Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Rusové opět uskutečnili úspěšný test mezikontinentální rakety Topol

Datum přidání 21.10.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Podle dostupných informací uskutečnili Rusové v nedávné době úspěšný test mezikontinentální rakety RT-2PM Topol, jež tvoří páteř ruských raketových vojsk. Odpal byl uskutečněn z kosmodromu Pleseck a hlavice měla úspěšně zasáhnout cvičný cíl na Kamčatce. Byla tak ověřena bojeschopnost jednotky a zároveň došlo k získání důležitých informací pro další prodloužení životnosti.

RT-2PM Topol

Foto: Topol na mobilním odpalovacím podvozku na přehlídce v roce 2008 / Wikipedia, Presidential Press and Information Office


Zahraniční servery v nedávné době přinesly zprávu o úspěšném testu ruské mezikontinentální rakety RT-2PM Topol ze základny Pleseck na severozápadu země, která mimochodem slouží také jako kosmodrom. Následně měl být úspěšně zasažen cíl na poloostrově Kamčatka, na kterém se provádějí i zásahy cvičných hlavic jiných ruských raket.

 

Připomeňme, že RT-2PM Topol (v kódu NATO SS-25 Sickle) byla do výzbroje zařazená v roce 1988 jako nejmodernější ruská mezikontinentální raketa. V roce 1997 pak do služby vstoupila také modernizovaná verze známá jako Topol-M schopná startovat nejen v samohybné ale také statické variantě (startuje z klasického raketového sila). Oba výše zmíněné typy, RT-2PM Topol a RT-2UTTKh Topol-M, tvoří v současné době páteř ruských raketových vojsk.

 

RT-2PM TopolFoto: Pohled na RT-2UTTKh Topol-M z boku / Wikipedia, Vitaly V. Kuzmin


V současné době je třeba řešit životnost zejména původních Topolů z konce a přelomu osmdesátých a devadesátých let. Výroba modernizovaného Topolu-M se již zastavila po dosažení požadovaného počtu a Rusové se nyní zaměřují na zavádění výkonnější verze RS-24, jež má ve výzbroji nahradit R-36 a výhledově také UR-100N.

 

Dostřel mezikontinentální rakety Topol činí 10 550, respektive 11 000 kilometrů. Velkou výhodou je schopnost operovat z mobilních odpalovacích zařízení, takže tento typ není ukryt v raketovém silu jako „první na ráně“. Příprava k samotnému odpálení je vzhledem k použití tuhých pohonných látek ve všech třech stupních rakety taktéž relativně snadná.

 

Úspěšný test tak ukázal na bojeschopnost typu RT-2PM Topol a potvrdil možnost dalšího zvyšování plánované životnosti. Další odpaly k ověření technického stavu a připravenosti jednotek lze očekávat i v dalších letech.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr