši společnost a které se budou lišit jak od západních pravidel, tak od pravidel, přijatých v islámském světě,“ řekl před dvěma lety vysoký představil Ruské pravoslavné církve Vsevolod Čaplin.


Pravoslávna církev skrze skupinu Svaté Rusko organizuje i speciální hlídky, které nezávisle na policii hlídají pořádek v Moskvě i dalších městech. Členové jsou pravoslavní věřící.


Naše země má plné právo, bez ohledu na kohokoliv, takovéto normy zavést,“ řekl v roce 2012 Čaplin. Současně vyjádřil naději, že se „pravoslavné hlídky“ objeví ve všech ruských městech, včetně těch, kde tvoří většinu muslimové.

 

Foto: Členové hnutí „Svaté Rusko“ pořádají výcvikové tábory, kde se učí používat zbraně. /  Ruská sociální síť VKontakt

 

"V Rusku operuje stovka nových ortodoxních hlídek, aby chránila církevní majetek i památky," řekl před rokem vůdce hnutí Svaté Rusko Ivan Ostrakovskij. "Byl to případ Pussy Riot, který nás zmobilizoval, abychom bojovali proti zlu ohrožujícímu Rusko."


Ve skutečnosti si však „pravoslavné hlídky“ chtějí přisvojit mnohem větší práva. Vedoucí oddělení vztahů církve a společnosti Moskevské patriarchie ruské tiskové agentuře RIA Novosti řekl, že hlídky budou celkově dohlížet ve večerních hodinách na veřejný pořádek a dodržování pravoslavných norem chování, kdekoliv v místě svého působení.


Některá ruská média přirovnávají záměr vytvořit pravoslavné hlídky k existenci náboženské policie v islámských zemích, především v Iránu a Saudské Arábii, v nichž není náboženství oddělené od státu.

 

Zdroj: Romea.cz, UkrainanWinnipeg.ca, Český rozhlas

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
ToHer Datum: 15.02.2015 Čas: 21:19

Děkuji za odvážný článek. Je radost vidět, že někdo má odvahu popsat skutečný stav věcí a nesnaží se podlézat řvounům a rváčům. Doufejme, že odvážných lidí bude dostatek na zastavení šíření fašizmu (jak ruského, tak i jiného) a muslimského terorizmu. Samozřejmě že všichni Rusové nejsou fašisti, tak jako všichni Němci ve 20 století nebyli fašisti, ale ti, kteří fašizmus nechtějí vidět jsou také spoluviníci.

Ještě jednou DÍKY za článek.

avatar
Ultramarinus Datum: 14.10.2014 Čas: 11:47

Cekat 100% pravdu na www foru je zbozne prani, nema to tedy moc cenu vycitat. S.s posilal odkazy zdroju a videi pro podporu jeho tvrzeni, coz je asi tak nejbliz verohodnosti, co se tu muze ocekavat.

I kdyby byl ve skutecnosti putinova babicka v zoldu kgb, stvala by me vic gramatika cj a presvedceni, ze pravo na obranu pred vykonstruovanou hrozbou nacku ukrajinskych, opravnuje nacky ruske (byt inteligentnejsi v tom, ze nemavaji emblemy 3.rise) k prihodne nacasovanym "anslusum".

Kdyby byl rus, moc se toho nezmeni. Je rozdil mezi rusy jako jednotlivci a ruskem, jako rezimem, proto neni fer predpokladat, ze co rus, to utlacovatel

Narozdil od zlateho ruska si tu ale muze zatim pindat kdo chce co chce, takze je v debate z definice treba ocekavat i tyto nazory.

avatar
Jecchus Datum: 14.10.2014 Čas: 09:44

Staršij seržant:

Já Vám nevěřím ani slovo. Mluvíte pořád v hádankách a podle mého odmítáte sdělit co jste zač. I toho nakonec deklarovaného Krymského Tatara vlastně zpochybníte tím, že jste navíc i "Bělorus , Gruzínec, Žid, atd asi 150 národnosti bývalého SSSR"... Co to jako má být?

Když jste se tu před cca. 0,5 rokem (možná i víc) objevil, všude jste tvrdil, že nejste Rus. Následně cca. 2 - 3 měsíce nazpět jste v jedné diskuzi uvedl, že Rus jste. Tak jak je to tedy?

Vyplývá z toho jen jedno - jste nejspíš lhář.

Ne že by národnost byla nějakým prubířským kamenem názorů, a posuzoval bych podle ní lidi, ale dokládá to Vaše lži. Jaká je pak vaše důvěryhodnost...?

