Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusové k NATO: Neodcházejte z Afghánistánu!

Datum přidání 10.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Segej Lavrov ve středečním rozhovoru pro Russia Today vyjádřil obavy ze stahování jednotek NATO z Afghánistánu. Podle něj nejsou afghánské bezpečnostní síly schopny vzít odpovědnost za bezpečnost do vlastních rukou.

Foto: Spojenečtí vojáci se mají v roce 2014 z Afghánistánu stáhnout. Na místě zůstane (pravděpodobně) jen nevelký kontinent specialistů. / US Army

Foto: Spojenečtí vojáci se mají v roce 2014 z Afghánistánu stáhnout. Na místě zůstane (pravděpodobně) jen nevelký kontinent specialistů. / US Army

 

Rusové mají s NATO v Afghánistánu společné zájmy. Jedním z nich je i boj s islámskými teroristy, kteří jsou v Rusku velmi aktivní. Ostatně Rusko se řadí dlouhodobě k zemím, s největším počtem obětí islámského terorismu, především ve svých problematických regionech - v Čečensku a Dagestánu.

 

Spojenci pod vedením Spojených států působí v Afghánistánu od roku 2001. Příští rok, po třinácti letech bojů, se většina spojeneckých vojáků stáhne z Afghánistánu. V zemi mají (o výsledné podobě se zatím jedná) zůstat především výcvikové a poradní týmy.

 

Čím více se blíží datum stáhnutí, tím je více zřejmější, že afghánské bezpečnostní síly nebudou připraveny,“ řekl Lavrov pro Russia today. „Existují vážné problémy v oblasti bezpečnosti, problémem je Taliban, který nechce národní dialog s centrální vládou, ale pouze s Američany, což je z očividných důvodů samozřejmě nepřijatelné pro (afghánskou – pozn. redakce) vládu.“


Lavrov naráží především na letošní mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Talibanem o „poválečném“ uspořádání Afghánistánu po roce 2014. Takové jednání se však nelíbilo a nelíbí centrální vládě v Kábulu. Afghánský prezident Hamíd Karzáí záhy oznámil, že pozastavil vyjednávání se Spojenými státy o bezpečnostní dohodě. Učinil tak na protest proti tomu, že Američané zahájí vlastní, přímé mírové rozhovory s Tálibánem.

 

Karzáího popudilo, že následně, co oznámil vyslání své delegace do Kataru k mírovým rozhovorům s Tálibánem, učinil totéž i Washington. Spojené státy a Tálibán ovšem následně oznámily, že zahájí rozhovory o možnosti ukončení téměř dvanáct let trvající války v Afghánistánu nejprve společně, než k nim přiberou afghánskou vládu.

 

Lavrov varoval před „hraním her“ s Tálibánem. Podle něj má Tálibán zájem jen o převzetí plné moci nad Afghánistánem, což časem vystaví „pozvánku k další válce“.

 

Otázkou však je, zda je Tálibán ochoten jednat o osudu Afghánistánu se slabou afghánskou vládou, nebo pouze s Američany. V sazce není nic menšího osud země, ve které padlo od roku 2001 již přes 3000 spojeneckých vojáků, většinou Američanů.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
lorgarius Datum: 11.10.2013 Čas: 20:07

precitanemu treba aj rozumiet, preto je ironicky napisane, Karzai padne a taliban sa vrati k moci, pripadne v celej oblasti bude nekonecna kmenova vojna, takze je to naozaj vysledok hodny vynalozenych prostriedkov. Bezpecnost okolitych postsovietskych republik, proti prienikom islamistov budu musiet riesit rusi, pretoze nebudu chciet aby sa im v susedstve prehanali bojovnici z Afganu a robili bordel. Pripadne sa mozu rozliest po Severnej afrike a Blizkom vychode a robit neplechu. Ako hovoril velitel mojho tanku hoven raj.

