Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2027

Datum přidání 15.11.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 29 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Příští týden ruský prezident Vladimír Putin příjme vedení ministerstva obrany, členy vlády a zástupce vojenského průmyslu. Cílem setkání bude dojednat konečnou verzi nového státního programu vyzbrojováni pro roky 2018 až 2027 – dokumentu, který určí podobu ruských ozbrojených sil a ruského vojenského průmyslu pro příštích deset let.

Foto: Ruští výsadkáři; ilustrační foto / Kreml.ru

 

Kam směřuje ruská armáda a zbrojní průmysl?

Statní program vyzbrojováni pro období 2018 až 2027 (dříve jen do roku 2025) je oficiální dokument, který obsahuje seznam vojenské techniky, munice, výstroje a vybavení, jež je nutné zakoupit pro potřeby ruského ministerstva obrany. Podle ruské agentury Kommersant je pro program 2018-2027 vyčleněno 19 bilionu rublů (6,8 bilionu Kč).


Nový vyzbrojovací dokument nahradí původní program z let 2011 až 2020. Podle programu se řídí všechny hlavní nákupy vojenské techniky pro ruské ozbrojené síly. Ruský vojenský průmysl proto v návaznosti na přijatý dokument připravuje dlouhodobé vývojové, výrobní a investiční plány.


Program je sice plánován na deset let, ale přijímá se každých pět let. Program 2011-2020 byl přijat v roce 2010, ale další (2016-2025) nebyl kvůli západním sankcím a ekonomickým problémům přijat, resp. jeho vypracování bylo odloženo až do dnešních dní.


Prezident podle všeho nový program 2018-2027 oficiálně schválí podpisem v prosinci. Podle všeho tak je již vyřešen největší problém, který program pozdržel o dva roky – peníze. Podle článku Vědomosti z ledna letošního roku ruské ministerstvo obrany požadovalo původně na nákup vojenské techniky v rámci programu 2016-2025 až 55 bilionů rublů, později 30 bilionů rublů. Ruské ministerstvo financí ale bylo ochotno uvolnit pouze 12 bilionů rublů.


Nakonec se došlo ke kompromisní částce 19 bilionů rublů, tedy prakticky stejné částce, která byla vyhrazená pro program 2011-2020 (požadavek obrany byl tehdy 36 bilionů rublů).


Ruské námořnictvo získá 4,7 bilionu rublů, letectvo 4,5 bilionu rublů a protivzdušná obrana (PVO) 3,4 bilionu rublů. Dva biliony rublů připadne na modernizaci jaderných sil. Pozemní síly na nákup nového vybavení získají 2,6 bilionu rublů. Další prostředky půjdou mimo jiné na výzkum a vývoj nových zbraní.


Důraz na jaderné zbraně, PVO a ponorky

Podle webu Kommerstant bude v novém programu věnována velká pozornost strategickým jaderným silám – lodě ruského námořnictva získají střely s plochou dráhou letu schopné nést jadernou hlavici, ponorky nové balistické rakety a raketová vojska nové mezikontinetální balistické rakety.

 

V příští dekádě budou do výzbroje zavedeny mimo jiné jaderné balistické rakety RS-26 Rubež, “jaderný vlak” Barguzin a výkonná balistická raketa na kapalné palivo RS-28 Sarmat.


Jak jsme již uvedli dříve, Rusko silně investuje do jaderných zbraní i v období špatné ekonomické situace. Důvod je prostý – jaderné zbraně jsou hlavním velmocenským nástrojem Ruska a také středobodem všech ruských obranných strategií.


Ruské letectvo pokročí v nákupu víceúčelových stíhaček Su-30SM a Su-35 a stíhacích bombardérů Su-34. Letectvo získá první letku stíhaček páté generace Su-57, 24 víceúčelových stíhaček MiG-35 a také první hloubkově modernizované strategické bombardéry Tu-160M2.


