Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izrael vs S-300: Kdo vyhraje případný střet?

Datum přidání 03.10.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 155 komentářů    autor autor: Karel Címala

V průběhu uplynulého týdne se ve všech ruských médiích prolínala odpověď na otázku „jak potrestat Izrael za jeho vinu při sestřelení letounu Il-20, kterou stále odmítá přiznat“. Například server TopWar přichází s touto představou: „Rusko vytvoří bezletovou zónu v Sýrii s pomocí kompletů S-300 předaných syrské protivzdušné obraně (PVO), ale s našimi vojenskými poradci, tak jako ve Vietnamu. Předpokládá se, že nasadí komplety S-300 takovým způsobem, že uzavře všechny vzdušné hranice Sýrie! Rusko ukáže, že je připraveno bojovat v Sýrii!“.

Foto: Komplet S-300PMU-2. Radiolokátor 64N6E2, velitelské stanoviště (místo řízení palby) 54K6E2 a odpalovací vozidlo 5P85; větší foto / Public Domain

 

S-300 zakryje íránské operace v Sýrii

Poněkud názorově opatrnější je vojenský expert serveru NGg.ru Vladimír Muchin. Pod titulkem: „Komplety S-300 ruská vojska v Sýrii neochrání mimo jiné uvádí názor podplukovníka Ovčinikova: „Soudě podle postojů izraelského vedení, Izrael hodlá nadále pokračovat v organizaci vojenských operací proti íránským zařízením v Sýrii.

 

Podle Muchina na konci srpna podepsali Teherán a Damašek vojenskou dohodu, podle níž Írán postaví v Sýrii několik vojenských továren. Ostatně jedním z témat rozhovorů mezi íránským ministrem obrany Amirem Khatamim a syrským prezidentem Bašarem Assadem byla diskuze o výstavbě závodů na výrobu balistických raket Fateh-110.

 

„Židovský stát je proti tomu, protože věří, že továrny budou vyrábět rakety, které mohou šíitské síly použít proti Izraeli. Proto jsou všechna taková vojensko-průmyslová zařízení v Sýrii ničena, konstatuje Ovčinikov. „Teď však Izrael bude při provádění takových vojenských operací opatrnější, aby nekomplikoval vztahy s Ruskem.

 

Noviny Aš-Šark al-Ausat, publikující v Londýně, s odvoláním na izraelské zdroje, uvádějí: „Írán záměrně soustředil a buduje své vojenské objekty v blízkosti ruských vojenských základen v Latakii a Tartu, pod krytím ruských systémů protivzdušné obrany. Tato zařízení mají být postavena v okruhu 50 km od ruských vojenských základen.


Ostatně v těsné blízkosti ruských základen byl objeven i objekt napadený izraelskými leteckými silami (IAF) 17. září. Ve snaze odrazit útok, syrská PVO sestřelila ruské průzkumné letadlo Il-20.

 

„Pokud se íránská zařízení soustřeďují na místech, kde budou v Sýrii umístěny protiraketové systémy S-300 vyslané z Ruska, a izraelské letectvo bude pracovat proti nim, je pravděpodobné, že to bude nebezpečné i pro ruské vojáky, píše Muchin.

 

Sýrie získá S-300PS nebo S-300PMU-2

Rusko se rozhodlo protiraketový komplet S-300 do Sýrie skutečně dodat. Zbývá vyřešit pouze otázku, „co se dodá a kolik. Podívejme se, jak se odpověď v průběhu týdne vyvíjela.

 

Ministr obrany Sergej Šojgu na tiskové konferenci o dodání kompletu uvedl, že „je schopen zachytit letecké útoky na vzdálenost více jak 250 kilometrů a současně zasáhnout několik vzdušných cílů.

 

Video: S-300PS ruské armády / YouTube

 

Ten samý den RIA Novosti zmiňují historii exportu kompletu S-300PMU-2 do Sýrie před pěti lety, který měl dokončit program rozsáhlé modernizace syrské PVO. V té době se Rusku podařilo předat Sýrii moderní protiletadlové systémy krátkého dosahu Pancir-S1 (jeden byl zničen IAF) a Buk-M2E středního dosahu, obnovit provoz S-125 Pečora-2M a dokonce i připravit specialisty pro práci s S-300. Pak ale jednání o dodávkách S-300 byla pozastavena na žádost izraelské strany.

