Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Pozemní technika

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Datum přidání 27.09.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 29 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 prototypům T-14 testovaných ruskou armádou. Podle Olega Sienka, generálního ředitele firmy UralVagonZavod (UVZ), firma na základě armádních testů postupně provádí vylepšování konstrukce T-14.

Foto: Ruský T-14 Armata. / Boevaya mashina; CC BY-SA 4.0

 

Modernizace T-14 Armata

Prototypy tanků T-14 v současné době intenzivně testuje ruská armáda. Na základě připomínek ruské armády UVZ provádí postupné vylepšování konstrukce T-14.

 

“Začali jsme s modernizací uzlů a komponentů T-14 Armata, protože vylepšení zvýší bojovou efektivitu. UVZ plánuje vylepšit skoro všechny systémy a subsystémy,” uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Sienko.


“Stejně jako ruská armáda jsme s T-14 plně spokojeni. Firma UVZ již začala se střeleckými testy tanku Armata a vozidlo již prokázalo své vysoké bojové schopnosti,” dodal Sienko s tím, že testy potvrdily správnost zvoleného uspořádání T-14.


Podle Sienka UVZ testuje například novou “více efektivní” pohonnou jednotku. “Společnost začne s testy nové pohonné jednotky v plném rozsahu, včetně testů v různých klimatických podmínkách. Domníváme se, že nový motor se v budoucnu stane organickou pohonnou jednotkou ruských obrněných vozidel,” uvedl Sienko.


V současné době, podle kanceláře OE Watch americké armády, která sbírá informace o zahraniční technice z otevřených zdrojů, T-14 pohání dieselový motor Čeljabinsk A-85-3A o maximálním teoretickém výkonu 1120 kW (1500 koní). V současné době je ale výkon motoru T-14 snížen na 1006 kW (1350 koní).


Již v květnu letošního roku Sienko v rozhovoru pro ruskou televizi Russia Today mluvil o možném zvýšení výkonu motoru na zmiňovaných 1120 kW, případně dokonce o zástavbě nové pohonné jednotky o výkonu 1324 kW (1800 koní).

 

Další podrobnosti o změnách a vylepšeních T-14 nejsou k dispozici.


Dodávky do ruské armády a otázka výcviku

Sienko se na vojenské výstavě ADEX 2016 v ázerbájdžánském Baku také rozhovořil o dodávkách T-14 do ruské armády.


Podle Sienka ruská armáda získá “více než” 2000 tanků T-14 do konce roku 2025. Dříve se mluvilo o potřebě 2300 tanků Armata. Není ale jasné, zda se mluvilo jen o tancích T-14 nebo i o odvozených vozidlech, jako např. těžkých bojových vozidel pěchoty T-15 Armata.


“Dohodnutý vyzbrojovací program (dodávky T-14 do ruské armády - pozn. red.) potrvá do roku 2020, ale požaduje se prodloužení programu do roku 2025. Bylo přijato rozhodnutí, podle kterého musíme dodat více než 2000 tanků. Z toho důvodů je sto tanků (70 + 30 - pozn. red.) pouze první várka, než zahájíme dodávky ruskému ministerstvu obrany,” uvedl Sienko.


UVZ musí do roku 2020 zprovoznit výrobní linku, která umožní vyrábět 400 tanků T-14 ročně. Je otázkou, zda 70 objednaných tanků odráží možnosti současné výrobní linky UVZ (tedy cca 20 T-14 ročně) nebo neschopnost ruské armády zařadit do výzbroje najednou tak velký počet tanků.

 

Video: Zimní testování T-14. / YouTube


Problémem je například náročnost výcviku. Pro výcvik je nutné vybudovat robustní výcvikové a školící zázemí pro posádky i technický personál, včetně vyčlenění postupně až několika desítek T-14 jen pro výcvikové úkoly.


Například podle plukovníka v záloze Viktora Murakhovského, bývalého velitele ruských tankových vojsk, je nutné na výcvik posádek T-14 vyčlenit dva roky.