Podle dřívějších zpráv ruské letectvo získá 12 letadel Su-57. K dalšímu navýšení počtu může dojít v roce 2023, kdy Rusko schválí další vyzbrojovací program pro roky 2023 až 2032.


Souběžně bude Rusko pokračovat ve vývoji nového strategického bombardéru PAK DA.


Podle Kommerstantu v následujících letech ruská armáda nakoupí výrazně méně vrtulníků od domácích výrobců. Pokles se dotkne zejména dopravního stroje Mi-8. V minulých letech ruská armáda získala řadu nových vrtulníků a jednoduše již nemá tak velké provozní potřeby. Ruští výrobci, podle vlastních slov, se tak musí více soustředit na zahraničí i na civilní trh.


Rusko bude tradičně (jak také naznačují vyčleněné prostředky) dávat důraz na PVO – plánuje se sériová výroba nových raketových prostředků země-vzduch dlouhého dosahu S-500 Prometheus a středního Buk-M3.


Nejvýznamnějším projektem námořnictva je program víceúčelové atomové ponorky třídy Chaski (angl. Husky). Ponorky Chaski doplní a následně nahradí atomové ponorky třídy Jaseň. Ponorky Chaski získají nové balistické rakety na kapalné palivo a údajně také hypersonické střely Zirkon.  


Dále ruské námořnictvo počítá s nákupem fregat, korvet, minilovek, zásobovacích lodí, atd. Počítá se s dalším nákupem malých raketových plavidel, které mohou odpalovat řízené střely Kalibr s doletem až 2500 km. Kalibr může nést konvenční i jadernou nálož.


Program také výhledově počítá se stavbou letadlové lodě na jaderný pohon, ale o případné stavbě bude rozhodnuto později.


Pozemní síly do výzbroje zavedou vylepšené tanky T-90 a nové T-14 Armata, dále nová pásová bojová vozidla pěchoty Kurganěc-25 a kolová Bumerang. Důraz bude kladen i na nákup zbraní pro operace v Arktidě, zejména půjde o “arktické” verze raketové PVO S-300V4 a Tor-M2.


Zdroj: Kommersant

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
astor Datum: 04.07.2018 Čas: 11:40

Cenzura nepohodlných je jeden z příznaků totalitních režimů. Ptám se cenzora, zda ruku v ruce s vašimi sponzory, už chystáte nějaké sběrné tábory pro lidi s odlišnými názory? A pro příště bych uvítal, když už mi budete mazat příspěvky, aby jste mi ráčil sdělit, zda jsem neslušný ve výrazech či co závadného jsem sdělil, že se to běžný konzument protiruské propagandy nesmí. Jinak vás budu pokládat za neslušného člověka.

avatar
cenek Datum: 19.11.2017 Čas: 19:38

Rusko by své území asi ubránilo, boužel se to nedá říci o České republice která je prakticky bez armády. odkázaná na milost velikého Německa

avatar
dusan Datum: 19.11.2017 Čas: 11:43

fenri

https://dennikn.sk/minuta/946156/

Kudrin je najväčším expertom na financie dnešného Ruska ... robil 11 rokov ministra financií - pre Putina.

A odišiel preto, že nesúhlasil s tým, že sa vtedy ešte hojné ropné petrodoláre mali vyhodiť na modernizáciu armády .. chcel modernizovať ekonomiku.

Kríza po roku 2014 mu dala plne za pravdu ...

A o tej "fóbii" zo zasahovania volieb ...... Trump sa isto nesmeje ... a je v tejto otázke v hlbokej defenzíve ... a predstava, že us tajné služby, konkres (napreč stranám) sú samí hlupáci čo sa dajú opiť rožkom je naozaj detsky naivná predstava ...

avatar
darkstyle Datum: 18.11.2017 Čas: 20:15

fenri

rusko je prva krajina,ktora ohlasila vyvoj 5.generacnej stihacky..
to, ze sa projekt prehadzoval z jednej statnej firmy na druhu a 4-krat projekt upravoval a premenoval..

ale celkovo trva 30 rokov cca..

vec pohladu samozrejme..