 

TopWar se ve svém článku odkazuje na zdroje Kommersantu, podle kterého Rusko dodá Sýrii minimálně dva pluky S-300. „Pokud lze věřit zdroji z Kommersantu, pak počet pluků systému může dle situace v Sýrii dosáhnout i šesti až osmi. S jejich pomocí se plánuje uzavřít syrský vzdušný prostor nejen přes Středozemní moře, ale také v oblasti hranic s Izraelem, Libanonem, Irákem a Jordánskem, píše v redakčním článku TopWar. Dlužno však dodat, že není jasné, co Rusové myslí pod pojmem „pluk‒ v tomto jsou značně vyriabilní.

 

Server Free News zase informuje o přistání dvou letadel Il-76 na letišti Chmejmím v Sýrii s dodávkou prostředků radioelektronického boje (REB).

 

Odvolává se přitom na ruská média, která předpokládají, že systémy REB Krasucha-4 a R-330Ž Žitel byly dodány do Sýrie. Úkolem prostředků Krasucha bude potlačení palubních radiolokátorů, komunikačních systémů, družicové navigace a řízení bezpilotních prostředků. Žitel zajistí rušení satelitních komunikačních stanic. Je docela dobře možné, že univerzální komplexy REB Divnomoryje, které nedávno dorazily do vojsk, byly také dopraveny do Sýrie.

 

Ve středu se k tématu přidává na NG.ru také vojenský expert Alexandr Golc: „Podle ministra obrany Sergeje Šojgu do dvou týdnů bude Damašku dodán komplet S-300. Podle médií jde o plukovní komplet S-300PMU-2 Favorit, který zahrnuje 24 odpalovacích zařízení. Zároveň potvrzuje dodání prostředků REB ve složení podaném serverem Free News.

 

Video: Vykládka S-300 z letounu An-124 v Sýrii (03.10.2018). / YouTube

 

Jak dokazuje výše uvedené video, minimálně jeden dopravní letoun An-124 v Sýrii s komplety S-300 již přistál. Tuto informaci potvrzuje v Sýrii vydávaný ruský server Free News: „Včera přistálo letadlo An-124 Ruslan, jež dříve do Sýrie dopravilo komplety S-400.

 

Jak je vidět z úvodního přehledu, od baterie kompletu S-300 jsme se dostali až k osmi raketovým plukům, což představuje opravdu masivní počty.

 

Z hlediska typu je nejčastěji zmiňován komplet S-300PMU-2. Jedná se o exportní verzi a je otázkou, zda je momentálně „skladem. Pak s přihlédnutím k letu An-124 oklikou přes Murmansk může dojít i na scénář, kdy pod časovým tlakem ruské ministerstvo obrany „vyškrabuje„v jednotlivé kusy z raketových pluků, avšak kompletů S-300PS (verze pro ruskou armádu), včetně obsluhy.

 

Aby byla plně využita schopnost jednotlivých kompletů z pohledu technických schopností a souběžné střelby na maximum cílů, pak můžeme hovořit o minimálních počtech odpalovacích zařízení. Pro komplet S-300PS jsou to tři odpalovací zařízení, společně tvoří baterii a samostatně mohou fungovat s radiolokátorem 36D6. Ten umožňuje současné sledování 12 cílů, střelba je vedena na šest cílů po dvou raketách. Oddíl pak tvoří tři baterie a pluk tři oddíly, ale složení a počty se mohou měnit.

 

U kompletu S-300PMU-2 je „efektivní počet odpalovacích zařízení 24 (dvě baterie po 12). Stanice bojového řízení 54K6E2 trvale sleduje 100 cílů, souběžně dokáže navádět 72 raket a střelba je vedena na 36 cílů po dvou raketách. Výhodou stanice 54K6E2 je možnost komunikace s raketovým systémem S-200VE. Oddíl tvoří dvě baterie a pluk tři oddíly (opět se může měnit).

 

Zřejmě až nejbližší týdny tedy rozluští otázku, co bude vlastně do Sýrie navezeno, zda S-300PS nebo S-300PMU-2, případně kombinace obojího.

 

Foto: Struktura systému S-300PMU-2; větší foto / Public Domain

 

Papírové schopnosti S-300

Podívejme se na bojové schopnosti kompletu S-300PMU-2 (tedy exportní varianty) pohledem Jevgenije Damanceva ze serveru TopWar, který se této tématice věnoval minulé úterý článkem pod titulkem „S-300 za nos nepopotáhneš! Technické trhliny v úderných eskadrách izraelského letectva.

