Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Datum přidání 30.12.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 30 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský státní technologický holding Rostech je obří společnost sdružující nejvýznamnější ruské podniky se strategickou zbrojní výrobou. Díky rozhovoru Sergeje Čamezova, šéfa Rostechu, pro ruský deník Kommersant, si můžeme udělat představu o současném i budoucím stavu ruské zbrojní výroby.

Foto: Rostech má na starosti výzkum a vývoj v řadě vojenských oblastí. Na obrázku vize ruského bojovníka budoucnosti; větší foto / Rostech

Foto: Vize ruského bojovníka budoucnosti; větší foto / Rostech 

 

Rostech jako lídr ruského zbrojního průmyslu

Zkratka Rostech označuje „Státní korporaci pro pomoc při vývoji, výrobě a exportu pokročilých technologických produktů". Rostech byl založen v roce 2007 a kontroluje 700 nejrůznějších podniků a 14 holdingů, mimo jiné holding Kalašnikov, radioelektronický holding KRET, UralVagonZavod (UVZ) nebo holding Oboronprom, kam patří Ruské vrtulníky (výrobci Kamov, Mil atd.) a Sjednocená motorová korporace (ODK). 

 

Rostech zaměstnává 445 000 lidí a ve zbrojním průmyslu kontroluje především výrobu vojenských a civilních leteckých motorů (vrtulníků i letadel) a sestavy letadel, leteckou avioniku, raketové systémy, prostředky protivzdušné obrany krátkého dosahu, prostředky radioelektronického boje, radarovou techniku, elektrooptické přístroje nebo pozemní bojová vozidla včetně tanků.

 

V roce 2016 měl Rostech obrat 1,26 bilionu rublů a v roce 2017 už 1,5 bilionu. Rostech pomocí exportní společnosti Rosoboronexport vyváží do 70 zemí světa.

 

Rosoboronexport, který kontroluje Rostech, je zodpovědný za veškerý vývoz a dovoz zbraňových a obranných systémů, produktů, technologií a služeb. Rosoboronexport je jako jediná ruská společnost oprávněn na mezinárodních trzích nabízet celou šíři ruské výzbroje.

 

Kromě Rostechu mezi hlavní ruské zbrojní podniky patří Almaz-Antěj, Taktická raketová výzbroj (TRK,) Sjednocená letecká korporace (OAK) a Spojená loďařská korporace (USC). Mezi klíčové holdingy ruského obranného průmyslového komplexu (OPK) patří také ruská kosmická společnost Roskosmos.


Civilní budoucnost koncernu Rostech

Čamezov vidí v letošním roce (z pohledu Rostechu) jako klíčové dvě hlavní události. V Sýrii přestaly hlavní bojové operace a ruské zbraně v těchto operacích obstály, což se projevilo na intenzivnější komunikaci se zákazníky ze Středního východu a z jihovýchodní Asie. Druhou hlavní událostí je obrat ruského holdingu Rostech k tzv. digitální ekonomice.

 

Čamezov vyzdvihl první let ruského dopravního letadla MC-21. Letoun sice vyrábí OAK, ale Rostech prostřednictvím ODK dodává motory PD-14 a také řadu dalších systémů. Klíčový byl také první let ruského vzdušného střediska řízení a velení (AWACS) A-100.

 

V rozhovoru Čamezov zdůraznil rostoucí podíl civilních elektronických, digitálních a dalších „chytrých" technologií. Jde například o chytré osvětlení a semafory pro „chytrá města" a další.

 

Obecný problém ruského průmyslu představuje velké zaměření na zbrojní výrobu. V OPK pracuje asi 2,5–3 miliony lidí a OPK je z velké části závislý na poptávce domácích ozbrojených sil. Avšak poptávka ruské armády kvůli velké naplněnosti se postupně snižuje. Cílem firem OPK je proto zaměřit se více na civilní výrobu, která jim pomůže překlenout období menšího zájmu o koupi ze strany domácích ozbrojených sil, případně obecně celkově nižší zahraniční poptávky.

 

Podle Čamezova je nutné zvýšit do roku 2025 podíl civilních výrobků na 50 %. „Pak máme šanci přežít, protože není možné spoléhat se na výrobu vojenských výrobků. Ale smutná zkušenost z devadesátých let říká, že je nepravděpodobné fungovat normálně v rámci nulové obrany," uvedl Čamezov. V každém případě po následujících deset let, jak slibuje nový ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018–2027, má mít Rostech přibližně stejný podíl domácích zakázek jako dosud.


