Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Datum přidání 27.09.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 29 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 prototypům T-14 testovaných ruskou armádou. Podle Olega Sienka, generálního ředitele firmy UralVagonZavod (UVZ), firma na základě armádních testů postupně provádí vylepšování konstrukce T-14.

Foto: Ruský T-14 Armata. / Boevaya mashina; CC BY-SA 4.0

 

Modernizace T-14 Armata

Prototypy tanků T-14 v současné době intenzivně testuje ruská armáda. Na základě připomínek ruské armády UVZ provádí postupné vylepšování konstrukce T-14.

 

“Začali jsme s modernizací uzlů a komponentů T-14 Armata, protože vylepšení zvýší bojovou efektivitu. UVZ plánuje vylepšit skoro všechny systémy a subsystémy,” uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Sienko.


“Stejně jako ruská armáda jsme s T-14 plně spokojeni. Firma UVZ již začala se střeleckými testy tanku Armata a vozidlo již prokázalo své vysoké bojové schopnosti,” dodal Sienko s tím, že testy potvrdily správnost zvoleného uspořádání T-14.


Podle Sienka UVZ testuje například novou “více efektivní” pohonnou jednotku. “Společnost začne s testy nové pohonné jednotky v plném rozsahu, včetně testů v různých klimatických podmínkách. Domníváme se, že nový motor se v budoucnu stane organickou pohonnou jednotkou ruských obrněných vozidel,” uvedl Sienko.


V současné době, podle kanceláře OE Watch americké armády, která sbírá informace o zahraniční technice z otevřených zdrojů, T-14 pohání dieselový motor Čeljabinsk A-85-3A o maximálním teoretickém výkonu 1120 kW (1500 koní). V současné době je ale výkon motoru T-14 snížen na 1006 kW (1350 koní).


Již v květnu letošního roku Sienko v rozhovoru pro ruskou televizi Russia Today mluvil o možném zvýšení výkonu motoru na zmiňovaných 1120 kW, případně dokonce o zástavbě nové pohonné jednotky o výkonu 1324 kW (1800 koní).

 

Další podrobnosti o změnách a vylepšeních T-14 nejsou k dispozici.


Dodávky do ruské armády a otázka výcviku

Sienko se na vojenské výstavě ADEX 2016 v ázerbájdžánském Baku také rozhovořil o dodávkách T-14 do ruské armády.


Podle Sienka ruská armáda získá “více než” 2000 tanků T-14 do konce roku 2025. Dříve se mluvilo o potřebě 2300 tanků Armata. Není ale jasné, zda se mluvilo jen o tancích T-14 nebo i o odvozených vozidlech, jako např. těžkých bojových vozidel pěchoty T-15 Armata.


“Dohodnutý vyzbrojovací program (dodávky T-14 do ruské armády - pozn. red.) potrvá do roku 2020, ale požaduje se prodloužení programu do roku 2025. Bylo přijato rozhodnutí, podle kterého musíme dodat více než 2000 tanků. Z toho důvodů je sto tanků (70 + 30 - pozn. red.) pouze první várka, než zahájíme dodávky ruskému ministerstvu obrany,” uvedl Sienko.


UVZ musí do roku 2020 zprovoznit výrobní linku, která umožní vyrábět 400 tanků T-14 ročně. Je otázkou, zda 70 objednaných tanků odráží možnosti současné výrobní linky UVZ (tedy cca 20 T-14 ročně) nebo neschopnost ruské armády zařadit do výzbroje najednou tak velký počet tanků.

 

Video: Zimní testování T-14. / YouTube


Problémem je například náročnost výcviku. Pro výcvik je nutné vybudovat robustní výcvikové a školící zázemí pro posádky i technický personál, včetně vyčlenění postupně až několika desítek T-14 jen pro výcvikové úkoly.


Například podle plukovníka v záloze Viktora Murakhovského, bývalého velitele ruských tankových vojsk, je nutné na výcvik posádek T-14 vyčlenit dva roky.