 

V úvodu rozebírá současnou geopolitickou situaci mezi Ruskem a Spojenými státy se závěrem, že „každým rokem je stále více zpochybňován náš status supervelmoci v oblastech Blízkého východu a Východní Evropy. Vytváří se tím značné množství operačně taktických potíží v syrských a donbaských konfliktech, stejně jako ve vodách Středozemního, Černého a Azovského moře.

 

K dané problematice uvádí: „Tel-Aviv se střetne s odezvou ve formě několika plnohodnotných protiletadlových raketových oddílů S-300PMU-2 (nebo PS), stejně jako s automatizovanými řídicími systémy pro protiletadlové raketové brigády typů Poljana-D4M nebo Bajkal-1ME, které je propojí do jedinné setecentrické sítě ‚třístovek‘, Pancirů-S1 a Buků-M2E.

 

Dále uvádí, že se některé izraelské analytické zdroje stále opírají o taktické střely Delilah a pumy GBU-39 / B SDB (proti fixním cílům) v naději, že rychle zlikvidují komplety S-300 dodávané syrské PVO. Podle Damanceva ale Rusko „zařízlo jejich naděje v zárodku.

 

Podle Damceva dříve piloti izraelského F-15I Ra'am a F-16I Sufa kvůli dlouhé době reakce syrského systému S-200, stejně jako možnosti omezit cílový kanál zastaralého radaru 5H62V pomocí palubní stanice REB Elisra SPJ-40 na stíhačkách F-15 a F-16, mohli spokojně vystoupat do výšky více než 7 až 8 km nad horským pásmem mezi údolím Bikáa a syrským Damaškem.

 

Pak odhodily klouzající pumy GBU-39 / B ve vzdálenosti 80 až 110 km. S kompletem S-300PMU-1/2 a poměrně pokročilými protiletadlovými řízenými střelami 48N6 a 48N6E2 ale tento postup nebude fungovat.

 

Foto: Delilah; větší foto / Public Domain

 

Damacev důvod vidí v tom, že jedním z hlavních odpalovacích prvků raketového systému S-300PMU-2 Favorit je silný radar „nasvícení a navedení 30N6E2 postavený na základě pasivní fázové antény s vysokou odolností proti rušení. Je schopen zachytit cíl F-16I (efektivní odrazová plocha EOP s podvěsy přibližně 2,5 m2) pro přesné automatické sledování cíle ve vzdálenosti 170 až 180 km a zajistit start rakety 48N6E2 z podobné vzdálenosti.

 

Vezme-li se v úvahu využití Elisry SPJ-40 izraelskými piloty, může být tento rozsah snížen na 110 až 130 km, „což není špatné, ale stále neumožňuje bezpečně používat malé pumy [GBU-39 / B – pozn. red. ], uzavírá Damancev.

 

Tematiku uzavírá slovy: „Závěrem: nad syrským divadlem vojenských operací bude F-16I nucen pracovat výhradně v režimu kopírování terénu, což vylučuje možnost odpálení malé pumy [GBU-39 / B – pozn. red. ] s EOP 0,015 m2 na dlouhé vzdálenosti, což bylo možné až do nedávné doby. To pak ale bude vyžadovat použít nejznámější taktickou raketu na dlouhou vzdálenost Delilah vyvinutou společností IMI.“ 


Navzdory skutečnosti, že dosah této rakety je přibližně 250 km, rychlost a manévrovatelnost rakety není nijak oslnivá: Rychlost letu se pohybuje od 400 do 850 km/h a letecké manévry mohou být provedeny s přetížením ne více jak 5 G. V důsledku toho bude počítač v S-300PMU-2, umístěný ve velitelském systému řízení boje 54K6E2, mít v první řadě dostatek času na detekci, nastavení trajektorie, zachycení a zasažení Delilahu. Zadruhé, je dostatečná důvěra v její zničení, protože protiletadlová raketa 48H6E2 je schopna zachytit předměty s přetížením řádově 12 až 15 G, mající vlastní G-limit 30 až 35 jednotek.

 

Někdo může namítat o zahorizontálním letu střely Delilah, který zbaví operátory S-300 potřebného času na odpověď. Tento moment je v kompletu S-300 kompenzován univerzální 39 m věží 40V6MD, na které má anténní radar 30N6E2 rádiový obzor do vzdálenosti 38 km na cíle, letící v nadmořské výšce 20 m.