“Je jasné, že se jedná o stroj pro profesionální armádu. Ministerstvo obrany zajistilo výcvikové kurzy pro armádu, takže doufáme, že bude více lidí vyškoleno a dodávka tanků poroste,” komentoval výcviková úskalí v ruské armádě Sienko.


Čert je ukrýt v detailech

Nejde však jen o zvládnutí náročného výcviku. Otázkou jsou například vhodná odtahová/vyprošťovací a opravárenská vozidla (s příslušným vybavením) schopná provádět polní opravy poškozených nebo nefunkčních T-14.


Například současné standardní odtahové vozidlo BREM-1M ruské armády dokáže odtáhnout vozidlo až do hmotnosti 50 t. Podle ruského magazínu VPK.name může být ale maximální hmotnost T-14 až 52 t.


Pravda ale je, že podle UVZ je hmotnost tanku T-14 "pouze" 48 t, se speciálním přídavným pancířem pro městské bojiště pak 49 t. V každém případě UVZ plánuje vyvinout výkonější odtahová/vyprošťovací vozidla na základě platformy Armata.


Z propagandistického hlediska je vývoj T-14 nepochybně úspěchem. Samotný stroj je také důkazem vyspělosti ruské tankové konstrukční školy. Při posuzování bojové efektivity zbraňového systému T-14 není ale možné zaměřit se pouze na technické parametry samotného tanku.


“Bojová efektivita jakékoliv zbraně či zbraňového systému není dána jen jeho technickými parametry, ale zejména v tom, jak umožňuje vést úspěšně bojovou činnost jednotkám, do jejichž struktury je zařazena, v součinnosti s ostatní bojovou technikou a v závislosti a na možnostech logistické podpory,” uvedl pro Armádní noviny plukovník v záloze Milan Vašíček, který vyučoval na Univerzitě obrany v Brně.

 

Zdroj: Army RecognitionTASSInterfax

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 25.10.2016 Čas: 10:01

->JiriR
Příteli, hovoříš o Vašíčkovi jako o rusofilovi. Přitom uvádí pouze doložená fakta. Challengery v Iráku uspěly stejně jako Abramsy pouze díky skvělým informacím o pozicích nepřítele a skvělému zaměřovacímu komplexu, což irácké T-72 neměly. Dále tyto T-72 neměly ani modernizované vybavení jako ruské ekvivalenty. To jsou holá fakta a žádné rusofilství stejně jako můj příspěvek níže. Někdo informace má, jiný je nemá a tak vaří z vody...

avatar
pjek Datum: 25.10.2016 Čas: 09:56

Vše se vylepšovat nyní pochopitelně nebude. Věc je zcela jasná - na jedné straně pohonný systém s použitím unikátních aditiv snižujících tření a zvyšujících odolnost třecích ploch, na druhé straně elektronický řídící systém s optimalizací pro odolnost v bojových podmínkách. Mimochodem, nový ruský "vojenský internet" je celkem unikátní oddělení první komunikační úrovně pro vojenské účely s návazností na další dvě již existující, a to včetně ruského HW.

avatar
darkstyle Datum: 29.09.2016 Čas: 19:16

Blake..

Ano od prvych demonstratorov v 90 rokoch F-35 doslo k rade vylepseni..
Ale "karoseria" sa uz nevylepsuje ani motory od cca 5-6 rokov dozadu kedy prisli prve predvadzacie kusy..

Nam ho /Armatu-tank/ prvy krat predviedli minuly rok na cervenom namesti a teraz nam povedia, ze idu vsetko vylepsit?