avatar
kubo4747 Datum: 11.10.2013 Čas: 19:52

Čo to rozprávaš LORGARIUS? NATO, vlastne USA v Afganistane vôbec nevyhrala, práve naopak. Prehrali tam na plnej čiare! Ako aj Sovieti v 80. rokoch. Po vpádu Sovietov krajinu rozbili ešte viac ako bola a USA po 11. septembri to dala doslova na totálku. Priniesli tam ešte väčší bordel, ako tam bol. A to tam nahádzali obrovské množstvo peňazí, zomrelo tam viac vojakov samovraždou ako v boji. Afganistan sa USA vôbec nevyplatil, tak isto ako aj Vietnam.

V Afganistane nikto nevyhrá. Aj keď to tam zbombraduješ, tak tých potkanov z jaskýň nevyhnáš. Tým som nechcel uraziť Afgáncov, je to len príklad. Jediné, čo z toho Sovieti a aj USA majú a mali, je iba potupná a zbytočná porážka.

avatar
lorgarius Datum: 11.10.2013 Čas: 17:46

Takze NATO uz coskoro stiahne vojakov spat do USA a Europy po velkolepom vitazstve nad talibanom. Ako nahle budu vojaci prec a Afganistan sa vytrati z medii trebars v prospech novej vojny v Syrii, Karzai padne a taliban znova ziska moc a bezpecnostnu situaciu v regione nech si riesia okolite staty. No vysledok hodny materialu a penazi co sa do Afganu sypali.

avatar
liberal shark Datum: 11.10.2013 Čas: 13:58

Nevidím důvod, proč by NATO mělo zajišťovat bezpečnost Ruska, které nevynechá jedinou příležitost, jak NATO poškodit.

avatar
David Datum: 11.10.2013 Čas: 09:41

Ono ani nemusí dojít k onomu občas zmiňovanému pádu Karzáího. Ale jakmile odejdou Američané, tak afghánská armáda nedokáže plnit všechny současné úkoly. Tálibán a hlavně na něj napojená různá hnutí začnou pak mnohem více pronikat do bývalých sovětských středoasijských republik, které jsou stále velmi slabé. A jelikož Rusko právě na těchto státech, na blízkém příhraničí staví svou zahraniční politiku, je tím velmi ohroženo.
A ono to vyjednávání s Tálibánem je opravdu nesmysl, takovým přístupem se nedosáhlo nikdy ničeho

avatar
Jan Grohmann Datum: 10.10.2013 Čas: 17:18

Rusové v Afghánistánu? Uf... Afghánci Rusy nenavidí ještě více než Američany, a to je už co říct.

avatar
D.i.p Datum: 10.10.2013 Čas: 17:14

Tak ať rusové přijdou s vlastní iniciativou za vlastní peníze. Kdyby se zapojili, zmenšila by se finanční zátěž pro NATO.

avatar
BoudiSVK Datum: 10.10.2013 Čas: 15:22

KOLT : C) Rusi na tej vojne dost zarabaju.

avatar
KOLT Datum: 10.10.2013 Čas: 15:13

Vůbec se Rusům nedivím. Přítomnost NATO v A-stánu je pro ně nanejvýš výhodná, protože: a) islámští teroristé nemají tolik času věnovat se Rusku; b) NATO nemá tolik času věnovat se Rusku; c) NATO nemá peníze téměř na nic jiného. A určitě by se našla i další pozitiva. Až se NATO stáhne, hrozí naopak, že: a) teroristé se značnými bojovými zkušenostmi se zase začnou zajímat o Rusko; b) NATO se opět začne zaobírat něčím jinám než COIN, tedy i výcvikem a výzbrojí na "klasičtější" válečné situace; c) NATO přecijen bude mít víc peněz na modernizaci něčeho jiného než jen MRAPů a podobných prostředků. Vážně se Moskvě nedivím, že by chtěla NATO v A-stánu udržet co nejdéle...

arr