 

Když se podíváme na zaoblené obrysy taktické rakety Delilah, o průměru trupu 330 mm s vyčnívajícími přívody vzduchu, můžeme mluvit o EOP rovnajícímu se 0,04 až 0,05 m2, zatímco minimální omezení této hodnoty pro S-300PMU-2 je 0,02 m2.


Foto: 40V6MD pro vyhledávání cílů za horizontem. / Public Domain

 

Zde se zastavíme, jelikož údaj EOP uvedený Damancevem vychází pravděpodobně z jeho odhadu průměru rakety a „něco navíc za sací otvor. Samozřejmě, výrobce rakety Delilah tento údaj chrání.

 

A dále Damancev pokračuje: „Ano, i tepelné záření z hnacích motorů těchto raket bude dokonale zaznamenáno opticko-elektronickými komplexy 10ES1-E instalovanými na syrském Pancíri-S1. A dokonce i v případě, že u Favoritu s Delilou budou potíže, rakety a kanóny Pancire-S1 dovedou případ do konce, uzavírá Damancev.

 

S-300 vlastní Západ a cvičí se proti němu

Nebudeme zde rozebírat technické parametry kompletu S-300, podíváme se ale na jeho historii a některé zajímavosti, uveřejněné v TopWaru v březnu 2016 pod titulkem „S-300 v 21. století“.

 

Mimo jiné se zde dočteme, že jedním z uživatelů S-300PMU-1 je od roku 1999 Řecko. Po zakoupení byl komplet přemístěn na řecký ostrov Kréta, kde v roce 2013, během cvičení Lefkos Aetos 2013, proběhly cvičné střelby.

 

V současné době (rok 2016) se nacházejí dva řecké oddíly s S-300PMU-1 poblíž letiště Kazantzakis na ostrově Krit. V dubnu 2015 se zde uskutečnilo společné cvičení s IAF, během nichž se izraelské letouny učily reagovat na S-300PMU-1.

 

Po jednom protiletadlovém oddílu S-300PMU je v ozbrojených silách Bulharska a Slovenska. V Bulharsku v květnu 2013 při společných cvičeních „Collector's Item izraelské a americké bojové letouny vypracovaly metodiku boje s komplety S-300PMU, jež jsou součástí PVO Bulharska.

 

Další zajímavostí uvedenou serverem TopWar o kompletu S-300PMU-2 Favorit je zajištění schopnosti integrovat komplet do různých systémů PVO včetně těch, které pracují ve standardech NATO.

 

V roce 1995 byla uskutečněna dodávka prvků ruského S-300PS přes Bělorusko do Spojených států. Chybějící části systému získali Američané na Ukrajině. Při nákupu prvků S-300 se Američané především zajímali o velitelskou stanici 5H63C s multifunkčním radarem pro „nasvícení a navádění raket 30N6 a mobilní 3D radar 36D6.

Foto: Radiolokátor 30N6 / Public Domain

 

V současné době se systém nachází na zkušebním a leteckém polygonu v poušti ve státě Nevada v prostoru Nevada Test Rangeo. 80 km východně se nachází technologický park Lockheed Martin, známý jako Oblast 51 (Area 51), 190 km na jihovýchod je základna leteckých sil Nellis a o něco blíže – polygon Nellis Test Range, používaný leteckými silami, zejména pro vývoj nových technologií a bojového pilotního výcviku. A konečně asi 180 km je vzdálená letecká základna Edwards, základ leteckých sil a technologické platformy společnosti Boeing.

 

S-300 v reálných bojových podmínkách

Jedním z dalších zajímavých údajů uveřejněných magazínem TopWar je, že „střelba na polygonech za podmínek silného rušení opakovaně prokázala, že skutečná pravděpodobnost zásahu aerodynamického cíle jednou raketou kompletu S-300P je 0,7-0,8. Pro zaručení zničení „obtížného cíle je zapotřebí vystřelit 2 až 3 rakety.

 

O podobných schopnostech kompletu S-300PMU-2 Favorit dostupná informace není. Vyjdeme tedy ze schopností samotné rakety kompletu 48N6E2 a porovnáme ji se schopnostmi rakety 9M82 vojskového kompletu S-300V, publikovaných také na TopWaru.

 

Raketa 48N6E2 dosahuje maximální rychlosti 7,1 M a ve výšce 25 km pracuje s přetížením 8 - 10 G při rychlosti 2,7 M. Raketa 9M82 dosahuje rychlosti 6,5 M s možností manévru s přetížením do 20 G a výškovým dosahem 30 km. Parametry pro výšku 25 km nejsou uvedeny.