Ani bych se nedivil, kdyby Vaší národností bylo KGB/FSB, i když je to trochu paranoidní... Anebo nějaký z těch placených diskutujících...?

avatar
Ultramarinus Datum: 13.10.2014 Čas: 23:57

Vtipné. Alespoň to zábavnou formou vysvětluje (ne)znalost české gramatiky. Na druhou stranu, jestli se česky učíte jenom proto, abyste vzdělával čechy na tomto fóru, přijde mi to nejenom zbytečné, ale i trochu nevychované.
Předpokládám, že byste měl na čecha na ukrajinském fóru, po kterém by bylo umění číst text a vysvětloval by vám, jak dobře se měli Sudetští češi v Adolfově německu, zhruba podobný názor.

Pokud je to tak jak píšete a nejde o prohlášení do větru, proč na Ukrajině plné zlých utiskovatelů SAKRA žijete, proč jste se před 10 nebo více lety neodstěhoval tam, kde teče v řekách čokoláda, lidé jsou svobodní až hanba, vydělávají zasloužené miliony a VŠICHNI milují menšiny s jejich právy (do Ruska)? Nebo kamkoliv jinam, už 10 let je cestování a stěhování normálně možné...

Co se vítání chlebem a solí týká, Němce tam tímto způsobem nevítali, protože si ještě dobře pamatovali hladomor před sedmi lety způsobený násilnou sovětskou kolektivizací zemědělství, který za sebou zanechal podle některých odhadů až 5 milionů mrtvých (tj asi 1/6 celku obyvatelstva té doby), takže nejspíš chlebem neplýtvali. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že i první ukrajinský stát (ULR) byl dobyt rusy po pouhých 2 letech existence, a vzhledem k tomu, že Němci Ukrajincům do té doby v podstatě ještě nic špatného udělat nestihli (ani je nestihli přesvědčit že ty své genocidní kecy o slovanech myslí smrtelně vážně).
Na druhou stranu, ukrajinská politika se od té německé snažila odtrhnout, když zjistila co je spojenec vlastně zač. Kydat na Ukrajinu "nacismus" je stejně pitomé, jako jej kydat na slovensko, nebo čechy. "neo" nacismus je už zase jiná, ale i tak jsou buď ukrajinští Neonacisté naprostí břídilové, když nedokáží vyhladit oponující část obyvatelstva ve chvíli kdy mají 100% kontrolu nad územím a těžkou armádní výzbroj, nebo jim o tento typ vyhlazování prostě nejde.

Tlupy mladých idiotů s basebalovými pálkami nejsou vynálezem ukrajinských nácků - stejné bandy sviní ozbrojených vybavením nakoupeným v železářství a sportovních potřebách, které bezpečnosti zrovna nepřidají se potulují i v ČR.

avatar
Jecchus Datum: 13.10.2014 Čas: 22:45

Staršij seržant:

Takže jste tedy Ukrajinec anebo Ukrajinec - Volyňský Čech?

avatar
Jecchus Datum: 13.10.2014 Čas: 22:22

Staršij seržant:

Aniž bych to teď chtěl dále rozvíjet, zajímala by mne jedna věc - jste Rus anebo ne?
Prosím jen o krátkou a jednoznačnou odpověď.
Děkuji.

avatar
Ultramarinus Datum: 13.10.2014 Čas: 21:56

Krystofkamaz:
Ok, tak až Rusko za Krym zaplatí (například smazáním plynového dluhu Ukrajiny a smlouvou, kterou nebudou dvakrát ročně opravovat v kolonce "cena" přidáním nuly), bude příležitost nevidět situaci jako okupaci.

Dám příklad. Pokud by se Krym odpojil stejným stylem jako Slovensko a PAK se připojil k Rusku, včetně přítomnosti ozbrojených (libovolně -NE-označených) vojáků mezi obyvatelstvem, NEBYL by to anšlus. Bohužel, tak se to ale nestalo, nebo ano...?

avatar
Ultramarinus Datum: 13.10.2014 Čas: 21:47

Závod o to, kdo je větší nácek je trochu bezpředmětný, když:

A) Ukrajinští náckové na Ukrajině ještě (v porovnání s těmi ruskými) svým spoluobčanům v podstatě nic neudělali - žádné pogromy, vyhlazování, nic takového.

Jistě, bojuje se, ale umřely tisíce tam, kde žijí miliony, a i ty tisíce většinou pod palbou, a většinou nechtíc - vzhledem k tomu, že umístění těch zbylých stovek tisíců je známé a munice by bylo dost. Nejaktuálnější "zvěrstvo" o kterém byla řeč, bylo 7 mrtvých, z čehož větší půlka byli ozbrojenci protistrany a menší civilisté, kterých tam ale taky MOHLA být celá vesnice, pokud by to byli takoví nácci, za jaké je tu proruští diskutéři vydávají.

