Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Ruský voják budoucnosti Ratnik již brzy ve výzbroji

Datum přidání 21.02.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská armáda v polovině letošního roku začne zavádět do výzbroje první komplety vojáka budoucnosti Ratnik. Informaci přinesla agentura RIA Novosti, která citovala ruské ministerstvo obrany.

Foto: Ratnik; ilustrační foto / Ruské ministerstvo obrany

Foto: Ratnik; ilustrační foto / Ruské ministerstvo obrany

 

Zavedení kompletu Ratnik se již několikrát odložilo. Hlavním důvodem jsou potíže s výběrem nové útočné pušky pro ruskou armádu.

 

Dosud není o typu útočné pušky pro ruské vojáky budoucnosti rozhodnuto. Experti však největší šanci dávají, i přes technické problémy s vývojem, útočné pušce Kalašnikov AK-12. Pokud půjde vše podle plánu, vojenské zkoušky AK-12 skončí na jaře.

 

Ruské ministerstvo obrany plánuje nákup několika desítek tisíc kompletů Ratnik pro vojáky pozemního vojska. Komplet se skládá z celkově 50 podsystémů. Jedním z nejdůležitějších je balistická ochrana - především neprůstřelná vesta chránící vojáka před klasickou i průbojnou puškovou municí.

 

Velkou pozornost konstruktéři věnovali prostředkům pro komunikaci, navigaci a velení. Právě moderní komunikační a navigační prostředky jsou slabou stránkou ruské armády. Nedostatečné komunikační vybavení ruských vojáků se v plném světle ukázalo ve válce s Gruzií v roce 2008. Během války spojení mezi ruskými vojáky fungovalo jen s velkými obtížemi.

 

Video: Ratnik / YouTube

 

Komunikační systémy (v ruské armádě – pozn. redakce) mají zatím značné nedostatky. Ukázala to všechna cvičení, včetně těch, která proběhla minulý rok. S navigačními prostředky už byla situace poněkud lepší. Ruští výrobci komunikačních prostředků mají armádě co nabídnout, ale tato technika musí být lehká a musí vydržet nečistoty, chlad, vedro a vodu. Spojení navíc musí být stabilní,“ komentuje stav současné komunikační a navigační techniky ruské armády vojenský expert Viktor Litovkin.

 

Elektroniku v kompletu Ratnik sdružuje systém Střelec, který zahrnuje prostředky pro komunikaci, vyznačení cíle, informování a pro rozpoznávání vlastních vojáků. Střelec zajišťuje spojení nejenom mezi jednotlivými vojáky během plnění operace, ale i s velitelským centrem. V anglosaské terminologii můžeme systém Střelec označit jako C3ISTAR (command, control, communications, intelligence, surveillance, target acquisition, reconnaissance).

 

Ratnik má údajně o 6 kilogramů menší hmotnost (20 kg) než francouzský voják budoucnosti FELIN. Vývoje výstroje ruského „vojáka budoucnosti“ se účastnily desítky ruských obranných podniků a vědeckých center.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Mattauch Datum: 24.02.2014 Čas: 18:44

Tak v současnosti se užívá podobně těžká výstroj a neslyšel jsem, že by ji naši vojáci v misích zahazovali... ;)

avatar
stetula Datum: 24.02.2014 Čas: 17:00

je to sice pekný , ale většina těchto komponentů v klasické válce rovnocených států ,voják zahodí při prvním 20 kilometrovým přesunu po vlastní ose. nevím nevím , ale plná polní + vybavení vojáka budoucnosti to bude pořádná zátěž

druhá varianta : bleskový útok proti povstalců kde potřebujete rychlé přesuny tak tam to taky nebude to pravé ořechové

a za třetí : jednotka vojáků budoucnosti se dostane v těžkém terénu pod těžkou palbu nepřítele který je vybavenej jenom AK 47 a pár zásobníkama a voják budoucnosti bude muset zahájit tatický ústup ( prostě utéct :) ) před nepřítelem tak jsem zvedavej jak se bude ustupovat s 20 až 30 kily navíc :) prostě to poletí do prvního příkopu

no možná mě přesvědčíte že to je na moderním ( všema možnýma rušičkama prošpikovaný) bojišti super věc bez které se žádný voják neobejde

arr