Na příletu, protínají li se vzájemně trajektorie, je raketa 48N6E2 schopna zachytit cíl o rychlosti do 10,1 M. Raketa 9M82 je schopna zachytit cíl na příletu o rychlosti 10,8 M, což odpovídá balistickým raketám o dostřelu 2500 km, proti kterým byla vyvíjena.


Nicméně i z tohoto srovnání je patrné, že raketě 48N6E2 ve vyšších výškách „dochází dech, včetně schopnosti manévru.


Server TopWar v článku o modernizovaném kompletu S-300VM Antej-2500 uvedl parametry pravděpodobnosti zásahu cíle jednou raketou 9M82 kompletu S-300V s hodnotou 0,5-0,7 proti střelám typu SRAM (Short-Range Attack Missile) a s hodnotou 0,4-0,6 proti raketám Pershing.


Z uvedeného tedy lze dovodit, že komplet S-300PMU-2 není schopen efektivně působit proti balistickým střelám. Proti cílům kolem Lakatije tak může Izrael teoreticky použít rakety LORA.

 

Foto: Izraelské balistické rakety; větší foto / Public Domain

 

Nyní se podívejme na účinnost rakety 48N6E2 proti aerodynamickým cílům. U rakety obdobného zaměření 9M83 vojskového kompletu S-300V je uvedena střední rychlost 4,3 M s přetížením do 20 G. Pak lze dovodit, že v podstatě schopnosti raket 48N6E2 a 9M83 jsou obdobné. Je-li uveden parametr zásahu aerodynamického cíle pro jednu raketu 9M83 s hodnotou 0,7-0,9, pak z toho vyplyne pro komplet S-300PMU-2 nutnost střelby dvěmi raketami na cíl. Za podmínek silného rušení nelze ani vyloučit nutnost použít tří raket.

 

Závěrem uveďme ještě jednu poznámku z článku, a to ohledně nabíjení kompletu S-300.  Doba potřebná k nabití odpalovacího zařízení není nikde uvedena. Zde si můžeme pomoci poznatkem z vlastní zkušenosti, kdy norma na naložení operačně-taktické rakety (OTR) na odpalovací zařízení (OZ) byla 20 minut. Princip i pomůcky pro nakládku jsou podobné. Pro čtyři rakety to znamená minimálně 80 minut. Po vystřelení všech čtyř raket musí OZ opustit palebný prostor a provést přesun do technického prostoru ve vzdálenosti okolo 3 – 5 km.

 

Na svinutí a rozvinutí kompletu OZ ke střelbě je třeba 5 minut. Celkový čas se započtením přesunu do původního nebo záložního bojového prostoru pak vychází okolo 100 minut i více. To je doba, za kterou se dá prohrát bitva. 24 odpalovacích vozidel S-300 tak reálně může zničit 12 vzdušných cílů (letecké munice), při použití REB osm – poté potřebuje 100 minut na navrácení do akce.

 

Protiraketový komplet je v postavení „bránícího se a místo a čas úderu určuje protistrana. Z jejího pohledu půjde jen o to najít v sestavě kompletu místo, kde je možnost zbavit jej raket. Tomu se u kompletu S-300PMU-2 Favorit má předejít zařazením 72 odpalovacích zařízení s 288 raketami na ploše hloubky zhruba 100 km a šířky okolo 150 km dle terénu a potřeby zahuštění na požadovaných směrech.

 

Pro zakrytí vzdušného prostoru Sýrie šesti až osmi pluky S-300PMU-2, dle představ „zdroje z Kommersantu, pak vychází nepředstavitelná a nereálná čísla. Vietnamský scénář Ruska v Sýrii se konat nebude.

 

Zdroj: TopWar (2) (3) (4) (5), Free News (2), NG.ru, RIA (2)

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Slavoslav Datum: 11.10.2018 Čas: 10:10

kocour

a aka bola frekvencia Izraelskych utokov predtym ked 3tyzdne beries za potvrdenie svojich priani? :)

avatar
kocour Datum: 10.10.2018 Čas: 17:28

Berger a Fakta:

no Izraelci se fakt už nehnuli 3 týdny ze země. :-)
Však oni místní Ušáci vymyslí proč to tak je a že kdyby chtěli..., a v že rusku jsou jen brambory a komáři.. :-)

A pro ostatní s nadhledem, S-300 (v kombinaci s dalšími prostředky) je asi fakt téměř nepřekonatelný štít. Drsná reklama, to se bude prodávat samo :-)

