Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Rusové posilují pobřežní ochranu Krymu

Datum přidání 10.03.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Anglicky píšící izraelský magazín Defense Update přinesl zprávu o rozmísťování protilodních systémů Bastion na pobřeží Krymu. Údajně má jít o ruskou reakci na americkou válečnou loď operující v Černém moři. Přesunující systémy Bastion byly zachyceny v ulicích Sevastopolu.

Foto: Systémy Bastion v ulicích Sevastopolu. / Defense Update

Foto: Systémy Bastion v ulicích Sevastopolu. / Defense Update

 

Americký torpédoborec v Černém moři

Před pár dny vplul do Černého moře americký torpédoborec USS Truxtun (DDG-103) třídy Arleigh Burke. Jedná se o jedinou americkou válečnou loď v oblasti. Lodě chránící americké sportovce během olympijských her v Soči jsou již pryč z Černého moře.

 

Povolení k plavbě do Černého moře dostal americký torpédobotrec od Turecka, které kontroluje úžiny Bospor a Dardanely spojující Středozemní a Černé moře. Připomeňme, že podle platných dohod (Konvence z Montreux) se mohou cizí lodě v Černém moři zdržet maximálně 21 dní.

 

Torpédoborec USS Truxtun míří na rok připravované námořní cvičení s bulharským a rumunským válečným loďstvem. Cvičení nebylo zrušeno ani přes rostoucí napětí a podrážděnost v oblasti Černého moře.

Foto: USS Truxtun  / US NavyFoto: USS Truxtun  / US Navy

 

USS Truxtun si americké námořnictvo US Navy převzalo teprve v roce 2009. Se svým výtlakem 9200 tun je po ruském křižníku Moskva (11 500 tun) druhým největším válečným plavidlem v oblasti Černého moře.

 

Americký torpédoborec disponuje nejmodernějším elektronickým a senzorovým vybavením. Základní výzbroj se skládá ze 127mm námořní kanónu, střel s plochou drahou letu Tomahawk nebo „raketových torpéd“ RUM-139 VL-ASROC odpalovaných z vertikálních šachet. Protivzdušnou obranu zajišťují í střely RIM-66 Standard MR s doletem až 167 kilometrů.

 

Ruská odpověď: Bastion na pobřeží

Protilodní systém K300P Bastion-P uviděli svědci v ulicích Sevastopolu v noci z 8. na 9. března. Systém se měl dostat do Sevastopolu z 250 kilometrů vzdáleného ruského přístavu Anapa, Krasnodar.

 

Bastion KrymFoto: Dostřel střel P-800 Oniks ze Sevastopolu. / Grafika AN

 

K-300P Bastion-P slouží k odpalování těžkých nadzvukových protilodních střel P-800 Oniks. Veřejnost je zná také pod exportním označením Jachont. Právě na střely Jachont cílil Izrael při svém útoku na syrský přístav Latakíja.

 

Jedna baterie K-300P Bastion-P se skládá ze čtyř nosičů střel P-800 Oniks – každé vozidlo veze dvě střely. V typické baterii je dále přítomno velitelské stanoviště, systém řízení palby a čtyři přepravní a nákladní vozidla vezoucí náhradní střely P-800 Oniks.

 

Samotná řízená střela na délku měří 8,9 m, v průměru má 0,7 m a váží kolem 3 tun. Raketový motor na tuhé pohonné látky se stará pouze o start. Po získání dostatečné rychlosti je odhozen a střela je dále poháněná náporovým letovým motorem.

 

Maximální dolet je až 300 kilometrů, díky čemuž střely ze Sevastopolu pokrývají prakticky celou plochu Černého moře. Cestovní rychlost je dvakrát větší než rychlost zvuku, ale před cílem střela klesá pouze 10 metrů nad hladinu moře a zrychluje až na Mach 2,6. Plavidlo má tak jen minimum času (objevení střely na horizontu) na obranu.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Petr M Datum: 13.03.2014 Čas: 21:44

Ukrajina má podle zpráv jen 6000 bojeschopných vojáků, proto ustaví národní gardu 60 000 mužů, oznámila agentura AFP. Důvodem je ohrožení územní celistvosti ze strany Ruska.
Národní garda má být složena hlavně z dobrovolníků, z nichž mnozí se účastnili protestů na kyjevském náměstí.

