Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

S.E.R.E.C: Přežít, to je oč tu běží

Datum přidání 06.04.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Zdeněk Koza

S.E.R.E.C (Survival Evasion Resistence Escape) je elitní kurz zaměřený na přežití, únik, odolání v zajetí, únik ze zajetí a bezpečný návrat. Určitě jsme všichni viděli populární film: Copak je to za vojáka? Tak poslední týden tohoto výcviku je téměř shodný s tímto filmem.

Foto: Umíte se chovat v zajetí? / Zdeněk Koza 

 

Někde v České republice se pohybují vojáci, kteří mají například za úkol přepravit VIP osoby. Jejich konvoj se pohybuje na nepřátelském území a je napaden. Po boji dojde k rozprášení jednotky na jednotlivce, kteří musí zahájit činnosti, které povedou k jejich bezpečnému návratu k mateřské jednotce.

 

Každý voják, který je takto cvičen zná metody bezpečného úniku, způsob komunikace se záchrannými prostředky a další nezbytné zkušenosti, které podporují jeho únik. Na druhou stranu je nositelem, podle úrovně důležitosti, taktických a operačních informací, čímž je důležitý nejen pro své jednotky, ale i pro protivníka.

 

Tedy v případě problémů je jeho úkol zdánlivě jednoduchý. Musí se nepozorovaně dostat z místa rozprášení do místa vyzvednutí.

 

Jaká úskalí čekají takového vojáka? Nepozorovaný přesun. Nedostatek vybavení, materiálu, jídla, vody. Přesun na vzdálenost více jak 100 km během tří dní. Únava, stres.


A jaké je to na druhé straně výcviku? Jde o výcvik jednotlivých ozbrojených složek ČR, které se cvičí ve sledování, zajetí a počátečním získání informací od rozprášených vojáků.

 

Potkáte tedy příslušníky Vězeňské služby, Celní správy, Policie a Armády ČR. A jejich jediným úkolem je dostat každého jednotlivého vojáka. A co k tomu využívají? Vozidla, včetně civilních, vrtulníky, služební psy, pozorovací dovednosti.

 

Foto: V S.E.R.E.C. můžete být zajatec nebo věznitel. V obou případech se musíte správně chovat.  / Zdeněk Koza


Říkáte si, trochu nefér? Ale tak by to v reálné situaci bylo. Na jedné straně sice vycvičený, ale v tomto cvičení ne dobře vybavený, a tlaku vystavený voják.

 

A na té druhé, skupina vycvičených lidí, jejichž jediným úkolem je takového vojáka vyhledat, zajmout a vytěžit z něj informace.


Přesuneme se v čase. Je pondělí dopoledne. Všichni cvičící vojáci jsou rozprášeni. Ozbrojené složky jsou rozděleny do skupin. Pozorovací a pátrací. Úkolem je zaujetí pozorovacích stanovišť. Zasazení jednotlivých skupin pomocí vrtulníku do prostoru operace. Vytipování předpokládaných únikových tras vojáků. A souboj začíná.

 

Foto: Výcvik v zajetí není pro každého. / Zdeněk Koza


Výsledek? Velké procento zajatých. Jsou tu, ale i tací, kterým se podaří bezpečně projít. Někteří neudrží informace, jiní odolávají daleko lépe. Hlad a únava si samozřejmě vybírá také svou daň, ale jen v ojedinělých případech dochází ke snížení morálky jednotlivců.

 

A tento scénář se opakuje až do čtvrtka dopoledne, kde dojde k poslednímu zajetí. Cvičící tohoto kurzu pokračují v kurzu dále. Další fáze je zaměřená především na jejich činnost v zajetí.


Výcvik tohoto druhu je velmi přínosný pro obě zúčastněné strany a zkušenosti na tomto kurzu nabité mohou na současném bojišti použít obě strany.

 

Fotogalerie

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
yaanu Datum: 08.04.2016 Čas: 11:11

Jak probíhá takové zajetí a výslech? Zajatý voják je sice unavený a hladový, ale pořád ví, že vyšetřovatel je jeho "kolega" a že je to jen výcvik. Odolávat vyšetřovacím metodám by mělo být snadnější, když víte, že vám nejde o život. Nebo jsou ti vojáci opravdu podrobeni lehké formě mučení?

arr