Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ruský protivzdušný komplet krátkého dosahu Sosna

Datum přidání 27.09.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská Konstrukční kancelář přesného strojírenství Nudelman (KB Točmaš) v letošním roce dokončí závěrečné střelecké zkoušky nového protivzdušného kompletu krátkého dosahu Sosna. Komplet Sosna je přímým nástupcem protivzdušných kompletů 9K35 Strela-10, mimo jiné stále zavedených ve výzbroji Armády ČR.

Foto: Protivzdušný komplet krátkého dosahu Sosna. /  Kbtochmash

Foto: Protivzdušný komplet krátkého dosahu Sosna. / KB Točmaš

 

Komplet 9K35 Strela-10, v kódu NATO SA-13 "Gopher", byl poprvé zařazen do výzbroje v roce 1979. Základ systému tvoří víceúčelový obrněný transportér MT-LB „matla“, na kterém je umístěná střelecká věž s raketami krátkého dosahu.

 

9K35 Strela-10 využívá několika typů střel krátkého dosahu. V Armádě ČR je zaveden typ 9M37M s dálkovým dosahem 5 km a výškovým 3500 metrů. Minimální výška letícího cíle musí být větší než 25 metrů. Raketa se na cíl navádí pomocí tepelné (infračervené) stopy.

 

Nový komplet Sosna vychází z úspěšné koncepce 9K35 Strela-10. Podvozek v podobě MT-LB byl ponechán, ale zcela nová je střelecká věž, protiletadlové střely a také elektronická výzbroj. Střeleckou věž lze samozřejmě umístit na nejrůznější kolové nebo pásové podvozky.

 

Rozhodujícím prvkem kompletu Sosna jsou „nové“ dvoustupňové protiletadlové střely Sosna-R. Stejné střely využívá námořní protivzdušný komplet krátkého dosahu 3K89 Palaš zavedený v ruském a vietnamském námořnictvu.

 

Sosna-R ničí cíle v rozsahu 1 až 10 km, do výšky 5 km. Ve střele jsou dvě bojové hlavice a dva zapalovače. První fragmentovaná bojová hlavice tyčového typu ničí cíle při blízkém výbuchu, druhá fragmentovaná bojová hlavice při přímém zásahu. Střela je schopna ničit vrtulníky, letadla ale i lehce obrněná vozidla na zemi - neexistuje žádná minimální výška pro ničení cílů.

 

Foto: Dvoustupňové střely Sosna-R / KB TočmašFoto: Dvoustupňové střely Sosna-R / KB Točmaš

 

Hmotnost rakety je 30 kg, s odpalovacím pouzdrem 42 kg. Na vozidle je připraveno k odpalu 12 střel Sosna-R. Přebíjeni všech raket údajně nezabere více více než 12 minut. Díky nízké hmotnosti lze Sosna-R uložit v nákladovém prostoru a není tak třeba do sestavy zařadit muniční vozidlo.

 

Rychlost raket je 1200 m/s - 3,5násobek rychlosti zvuku. Sosna-R tedy cíle na vzdálenost 8000 metrů ničí za pouhých 11 sekund. Střela přitom dokáže provádět manévry až do přetížení 40 G.

 

O navádění střel Sosna-R se stará kombinovaný naváděcí systém. O vyhledávání a zaměřování cílů se ve vozidle stará zaměřovací pouzdro, které obsahuje TV kameru, termovizní kameru, laserový dálkoměr, laserový ozařovač cílů pro navádění raket a infračervený kanál pro sledování raket.

 

Podrobnější informace o parametrech systému Sosna nejsou k dispozici. Sosna je však údajně schopna sledovat až 50 cílů a vést palbu na jeden cíl dokonce i za pohybu.

 

Po startu jsou střely vedeny na cíl pomocí kódovaného rádiového signálu, následně pomocí laserového paprsku. Navádění je spolehlivé i ve velmi špatných meteorologický podmínkách, ve dne i v noci.

 

V bojovém nasazení bude komplet Sosna působit společně s vozidlem pro velení a označování cílů. Může jít například o nově vyvinuté velitelské vozidlo GAZ Tiger protivzdušné obrany krátkého dosahu.  

 

Zdroj: KB Točmaš

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
J.D. Datum: 05.10.2014 Čas: 19:51

myslim že my bycho měli spíš zainvestovat do nějakých systému dlouhého dosahu, na krýtký nám bohatě stačí zmiňovaný RBS-70

avatar
semtam Datum: 27.09.2014 Čas: 16:25

Myslím, že to tento systém nebude mít problém se prosadit na světovém trhu. Jeho možnost postřelování pozemních cílů z něj činí univerzální obranný prostředek. Je zajímavé, že byl odstraněn 30 mm kanon. Zprvu s ním bylo počítáno. Krásně doplňuje výkonější systém Pancir S1. Počítám, že Sosna bude levnější a navíc pro rozměry a váhu flexibilnější. Tento systém by byl dokonalou náhradou za náš prostředek S-10. Bohužel z politických důvodů věc neprůchodná. Doufám, že se naše armáda (vláda) poohlíží po něčem obdobném s použitím raket z RBS-70. Troufnu si s jistotou tvrdit, že raketa Boolide nedosahuje kvalit raket Sosna-R.

arr