Osbrojené složky ukrajiny.
Pozemní sily 73 300 vojáků
Letecké sily 46 000 vojáků
Námořnictvo 15 000 vojáků
vojáci ministerstva vnitra 33 300
pohraniční stráž 50 000
civilní ochrana 10 000

To jako všichni ostatní vojaci krom těch 6000 odmítají bojovat proti Rusku?

Rovněz mám docela obavy ze složení té domobrany, pokud se zbraní chopí extrémisté, radikálové, kterí se učastnili mejdanu apod..mohla by skutečně začít občanská válka.

avatar
Ultramarinus Datum: 12.03.2014 Čas: 06:42

Dejme tomu cas, az "nestastnou shodou okolnosti" rozstrili par civilnich veslic povazovanych za G.W.Bushe, urcite to vysvetli presne tak, ze se na pronajem bastionu ruska "domobrana" slozila... A tim padem za mrtve muzou ti zli ZAPADNI imperialisti, nikoliv ti hodni VYCHODNI...

avatar
KOLT Datum: 11.03.2014 Čas: 21:32

liberal shark: Poslední věta pobavila :-) Parádní úder hřebíčku na hlavičku.

avatar
David Datum: 11.03.2014 Čas: 13:33

I tak mi toto cvičení připadá tak trochu jako zbytečné dráždění hada bosou nohou. Účast americké válečné lodi se prostě okamžitě stává terčem pro různé paranoidní kritiky, ale i pro tradičně nedůvěřivé Rusy.
A mimochodem vzhledem k doletu svých letounů letadlová loď zcela mění poměr sil, i když je ve Středozemním moři

avatar
MarcusMaximusVictus Datum: 10.03.2014 Čas: 22:05

Turci povolili preplávať jednej americkej vojnovej lodi cez Bospor pred piatimi dňami načo protiamerický fanatici začali po internete šíriť svoje fantazmagórie že sa jedná o USS George H.W. Bush (CVN-77) so sprievodom jadrových ponoriek s jadrovými hlavicami na palube čo je očividne hlúposť, lebo nikto by neposlal tak cenné plavidlo ako je nukleárna lietadlová loď (do potenciálne nebezpečnej oblasti) bez sprievodu krížnikov, torpédoborcov a ostatných plavidiel poskytujúcich ochranu. Navyše by tým porušili dohodu čím by Rusi získali také propagandistické terno o "diabolskom americkom imperializme" na ktorom by sa niektoré ruské "tiež" média odbavovali minimálne mesiac.

avatar
liberal shark Datum: 10.03.2014 Čas: 20:32

Letadlové lodi do Černého moře nesmějí, takže USS G.W.Bush zůstane mimo dostřel Bastionu. Mimochodem, ty baterie také obsluhuje krymská domobrana ?

avatar
Vrata Datum: 10.03.2014 Čas: 20:30

Podle dohody z Montreaux z roku 1936 nesmeji Bosporem a Dardanelami proplouvat letadlove lode. Proto pry Rusove nazyvaji sve letadlove lode "letadlovymi krizniky". Letadlova lod GW Bush kotvi v Antalii, coz je na jiznim Tureckem pobrezi Stredozemniho more, blizko Syrie, daleko od Ruska. Osobne si (laicky) myslim, ze Americani s letadlovou lodi do Cerneho more nepopluji (stejne to musi povolit Turecko, navic jsou tu ty Jachonty) ale je to pohyblive letiste s kvantem letadel, ktere se muze presunout k blizko k Bosporu a ovlivnit pomer sil v oblasti.

avatar
Nemo Datum: 10.03.2014 Čas: 18:57

to Petr M: právě proto to posílení. Rusko má pořád v paměti Krymskou válku a další podobné pokračování si rozhodně nepřeje. A několik zásahů touto střelou nevydýchá ani letadlovka.

avatar
Petr M Datum: 10.03.2014 Čas: 18:18

U pobřeží Turecka je i letadlová lod USS George HW Bush a raketový křižník USS Philippine Sea a další plavidla flotily.

Takže v případném konfliktu s Černomořskou flotilou by to pro Rusko byla velice nepříjemná situace.

http://www.navy.mil/local/cvn77/

arr