“Je jasné, že se jedná o stroj pro profesionální armádu. Ministerstvo obrany zajistilo výcvikové kurzy pro armádu, takže doufáme, že bude více lidí vyškoleno a dodávka tanků poroste,” komentoval výcviková úskalí v ruské armádě Sienko.


Čert je ukrýt v detailech

Nejde však jen o zvládnutí náročného výcviku. Otázkou jsou například vhodná odtahová/vyprošťovací a opravárenská vozidla (s příslušným vybavením) schopná provádět polní opravy poškozených nebo nefunkčních T-14.


Například současné standardní odtahové vozidlo BREM-1M ruské armády dokáže odtáhnout vozidlo až do hmotnosti 50 t. Podle ruského magazínu VPK.name může být ale maximální hmotnost T-14 až 52 t.


Pravda ale je, že podle UVZ je hmotnost tanku T-14 "pouze" 48 t, se speciálním přídavným pancířem pro městské bojiště pak 49 t. V každém případě UVZ plánuje vyvinout výkonější odtahová/vyprošťovací vozidla na základě platformy Armata.


Z propagandistického hlediska je vývoj T-14 nepochybně úspěchem. Samotný stroj je také důkazem vyspělosti ruské tankové konstrukční školy. Při posuzování bojové efektivity zbraňového systému T-14 není ale možné zaměřit se pouze na technické parametry samotného tanku.


“Bojová efektivita jakékoliv zbraně či zbraňového systému není dána jen jeho technickými parametry, ale zejména v tom, jak umožňuje vést úspěšně bojovou činnost jednotkám, do jejichž struktury je zařazena, v součinnosti s ostatní bojovou technikou a v závislosti a na možnostech logistické podpory,” uvedl pro Armádní noviny plukovník v záloze Milan Vašíček, který vyučoval na Univerzitě obrany v Brně.

 

Zdroj: Army RecognitionTASSInterfax

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 25.10.2016 Čas: 10:01

->JiriR
Příteli, hovoříš o Vašíčkovi jako o rusofilovi. Přitom uvádí pouze doložená fakta. Challengery v Iráku uspěly stejně jako Abramsy pouze díky skvělým informacím o pozicích nepřítele a skvělému zaměřovacímu komplexu, což irácké T-72 neměly. Dále tyto T-72 neměly ani modernizované vybavení jako ruské ekvivalenty. To jsou holá fakta a žádné rusofilství stejně jako můj příspěvek níže. Někdo informace má, jiný je nemá a tak vaří z vody...

avatar
pjek Datum: 25.10.2016 Čas: 09:56

Vše se vylepšovat nyní pochopitelně nebude. Věc je zcela jasná - na jedné straně pohonný systém s použitím unikátních aditiv snižujících tření a zvyšujících odolnost třecích ploch, na druhé straně elektronický řídící systém s optimalizací pro odolnost v bojových podmínkách. Mimochodem, nový ruský "vojenský internet" je celkem unikátní oddělení první komunikační úrovně pro vojenské účely s návazností na další dvě již existující, a to včetně ruského HW.

avatar
darkstyle Datum: 29.09.2016 Čas: 19:16

Blake..

Ano od prvych demonstratorov v 90 rokoch F-35 doslo k rade vylepseni..
Ale "karoseria" sa uz nevylepsuje ani motory od cca 5-6 rokov dozadu kedy prisli prve predvadzacie kusy..

Nam ho /Armatu-tank/ prvy krat predviedli minuly rok na cervenom namesti a teraz nam povedia, ze idu vsetko vylepsit?