PS. jinak jim Rusové k tomu dodali nejmodernější elektroniku, jednoduše to nakombinovali a je po prdeli :-)

avatar
Fakta_pouze_ Datum: 09.10.2018 Čas: 20:37

Berger
velmi dobře napsáno, jenom doplním, že od té doby co je S-300 v Syrii rozvinuta, tak si izraelské letectvo k žádnému útoku neodhodlalo...

avatar
Slavoslav Datum: 09.10.2018 Čas: 14:15

Madrabbit
To je alternatívny svet kde f117 je masovo predávaná chrbtica letectva NATO

avatar
madrabbit Datum: 09.10.2018 Čas: 14:00

Berger: Tohle vytvořit dalo spoustu práce, co?
Citace:"Izraelské rakety nejsou nic moc a sestřeli je i ta S-200"

Jaké ŘSPDL je schopen postřelovat S-200 prosím.

avatar
Berger Datum: 09.10.2018 Čas: 13:50

"Pravda, neni to uplne posledni verze, ale zas proti ni maji 100% ucinost. "

Proboha kam na ty nesmysly chodíte? NATO uspořádalo velké letecké cvičení na Sovensku s cílem testovat právě útoky na slovenskou muzeální S-300 a světe div se přesto obsluha sloveské muzeální S-300 měl účinnost vysoko nad 80%, 4ili prav7 opat toho co tu vy tvrdíte. A to zcela nechávám strnou, že jak sloveský tak, řecký i američnýž držený S-300 je generačně něco jiného než to co je ted v Sýrii, kromě názvu a koncepce to spomu více společného enmá, radary, řídící počítače rakty, vše jiné,

"zvlast proti balistickym, prote sestrelit ji 4 km od cile, je prilis blizko k tomu, aby se clovek citil v bezpeci."
Další perla, sice nevím kde jste to číslo vzal, ale pokud nepočítáte s použitím jaderných raket tak jsou 4km více než dostatečné a takový Patriot by mohl jen tiše závidět.

V kostce, židi i USA se budou muset smířit s tím, že po kompletu dodávek nových sytému PVO v které nějaká S-300 tvoří důležitou ,ale ne jedinou součást má Syrie prakticky nejmodernější PVO v oblasti. PVO, která třeba pro ČR představuje něco naprosto nedostižného, systém o kterém muže armáda ČR jen tiše snít a závidět.
Většina útoku izraelského letectva na Syrii, probíhala tak, že F16 vystoupali do výšky přes 7km a ať již nad okupovanými Golanami nebo nad Libanonem vypustili klouzavé bomby a zdrhli, s tím ten mají utrum, šli by k zemi a to včetně slavných F-35. Zbyde jim tedy utočit z větší dálky a nižších výšek za použití raket, ale to a prodražuje útoky, Izraelské rakety nejsou nic moc a sestřeli je i ta S-200 o čemkoliv co ted dodalo RF nebo už od RF Sýrie měla nemluvě. nemohou tedy efektivně napadat cíle chráněné PVO krátkého dosahu.
Mohou si to zkusit rozdat s S-300 a riskovat vstup do jejich zóny působení, pravděpodobnosti zničení cíle jsou pak dané, a vysoce nahrávají S-300 . Mohou se pokusit zničit S-300 přetížením jejeich obrnné kapacity, zkusit to mžou,ale S-300 budou chránit Pancire a ty se přetěžují poměrně dost obtížně a Izrael na to nemá kapacity.
Často se zde spekuluje o zázračných F-35 pro které údajně nejsou S-300 problém, zajímavé je že to tvrdí jen politici a politruci na základě své víry, vojenští specialisté nic takového netvrdí a i pro australské radarové specialisty je podobné tvrzení jen zbožným přáním a i u exportních verzí S-300 připouští max zkrácení vzdálenosti na kterou dokáže S-300 takový cíl zničit na cca 120-150km. Fyzika je svina a nedá se o ní ani hlasovat ani se nezmění protože brožurka vydává techniku vyvinutou III. říší, + SSSR za neviditelný high tech.
V případě F-35 hraje roli další faktor a to geopolitické zájmy USA. USA ani své vlastní armádě reálně nikdy nedovolili riskovat F-35, F-22, B2, F117A a tyto stroje nikdy nepouštěli do oblastí kde byt jen tušili funkční PVO. V Srbsku přehlédli jednu prehistorickou S-125 Něva a výsledkem byla sestřelené F117A a z letadla, které mělo tvořit páteř NATO a mělo se masivně prodávat byl šrot, který se potichu vyřadil a nikdy se neprodal jediný ks.
Představa, že USA dovolí Izraeli riskovat F-35 je směšná, co by se asi tak stalo pokud by jí trefili, RF by získali F-35 a potenciální kupci uviděli jak to je s neviditelností F-35, kolik by toho asi USA prodala? jak si již vyzkoušeli zvěsti o chybě pilota a další pohádky nefunguji ani na politiky. tohle USA nikdy neirské a to ani kdyby to bylo 10:1 pro ně.