avatar
KOLT Datum: 17.11.2017 Čas: 13:13

Jenže ty rozpracované kusy měly hotové draky. Teď musí velmi složitě znovuzavádět technologii na jejich výrobu. Čili v podstatě lze říci, že výroba byla ukončena počátkem devadesátých let, pak už se jen dodělávaly rozjeté zakázky.

avatar
dusan Datum: 17.11.2017 Čas: 11:25

http://defence-blog.com/news/russia-rolls-out-tu-160m2-new-supersonic-strategic-bomber.html

Tu-160 sa vlastne nikdy neprestal vyrábať .... len sa výroba začiatkom 90-tich rokov zastavila ... a potom sa postupne dokončovalo pár najviac rozpracovaných kusov.

Robaizz

Ospravedlňuje sa za nepresnosť ....len chcel ... na princípe to však nemení nič. Rusko neustále "dokazuje" ako veľmi ho to NATO "ohrozuje" ... a v realite nemá problém pri šetrení využiť to "strašné" NATO : )

avatar
Mindas Datum: 16.11.2017 Čas: 15:43

Slavoslav:
Samozrejme, ze Kruan byl rusofob, jen jsem nevedel, ze uz byl zablokovan, tedy pokud opravdu byl. V tom pripade v poradku. Jiny nazor je jiste v poradku, ale nekdy ta hranice mezi jinym, nicim nepodlozenym nazorem a trollingem neni az tak velika.

avatar
Robaizz Datum: 16.11.2017 Čas: 15:32

Dusan

Ještě takovou malou poznámku...
Kde jste vzal, že Kuzněcov tankoval ve Španělsku?
Pokud si vzpomínám, RF požádalo o možnost doplnění paliva a zásob,ale nakonec odmítli a žádný parkování u Španělů se nekonalo...

PS: snad nebudu zase smazán... :D

avatar
Cpt. Morgan Datum: 16.11.2017 Čas: 13:35

Takeda - jedna z definicii slobody, realistickejsia a bez ideologickych masiek:

Sloboda je iluzia, ktoru poskytuju mocni slabym.

Ten, kto sa o budovanie iluzie velmi snazi, sleduje hlavne ciel este upevnit moc, navyse velmi sofistikovane a s velkymi problemami pre pripadny disent vobec sa zformovat. Tazko sa oponuje peknym reciam (zakryvajucim lzivu podstatu skutocnej struktury moci), a prave v tom spociva ich nebezpecna sila. Cim vacsi idealizmus, tym vacsiu moc nad ludmi poskytuje a berie im moznost realnej obrany. Ked sa niekto nehra na idealistickeho anjela, skor sa pripravuje o moznost vladnut ludom neobmedzene a hrozi mu, ze kazdy fundamentalny nedostatok je na ociach ako zdroj problemov pre moc. Je to ako to vacsinou byva - veci su skor naopak, nez sa zdaju - preto su ludia najsilnejsi predatori planety, lebo dokazu klamanim vyhravat a brat si zdroje pre seba. Kde je zdrojov dlhodobo najviac, tam muselo byt aj podvodu , manipulacie a lzi dlhodobo najviac. To je ten naskok vdaka hodnotam (alebo storociam imperialnej moci nad zdrojmi?)

avatar
Slavoslav Datum: 16.11.2017 Čas: 13:14

Mindas

tak zrovna Kruan bol rusofob.

A volat po blokovani niekoho len preto, ze ma iny nazor je hlupost.