Pri F-35 sa vylepsuje softwer a ten samodiagnosticko-objednavaci system - ale to je vsetko software.. ale pri armate mi to znie - ideme vsetko opravit..

avatar
RiMr71 Datum: 29.09.2016 Čas: 15:30

MPT - Main Propaganda Tank - výborné!
:)
To si píšu hned vedle NATO - No Action Talking Only :)

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.09.2016 Čas: 22:15

Gloton: áno, máš pravdu. Ale ja som kdesi počul o akej si revolučnosti tanku Armata, tá predsa musí strieľať s väčšou presnosťou než nejaká HESH z kanónu Challengeru 1 pred 25timi rokmi, či nie? :D

avatar
Arassuil Datum: 28.09.2016 Čas: 18:03

KOLT: Oh well, beru zpět. ;-) O tomhle vážně není sporu :-D

avatar
KOLT Datum: 28.09.2016 Čas: 16:26

Arassuil, MPT = main propaganda tank ;-)

avatar
Arassuil Datum: 28.09.2016 Čas: 16:01

Laci: Právě naopak. Jestli je něco diskutabilního a kontroverzního, tak právě toto téma. Stačí se podívat na ty desítky a desítky různých diskuzí - to určitě nebude "bez debat"

avatar
Laci Datum: 28.09.2016 Čas: 15:49

Je to nejlepší MPT současnosti, to je bez debat.

avatar
JiriR Datum: 28.09.2016 Čas: 14:54

Crusader: výborně, druhý místní podle mne s rozumnymi názory. Citovat názory (JG) doc. Vasicka, tohoto antiamericana a rusofila v rámci názorů např. na F 35 a jine je blbost. Když kdysi v irácké pouští britský tank Challenger první ránou zasáhl a zničil irácký tank T 72 (já si pamatuji číslo 5200 m), tak se tito soudruzi stáhli a cca 20 let jsem o nich neslyšel. (nazory typu sklady zbrani na kazdem kroku, kvantita-nas mnogo a jine). Teď tito lide znovu ozivaji ....

avatar
Kusa Datum: 28.09.2016 Čas: 11:44

Trochu my to připomíná námi všemi oblíbenou kauzu Bren. Taky "zavádíme do výzbroje kvalitní néli revoluční zbran" a pak ejhle je nutný do vývoj protože to až tak doladěný není.

avatar
lorgarius Datum: 28.09.2016 Čas: 11:39

misa, tank je len jedno z koliesok vo vojnovej masine, takze pokial nase ostatne kolieska PVO, letectvo, pechota atd dokazu protivnikovym dronom, delostrelectvu atd zabranit nerusene likvidovat nase tanky/pripadne ak budeme bojovat proti nepriatelovi, ktory taketo hracky nema tank/resp tazke pancierove vozidlo so silnou vyzbrojov bude mat miesto na bojisku. O tom ze tanky su zastarale a nemaju viac uplatnenie sa hovori uz desatrocia, ale zatial sa stale ukazuju byt platnym druhom bojovej techniky, pokial su spravne nasadene

avatar
Jan Grohmann Datum: 28.09.2016 Čas: 10:44

Crusader, do odkazů zdrojů nevypisujeme úplně všechny, z kterých čerpáme informaci do článku. Pouze ty klíčové a nosné. I když v tomto případě, asi bylo vhodné dodat i tyto odkazy:
http://tass.ru/armiya-i-opk/3604189 http://armyrecognition.com/september_2016_global_defense_security_news_industry/russian_company_uralvagonzavod_will_start_first_update_of_t-14_armata_main_battle_tank_11209161.html
 
Doplněno v článku.

avatar
crusader Datum: 28.09.2016 Čas: 10:04

leviathan, liberal shark

To se musíte zeptat Jana Grohmana proč píše o modernizaci.

Docela by mě zajímalo, kde se v původním článku na Interfaxu (viz odkaz) nacházejí informace, které jsou v článku z pera JG.

A už vůbec nevím, proč cituje obecnou platnou informaci od plukovníka v záloze Milana Vašíčka.

avatar
leviathan Datum: 28.09.2016 Čas: 09:30

liberal shark : ... prehliadka 9.maja sa asi pocita za bojove nasadenie, co my vieme? :D :D je to predsa v Rusku, tam je mozne vsetko

arr