Plynové turbíny

Problém plynových turbín pro lodě má být vyřešen v příštím roce. V současnosti NPO Saturn provádí testování plynových turbín a v příštím roce začne sériová výroba – tím odpadne závislost ruského námořnictva na ukrajinských dodavatelích.

 

Současně Rusko pracuje na náhradě civilních plynových turbín, které se používají například v teplárnách, při spalování odpadu, při těžbě ropy a plynu, v chemickém průmyslu atd. V současné době prakticky všechny civilní plynové turbíny na ruském území nesou značky General Electric nebo Siemens a Rusko plánuje tuto závislost v příštích letech postupně opouštět.

 

Čamezov také připomenul kauzu s plynovými turbínami Siemens, které Rusko bez vědomí firmy Siemens umístilo na Krym. Dodávání energetických zařízení na Krym je přitom v rozporu se sankcemi EU.

 

„Na druhou stranu jsme se nejprve zamysleli nad našimi občany. Když mluvíme z pohledu univerzálních lidských hodnot, jaký je rozdíl v tom, kde lidé žijí? Na Krymu, za Uralem, na Dálném východě, v Tamanu. A pokud tito lidé nemají příležitost umýt se nebo zahřát, není tam žádná elektřina, není dodávána voda, jak mohou přežít? Podle tohoto aspektu vůbec nezáleží, do jaké oblasti jsou turbíny dodávány. A na Západě je to všechno zapomenuto – lidská práva zde nehrají žádnou roli. Hlavní věcí jsou sankce," sdělil v rozhovoru Čamezov.

 

Dodejme, že ač Siemens v polovině července pod palbou kritiky ohlásil omezení svých aktivit v Rusku, v polovině prosince obdržel objednávku na výstavbu paroplynové elektrárny o výkonu 495 MWe v hodnotě 380 milionů eur.


Sankce

Čamezov, který je sám na sankčním seznamu EU a USA a nemůže do těchto zemí cestovat, v rozhovoru připustil, že Rostech v důsledku západních sankcí ztratil řadu odbytišť, například americký trh, pokud jde o pušky Kalašnikov. Nové americké sankce očekávané v únoru budou podle něj bolestné a dotknou se i partnerů ruských firem. Jejich zrušení nelze v brzké době ani očekávat.

 

„Počítám, že je za našeho života nezruší. Možná za vašeho, ale za mého určitě ne," prognózoval redaktorovi pětašedesátiletý Čemezov.

 

„Chápu to tak, že všechny tyto sankce jsou konkrétní příkladem nekalé konkurence. Snaží se vyvíjet nátlak, protože si uvědomují, že naše zbraně jsou konkurenceschopné, přitom jsou levnější a jejich kvalita není nižší než u analogických zbraní americké nebo evropské provenience, naopak je často dokonce překonává. Přirozeně se jim nelíbí, protože ztrácejí trh," prohlásil Čemezov.

 

Prodej státních firem

Čamezov dále připomenul, že postupně některé státní zbrojní firmy přecházejí do soukromých rukou. Například většinový podíl soukromí investoři mají ve firmě AvtoVAZ, koncernu Kalašnikov nebo ve VSMPO-AVISMA (největší výrobce titanových výrobků na světě). Německá firma Daimler vlastní podíl ve firmě Kamaz a investoři z Ruska a Středního východu postupně získávají podíly ve firmě Ruské vrtulníky. Například 12,5 % v Ruských vrtulnících odkoupily katarské fondy.

 

Ve vojenských firmách si chce stát nechat kontrolní nebo většinový podíl, např. v Ruských vrtulnících si chce Rostech ponechat 51 %. U civilních firem ale nemá Rostech problém s prodejem, a to ani zahraničním zájemcům.

 

V případě Ruských vrtulníků vyvstává opět problém velkého zaměření na vojenskou výrobu (tím pádem je velmi slabý servisně-obchodní civilní řetězec). Ruské ministerstvo obrany vzhledem k velké saturaci potřeb snížilo objednávky vrtulníků a také zahraniční trh se středními a velkými dopravními vrtulníky je nasycen.

 

Zadlužení výrobci tanků a BVP

Další okruh otázek se točil kolem obřích dluhů (k bankám, ke státu) firem UralVagonZavod (UVZ) a Kurganmašzavod (KMZ). UVZ je největším výrobcem železničních vagonů v Rusku a také výrobcem tanků T-90 nebo T-14 Armata. KMZ vyrábí pásová vozidla pěchoty, včetně nejnovějšího typu Kurganěc-25.

