Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil ... Více

Spojené státy představily novou národní obrannou strategii

Nová americká Národní obranná strategie NDS ... Více

Pozemní technika

Ruský protivzdušný komplet krátkého dosahu Sosna

Datum přidání 27.09.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská Konstrukční kancelář přesného strojírenství Nudelman (KB Točmaš) v letošním roce dokončí závěrečné střelecké zkoušky nového protivzdušného kompletu krátkého dosahu Sosna. Komplet Sosna je přímým nástupcem protivzdušných kompletů 9K35 Strela-10, mimo jiné stále zavedených ve výzbroji Armády ČR.

Foto: Protivzdušný komplet krátkého dosahu Sosna. /  Kbtochmash

Foto: Protivzdušný komplet krátkého dosahu Sosna. / KB Točmaš

 

Komplet 9K35 Strela-10, v kódu NATO SA-13 "Gopher", byl poprvé zařazen do výzbroje v roce 1979. Základ systému tvoří víceúčelový obrněný transportér MT-LB „matla“, na kterém je umístěná střelecká věž s raketami krátkého dosahu.

 

9K35 Strela-10 využívá několika typů střel krátkého dosahu. V Armádě ČR je zaveden typ 9M37M s dálkovým dosahem 5 km a výškovým 3500 metrů. Minimální výška letícího cíle musí být větší než 25 metrů. Raketa se na cíl navádí pomocí tepelné (infračervené) stopy.

 

Nový komplet Sosna vychází z úspěšné koncepce 9K35 Strela-10. Podvozek v podobě MT-LB byl ponechán, ale zcela nová je střelecká věž, protiletadlové střely a také elektronická výzbroj. Střeleckou věž lze samozřejmě umístit na nejrůznější kolové nebo pásové podvozky.

 

Rozhodujícím prvkem kompletu Sosna jsou „nové“ dvoustupňové protiletadlové střely Sosna-R. Stejné střely využívá námořní protivzdušný komplet krátkého dosahu 3K89 Palaš zavedený v ruském a vietnamském námořnictvu.

 

Sosna-R ničí cíle v rozsahu 1 až 10 km, do výšky 5 km. Ve střele jsou dvě bojové hlavice a dva zapalovače. První fragmentovaná bojová hlavice tyčového typu ničí cíle při blízkém výbuchu, druhá fragmentovaná bojová hlavice při přímém zásahu. Střela je schopna ničit vrtulníky, letadla ale i lehce obrněná vozidla na zemi - neexistuje žádná minimální výška pro ničení cílů.

 

Foto: Dvoustupňové střely Sosna-R / KB TočmašFoto: Dvoustupňové střely Sosna-R / KB Točmaš

 

Hmotnost rakety je 30 kg, s odpalovacím pouzdrem 42 kg. Na vozidle je připraveno k odpalu 12 střel Sosna-R. Přebíjeni všech raket údajně nezabere více více než 12 minut. Díky nízké hmotnosti lze Sosna-R uložit v nákladovém prostoru a není tak třeba do sestavy zařadit muniční vozidlo.

 

Rychlost raket je 1200 m/s - 3,5násobek rychlosti zvuku. Sosna-R tedy cíle na vzdálenost 8000 metrů ničí za pouhých 11 sekund. Střela přitom dokáže provádět manévry až do přetížení 40 G.

 

O navádění střel Sosna-R se stará kombinovaný naváděcí systém. O vyhledávání a zaměřování cílů se ve vozidle stará zaměřovací pouzdro, které obsahuje TV kameru, termovizní kameru, laserový dálkoměr, laserový ozařovač cílů pro navádění raket a infračervený kanál pro sledování raket.

 

Podrobnější informace o parametrech systému Sosna nejsou k dispozici. Sosna je však údajně schopna sledovat až 50 cílů a vést palbu na jeden cíl dokonce i za pohybu.

 

Po startu jsou střely vedeny na cíl pomocí kódovaného rádiového signálu, následně pomocí laserového paprsku. Navádění je spolehlivé i ve velmi špatných meteorologický podmínkách, ve dne i v noci.

 

V bojovém nasazení bude komplet Sosna působit společně s vozidlem pro velení a označování cílů. Může jít například o nově vyvinuté velitelské vozidlo GAZ Tiger protivzdušné obrany krátkého dosahu.  

 

Zdroj: KB Točmaš

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
J.D. Datum: 05.10.2014 Čas: 19:51

myslim že my bycho měli spíš zainvestovat do nějakých systému dlouhého dosahu, na krýtký nám bohatě stačí zmiňovaný RBS-70

avatar
semtam Datum: 27.09.2014 Čas: 16:25

Myslím, že to tento systém nebude mít problém se prosadit na světovém trhu. Jeho možnost postřelování pozemních cílů z něj činí univerzální obranný prostředek. Je zajímavé, že byl odstraněn 30 mm kanon. Zprvu s ním bylo počítáno. Krásně doplňuje výkonější systém Pancir S1. Počítám, že Sosna bude levnější a navíc pro rozměry a váhu flexibilnější. Tento systém by byl dokonalou náhradou za náš prostředek S-10. Bohužel z politických důvodů věc neprůchodná. Doufám, že se naše armáda (vláda) poohlíží po něčem obdobném s použitím raket z RBS-70. Troufnu si s jistotou tvrdit, že raketa Boolide nedosahuje kvalit raket Sosna-R.

arr