Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusové nabízejí Indii bojové vozidlo BMP-3

Datum přidání 13.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Indie je jedním z největších uživatelů ruských bojových vozidel pěchoty BMP-1 a BMP-2. Od roku 1990 však Indie pracuje na vlastním obrněném vozidle pěchoty Future ICV (Future Infantry Combat Vehicle, FICV), které má ruské stroje v indických službách nahradit. Avšak díky četným technickým problémům je vývoj již několik let na mrtvém bodě. Současný stav hraje do karet Rusům, kteří nabízejí Indii svá nejmodernější bojová vozidla pěchoty BMP-3.

BMP-3

Foto: Nejmodernější verze BMP-3 na přehlídce v Moskvě / Wikipedia

 

Indie v rámci programu Future ICV vyvíjí již přes dvacet let dvě vozidla - nosič zbraňových systémů (stíhač tanků) a obrněné bojové vozidlo pěchoty nazývané Abhai. Ač má indická armáda již k dispozici většinu z 10 miliard dolarů určených na nákup celkově 2 600 vozidel Future ICV, posledních několik let nebylo o tomto indickém programu příliš slyšet.

 

Rusové proto nabízejí Indům dvě varianty prodeje strojů BMP-3. V prvním případě půjde o prodej menšího množství BMP-3, které "vyplní mezeru" v indických mechanizovaných jednotkách do příchodů indických strojů. Druhá možnost je přímý transfer technologií BMP-3 do indického programu Future ICV.

 

Podle indických armádních představitelů je druhá možnost lákavá, protože vozidlo Future ICV se nedostane do výzbroje dřív než za deset let a transfer ruských technologií celý program zásadně urychlí. Indové tak nejen, že ušetří peníze, ale získají i konw-how ve výrobě obrněných vozidel.

 

Par slov k technickým parametrům ruského vozidla. BMP-3 je vybaven 100mm dělem s automatickým nabíjením, umožňující střílet klasické náboje nebo řízené střely. S dělem je spřažen 30mm rychlopalný kanón se zásobou 500 nábojů a 7,62mm kulomet se zásobou 2 000 nábojů. BMP-3 se tak řadí k obrněným vozidlům pěchoty s nejtěžší výzbrojí.

 

Tělo a věž BMP-3 jsou vyrobeny z hliníkových slitin. Přední část je doplněná o další vrstvu pancíře. Dodatečné přední pancéřování a zkosení pancíře (včetně spodní části) dokáže odolat běžným 30mm projektilům vypálených na vzdálenost větší než 300 metrů. Pro zlepšení přežití na bojišti jsou nádrže s palivem umístěné v podlaze BMP-3, takže jsou chráněný proti přímé střelbě.

 

BMP-3 může být vybaven i aktivním obranným systémem ERA, elektro-optickým rušičem Štora, jenž působí proti poloautomaticky naváděným protitankových střelám, laserovým dálkoměrem a laserovým značkovačem cílů. Pro svou obranu je BMP-3 schopen odpalovat dýmové granáty, nebo vytvářet dýmovou clonu pomocí vstřikování paliva do výfukového potrubí.

 

Zdroj: Defense News, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 15.02.2013 Čas: 10:53

to: Jakub
Také mně celkem překvapuje, že se Indie rozhodla jít cestou BVP. Mám dojem, že dnešní armády (včetně ruské - kurganěc) tento koncept spíše opouštějí ve prospěch silně pancéřovaných transportérů. Koncept BVP údajně vznikl svého času pod dojmem úspěchů německých mechanizovaných jednotek v SSSR během první poloviny WW2, ale dneska, kdy má pomalu každý po ruce nějaké to RPG, a většina bojů probíhá ve městech, jsou BVP velmi zranitelné.

avatar
David Khol Datum: 14.02.2013 Čas: 14:29

Tak myslím, že hlavním problémem toho vyvíjeného indického BVP je to, že v průběhu velice dlouhého vývoje zastaralo - podobně jako se to stalo u tanku Arjun či letounu LCA/Tejas. Ale podle
mne by ani nákup BMP-3 nebyl řešením. Některé jeho prvky se neosvědčily - např. přední střelci z kulometů, nevýhodou je i omezený prostor pro posádku. Podle mne by optimálním řešením bylo jen použití některých prvků - třeba podvozek a motor je vysoko hodnocen, zajímavá je i věž se 100 a 30mm kanonem. A tak jsem zvědav, k jakému řešení se indové přikloní. Ale vzhledem k té jejich pomalosti a váhavosti si nejsem jist výsledkem

avatar
Kassir - Militarybox Datum: 13.02.2013 Čas: 20:05

Pro Jakub
Proč by někoho brali do společného vývoje vozidla, jehož prototyp už stojí ve výrobní hale. Doba kdy neměli peníze na dokončení některých projektů a potřebovali investora je už pryč. Navíc - BMP-3 i když má některé nedostatky, stále má velký vývojový potenciál. Na jeho základě pravděpodobně vzniknou ještě další typy vozidel, a to jak na export, tak i pro domácí ozbrojené síly (lehký tank, polární bojové vozidlo pěchoty). BMP-3 lze též vybavit novější věží Bachča-U (a údajně existuje ještě modernější varianta), která toto vozidlo kvalitativně posunuje vpřed.

avatar
Jakub Datum: 13.02.2013 Čas: 16:10

Zaujimave. Skor by som cakal spoločny vyvoj toho Kurganěc-25.

arr