Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Rusové představili vylepšený systém Tor-M2

Datum přidání 18.11.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský koncern Almaz-Antej představil nejnovější generaci protiletadlového systému krátkého dosahu Tor-M2. Modernizovaný systém disponuje větším počtem střel, lepší přesností a větším rozsahem použití.

Foto: Tor-M2 /  Almaz-Antej

Foto: Tor-M2 / Almaz-Antej

 

Rusové poprvé představili protiletadlový systém Tor-M2 v roce 2007 na vojenské výstavě MAKS v Moskvě. Kromě Ruska „dvojkového tóra“ zavedlo do výzbroje Bělorusko, Írán nebo Ázerbájdžán. Tor-M2 tak navozuje na úspěchy svého předchůdce Tor-M1, jenž se dostal do výzbroje např. Řecka, Kypru nebo Egypta.

 

Tor-M2 je raketový prostředek krátkého dosahu protivzdušné obrany pro nízké až střední výšky. Kromě vrtulníků a letadel dokáže také ničit střely s plochou drahou letu, balistické cíle a údajně i přesně naváděnou municí.


Efektivní dostřel Tor-M2 se nachází ve vzdálenosti 1 až 12 kilometrů a ve výšce od 10 metrů až po 10 kilometrů. Střely s plochou drahou letu a malé drony je pak schopen ničit na vzdálenost 1,5 až 6 kilometrů. Tor-M2 dokáže také útočit na čtyři cíle najednou.


Firma Almaz-Antej (výrobce S-400) nyní ukázala nejnovější variantu Tor-M2 s vylepšenými střelami. "Dá se říct, že jsme vytvořili ve své třídě unikátní systém vzdušné obrany s neuvěřitelnou přesností a rozsahem,“ tvrdí Sergej Druzin, vedoucí výzkumu a vývoje na Almaz-Antej.

 

Video: Tor-M2 / YouTube


Tor-M1K a Tor-M2U, vyzbrojené raketami 9M331, jsou v současné době provozovány ruskou armádou. Nový systém disponuje vylepšenými střelami 9M338, které úspěšně prošly testy na konci října letošního roku.


"Provedli jsme pět startů proti velmi obratným bezpilotním letadlům. Tři z těchto cílů byly zasaženy přímo, zatímco ostatní dva zničily střepiny z vybuchujících hlavic. Je to vynikající výsledek a ohromující přesnost," řekl Druzin


Kromě lepší manévrovatelnosti 9M338 a větší přesnosti se podařilo konstruktérům střelu zmenšit. Nově se tak na systém Tor-M2 vejde 16 raket, oproti osmi střelám 9M331 u předešlých verzích.


Druzin také načrtl další možnosti rozvoje systému Tor-M2. "Mobilní odpalovací zařízení v současné době zastavuje na dobu dvou až tří sekund, aby vypustilo raketu, ale to může být provedeno za pohybu, bez zastavení," řekl Druzin.

 

Zdroj: RIA NovostiUdělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 20.11.2013 Čas: 13:32

Pro Jakub Mareš - tak i zde se píše, že Bělorusko zavedlo předcházející verzi TOR M2, ostatně ty verze lze od sebe jen obtížně odlišit. Další verze Bělorusko nechce nakupovat, zájem je spíše o systém Stilet a pracuje se na zcela novém systému (ve spolupráci s Venezuelou). Aspoň tedy podle toho, co jsem si zjistil

avatar
Jakub Mareš Datum: 19.11.2013 Čas: 15:06

Jak je tato informace stara? V prvni polovine roku sem cetl na sctrankach Armyrecognia clanek o tom ze tento system zavedlo Belorusko, takze mi prijde tento clanek zastaralej

avatar
Matesaax Datum: 18.11.2013 Čas: 16:58

Bohužel naše armáda jde cestou cílené likvidace veškeré výkonné techniky,např právě náhrada systému OSA trubkou na trojnožce RBS-70 je vyloženě kontraproduktivní.
Co pamatuju,tak TOR byl vyvinut jako náhrada systému OSA v provozu je již od poloviny 80 let.Plánovaný byl i do naší armády na novou základnu nedaleko ČB.Oproti tomu Panzir je systém zavedený do operační činnosti až okolo roku 2000.

avatar
David Datum: 18.11.2013 Čas: 14:02

Bezpochyby je to nesmírně zajímavý systém (škoda jen, že na něco podobného se AČR zjevně už nikdy nevzmůže). Ale vzhledem k vysokým, prakticky srovnatelným výkonům systému Pancyr si kladu otázku, zda tento systém není poněkud nadbytečný

arr