B) Ukrajinští náckové na tohle období vzpomínají proto, protože to bylo jediné krátké období, kdy jim někdo pomohl proti Sovětům/Rusům. A nutno zdůraznit, že když přišli na to, jací jsou nácci hajzlové, měli kuráž se od nich v době WW2 oddělit.

C) Je celkem jedno kdo je větší nácek ze dvou zemí, když v obou mají nácci nezdravě vysoko znějící hlasy. Mě osobně vadí náckovství v zemi, která je potenciální hrozbou pro ČR a mou rodinu, než v zemi, která si na svoje náckovství vzpomněla ve chvíli, kdy je přestal bavit prezident, co křeslo dostal na základě slibů že půjde na západ, zatímco pak roky východu lízal boty. Následně je z jejich pohledu napadl stát s desetinásobnými zdroji vojáků a peněz. V takové chvíli bez vlajky, kontextu a válečnických dějin stát padne. Bohužel pro světové veřejné mínění, jediné válečnické dějiny které dnešní Ukrajinci mohou považovat za "své" kromě Afghánistánu, jsou z WW2.

avatar
luftmausmann Datum: 13.10.2014 Čas: 20:57

Já nechtěl nic dokazovat jen jsem poukázal na to, že malá skupinka ruských neonacistů bojuje na Ukrajině.
Batalion azov neo-nacisti de facto nejsou, spíš bych preferoval slovo ultranacionalisté nebo neo-fašisti.
Co se týče pravdivosti fotografie, určitě na ní jsou ruští neonacisté, ale samozřejmě nemůžu dokázat kde je vyfocena.
Nechci se hádat.

avatar
luftmausmann Datum: 13.10.2014 Čas: 17:42

Ještě bych dodal fotografii a video
http://4.bp.blogspot.com/-S6eAxpizJ_M/U-vq5lBjJeI/AAAAAAAACNI/Cpre0pxCvVA/s1600/RNE-June-02.jpg
ruští neonacisti ze strany Ruská národní jednota - červenec 2014 - jihovýchodní Ukrajina (na Ukrajině odložili svastiky - nahradili je křížem)
http://www.youtube.com/watch?v=E266qlUlYwA
to sice není nacista, ale....

avatar
Mr. Pašík Datum: 12.09.2014 Čas: 08:21

Luky@ Samozřejmě každá historická paralela kulhá na obě nohy, ale to neznamená, že není dobré je promýšlet. Navíc si myslím, že styčných bodů tu je docela dost. Jinak se omlouvám, ale té zmínce o 9/11 v souvislosti s tímhle tématem nerozumim.

avatar
shal Datum: 10.09.2014 Čas: 18:18

Luky: Historický příměr se sudetami je naprosto přesný.

avatar
Luky Datum: 10.09.2014 Čas: 16:53

pro Mr. Pašík:
Tak Sudety nikdy nebyly "AUTONOMNÍ REPUBLIKOU SUDETY". Vyhýbejte se raději historickým příměrům (oblíbený nešvar), když jsou mimo díru. Okolnosti obsazení byly také naprosto rozdílné.

Je zajímavé, že i vysocí US důstojníci dostali vyznamenání za zvládnutí 11.9.2001 a nikdo nepřišel o místo. Ale už mě to nebaví...

avatar
Mr. Pašík Datum: 10.09.2014 Čas: 15:46

krystofmraz@ To sotva... Vojenská okupace je efektivní dočasná kontrola moci nad cizím územím, které nepřísluší pod formální svrchovanost okupující mocnosti. Téhle definici rojení neoznačených zelených mužíků na Krymu (=okupace) a jeho následná anexe Ruskem velmi přesně odpovídá. Pokud tvrdíte, že to okupace není, tak stejnými argumenty operoval rovněž pan Hitler při záboru Sudet a anšlusu Rakouska... Včetně "svobodného a demokratického" referenda uspořádaného pod pečlivým dohledem německých ozbrojených sil, v tomto případě pod dohledem elitních ruských vojáků, kteří na Krymu oficiálně vůbec nebyli a následně za to dostali vysoká vyznamenání:-) Jistě víte, že když tuto nepříjemnou pravdu nahlas vyřkl jistý ruský elitní profesor historie, byl neprodleně vyhozen z práce.

avatar
surda Datum: 10.09.2014 Čas: 10:44

moskevska junta.

arr