 

Rostech postupně přebírá všechny akcie UVZ a bude pracovat na restrukturalizaci firmy. KMZ vlastní koncern Traktorové závody, jehož většinovým majitelem je ruská státní banka Vněšekonombank. V říjnu 2017 byl předsedou dozorčí rady KMZ zvolen Sergej Abramov, ředitel divize pro munici a speciální chemikálie korporace Rostech.

 

Podle Čamezova potrvá restrukturalizace a oživení obou firem tři až čtyři roky.

 

Ač se v současné době Rostech soustředí na záchranu UVZ a KMZ, postupně chce převzít kontrolu také nad OAK, a tedy nad takovými výrobci letadel, jako je Suchoj, MiG nebo Tupolev. Podle Čamezova Rostech vyrábí 70 % komponent pro letadla těchto výrobců, a tak je sloučení logické, zejména pak kvůli případnému prodeji podílů v těchto firmách zahraničním zájemcům.

 

Na přetřes přišly také aktivity firmy Rosoboronexport. Čamezov zdůraznil, že se ruské firmy musí nově více soustředit právě na servis (po celou dobu životnosti) a výrobu náhradních dílů pro ruské zbraňové systémy v zahraničí, protože tato oblast se z finančního hlediska stává stejně důležitou jako prodej samotných výrobků.

 

Zdroj: Kommerstant, Rostech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 02.01.2018 Čas: 20:09

Shelmik:
Tak ta britská je modulární přilba. kryt tváře se dá odepnout, stejně tak další věci. ono plexi se dá taky vysunout nebo oddělat. Ten chránič tváře je dělaný tak, aby měl nějakou balistickou odolnost (hlavně střepiny, ale možná i něco slabého). Klasická helma to "není" angličané ji zavedli spolu se zbytkem, aby všechno na sebe pasovalo. Tady je pěkně vidět jak to funguje:

https://www.youtube.com/watch?v=2W7B3w_sAA8

Ta ruská asi bude kopií tohoto systému. Byla by pitomost dělat tu přilbu napevno uzavřenou - ale fakt nevím. Celý ten ruský oblek je ale jen maketa. Koncept obleku budoucnosti. Ono to tam není moc vidět, ale má exoskelet. Samotná přilba ale vypadá dost těžkopádně

https://www.youtube.com/watch?v=Yvuft-c217Q

avatar
Shelmik Datum: 02.01.2018 Čas: 17:08

Rase a u anglanu to ma nejakou balistickou ochranu ? Navic to britske vypada jako lehka verze co se pripina na temer klasickou helmu . To ruske jak cela helma s brylemi .

avatar
Shelmik Datum: 02.01.2018 Čas: 17:01

Dekuji moc za info a jak dlouho takova helma vydrzi online protoze v ni musi byt ventilatory aby se majitel v lete neupekl. Nevim jako vojaka by me tohle asi desilo :) navic se zvukem to v ni asi taky nebude zadny med ikdyz mohla by mit smerove microfony a odhlucneny rany zbrani jako drahe strelecke sluchatka pak by ale majitel prozmenu neslysel ze nekdo strili :)

avatar
Rase Datum: 02.01.2018 Čas: 15:44

Shelmik:
Britská armáda už je má zavedené. Nakoupili je myslím i dánové. Američané a ostatní zatím jen zkouší. V roce 2003 podepsalo britské Ministerstvo obrany kontrakt se společností Thales na zahájení projektu FIST (Future Integrated Soldier Technology). Mezi roky 2015 až 2020 by měla britská armáda získat 35 000 kompletů FIST. Hlavně to je modulární systém, tak se dá různě rozdělávat a kombinovat. Britští vojáci co jeli nedávno přes ČR, tak tyhle helmy měli.
Američané zkoušeli vlastní systém v roce 2014 - pod jménem CIPHER (Conformal Integrated Headgear System).

https://www.military.com/kitup/2015/09/revision-tapped-supply-batlskin.html

avatar
shal Datum: 02.01.2018 Čas: 15:19

Shelmik: Nevím jak jsou na tom Američani teď z celoobličejovýma maskama, ale v minulosti je taky vyvíjeli a ukázalo se že je s tím více problémů než užitku a to mnohem více. Například zvukové vlny z výbuchu se v tom odrážejí. Je to jako strčit hlavu do zvonu a praštit do něj palicí. Ale to, že víme o problémech je první krok k tomu, aby se daly řešit.

