TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Události

Ruský systém protivzdušné obrany Pancir-S1 v Arktidě

Datum přidání 23.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko testuje v Arktidě systém protivzdušné obrany krátkého dosahu Pancir-S1. Testy jsou součástí širšího ruského úsilí k mocenskému zajištění arktické oblasti bohaté na suroviny, především ropu a zemní plyn. Informaci přinesla ruská tisková agentura RIA Novosti.

Pancir-S1

Foto: Pancir-S1 / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

 

Jsme hrdi na to, že Pancir-S1 získal průkopnickou roli systému protivzdušné obrany za polárním kruhem. Dnes již skupina několika vozidel prochází fázi experimentálního vojenského testování v extrémních podmínkách severu,“ říká Alexander Denisov, ředitel holdingu Vysocepřesné komplexy.

 

Pancir-S1 je protiletadlový systém kombinující raketovou a hlavňovou výzbroj v podobě dvojice 30mm rychlopalných kanónů. Radar s elektrooptickými senzory dokáže odhalit nejrůznější cíle pohybující se v nízkých výškách. Problémem nejsou ani cíle na zemi nebo vodní hladině, které lze ničit hlavňovou výzbroji.

 

Podle Denisova počet komplexů Pancir-S1 může v Arktidě vzrůstat, „rozhodnutí je však na ministerstvu obrany v závislosti na komplexním zvážení situace.“ Připomeňme, že Rusko má v Arktidě řadu ostrovů, kde lze systémy Pancir-S1 rozmístit.

 

Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti chystá navíc Rusko v roce 2020 rozvinout v Arktidě kombinované vojenské síly k ochraně svých „politických a ekonomických zájmů“.

 

Proč takový zájem o Arktidu? Severní ledový oceán se ohřívá a dříve věčně zamrzlé plochy tají. Podle odborníků se pod tajícím ledem nacházejí suroviny, zejména ropa a zemní plyn, v hodnotě 30 bilionů dolarů.

 

Výzkum Arktidy je proto jedním z klíčových cílů ruské politiky a ekonomiky. Vždyť vývoz palivově-energetických surovin dosáhl 73% podílu na ruském vývozu a zásadní měrou přispívá k bohatnutí ruské státní pokladny. Ovládnutí zdrojů v Arktidě je tak klíčové pro růst ruské ekonomické síly.

 

V současné době v ruské armádě slouží asi 50 prostředků Pancir-S1 (SA-22 Greyhound v kódu NATO).  Pancir-S1 je pokládán odborníky za jeden z nejlepších na světě.

 

Rusko rovněž připravuje modernizaci komplexů na standard Pancir-SM. „Začala modernizace těchto jedinečných systémů s cílem zvýšit jejich účinnost proti bezpilotním letadlům,“ řekl Igor Klimov, mluvčí ruského ministerstva obrany. Klimov rovněž dodal, že modernizovaný protivzdušný systém Pancir-SM lze nasadit v Arktidě.


Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr