Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Pozemní technika

Rusové opět uskutečnili úspěšný test mezikontinentální rakety Topol

Datum přidání 21.10.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Podle dostupných informací uskutečnili Rusové v nedávné době úspěšný test mezikontinentální rakety RT-2PM Topol, jež tvoří páteř ruských raketových vojsk. Odpal byl uskutečněn z kosmodromu Pleseck a hlavice měla úspěšně zasáhnout cvičný cíl na Kamčatce. Byla tak ověřena bojeschopnost jednotky a zároveň došlo k získání důležitých informací pro další prodloužení životnosti.

RT-2PM Topol

Foto: Topol na mobilním odpalovacím podvozku na přehlídce v roce 2008 / Wikipedia, Presidential Press and Information Office


Zahraniční servery v nedávné době přinesly zprávu o úspěšném testu ruské mezikontinentální rakety RT-2PM Topol ze základny Pleseck na severozápadu země, která mimochodem slouží také jako kosmodrom. Následně měl být úspěšně zasažen cíl na poloostrově Kamčatka, na kterém se provádějí i zásahy cvičných hlavic jiných ruských raket.

 

Připomeňme, že RT-2PM Topol (v kódu NATO SS-25 Sickle) byla do výzbroje zařazená v roce 1988 jako nejmodernější ruská mezikontinentální raketa. V roce 1997 pak do služby vstoupila také modernizovaná verze známá jako Topol-M schopná startovat nejen v samohybné ale také statické variantě (startuje z klasického raketového sila). Oba výše zmíněné typy, RT-2PM Topol a RT-2UTTKh Topol-M, tvoří v současné době páteř ruských raketových vojsk.

 

RT-2PM TopolFoto: Pohled na RT-2UTTKh Topol-M z boku / Wikipedia, Vitaly V. Kuzmin


V současné době je třeba řešit životnost zejména původních Topolů z konce a přelomu osmdesátých a devadesátých let. Výroba modernizovaného Topolu-M se již zastavila po dosažení požadovaného počtu a Rusové se nyní zaměřují na zavádění výkonnější verze RS-24, jež má ve výzbroji nahradit R-36 a výhledově také UR-100N.

 

Dostřel mezikontinentální rakety Topol činí 10 550, respektive 11 000 kilometrů. Velkou výhodou je schopnost operovat z mobilních odpalovacích zařízení, takže tento typ není ukryt v raketovém silu jako „první na ráně“. Příprava k samotnému odpálení je vzhledem k použití tuhých pohonných látek ve všech třech stupních rakety taktéž relativně snadná.

 

Úspěšný test tak ukázal na bojeschopnost typu RT-2PM Topol a potvrdil možnost dalšího zvyšování plánované životnosti. Další odpaly k ověření technického stavu a připravenosti jednotek lze očekávat i v dalších letech.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr