Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Události

Ruský systém protivzdušné obrany Pancir-S1 v Arktidě

Datum přidání 23.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko testuje v Arktidě systém protivzdušné obrany krátkého dosahu Pancir-S1. Testy jsou součástí širšího ruského úsilí k mocenskému zajištění arktické oblasti bohaté na suroviny, především ropu a zemní plyn. Informaci přinesla ruská tisková agentura RIA Novosti.

Pancir-S1

Foto: Pancir-S1 / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

 

Jsme hrdi na to, že Pancir-S1 získal průkopnickou roli systému protivzdušné obrany za polárním kruhem. Dnes již skupina několika vozidel prochází fázi experimentálního vojenského testování v extrémních podmínkách severu,“ říká Alexander Denisov, ředitel holdingu Vysocepřesné komplexy.

 

Pancir-S1 je protiletadlový systém kombinující raketovou a hlavňovou výzbroj v podobě dvojice 30mm rychlopalných kanónů. Radar s elektrooptickými senzory dokáže odhalit nejrůznější cíle pohybující se v nízkých výškách. Problémem nejsou ani cíle na zemi nebo vodní hladině, které lze ničit hlavňovou výzbroji.

 

Podle Denisova počet komplexů Pancir-S1 může v Arktidě vzrůstat, „rozhodnutí je však na ministerstvu obrany v závislosti na komplexním zvážení situace.“ Připomeňme, že Rusko má v Arktidě řadu ostrovů, kde lze systémy Pancir-S1 rozmístit.

 

Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti chystá navíc Rusko v roce 2020 rozvinout v Arktidě kombinované vojenské síly k ochraně svých „politických a ekonomických zájmů“.

 

Proč takový zájem o Arktidu? Severní ledový oceán se ohřívá a dříve věčně zamrzlé plochy tají. Podle odborníků se pod tajícím ledem nacházejí suroviny, zejména ropa a zemní plyn, v hodnotě 30 bilionů dolarů.

 

Výzkum Arktidy je proto jedním z klíčových cílů ruské politiky a ekonomiky. Vždyť vývoz palivově-energetických surovin dosáhl 73% podílu na ruském vývozu a zásadní měrou přispívá k bohatnutí ruské státní pokladny. Ovládnutí zdrojů v Arktidě je tak klíčové pro růst ruské ekonomické síly.

 

V současné době v ruské armádě slouží asi 50 prostředků Pancir-S1 (SA-22 Greyhound v kódu NATO).  Pancir-S1 je pokládán odborníky za jeden z nejlepších na světě.

 

Rusko rovněž připravuje modernizaci komplexů na standard Pancir-SM. „Začala modernizace těchto jedinečných systémů s cílem zvýšit jejich účinnost proti bezpilotním letadlům,“ řekl Igor Klimov, mluvčí ruského ministerstva obrany. Klimov rovněž dodal, že modernizovaný protivzdušný systém Pancir-SM lze nasadit v Arktidě.


Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr