TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Rusové představili vylepšený systém Tor-M2

Datum přidání 18.11.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský koncern Almaz-Antej představil nejnovější generaci protiletadlového systému krátkého dosahu Tor-M2. Modernizovaný systém disponuje větším počtem střel, lepší přesností a větším rozsahem použití.

Foto: Tor-M2 /  Almaz-Antej

Foto: Tor-M2 / Almaz-Antej

 

Rusové poprvé představili protiletadlový systém Tor-M2 v roce 2007 na vojenské výstavě MAKS v Moskvě. Kromě Ruska „dvojkového tóra“ zavedlo do výzbroje Bělorusko, Írán nebo Ázerbájdžán. Tor-M2 tak navozuje na úspěchy svého předchůdce Tor-M1, jenž se dostal do výzbroje např. Řecka, Kypru nebo Egypta.

 

Tor-M2 je raketový prostředek krátkého dosahu protivzdušné obrany pro nízké až střední výšky. Kromě vrtulníků a letadel dokáže také ničit střely s plochou drahou letu, balistické cíle a údajně i přesně naváděnou municí.


Efektivní dostřel Tor-M2 se nachází ve vzdálenosti 1 až 12 kilometrů a ve výšce od 10 metrů až po 10 kilometrů. Střely s plochou drahou letu a malé drony je pak schopen ničit na vzdálenost 1,5 až 6 kilometrů. Tor-M2 dokáže také útočit na čtyři cíle najednou.


Firma Almaz-Antej (výrobce S-400) nyní ukázala nejnovější variantu Tor-M2 s vylepšenými střelami. "Dá se říct, že jsme vytvořili ve své třídě unikátní systém vzdušné obrany s neuvěřitelnou přesností a rozsahem,“ tvrdí Sergej Druzin, vedoucí výzkumu a vývoje na Almaz-Antej.

 

Video: Tor-M2 / YouTube


Tor-M1K a Tor-M2U, vyzbrojené raketami 9M331, jsou v současné době provozovány ruskou armádou. Nový systém disponuje vylepšenými střelami 9M338, které úspěšně prošly testy na konci října letošního roku.


"Provedli jsme pět startů proti velmi obratným bezpilotním letadlům. Tři z těchto cílů byly zasaženy přímo, zatímco ostatní dva zničily střepiny z vybuchujících hlavic. Je to vynikající výsledek a ohromující přesnost," řekl Druzin


Kromě lepší manévrovatelnosti 9M338 a větší přesnosti se podařilo konstruktérům střelu zmenšit. Nově se tak na systém Tor-M2 vejde 16 raket, oproti osmi střelám 9M331 u předešlých verzích.


Druzin také načrtl další možnosti rozvoje systému Tor-M2. "Mobilní odpalovací zařízení v současné době zastavuje na dobu dvou až tří sekund, aby vypustilo raketu, ale to může být provedeno za pohybu, bez zastavení," řekl Druzin.

 

Zdroj: RIA NovostiUdělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 20.11.2013 Čas: 13:32

Pro Jakub Mareš - tak i zde se píše, že Bělorusko zavedlo předcházející verzi TOR M2, ostatně ty verze lze od sebe jen obtížně odlišit. Další verze Bělorusko nechce nakupovat, zájem je spíše o systém Stilet a pracuje se na zcela novém systému (ve spolupráci s Venezuelou). Aspoň tedy podle toho, co jsem si zjistil

avatar
Jakub Mareš Datum: 19.11.2013 Čas: 15:06

Jak je tato informace stara? V prvni polovine roku sem cetl na sctrankach Armyrecognia clanek o tom ze tento system zavedlo Belorusko, takze mi prijde tento clanek zastaralej

avatar
Matesaax Datum: 18.11.2013 Čas: 16:58

Bohužel naše armáda jde cestou cílené likvidace veškeré výkonné techniky,např právě náhrada systému OSA trubkou na trojnožce RBS-70 je vyloženě kontraproduktivní.
Co pamatuju,tak TOR byl vyvinut jako náhrada systému OSA v provozu je již od poloviny 80 let.Plánovaný byl i do naší armády na novou základnu nedaleko ČB.Oproti tomu Panzir je systém zavedený do operační činnosti až okolo roku 2000.

avatar
David Datum: 18.11.2013 Čas: 14:02

Bezpochyby je to nesmírně zajímavý systém (škoda jen, že na něco podobného se AČR zjevně už nikdy nevzmůže). Ale vzhledem k vysokým, prakticky srovnatelným výkonům systému Pancyr si kladu otázku, zda tento systém není poněkud nadbytečný

arr