Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

S.E.R.E.C: Přežít, to je oč tu běží

Datum přidání 06.04.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Zdeněk Koza

S.E.R.E.C (Survival Evasion Resistence Escape) je elitní kurz zaměřený na přežití, únik, odolání v zajetí, únik ze zajetí a bezpečný návrat. Určitě jsme všichni viděli populární film: Copak je to za vojáka? Tak poslední týden tohoto výcviku je téměř shodný s tímto filmem.

Foto: Umíte se chovat v zajetí? / Zdeněk Koza 

 

Někde v České republice se pohybují vojáci, kteří mají například za úkol přepravit VIP osoby. Jejich konvoj se pohybuje na nepřátelském území a je napaden. Po boji dojde k rozprášení jednotky na jednotlivce, kteří musí zahájit činnosti, které povedou k jejich bezpečnému návratu k mateřské jednotce.

 

Každý voják, který je takto cvičen zná metody bezpečného úniku, způsob komunikace se záchrannými prostředky a další nezbytné zkušenosti, které podporují jeho únik. Na druhou stranu je nositelem, podle úrovně důležitosti, taktických a operačních informací, čímž je důležitý nejen pro své jednotky, ale i pro protivníka.

 

Tedy v případě problémů je jeho úkol zdánlivě jednoduchý. Musí se nepozorovaně dostat z místa rozprášení do místa vyzvednutí.

 

Jaká úskalí čekají takového vojáka? Nepozorovaný přesun. Nedostatek vybavení, materiálu, jídla, vody. Přesun na vzdálenost více jak 100 km během tří dní. Únava, stres.


A jaké je to na druhé straně výcviku? Jde o výcvik jednotlivých ozbrojených složek ČR, které se cvičí ve sledování, zajetí a počátečním získání informací od rozprášených vojáků.

 

Potkáte tedy příslušníky Vězeňské služby, Celní správy, Policie a Armády ČR. A jejich jediným úkolem je dostat každého jednotlivého vojáka. A co k tomu využívají? Vozidla, včetně civilních, vrtulníky, služební psy, pozorovací dovednosti.

 

Foto: V S.E.R.E.C. můžete být zajatec nebo věznitel. V obou případech se musíte správně chovat.  / Zdeněk Koza


Říkáte si, trochu nefér? Ale tak by to v reálné situaci bylo. Na jedné straně sice vycvičený, ale v tomto cvičení ne dobře vybavený, a tlaku vystavený voják.

 

A na té druhé, skupina vycvičených lidí, jejichž jediným úkolem je takového vojáka vyhledat, zajmout a vytěžit z něj informace.


Přesuneme se v čase. Je pondělí dopoledne. Všichni cvičící vojáci jsou rozprášeni. Ozbrojené složky jsou rozděleny do skupin. Pozorovací a pátrací. Úkolem je zaujetí pozorovacích stanovišť. Zasazení jednotlivých skupin pomocí vrtulníku do prostoru operace. Vytipování předpokládaných únikových tras vojáků. A souboj začíná.

 

Foto: Výcvik v zajetí není pro každého. / Zdeněk Koza


Výsledek? Velké procento zajatých. Jsou tu, ale i tací, kterým se podaří bezpečně projít. Někteří neudrží informace, jiní odolávají daleko lépe. Hlad a únava si samozřejmě vybírá také svou daň, ale jen v ojedinělých případech dochází ke snížení morálky jednotlivců.

 

A tento scénář se opakuje až do čtvrtka dopoledne, kde dojde k poslednímu zajetí. Cvičící tohoto kurzu pokračují v kurzu dále. Další fáze je zaměřená především na jejich činnost v zajetí.


Výcvik tohoto druhu je velmi přínosný pro obě zúčastněné strany a zkušenosti na tomto kurzu nabité mohou na současném bojišti použít obě strany.

 

Fotogalerie

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
yaanu Datum: 08.04.2016 Čas: 11:11

Jak probíhá takové zajetí a výslech? Zajatý voják je sice unavený a hladový, ale pořád ví, že vyšetřovatel je jeho "kolega" a že je to jen výcvik. Odolávat vyšetřovacím metodám by mělo být snadnější, když víte, že vám nejde o život. Nebo jsou ti vojáci opravdu podrobeni lehké formě mučení?

arr