Pri F-35 sa vylepsuje softwer a ten samodiagnosticko-objednavaci system - ale to je vsetko software.. ale pri armate mi to znie - ideme vsetko opravit..

avatar
RiMr71 Datum: 29.09.2016 Čas: 15:30

MPT - Main Propaganda Tank - výborné!
:)
To si píšu hned vedle NATO - No Action Talking Only :)

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.09.2016 Čas: 22:15

Gloton: áno, máš pravdu. Ale ja som kdesi počul o akej si revolučnosti tanku Armata, tá predsa musí strieľať s väčšou presnosťou než nejaká HESH z kanónu Challengeru 1 pred 25timi rokmi, či nie? :D

avatar
Arassuil Datum: 28.09.2016 Čas: 18:03

KOLT: Oh well, beru zpět. ;-) O tomhle vážně není sporu :-D

avatar
KOLT Datum: 28.09.2016 Čas: 16:26

Arassuil, MPT = main propaganda tank ;-)

avatar
Arassuil Datum: 28.09.2016 Čas: 16:01

Laci: Právě naopak. Jestli je něco diskutabilního a kontroverzního, tak právě toto téma. Stačí se podívat na ty desítky a desítky různých diskuzí - to určitě nebude "bez debat"

avatar
Laci Datum: 28.09.2016 Čas: 15:49

Je to nejlepší MPT současnosti, to je bez debat.

avatar
JiriR Datum: 28.09.2016 Čas: 14:54

Crusader: výborně, druhý místní podle mne s rozumnymi názory. Citovat názory (JG) doc. Vasicka, tohoto antiamericana a rusofila v rámci názorů např. na F 35 a jine je blbost. Když kdysi v irácké pouští britský tank Challenger první ránou zasáhl a zničil irácký tank T 72 (já si pamatuji číslo 5200 m), tak se tito soudruzi stáhli a cca 20 let jsem o nich neslyšel. (nazory typu sklady zbrani na kazdem kroku, kvantita-nas mnogo a jine). Teď tito lide znovu ozivaji ....

avatar
Kusa Datum: 28.09.2016 Čas: 11:44

Trochu my to připomíná námi všemi oblíbenou kauzu Bren. Taky "zavádíme do výzbroje kvalitní néli revoluční zbran" a pak ejhle je nutný do vývoj protože to až tak doladěný není.

avatar
lorgarius Datum: 28.09.2016 Čas: 11:39

misa, tank je len jedno z koliesok vo vojnovej masine, takze pokial nase ostatne kolieska PVO, letectvo, pechota atd dokazu protivnikovym dronom, delostrelectvu atd zabranit nerusene likvidovat nase tanky/pripadne ak budeme bojovat proti nepriatelovi, ktory taketo hracky nema tank/resp tazke pancierove vozidlo so silnou vyzbrojov bude mat miesto na bojisku. O tom ze tanky su zastarale a nemaju viac uplatnenie sa hovori uz desatrocia, ale zatial sa stale ukazuju byt platnym druhom bojovej techniky, pokial su spravne nasadene

avatar
Jan Grohmann Datum: 28.09.2016 Čas: 10:44

Crusader, do odkazů zdrojů nevypisujeme úplně všechny, z kterých čerpáme informaci do článku. Pouze ty klíčové a nosné. I když v tomto případě, asi bylo vhodné dodat i tyto odkazy:
http://tass.ru/armiya-i-opk/3604189 http://armyrecognition.com/september_2016_global_defense_security_news_industry/russian_company_uralvagonzavod_will_start_first_update_of_t-14_armata_main_battle_tank_11209161.html
 
Doplněno v článku.

avatar
crusader Datum: 28.09.2016 Čas: 10:04

leviathan, liberal shark

To se musíte zeptat Jana Grohmana proč píše o modernizaci.

Docela by mě zajímalo, kde se v původním článku na Interfaxu (viz odkaz) nacházejí informace, které jsou v článku z pera JG.

A už vůbec nevím, proč cituje obecnou platnou informaci od plukovníka v záloze Milana Vašíčka.

avatar
leviathan Datum: 28.09.2016 Čas: 09:30

liberal shark : ... prehliadka 9.maja sa asi pocita za bojove nasadenie, co my vieme? :D :D je to predsa v Rusku, tam je mozne vsetko

arr