avatar
Shelmik Datum: 02.01.2018 Čas: 15:09

... dokazi si jeste predstavit ze to ma jeden clen tymu ktery vzdy prvni vchazi do budov ale v pripade celeho tymu to name pusobi dost neforemne :))

avatar
Shelmik Datum: 02.01.2018 Čas: 15:05

Muze mi nejaky odbornik popripadne vojak vysvetlit , to uz se zase pocita s celooblicejovymi maskami ( viz obrazek) , vzdyt v tom musi byt extreme nepohodlne a pripomina mi to Nato vojaka budoucnosti v 60 letech . Cekal bych kdyz uz tak celou predni polosferu s pruhledneho materialu a ne tuhle radobi paintballovou masku :)) ps. amici taky pocitaji se zakrytim celeho obliceje ? A myslite ze to nekdy vstoupi do sluzby ?

avatar
Jara Datum: 02.01.2018 Čas: 13:40

Rase
Zmínil jsem venom zcela záměrně mluvil jsem také o americké vrtulníkové škole a celkové koncepci.... pomi nu li osprey( to je něco úplně nového) a lehčí lakotu, budem se bavit o středním vrtulníku :) taznem koni tak už mi zbývá jen uh 60 no a ted se na venom a uh 60 podívejte .....ano úplně stejná koncepce rozvržení zkratka všechno jen je uh 60 krapet větší takže i u blackhawku se drželi své ověřené konstrukce a uspořádání vrtulníku na jaké byla us army zvykla

avatar
Rase Datum: 02.01.2018 Čas: 13:08

Jara:
nj, ale Venom je hodně atypická věc, navíc důvod jejího vzniku je taky hodně specifický. Přeci jen Námořnictvo potřebovalo UH-1 nacpaný moderní elektronikou. Modernizace neměla smysl, tak si nechali postavit nové. Navíc na letadlových lodích jsou zvyklí provozovat tyto stroje, tak jiný typ neměl moc smysl. Osobně tyhle novovýroby starých konstrukcí nemám rád
Klasická armáda ale používá UH-60, Osprey, Lakoty (UH-72) a podobně.

avatar
Jara Datum: 02.01.2018 Čas: 11:12

Sholva
Venom jsem tady zmínil já a v te souvislosti ze prave nezáleží na tom ze se využívají konstrukčně starší draky při výrobě a vývoji novych helikoptér. Na radě mil 8 a americké huey je to krasne videt mame tady ruskou a americkou vrtulnikovou školu co dále vyvyjet na konstrukcich draku max je možné je odlehčit novými mat a to je vše proč měnit něco s čím jsou uživatele spokojeni? No a zároveň to neznamená ze nové vrtulníky mi 171 nebo prave venom jsou zastaralé oba mají nové vyrobené draky špičkové motory s avioniku se svými předchůdci sdílejí jen vnější tvar a celkové rozvržení s kterým je Ruska i na druhé straně americká armáda spokojena

avatar
Sholva Datum: 02.01.2018 Čas: 10:51

Vždycky mě ohromně pobaví horlení o zastaralých sovětských konstrukcích, které už jsou prostě mimo. A v dalším příspěvku konstatování, že americká konstrukce z téhož období je vyzrálá a nikdo k ní snad nemá připomínky. To je panečku nezaujatá technická diskuze :) :D Co se takhle pozvednout nad ten ideologický balast? (platí pro obě strany)...

avatar
dusan Datum: 01.01.2018 Čas: 23:16

Arianus

Samozrejme myslím celý svet. Rusko i keď je veľké neuživí samo žiadnu firmu ...

avatar
Jara Datum: 01.01.2018 Čas: 22:49

Jara
K vašemu prispevku22:27
To je prave vzhledem k situaci v Rusku utopie...jak říkám podle mého to chce čas než v ruské federaci začnou normálně fungovat právní normy a vymřou bývali agenti KGB

avatar
Jara Datum: 01.01.2018 Čas: 22:32

Shal
Ano to co píšete zní celkem rozumně, ale Rusko je mladá demokracie a je tam strašný bordel a korupce... co za ruské podnikatele ovládá ruské podniky??? Kouknete se jak dopadli privatizace u nás a znasobte to dvakrát horším stavem.
V Rusku je stále spousty skvělých konstruktérů mají know-how a stále se drží na špici ,ale transformace jejich zbrojního průmyslu na ekonomicky fungující subjekty chce čas. Nějaká zbrkla privatizace ted by urcite nedopadla dobre to je můj názor

avatar
shal Datum: 01.01.2018 Čas: 22:27

Jara: Vždycky se můžou transformovat do nezávislé komerční akciové společnosti, které budou fungovat mimo státní aparát, mimo politickou kontrolu a můžou fungovat efektivně na komerční bázi s dozorčí radou jenom s tím rozdílem, že akcie bude vlastnit stát.

Rostech ale není standartní komerční firma, ale státní korporace s napojením na vládu.

arr