avatar
Czertik Datum: 08.10.2018 Čas: 12:46

Olivav
Jo a jeste sem si vzpomel, k te ruske elektronice a vykonum. Nedavno tu byl clanek o modernizovanych ruskych su-24 se "zazracnym" bombardovacim pocitacem PSV-24 sniper (ci jak).
A z nasledne diskuze vyplynuly zajimave fakta. Myslim ze nejdulezitejsi sou ty, ze rusove ho s velkou lsavou zavedli kolem roku 2008, s tim, ze zapad (amici) meli system s podobnou presnosti u f-16 z 1984.
Takze asi tak.

avatar
Czertik Datum: 08.10.2018 Čas: 12:36

Olivav

Co se tyka stealth, tak ano, priznam se, netusil sem ze s tim prisel rus, cekal sem spis brita, nebo nekoho podobneho :).

Co se tyka vykonu s-300, tak ano, skutecne sem si precetl ten clanek na valce. Ale podstatne z toho clanku je to ze byly testovany na maximu udavanehe odolnosti vuci ruseni. A to jaky je to limit, ti nikode nerekne. Pokud bude mit zapad vykonejsi/lepsi prostredky tak jeho presnost pujde adekvatne dolu.
A verim tomu, ze zapad vi, jak ho prekonat, zvlast kdyz si maximalne osahal ty recke systemy. Pravda, neni to uplne posledni verze, ale zas proti ni maji 100% ucinost.
A dost vazne pochybuji ze rusove u posledni modernizace sli tak extreme hluboko, aby zapad musel zacinat od nuly, takze jde jen cekat vylepseni systemu na stejnem jadre, takze proti posvedni verzi bude zapad ucini rekneme nba 70/80%.
A ted je otazka, zda li i tech 70% bude nebo nebude nad limitem posledni verze.
A tak nejak se me nechce verit, ze by rusky pokrok v elektronice byl rychlejsi nez u zapadau, aby tomu tak bylo. Zvlast kdyz se tu nedavno dost probiraly - jinde - ty "slavne" ruske procesory elbrus, aby se zjistilo ze vykonove zaostavaji za zapadem tak o 7 let.
A bylo by velmi ironicke kdyby rusove tu svoji modernizaci postavili na zapadni elektronice.

A k tem vykonum s-300 - tak ty ukazaly ze proti letadlum jim to jde, ale proti raketam je to slabsi, zvlast proti balistickym, prote sestrelit ji 4 km od cile, je prilis blizko k tomu, aby se clovek citil v bezpeci.

avatar
Olivav Datum: 07.10.2018 Čas: 18:58

Balme,

ty si asi data taháš z prstu ne?

https://www.dassault-aviation.com/en/defense/rafale/a-fully-optimized-airframe/

ne 1,6 násobek, ale 1,4 násobek. Obsah kompozitu lze vyčíslit je to 70% (pro tzv. celokompozitaky)

F-35 dle tohohle https://www.compositesworld.com/articles/skinning-the-f-35-fighter 35% - když tak ať to Shania upřesní

https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_Martin_F-35_Lightning_II F-22 dle tohoto zdroje je na 25%

No a Rusové - procenta jsem pořádně nenašel (Su-57 snad 70%) a hledat nebudu - více času tomu nedám
https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-Su-30-MKI-and-Super-Sukhoi
https://www.compositesworld.com/articles/the-market-for-ooa-aerocomposites-2013-2022
https://www.sinodefenceforum.com/russian-su-57-aircraft-thread-pak-fa-and-iaf-fgfa.t7155/page-199
https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/pak-fa.htm

avatar
Olivav Datum: 07.10.2018 Čas: 18:41

Czertiku,

tímto - A jak si preisel na to ze stealth teorie pochazi od rusu ?