Teda ak sa nebavime o ocividnych trolloch ako Kruan, Fakta atd. ktory sem nikdy nedali jediny technicky, ci dolozitelny fakt. A nablizsie knim tu ma podla mna pjek

avatar
otecko Datum: 16.11.2017 Čas: 11:54

Kéž bychom znali plány na moderinzaci AČR na desetiletí tak podrobně, jak to mají Rusové...ty naše se mění co 4 roky a plotici stejně nejsou schopni vůbec naplnit to, co naplánuji .

avatar
Mindas Datum: 16.11.2017 Čas: 09:37

Fenri:
Zase bych to u vas tak radikalne nevidel. ;-) Jen z hlavy si hned vzpomenu na clanek, pod kterym jste uprednostnil Beryl pred AK. Na to by rusofil nemel koule. ;-) A pokud se budou odstranovat uzivatele jen z jedne strany spektra, tak svobodne to zde nebude. Viz Kruan.

avatar
fenri Datum: 16.11.2017 Čas: 08:58

Mimochodem k článku - neví někdo, zda do relativně velkého balíku pro námořnictvo nejsou zahrnuty modernizace a výstavby loděnic? Protože v Bolšom Kameni, v Petrohradě a všude jinde se mocně staví, a asi tam lítají obrovské peníze.
Za další, není z voj. rozpočtu v nějaké formě sponzorován i Rosatomflot? Svým způsobem dělá Rusku velmocenskou politiku minimálně stejně efektivně, jako MVF, ne-li více.

avatar
fenri Datum: 16.11.2017 Čas: 08:52

Mindas, já jsem rusofilní troll, bolševik, fašista a sionista, placený přímo Putinem a nikdo mě tu neblokuje. AN je dost svobodné médium, řekl bych.

avatar
fenri Datum: 16.11.2017 Čas: 08:50

PavolR - já si ale nestěžuji a totéž mohu na netu číst i v Rusku. Myslím, že zrovna Gatestone začnou zakazovat dřív v Německu, než v Rusku.

S druhým vašim odstavcem bych možná souhlasil, resp. spíš bych řekl, že se to nedá posoudit. Narážím na problém cca 10ti letého kolapsu všeho. Těžko z toho odseparovat, co je dáno ztrátou 10ti let, faktem, že na těch věcech dělá (řekněme) 8x méně lidí než na Západě s rozpočtem (řekněme) 20-30x nižším a jeich systémem. To se dá těžko soudit. A navíc se mi zdá, že to mají už podobné jako na Západě. Jsou soukromé firmy, co mají státní zakázky a státní granty na vývoj. Jak je to v detailu asi neví nikdo, tohle nebudou veřejné informace. A některé věci jim docela jdou. Za 7 let dostali do vzduchu stíhačku 5. generace (bavím se o letadle, ne jeho senzorických, REB, flight management.. systémech), což není špatné. To, že jim bude trvat možná dalších 10-12 let, než ho dostanou do seriové výroby je věc druhá, ale také mi to nepřijde nijak zvlášť dlouhé. Vemte A-400, to je relativně jednoduché letadlo, prostě turbovrtulový transportér, klasické koncepce, v podstatě velký Hercules. Evropě trvalo 25 let, než ho dostali do výroby. EF: 11 let od zahájení vývoje (a to bylo ještě za studené války, s jinými balíky peněz a jinými prioritami) do prvního vzletu a dalších 9 let do zavedení do výzbroje v nějakém počátečním stupni a velmi omezenými kapacitami. To máte 20 let. Prostě dneska se letadla nedělají za 5 let. Takže mi po necelých 15ti letech od přidělení zakázky na vývoj Suchoji po dnešní stav Su-57, tvrzení, že vývoj kolabuje a že to nezvládají/nezvládnou, přijde směšné. Navíc je tu fakt ta významná a vše komplikující věc, že oni prostě nemohou vzít americkou součástku, narvat jí do australského futrálu, podvěsit pod švédsky přípravek, v Japonsku zkalibrovat a nechat v Německu vyrobit. V podstatě jedou všechno sami. To je drahé a komplikující. Na druhou stranu jsou málo zranitelní obchodní válkou. V podstatě to nejhorší, co jim můžete blokádou udělat, že jim zatrhnete dovoz parmazánu a Dom Perignon. A myslím, že v tomhle trendu budou pokračovat, protože je sankce vyškolili, že co si nevyrobí a nevyvinou, to nemají. Drahá a pomalá cesta, ale má své výhody. Resp. může mít.

arr