Jsi jasně ukázal, že jsi dosti mimo mísu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Petr_Ufimtsev

No a výkony S-300 si načti z pěkného odkazu z valka.cz je někde níže. Jinými slovy to co tvrdil výrobce bylo ověřeno.

No a celokompoziťák není ani jedn z těch letadel co jsi jmenoval. No a první letadlo s vysokýp podílem kompozitů byl např. S-47 pravad byl jen ve dvou kusech. Takže si s tím dosti hrají. Problém je dostupnost uhlíkových kompozitů pro Ruský průmysl.

Asi tak, ale jen o kompozitu to není. No a se stealth koketují déle a pomocí různým přístupů https://www.youtube.com/watch?v=EvBalLsuYGA

Já bych je nepodceňoval.

avatar
Czertik Datum: 07.10.2018 Čas: 17:46

olivav
To za jak dlouho rusove vyvynuli s-400 a s jakymy naklady je nepodstatne, podstatne je to jake bude mit relne bojove vykony :).

A jak si preisel na to ze stealth teorie pochazi od rusu ?

Ano, amici nikomu cizimu neukazaly svoje top technologie, stejne jako rusove, ale naprosta vetsina lidi jedna podle toho co vidi a muzou si sahnout misto spekulaci.
A realita je takova ze zapadni "celokomozitaky" - rafaele, f-22, f-35 apod litaji velmi bezne a sou vyrabeny ve velkych seriich.
Ruske celokompozitaky su-57 - mas vyrobeno par kousku a vyroba vazne. A o jinem stealth / kompozitaku nevim.
Reknes me jaky jiny celokompozitak rusove maji a vyrabi ve velkych seriich ?

avatar
Czertik Datum: 07.10.2018 Čas: 17:20

flanker jirka
No tady asi nekdo nechape moznosti a realitu danych statu.
Ano, ukrosum zbyly jen stare a nemodernizovane stroje, ktere ted nasazuji, ale ne ptoto ze by chteli, ale proto ze nic jineho nemaji. Oni by radi nasadily modernejsi stroje, ale holt o ty svoji blbosti a spatnou taktikou prisly na zacatku konfliktu a nemaji tolik penez aby mohli nakoupit jine moderni ci jen zaplatit houbkovou modernizaci existujicich.
U bohatych statu trend nahrazovani levnejsimi, starsimi a jedodusimi neni. neni duvod, penez maji dost.
To ze v afghanu dodnes amici nezvitzili neni kvuli technice, ale taktice.
Ano, syranum funguje vic jedodusich systemu, protoze holt na udrzbu lepsich nemaji bud penize, lidi, nebo schppnosti.
A ze ta jedoduchost je na skodu, ukazalo to, jak sestrelili rusum jejich letoun. To by se s pokrocilejsimy systemy nestalo.
Ano, nemci maji mizernou bojeschopnost u letectva apod...ale co muzes ocejkavat kdyz ti vedeni statiu naridi aby tvoje letadla litaly vice BOJOVYCH misi ruzne po svete, a pritom ti nijak nezvysis financovani armady ? Palivo musis kupovat, lidi platit..atd - takze to skonci tak, ze vzdycky boudou "bity" nahradni dily. A ty jaksi nerostou na stromech. A zadarmo nejsou.

avatar
Czertik Datum: 07.10.2018 Čas: 17:10

luky
Jiste ze arabaci se nanarodili s vybusnym pasem, a terorismu se naucili casem ,ale davat vinu za to izraeli je pitomost. Precti si vzpominky Lawrence z arabie o tom, co vsechno musel udelat aby araby presvedcil oi tom, ze si nemaji jit sami sobe po krku a jit bojovat proti turkum.
A co delali po padu turku a vznikem izraele si muzes taky precist. A tak nejak mam problem najit byt jen jeden rok kdy byly "v klidu".
A rozsireni sveho uzemi, kdyz te soussedi neustale napadaji, je logicka sebeobrana.
Idealni by bylo kdyby izreal k sobe priclenil i libanon a mozna i jordansko. To uz by ruznym teroristum hodne ztizilo zivot a zasobovani.

avatar
gangut Datum: 07.10.2018 Čas: 14:51

Trener
To o tom šetrení draku mi pripadá ako nezmysel. Práveže hmota na konci krídla znižuje zaťaženie krídla

avatar
gangut Datum: 07.10.2018 Čas: 14:51

Trener
To o tom šetrení draku mi pripadá ako nezmysel. Práveže hmota na konci krídla znižuje zaťaženie krídla

arr